Autor Wątek: New Horizons - misja rozszerzona  (Przeczytany 100582 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #60 dnia: Lipiec 09, 2017, 16:28 »
Naukowcy wstępnie badają kolejny cel misji New Horizons
08.07.2017

Astronomowie starają się dowiedzieć czegoś więcej o obiekcie z Pasa Kuipera, koło którego w 2019 ma przelecieć sonda kosmiczna New Horizons. Wykorzystali do tego okazję w postaci zakrycia przez ten obiekt jednej z gwiazd - poinformowała NASA.

Badacze analizują dane uzyskane 3 czerwca b.r. podczas zjawiska zwanego zakryciem. Obiekt o nazwie 2014 MU69 z Pasa Kuipera przeszedł na tle jednej z gwiazd, na chwilę ją przesłaniając. W zorganizowanej kampanii obserwacyjnej wzięło udział ponad 50 osób. Obserwacje prowadzono z RPA i Argentyny, wzdłuż przewidywanego pasa zakrycia. Zaplanowanie tych obserwacji było możliwe dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Hubble’a (który należy do NASA/ESA) oraz obserwatorium Gaia (misja ESA).
 
Przenośne teleskopy na powierzchni Ziemi pozwoliły na wykonanie łącznie ponad 100 tysięcy zdjęć zakrycia gwiazdy przez obiekt 2014 MU69. O ile samego obiektu nie wykryto bezpośrednio, to jego oddziaływanie na światło gwiazdy pozwoliło uzyskać nowe informacje, które pomogą w realizacji misji New Horizons.
 
Dane pokazują, że obiekt 2014 MU69 nie jest aż tak ciemny, ani tak duży, jak się spodziewano. Wcześniejsze dane Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, uzyskane od momentu odkrycia obiektu w 2014 r., sugerowały, że ma on od 20 do 40 km średnicy. Dane z naziemnej kampanii obserwacyjnej wskazują, że jego rozmiar jest mniejszy niż 20 km.
 
Jak tłumaczy Alan Stern z Southwest Research Institute w San Antonio (Teksas, USA), kierownik naukowy misji New Horizons, fakt, że przeprowadzone obserwacje zakrycia udały się z każdego planowanego miejsca, a jednocześnie nie dostrzeżono w ich trakcie obiektu bezpośrednio oznacza, że obiekt może mieć duże albedo (zdolność odbijania światła), ale mniejszy rozmiar niż oczekiwano. Są też dwie inne możliwości: może być podwójny, albo stanowić zbiorowisko mniejszych ciał.
 
Naukowcy mają nadzieję na uzyskanie kolejnych danych, bowiem następne zakrycia gwiazd przez obiekt 2014 MU69 nastąpią 10 lipca i 17 lipca. W tym pierwszym terminie obserwacje wspomoże dodatkowo obserwatorium SOFIA, czyli 2,5-metrowy teleskop pracujący na pokładzie samolotu. Z kolei 17 lipca do obserwacji dołączy Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Oba te teleskopy będą szukały dowodów na to czy wokół 2014 MU69 znajduje się „kosmiczny gruz” mogący stanowić zagrożenie dla sondy New Horizons.
 
Sonda New Horizons dokonała przelotu koło Plutona w lipcu 2015 roku. Teraz leci w kierunku obiektu 2014 MU69, koło którego przemknie w 2019 r. (PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414925,naukowcy-wstepnie-badaja-kolejny-cel-misji-new-horizons.html
https://www.nasa.gov/feature/new-mysteries-surround-new-horizons-next-flyby-target/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #61 dnia: Sierpień 05, 2017, 02:39 »
Okultacje pozwoliły na wyciągniecie ciekawych wniosków na temat natury  2014 MU69. Być może mamy do czynienia z układem podwójnym.




New data released from this summer’s three occultation campaigns reveal that 2014 MU69 might not be one object but two.

New Horizons scientists are still sorting through all the data gathered from the direct observations taken during the 17 July occultation, but the preliminary analyses show that 2014 MU69 may not be not a lone spherical object but an “extreme prolate spheroid” (a skinny American football) or even a binary pair.

The odd shape observed on 17 July has now prompted scientists to consider the possibility that 2014 MU69 is actually two bodies either orbiting very close together or even touching, known as a close or contact binary.


https://www.nasaspaceflight.com/2017/08/new-horizons-science-bonanza-binary/
https://www.nasa.gov/feature/new-horizons-next-target-just-got-a-lot-more-interesting
http://www.pulskosmosu.pl/2017/08/04/kolejny-cel-misji-new-horizons-wlasnie-stal-sie-bardziej-interesujacy/



Link do materiału:
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2017, 03:03 wysłana przez Orionid »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #62 dnia: Sierpień 05, 2017, 03:03 »
Naprawdę ciekawy obiekt! Spodziewajmy się niespodziewanego! :)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #63 dnia: Sierpień 05, 2017, 13:19 »
As of today, Aug 3, 2017, New Horizons is 38.18 AU from Earth (39.09 AU from Sun), and 4.30 AU from 2014 MU69. Round-trip light time between Earth and the spacecraft is currently 10:35:09, and is traveling about 32,000 mph (14.25 km/s).

T-17 months to intercept…


http://www.americaspace.com/2017/08/03/new-horizons-next-target-may-resemble-rosettas-comet-67p-or-be-a-binary-pair/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #63 dnia: Sierpień 05, 2017, 13:19 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #64 dnia: Sierpień 05, 2017, 23:17 »
Ta wartość 4,3 jednostki astronomicznej mi tu nie pasuje. W kwietniu była połowa drogi od Plutona do planetoidy i wówczas było to 486 mln kilometrów, czyli około 3,25 AU. A tu nagle się zrobiło 4,3 jednostki... Hmm.. Gdzieś coś nie tak?

