Autor Wątek: Hevelius 2 - gondola  (Przeczytany 14560 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - gondola
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 17, 2011, 21:33 »
Wojna trwa  ::)

Chyba znalazłem w końcu firmę, w której zamówię odpowiednio przycięte płytki styrodurowe - o dziwo nie było to łatwe. No cóż, niespodzianki się zdarzają.

Skończyłem też projektowanie elementu na którym będzie można montować filtry 58 mm. Projekt jest w załączniku. Elementy miałyby zostać wykonane z poliamidu.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - gondola
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 17, 2011, 22:01 »
Ha! A z której strony jest strona gładka a z której gwintowana? Zgaduję, że filtry zakładane z zewnątrz?

Wydaje mi się, że bez problemu możemy zjechać z filtrami do 52 mm, bowiem stosować będziemy naprawdę maciupcie aparaty, ale jeśli Maquis chcesz mieć rezerwę, to ni ma problima. :)

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - gondola
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 17, 2011, 22:23 »
Dokładnie. Filtry idą na zewnątrz. Wolę się trzymać 58 mm w zapasie, bo montaż ma być przeznaczony dla wielu typów aparatów - poza tym, są przejścia filtrowe, więc na upartego zawsze można wkręcić mniejszy z przejściem..

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - gondola
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 18, 2011, 22:37 »
Szkic elementów segmentu awioniki. Nie sądziłem, że APRS jest taki duży, więc razem z osłoną zabierze nieco miejsca przeznaczonego za jeden z modułów.

Minusy - na moduł zostanie jakieś 6-7 cm zamiast 10. W większości przypadków to powinno wystarczyć, ale planowany moduł eksperymentów biologicznych oraz z przestrzenią uniwersalną już tam nie wejdzie. Na pozostałe trzy nie ma to wpływu.

Plusy - zakładając, że przeznaczymy tę ściankę na przestrzeń niezagospodarowaną (pusty moduł) to pozostałym trzem rośnie maksymalna masa ładunku użytecznego do około 300-330 gram (wstępne założenia).

Ekran elektromagnetyczny zostanie wykonany z włókna węglowego i pokryty folią metalizowaną. Zrobię sobie wzór i na nim oprę "pudełko" ekranu.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Hevelius 2 - gondola
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 18, 2011, 22:37 »

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - gondola
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 18, 2011, 22:38 »
Aha. Dziś przyszło włókno węglowe. Odezwał się też sklep, który ma mi przysłać śruby nylonowe i rurki węglowe. Zamówiłem też styrodur - powinien być na dniach.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - gondola
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 19, 2011, 05:16 »
Szkic elementów segmentu awioniki. Nie sądziłem, że APRS jest taki duży, więc razem z osłoną zabierze nieco miejsca przeznaczonego za jeden z modułów.

Długość elementu to 140 + 15 mm czyli 155 mm, tak? W których miejscach są zlokalizowane te "dziurki" (prawa część szkicu) i na co one konkretnie są?

Cytuj
Minusy - na moduł zostanie jakieś 6-7 cm zamiast 10. W większości przypadków to powinno wystarczyć, ale planowany moduł eksperymentów biologicznych oraz z przestrzenią uniwersalną już tam nie wejdzie. Na pozostałe trzy nie ma to wpływu.

Czy możesz zrobić szkic z wymiarami całości gondoli i zlokalizować w nim moduł baloniki (= naszej awioniki ;) )??

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - gondola
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 19, 2011, 10:28 »
Maquis - czy wstępnie możesz napisać ile w gondoli dla tej misji będzie totalnie wolnego miejsca? Oraz wstępna rezerwa masowa?
Przydałoby się to podać wraz z całościowym szkicem gondoli z wymiarami (i zaznaczeniem wolnego miejsca).

Jeśli byłoby miejsce wielkości 8-12x8-12x8-12 cm to mam pewien szalony i leciutki pomysł... ;D

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - gondola
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 19, 2011, 12:07 »
To jest wysokość elementu. 140mm wysokości ścianki bocznej, ale rurki przechodzą aż do obudowy górnego panelu bo tam się z nim łączą, przenosząc obciążenia (tam będzie dodatkowe wzmocnienie).

Szkic po prawej stronie to ten sam element, który jest pod osłoną EM. Ponieważ APRS jest większy niż zakładałem muszę go dać w pionie, żeby nie zabierał za dużo miejsca. Jest też upchany obwodami do samej krawędzi, więc odpada rozwiązanie z szynami. Dlatego muszę zbudować rusztowanie na którym będzie się trzymał w pionie (jednocześnie do niego będzie mocowana osłona). Otwory po prawej to punkty w płytce APRS gdzie są otwory na śruby. Wykorzystam je do zawieszenia elementu.

Co do całości - tak. Muszę tak zrobić i tak, żeby widzieć dokładnie elementy. Zresztą... mam w planach coś jeszcze, ale to potem.

Znaczy np. 8x8x12 ? Bez problemu, a co?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - gondola
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 19, 2011, 19:02 »
Znaczy np. 8x8x12 ? Bez problemu, a co?

Coś w tym rodzaju, ale jedynie gdybyśmy rzeczywiście i na 100 procent mieli wolne miejsce oraz wystarczający budżet masowy (hmm około 150 - 180 gram :P ). To wtedy coś zaproponuje. :)

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - gondola
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 19, 2011, 20:14 »
Dziś przyszły rurki węglowe i śruby nylonowe.
Rurki są mega fajne  :)

Hmm, a co ty tam kanarek kombinujesz? ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - gondola
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 19, 2011, 20:43 »
Jak byś się nie ukrywał, to byś już od dawna wiedział... :P

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - gondola
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 19, 2011, 21:07 »
Mówisz  ::)
Od tego są wątki ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - gondola
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 19, 2011, 22:39 »
Ano mówię. :P Napiszę o tym w luźnym wątku, jak tylko kilka spraw zweryfikuję. To wydaje się być bałdzo płoste.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - gondola
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 24, 2011, 22:42 »
Trochę wstępnych renderów obrazujących mniej więcej jak będzie wyglądać sonda.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Hevelius 2 - gondola
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 24, 2011, 22:45 »
Ślicznie! Teraz czekamy na zwymiarowane rysunki wraz z zaznaczeniem rozmieszczenia wewnętrznych modułów oraz zaznaczenia (obecnie) wolnej przestrzeni.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Hevelius 2 - gondola
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 24, 2011, 22:45 »