Autor Wątek: Sondy wenusjańskie - misje historyczne  (Przeczytany 27577 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Sondy wenusjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 28, 2012, 16:13 »
Polecam do obejrzenia panoramy wykonane z powierzchni Wenus oraz z jej orbity:
http://www.mentallandscape.com/V_DigitalImages.htm
To niesamowite, że w takim piecu jak Wenus można w ogóle robić zdjęcia fotograficzne  ::)
Ciekawe, kto, kiedy i na jak długo wyśle na powierzchnię wenus kolejną sondę. Ciekawe czy udałoby się tam utrzymać łazika, przynajmniej na miesiąc przy życiu?
Myślę, że Mars, Tytan oraz Wenus to najciekawsze oczywiście razem z Ziemią, globy w naszym Układzie Słonecznym. Dla tych globów warto by prowadzić systematyczne i ciągłe badania, zarówno z orbity jak i z powierzchni, bo ciągle się tam coś dzieje ......

Scorus

  • Gość
Odp: Sondy wenusjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 09, 2013, 11:27 »
Wracając do obrazów radarowych z Wener. Nie ma ich w PDS, chociaż w latach 90-tych były rozpowszechniane przez NSSDC na płytach CD. W internecie są za to opracowane na ich podstawie mapy, wydane przed USGS przed misją Magellan.

Mapa geologiczna (tylko Wenery)*:
http://www.lpi.usra.edu/resources/venus_maps/2059/

Mapa topograficzna (Wenera 15 i 16 z kontekstem PVO):
www.lpi.usra.edu/resources/venus_maps/2041_1/

Mapa reliefowa cieniowana (Wenera 15 i 16 z kontekstem PVO)**:
http://www.lpi.usra.edu/resources/venus_maps/2041_2/

Mozaika radarowa (tylko Wenery):
http://www.lpi.usra.edu/resources/venus_maps/2041_3/

----------------
*Uproszczona wersja została zamieszczona w wydanym u nas Atlasie Układu Słonecznego NASA.
**Kawałek tej mapy jest pokazany w Atlasie jako przykład metody wykonywania map cieniowanych.



« Ostatnia zmiana: Styczeń 09, 2013, 11:34 wysłana przez Scorus »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Sondy wenusjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 09, 2013, 13:07 »
Dzięki za te mapki Wener. W weekend chętnie je przestudiuję  8)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Sondy wenusjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 12, 2013, 20:23 »
Tutaj jest cały ,,bukiet" map Wenus tych radarowych oraz następnie przerabianych np. reliefowych i cieniowanych  :D
http://www.lpi.usra.edu/resources/venus_maps/
Czegoś takiego wcześniej mi brakowało  8)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sondy wenusjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 12, 2013, 20:23 »

Scorus

  • Gość
Odp: Sondy wenusjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 13, 2013, 11:46 »
Tu jest jeszcze atlas z nazwami, podzielony na standardowe kwadranty kartograficzne. Szkoda, że w stosunkowo niskiej rozdzielczości.
http://planetarynames.wr.usgs.gov/Page/venus1to5m_Radar

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Sondy wenusjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 19, 2013, 11:16 »
Mam zagadkę (sam nie mogę jakoś jej podołać) dotyczy ona misji Wega-1/2. Chodzi mi o lądowniki tych sond - jak długo pracowały na powierzchni Wenus (planetary landers & entry probes podaje dla Wegi 1 zaledwie - w stosunku do innych lądowników tego typu - 20 min. a dla Wegi 2 widnieje tam - ?) druga sprawa to zainstalowane na pierścieniu amortyzującym urządzenie wiertniecze - wiecie może jakie były plany a jak wypadły te wiercenia w praktyce (np. na ile cm. głębokości udało im sie zejść). z góry dziękuję.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Sondy wenusjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 19, 2013, 13:27 »
Mam zagadkę (sam nie mogę jakoś jej podołać) dotyczy ona misji Wega-1/2. Chodzi mi o lądowniki tych sond - jak długo pracowały na powierzchni Wenus (planetary landers & entry probes podaje dla Wegi 1 zaledwie - w stosunku do innych lądowników tego typu - 20 min. a dla Wegi 2 widnieje tam - ?) druga sprawa to zainstalowane na pierścieniu amortyzującym urządzenie wiertniecze - wiecie może jakie były plany a jak wypadły te wiercenia w praktyce (np. na ile cm. głębokości udało im sie zejść). z góry dziękuję.

Szkoda, że lądowniki Vega nie miały kamer  ::) Może i na nich zobaczylibyśmy wenusjańskiego skorpiona?  :P  ;D

Scorus

  • Gość
Odp: Sondy wenusjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 19, 2013, 13:35 »
Kamer nie miały, bo lądowały w nocy. A było tak dlatego, że balony mogły pracować tylko w chłodniejszych nocnych temperaturach. Po wejściu na stronę dzienną pękały.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Sondy wenusjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 19, 2013, 15:30 »
Kamer nie miały, bo lądowały w nocy. A było tak dlatego, że balony mogły pracować tylko w chłodniejszych nocnych temperaturach. Po wejściu na stronę dzienną pękały.

To przynajmniej wiadomo, czemu klamer nie miały.
Ciekawe kiedy dostaniemy kolejną porcję zdjęć z powierzchni Wenus? Chyba nie szybko.......  ::)

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Sondy wenusjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 20, 2013, 08:32 »
Kamer nie miały, bo lądowały w nocy. A było tak dlatego, że balony mogły pracować tylko w chłodniejszych nocnych temperaturach. Po wejściu na stronę dzienną pękały.

