Autor Wątek: Sondy marsjańskie - misje historyczne  (Przeczytany 41888 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 22, 2013, 12:39 »
Taa Tylko, że Vikingi w porównaniu do Marsa 3 to prawdziwe olbrzymy!  :)
Wątpię czy na fotkach MGS widać będzie Marsa 3. Chyba ten lądownik będzie za mały, żeby go odróżnić od większego kamienia....  ::)
A ciekawe czy kiedykolwiek odnajdziemy lądowniki Marsa 2 i Marsa 6 oraz pamiętnego Mars Polar Landera  ::)
Bo Beagle 2 to chyba za mały, nawet jak na możliwości MRO.....

Mars 2 to chyba nierealne - zwalił w powierzchnię z dużą prędkością i nie wyrzucił spadochronu wszystko jest opisane w "Different road to Mars" Perminova którą ktoś podlinkował tu chyba w wątku "polecane lektury". w każdym razie jak nawalił Kosmos 419 to było niemal pewne że Mars 2 nie wyląduje miekko bo nie mieli danych do prawidłowego ustawienia trajektorii lądownika - zawalił w powierzchnię zanim automatyka rozpoczeła (planowe) wyrzucenie spadochronu odczepienie osłony termicznej i odpalenie rakiet.

Mars 6 - wiem że MRO go szukał ale chyba dotąd go nie znaleźli. Też chyba za miękko nie miał.

Pamiętam też że MGS kiedyś sfocił nowy krater w basenie Isidis wewnątrz elipsy lądowniczej Beagle 2

przykro mi ale z pracy to piszę i linków nie mam.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 21, 2013, 19:47 »
Ładną infografikę znalazłem na The Planetary Society.

W pełnym rozmiarze zajmuje dość sporo miejsca, zatem podaję tylko link:
https://planetary.s3.amazonaws.com/assets/images/z_changeover/mars-exploration-family-portrait.jpg
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2013, 19:35 wysłana przez Scorus »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 28, 2013, 17:13 »
Ładną infografikę znalazłem na The Planetary Society.

W pełnym rozmiarze zajmuje dość sporo miejsca, zatem podaję tylko link:
https://planetary.s3.amazonaws.com/assets/images/z_changeover/mars-exploration-family-portrait.jpg

Plakat ładny, tylko gdzie są lądowniki Mars 2-3 oraz 6? Może Marsjanie je zjedli albo pochowali po lądowniczej katastrofie?  :P

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 28, 2013, 17:37 »
Ja tam nie uważam się za bardzo spostrzegawczego, ale widzę, że może być gorzej...  :P

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 28, 2013, 17:37 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 28, 2013, 17:47 »
Ja tam nie uważam się za bardzo spostrzegawczego, ale widzę, że może być gorzej...  :P

A co gorzej? Że Beagle 2 nie ma? Mars 3 przynajmnjiej odezwał się z powierzchni  ::)
A mimo to, zdaniem jego autorów nie zasłużył na miejsce w tym plakacie  :'(

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #50 dnia: Grudzień 28, 2013, 18:07 »
Sorry, niejasno się wyraziłem. Chodziło mi o to, że są ludzie jeszcze mniej spostrzegawczy ode mnie ;). Bo ja znalazłem na obrazku wszystkie te brakujące Marsy: 2, 3 i 6.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #51 dnia: Grudzień 29, 2013, 17:12 »
Sorry, niejasno się wyraziłem. Chodziło mi o to, że są ludzie jeszcze mniej spostrzegawczy ode mnie ;). Bo ja znalazłem na obrazku wszystkie te brakujące Marsy: 2, 3 i 6.

Orbitery są, ale pokaż mi gdzie są lądowniki?  ;D I nie mam na myśli tych schowanych w kapsułach na orbiterach  ;)

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #52 dnia: Maj 10, 2014, 10:10 »
Zmarł Colin Pillinger, człowiek odpowiedzialny za nieudaną brytyjską misję Beagle 2:

http://www.bbc.com/news/science-environment-27322166
GG 8698011

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #53 dnia: Listopad 24, 2014, 22:30 »
28 listopada minie 50 lat od startu Marinera 4 - sondy, która pierwsza zbliżyła się do Marsa i przekazała na Ziemię zdjęcia:



http://www.nasa.gov/content/maven-continues-mars-exploration-begun-50-years-ago-by-mariner-4/#.VHOiPmdIQfg

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #54 dnia: Grudzień 02, 2014, 13:17 »
15 lat temu sonda Mars Polar Lander miała manewr lądowania w południowych okolicach podbiegunowych Marsa.
Niestety po wejściu w atmosferę ani lądownik MPL ani towarzyszące penetratory Deep Space 2 się nie odezwały....

A stronka NASA poświęcona tej misji już była gotowa na nowe zdjęcia z misji MPL  :'(

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #55 dnia: Lipiec 13, 2015, 19:09 »
Czy NASA coś organizuje z okazji 50 lecia astronautycznych badań Marsa - przelotu Marinera 4 koło Czerwonej Planety? Czy przelot New Horizons spowoduje amnezję w NASA co do tej rocznicy?  :(

Przecież można by świętować najpierw przelot New Horizons a kilka godzin później marsjańską rocznicę Marinera 4....

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #56 dnia: Listopad 07, 2015, 16:00 »
Ciekawy artykuł o tym jak odnaleziono lądownik Mars 3 na powierzchni Czerwonej Planety:

http://www.planetary.org/blogs/guest-blogs/2013/0412-how-we-searched-for-mars-3.html

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #57 dnia: Grudzień 11, 2015, 16:41 »
Wersja obrazkowa.

radziecka myśl technologiczna w pigułce :D

oj, uśmiałem się, mimo, że już wcześniej widziałem tego "Sodżołnera" w akcji :)))
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #58 dnia: Listopad 16, 2016, 23:27 »
Dwadzieścia lat temu - 19 listopada 1996 r., wystartowała sonda Mars 96 ......  :'(

velo

  • Gość
Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #59 dnia: Listopad 17, 2016, 13:27 »
Przez ten wątek przypomniały mi się licealne czasy, kiedy z ekipą znajomych zrobiliśmy imprezę... na lądowanie Mars Polar Landera - i czekaliśmy do nocy zerkając na wieści z CNN.

W ogóle w czasach proto-internetowych trudno było o streamy i CNN bardzo pomagał w obserwacji poszczególnych wydarzeń, np. startów misji, itd.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sondy marsjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #59 dnia: Listopad 17, 2016, 13:27 »