Autor Wątek: Elektronika - Założenia, schematy blokowe i takie tam..  (Przeczytany 12168 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Rejestrator V2
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 11, 2011, 19:09 »
Kosiłem trawę! :)

Od dziś będziecie się obawiać tego zdania, bo oznacza że wpadłem na na jakis "odjechany" pomysł. :) Tym razem Maquis chyba osiwieje ;)

Chodzi mi o APRS przez ISS. Myślę że jest to możliwe. Na dzień startu trzeba by wybrać taki, w którym wieczorem przelatywałby ISS nad nami. Ewentualnie dzień następny. No a teraz co trzeba by zrobić technicznie.

1 - na górę gondoli dać antenę Moxona skierowaną w niebo (oczywiście z aluminium), problemem jest rozmiar - 74cm szerokości i 24 wysokości!
2 - wymiana tranzystora w wzmacniaczu APRS (żeby mógł nadawać z mocą do 20W)
3 - Zwiększenie zasilania do 24V (najlepsze były by tu akumulatory Li-Ion z laptopów wystarczyło by 7 szt. Dobrze było by wymyśleć dla nich jakiś hermetyczny pojemnik)

A teraz jak by to działało:
- podczas wznoszenia i opadania działała by standardowa antena APRS oraz nadajnik nadałaby z mocą do kilku wat,
- po wylądowaniu (np po wykryciu ciśnienia > 960hPa, braku zmian pozycji GPS) elektronika przełącza antenę na ISS (myślałem o jakimś przekaźniku bistabilnym, żeby nie zużywać prądu na ciągłe zasilanie go) i wyłącza nadawanie APRS,
- w między czasie realizuje standardowe próby nadawania SMS, tak jak to wcześniej pisałem, z tą różnicą, że zostawia sobie zapas energii na czas nadawania do ISS
- czasy przelotów ma zapisane w pamięci, albo sam je wylicza - w 2 przypadku poprosilbym o wzory
- korzystając z RTC sprawdza kiedy ma nadawać
- kiedy ISS jest nad gondolą zmienia częstotliwość nadajnika na tą z ISS, przełącza na max. moc nadawania i nadaje przez cały czas trwania przelotu
- idzie spać do następnego przelotu

No i właściwie wszytko wygląda ślicznie poza wagą baterii. Bo sama antena Moxona nie ważyła by więcej niż 50-70g myślę.

Co wy na to?

EDIT:

Choć tak czytam i wychodzi na to że i 5W powinno wystarczyć przy Moxonie. Gorzej by było gdyby gondola wylądowała w krzaczorach wtedy te 20W by się przydało. No i patrzę na konstrukcje wzmacniaczy. Sa 20W zasilane 12V, więc został by stabilny montaż dużej anteny.
« Ostatnia zmiana: Maj 11, 2011, 19:30 wysłana przez skrzyp »

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Rejestrator V2
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 11, 2011, 19:34 »
Obawiam się, że przy takich parametrach nie zmieścimy się w masie.

Mamy mieć 2 kg, z czego 1 kg ładunek użyteczny, a 1 kg reszta. Kompletna gondola ze spadochronami i gniazdami może wyjść w okolicach 500-550 gram. A do tego jeszcze anteny, komputer, blok zasilania... może zostawmy to na późniejsze misje, kiedy będziemy mieć już wartości masowe.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rejestrator V2
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 11, 2011, 19:53 »
Zgadzam się z Maquisem - skupmy się wpierw na wcześniej ustalonych wartościach. Ale dla misji H3 komunikacja via ISS to byłby idealny cel. :)

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Rejestrator V2
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 11, 2011, 20:07 »
No jak chcecie, tylko jak mowie, po sprawdzeniu schematow, waga gondoli wzrasta tylko o antene i przekaznik. A w razie czego mamy fajna alternatywe na odzyskanie gondoli.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rejestrator V2
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 11, 2011, 20:07 »

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Rejestrator V2
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 11, 2011, 20:13 »
no i + 90 gram baterie (+12V).

Żeby było jasne - ja nie mówię, że to zły pomysł. Wprost przeciwnie. Ale obecnie nei wiemy jeszcze jaka będzie ostateczna masa systemu, więc ciężko coś dokładać (zwłaszcza kiedy masa może być łącznie +200 gram).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rejestrator V2
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 11, 2011, 20:18 »
Właśnie dlatego proponuję, by kilka spraw masowych udało się szybko wyliczyć i przedstawić, nawet w formie podstawowej. Wraz z rozsądnym, np 15% marginesem bezpieczeństwa.