Serio pękały ?- ale nie od razu czytałem ("Wenus siostra Ziemi") że działały także na stronie dziennej - no przynajmniej ją osiągneły (pewnie tak od razu nie pękły jak wampir na słoneczku;)  inna sprawa to to że faktycznie nie wyrobiły "normy" 48 godz. jeden balon padł po 46 a drugi po 47 godz. (piszę z pamięci więc ewentualne błędny są moje własne).

Ale dla mnie ciekawsze są lądowniki tej misji bardzo mało o nich wiem, w tym samym źródle co powyżej pisał Brzostkiewicz że pomiary gruntu wykazały małą zawartość magnezu i dużą glinu (to by chyba - po mojemu- wskazywało na obecność skał kwaśnych typowych dla skorupy kontynentalnej ????) wiem też że spektrometr gamma Wegi 1 włączył się jeszcze w czasie opadania i po lądowaniu działał bardzo krótko, no ale co z reszta eksperymentów ????

Scorus

  • Gość
Odp: Sondy wenusjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 20, 2013, 12:03 »
Odpowiadając na pytania. Lądownik Wega 1 transmitował dane przez 20 minut po lądowaniu, a Wega 2 - przez 22 minuty. Czas ten wynikał z faktu, że dane były transmitowane do sond macierzystych, a te w czasie lądowania znajdowały się po nocnej stronie Wenus i dostępne zasilanie z baterii było mocno ograniczone. Co do wierceń, penetrometr na Wedze 1 nie przeszedł pomyślnie testów przed startem i nie był sprawny (jak to u ruskich). Jednak i tak na wysokości 17 km nastąpiły silne turbulencje, które uaktywniły przyspieszeniomierz włączający instrumenty do pracy na powierzchni,w  tym rozkładający penetrometr. Natomiast badania gruntu w przypadku Wegi 2 przebiegły prawidłowo. Jest kilka publikacji na temat składu pierwiastkowego skał, ale nie mam do nich dostępu. Co do balonów, zakończyły one nadawanie po wyczerpaniu się baterii, rzeczywiście przekraczając terminator, ale były zaprojektowane do pracy po stronie nocnej.

Podstawowym źródłem wiedzy jest książka Soviet Robots in the Solar System: Missions, Technologies and Discoveries. Piracki PDF można pobrać stąd:
http://uploaded.net/file/euh1kn89/1441978976.pdf
« Ostatnia zmiana: Luty 20, 2013, 12:10 wysłana przez Scorus »

Scorus

  • Gość
Odp: Sondy wenusjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 21, 2013, 17:29 »
Żeby było fajniej, w książce Russian Planetary Exploration: History, Development, Legacy, Prosopects pisze, że czasy trwania transmisji nie są jasne.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Sondy wenusjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 22, 2013, 09:09 »
Odpowiadając na pytania. Lądownik Wega 1 transmitował dane przez 20 minut po lądowaniu, a Wega 2 - przez 22 minuty. Czas ten wynikał z faktu, że dane były transmitowane do sond macierzystych, a te w czasie lądowania znajdowały się po nocnej stronie Wenus i dostępne zasilanie z baterii było mocno ograniczone. Co do wierceń, penetrometr na Wedze 1 nie przeszedł pomyślnie testów przed startem i nie był sprawny (jak to u ruskich). Jednak i tak na wysokości 17 km nastąpiły silne turbulencje, które uaktywniły przyspieszeniomierz włączający instrumenty do pracy na powierzchni,w  tym rozkładający penetrometr. Natomiast badania gruntu w przypadku Wegi 2 przebiegły prawidłowo. Jest kilka publikacji na temat składu pierwiastkowego skał, ale nie mam do nich dostępu. Co do balonów, zakończyły one nadawanie po wyczerpaniu się baterii, rzeczywiście przekraczając terminator, ale były zaprojektowane do pracy po stronie nocnej.

Podstawowym źródłem wiedzy jest książka Soviet Robots in the Solar System: Missions, Technologies and Discoveries. Piracki PDF można pobrać stąd:
http://uploaded.net/file/euh1kn89/1441978976.pdf

Serdeczne dzięki - zwłaszcza za kolejną książkę ;)

Scorus

  • Gość
Odp: Sondy wenusjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 23, 2013, 10:58 »
Swoją drogą ciekawa sprawa, że mimo zimnej wojny balony były śledzone przez DSN, a w JPL bili brawa tak jak teraz przy lądownikach marsjańskich. A transmisja z przelotu koło komety Halleya leciała na żywo w amerykańskiej telewizji. No i dane z przelotu są zarchiwizowane z PDS, tak jak dane z Phobosa 2.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Sondy wenusjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 23, 2013, 16:17 »
Swego czasu Ekoplaneta podal link do wenusjanskich panoram, natomiast istnieja gdzies w internecie panoramki "wyprostowane" tj.pozbawione tego kata, z ktorego byly oryginalnie lapane przez kamery ladownikow. Czy ktos z Was natknal sie moze na nie? Osobiscie kiedys trafilem na nie, ale potem nie powtorzylem juz sukcesu...
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sondy wenusjańskie - misje historyczne
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 23, 2013, 16:17 »