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #65 dnia: Sierpień 07, 2017, 13:16 »
2014 MU69 może być podwójnym obiektem
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 7 SIERPNIA 2017

(...) Naukowcy uważają, że w Pasie Kuipera może znajdować się wiele podwójnych obiektów. Wciąż jednak bardzo mało wiemy o małych obiektach Pasa Kuipera (KBO), głównie z uwagi na ich niewielką jasność i ograniczone możliwości obserwacji. Zjawiska takie jak “zaćmienie” gwiazdy są rzadkie i z reguły ich czas nie można wyznaczyć z wystarczającą precyzją, z uwagi na niezbyt precyzyjnie znane parametry orbity. Natomiast obserwacje z bliska są jeszcze trudniejsze – to właśnie sonda New Horizons po raz pierwszy wykona przelot obok planetoidy z Pasa Kuipera – i tym obiektem będzie właśnie 2014 MU69.

http://kosmonauta.net/2017/08/2014-mu69-moze-byc-podwojnym-obiektem/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #66 dnia: Sierpień 07, 2017, 13:21 »
Ciekawe czy zdarzą się jeszcze jakieś inne zaćmienia 2014 MU69 przed przelotem New Horizons.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #67 dnia: Sierpień 10, 2017, 18:57 »
Czy już wiadomo jak będzie technicznie wyglądał przelot obok tej planetoidy? Jaka będzie minimalna odległość?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #68 dnia: Sierpień 10, 2017, 22:52 »
Znalazłem tylko taką symulację, ale pewnie jest ona już mocno nieaktualna. Wydaje mi się, że dopiero na kilka miesięcy przed będzie znany ostateczny scenariusz przelotu.




Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #69 dnia: Sierpień 22, 2017, 10:15 »
New Horajzons wczoraj nadał sygnał na Ziemię - wszystko dobrze. :)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #70 dnia: Sierpień 22, 2017, 10:23 »
Czy już wiadomo jak będzie technicznie wyglądał przelot obok tej planetoidy? Jaka będzie minimalna odległość?

Szczegółów jeszcze nie ma, jedynie ostatnio podano, że:

"Also this summer, we decided to adjust our flyby arrival time, making it about an hour sooner. This optimizes the viewing angles from the Canberra and Goldstone DSN stations, giving us the best chance to measure MU69's mass by tracking New Horizons, and optimizes our risky but hoped-for chance of measuring the radar reflectivity of MU69 as we illuminate it from the DSN, 4-plus billion miles away.

As you can see, our team has been very busy during our "Summer of MU69," and very productive. We are learning more and more about MU69 to help plan our flyby. We are also pinning down the exact arrival time to optimize the flyby science.

This fall, after New Horizons emerges from hibernation, we'll craft the MU69 flyby observation plan in exquisite detail. We'll also make more science observations of distant KBOs, and we'll be continuously measuring the Kuiper Belt's radiation, dust and gas environment. Near the end of this year, on Dec. 9, we'll fire our engines to trim our course to and optimize the arrival time at MU69 as I described earlier. Then New Horizons will enter hibernation one last time, before the MU69 flyby begins late next summer. New exploration awaits us, at the very frontier of our solar system – late in 2018 and early in 2019, both of which are almost around the corner!

For more mission news, stay tuned to NASA websites, our own project website and our social media channels, listed below.

I'll write again in the fall.".

Zatem dokładnie zaplanują to dopiero pod koniec roku. Z tego, co podawano wcześniej,  przelot ma być w odległości 3000-20000 km, prawdopodobnie mniej, niż 12500 km.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2017, 10:27 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #71 dnia: Wrzesień 06, 2017, 21:53 »
No to już wiadomo - celują w 3500 km, a jak się nie uda albo coś stanie na przeszkodzie to około 10 tysięcy km.
https://www.nasa.gov/feature/new-horizons-files-flight-plan-for-2019-flyby

velo

  • Gość
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #72 dnia: Wrzesień 07, 2017, 11:22 »
Kamerą LORRI chcą uchwycić szczegóły wielkości conajmniej 70 metrów. Jeżeli przyjmiemy że MU69 ma do 40 km szerokości w najszerszym punkcie, to zdjęcia RAW będą ukazywały obiekt w rozdzielczości kilkaset x kilkaset pikseli. Liczę na dobry post-processing ;D

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #73 dnia: Wrzesień 07, 2017, 11:35 »
Trochę przesadzona ta ostrożność. Zrozumiała była w przypadku Plutona, który był głównym celem misji, ale teraz? Czy nie można by naprawdę jakoś bliżej przelecieć? Tak ze 100-200km? Że nie wspomnę, że w ogóle fajnie byłoby gdyby to było od 2-5km...
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #74 dnia: Wrzesień 07, 2017, 12:02 »
Są jeszcze inne obiekty, w pobliżu których sonda  może ewentualnie przelecieć.
Też z naukowego punktu widzenia ważne jest poznawanie dalekiego środowiska kosmicznego.
A poza tym ryzyko utraty sondy należy minimalizować z prostego powodu - przecież jeszcze musi ona potem przez długi czas przesyłać zebrane dane na Ziemię.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: New Horizons - misja rozszerzona
« Odpowiedź #74 dnia: Wrzesień 07, 2017, 12:02 »