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Rejestrator V2
« Odpowiedź #36 dnia: Maj 11, 2011, 20:20 »
Nie doczytaliscie edita. Nadal pozostaje +12V. Nie zwieksza sie ilosc baterii. Wsio zalatwia duzo lepszy tranzystor, ktory kosztuje 10$.
Z tego wzgledu nawet jesli dostane "no go" dla zewnetrznej anteny to i tak bym to zaimplementowal. A noz widelec sie polaczy z ISS nawet zwyklym drutem.
A na pewno przeprowadze eksperyment w warunkach domowych ;)
« Ostatnia zmiana: Maj 11, 2011, 20:24 wysłana przez skrzyp »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rejestrator V2
« Odpowiedź #37 dnia: Maj 11, 2011, 20:23 »
Skrzypie - a chciałbyś wcześniej dokonać jakiś testów naziemnych z wykorzystaniem ISS? Tak, żeby nabrać doświadczenia i sprawdzić, czy rzeczywiście to to działa?
Mam tu na myśli konfiguracje krzaczorowo-leśno-budynkowe o zupełnie innych parametrach propagacji fal poniekąd radiowych od doświadczonego krótkofalowca, który wie co robi. :)

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Rejestrator V2
« Odpowiedź #38 dnia: Maj 11, 2011, 20:30 »
Aha, czyli nadal pcha na zasilaniu 12V?
No to już znacznie lepiej.

Pytanie - dlaczego w nocy? Przecież Stacja przelatuje też w dzień :)

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Rejestrator V2
« Odpowiedź #39 dnia: Maj 11, 2011, 20:43 »
Zakladam ze w ciagu dnia odbedzie sie lot i gdy do wieczora nie znajdziemy gondoli to wtedy bedzie pierwsza aktywacja APRS przez ISS, pozniej już za kazdym razem az padna baterie.

Co do testow. Ja mieszkam w takich terenach ze mam wsio pod reka, od lasow z dolinami po blokowiska, więc nie będzie z tym problemow, o ile Copernicus sie zgodzi na takie udostepnienie swojego pozwolenia.
A co doświadczenia. Nie mam wprawdzie licencji (nigdy mi nie byla potrzebna), ale moj dyplom dzialal na ponad 1GHz więc 146MHz mnie nie przeraża. No ale jakby ktoś jednak wolal aby sprzet został sprawdzony przez doświadczonego krótkofalowca, to po poskladaniu mogę mu podesłać sprzęt. Mi tam obojętne.

Jeszcze co do licencji, gdybym nie musial pol dnia jechac tam i spowrotem zeby zdac egzamin to juz bym pewnie ją miał. Jedyne co musialbym podkuć to te wszystkie przepisy, do których czuję pewną awersję. :)  Stanowczo zamiast gnieść się w aucie wolę z synkiem zgubić się w wyżej wspomnianym lesie ;)
« Ostatnia zmiana: Maj 11, 2011, 20:53 wysłana przez skrzyp »

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Rejestrator V2
« Odpowiedź #40 dnia: Maj 31, 2011, 08:35 »
W ramach oddechu od czytania datashetoow i rysowania schematów/płytek komputerów zaprojektowalem i zrobilem płytkę programatora procesorów AVR (od tych 3 nóżkowych do ATXMEGA). Pierwsze zdjątko z warstwą toneru po termotransferze, kolejne to już gotowa płytka posmarowana kalafonią rozpuszczoną w denaturacie AcH jAkIe ZapAcHy ;)
Aha, gotowa płytka nieco się różni od "wydrukowanej" ponieważ jak już uzupelnialem dziury lakierem do paznokci, to troche wiecej go zużyłem na boki :)
Ponizej zdjątka:
« Ostatnia zmiana: Maj 31, 2011, 08:36 wysłana przez skrzyp »

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Rejestrator V2
« Odpowiedź #41 dnia: Maj 31, 2011, 11:03 »
No i gutes :)
Tylko podawaj wymiary ;)

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Rejestrator V2
« Odpowiedź #42 dnia: Maj 31, 2011, 11:52 »
Masz groszówkę ;) nie styknie? ;)
6,5x3x5 cm (ta część miedziana)

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Rejestrator V2
« Odpowiedź #43 dnia: Maj 31, 2011, 14:51 »
Masz groszówkę ;) nie styknie? ;)
6,5x3x5 cm (ta część miedziana)

Wolę metrycznie. Poza tym obiektyw zniekształca ;)
Dzięki :)

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Elektronika - Założenia, schematy blokowe i takie tam..
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 19, 2011, 12:35 »
Ponieważ wszystko się nieco rozrosło i skomplikowało, poszczególne moduły będą opisywane w oddzielnych wątkach. Inaczej nie doszlibyśmy do ładu i zrobiłby się niezły galimatias. Na pierwszy ogień idzie moduł APRSu.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Elektronika - Założenia, schematy blokowe i takie tam..
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 19, 2011, 12:35 »