Autor Wątek: Red Dragon  (Przeczytany 43192 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Red Dragon
« Odpowiedź #75 dnia: Marzec 21, 2017, 15:56 »
No właśnie, jaka może być przydatność marsjańskiej, czy innej pozaziemskiej wody dla załogi? Chyba niewielka. Do celów konsumpcyjnych raczej nie będzie się nadawała.

Po destylacji - jak najbardziej. Do wody destylowanej powinno się dodać odpowiednie związki mineralne, ale są to ilości rzędu 200 gramów na tonę wody - spokojnie można je przywieźć z Ziemi.

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Red Dragon
« Odpowiedź #76 dnia: Maj 09, 2017, 19:56 »
Możliwe, że w 2020 polecą dwa Red Dragony - jeden na początku, a drugi na końcu okna.

Cytuj
Green suggests SpaceX may do _two_ Red Dragon missions in the 2020 window, one at the beginning and one at the end. #HumansToMars
https://twitter.com/jeff_foust/status/861956223519911937

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Red Dragon
« Odpowiedź #77 dnia: Maj 09, 2017, 23:17 »
To byłoby dobre! :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2622
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Red Dragon
« Odpowiedź #78 dnia: Maj 10, 2017, 02:49 »
Lecz mało wiarygodne dla mnie

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Red Dragon
« Odpowiedź #78 dnia: Maj 10, 2017, 02:49 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3845
Odp: Red Dragon
« Odpowiedź #79 dnia: Maj 10, 2017, 07:56 »
Do 2020 raczej nie ma na to szans, ale się o tym mówi, bo tak mówi SpaceX. Dopóki nie polecą minimum 2 egzemplarze FH - dopóty nie ma co gdybać na zapas i robić sobie nadzieję na podstawie przemówień z ambony.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24659
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Red Dragon
« Odpowiedź #80 dnia: Maj 14, 2017, 09:19 »
Dwie misje Red Dragon w 2020 roku
BY MICHAŁ MOROZ ON 13 MAJA 2017

(...) Sam SpaceX chce przedstawić uniwersalność konstrukcji kapsuły Dragon, która mogłaby również służyć jako bezzałogowy lądownik na różnych ciałach niebieskich Układu Słonecznego. Ważący około 6,5 tony lądownik mógłby dostarczyć na Marsa około tony instrumentów badawczych. Byłby to największy ładunek naukowy dotychczas dostarczony na powierzchnię Czerwonej Planety.

http://kosmonauta.net/2017/05/dwie-misje-red-dragon-w-2020-roku/

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Red Dragon
« Odpowiedź #81 dnia: Maj 14, 2017, 11:24 »
Red Dragon jeśli chodzi o masę ładunku spokojnie mógłby zawieźć dwa łaziki klasy MER na powierzchnię Marsa. Albo jeden łazik i jakieś wiertło do badania podpowierzchniowych warstw marsjańskieo gruntu. Ciekawe ile takowa misja będzie kosztować. Czy wysłanie Spirita czy Opportunity byłoby tańsze w ładunku Red Dragona niż latającymi już rakietami? Z tego co wiem Delta II już nie lata  :(

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Red Dragon
« Odpowiedź #82 dnia: Maj 14, 2017, 13:19 »
Czy wysłanie Spirita czy Opportunity byłoby tańsze w ładunku Red Dragona niż latającymi już rakietami? Z tego co wiem Delta II już nie lata  :(

Wzowienie produkcji MERów to byłoby ogromne przedsięwzięcie. I pewnie z 2 lata trwałyby dyskusje co zabrać, bo przecież plany eksploracji Marsa nie istnieją i tworzy je się pod każdą misję, co trwa i trwa :P. A przepychanki naukowców zza biurek to "sól tej ziemi".

Każdy wymyśla koło na nowo, bo za to ma pensję. Zamiast myślenia powinna być produkcja. Lądowniki na "busie" Feniksa to powinny latać 2-3 w oknie, choćby by zrobić sieć stacji meteo.

Przerobić łazik MSL na zasilanie słoneczne, panele obracane, składane, na maszt i cała heca z plutonem odpada. I słać po 2 w oknie w różne rejony. Kłótnie o miejsce lądowania by znikły ;)

Koszt samej rakiety to pikuś. Szczególnie teraz, gdy Atlas5 to tak zdolna i dostępna rakieta.

No ale niestety, kolejne rakiety dla wojska ważniejsze od misji cywilnych NASA.




Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Red Dragon
« Odpowiedź #83 dnia: Maj 22, 2017, 22:41 »
Właśnie - czy w ogóle jest jakaś lista potencjalnych eksperymentów? Bo jak na razie dużo tutaj gdybamy, ale bez żadnych konkretów (chyba).

velo

  • Gość
Odp: Red Dragon
« Odpowiedź #84 dnia: Maj 22, 2017, 23:40 »
Właśnie nie ma!

Przynajmniej żadnej oficjalnej nie widziałem. Być może SpaceX prowadzi rozmowy z jakimiś instytutami ale na poziomie komercyjnym - i szczegółów pewnie dowiemy się w nieokreślonej bliższej / dalszej przyszłości

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Red Dragon
« Odpowiedź #85 dnia: Maj 31, 2017, 23:40 »
Hmm, trochę szkoda że nie ma. Rozumiem, że jest to misja/e demonstracyjna, ale moim zdaniem taka szansa dla naukowców to prawdziwa rzadkość. A może SpaceX tutaj nas nieźle zaskoczy? :)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5274
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Red Dragon
« Odpowiedź #86 dnia: Lipiec 16, 2017, 13:36 »
Mocno niepokojące wieści o możliwej likwidacji programu Red Dragon pojawiły się na reddit.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Red Dragon
« Odpowiedź #87 dnia: Lipiec 16, 2017, 13:54 »
Potwierdzam - te informacje pojawiają się ostatnio w kilku innych miejscach, w tym w dobrych źródłach.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Red Dragon
« Odpowiedź #88 dnia: Lipiec 16, 2017, 14:08 »
Generalnie szkoda. Nasuwają mi się dwie refleksje:

1) Decyzja ta bardzo podważy zaufanie do wszelkich deklaracji i wizji Muska. Red Dragon to był przez lata jeden ze sztandarowych jego projektów - ważny etap w drodze do kolonizacji Marsa.

2) Skoro padają i naszym Forum zapytania o sens produkcji Falcona Heavy, to Red Dragon ma sens tylko w parze z FH. Zatem:
(a) SpaceX będzie rozwijać jakąś nowa rakietę klasy F9/FH na bazie Raptora, wówczas Red Dragon w jakiejś formie wróci, albo
(b) zadowoli się dopieszczonym F9 jako produktem, który będzie zaspokajał wszystkie komercyjne potrzeby, zaś jeśli idzie o bardziej ambitne cele - wyłącznie ITS.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Red Dragon
« Odpowiedź #89 dnia: Lipiec 16, 2017, 15:29 »
No nie!  Czemu chcą skasować Red Dragona?  Bo Ciężki Sokół ma kłopoty? To jak chcą polecieć na Marsa bez przetestowania technologii?  Poza tym Falcon Heavy i tak ma powstać żeby obwieźć turystów wokoło Księżyca. Nie rozumiem tej sytuacji  :(

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Red Dragon
« Odpowiedź #89 dnia: Lipiec 16, 2017, 15:29 »