Autor Wątek: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek dyskusyjny.  (Przeczytany 131319 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #225 dnia: Czerwiec 25, 2020, 17:40 »
Start 10-tej paczki Starlinków przesunięty na jutro (26.06), na 22:18 CEST - też dobrze z punktu widzenia obserwatorów Starlink-train (a nawet lepiej, bo się łikend będzie zaczynał)  ;D, tylko czy pogoda stanie na wysokości zadania?!  ???

[Edit: 26.06.2020] Tym razem wszystkie satelity mają już mieć rozkładane osłony anten (SpaceX to potwierdza)!  :o W związku z tym należy się spodziewać mniejszej jasności satelitów, czyli coraz większych trudności w ich dostrzeganiu, zwłaszcza, że i tak, najczęściej próbujemy je przecież obserwować z terenów miejskich/podmiejskich, gdzie smog świetlny jest tragiczny!

W załączniku symulacja orbitalna dla pierwszego i drugiego przelotu nad Europą (CelesTrak), oraz widok FPV z pierwszego przelotu w Lublinie wygenerowany ze Stellarium (drugi przelot - po północy - będzie baaardzo niski, więc odpuszczam). Tego dnia (przy pierwszym przelocie po starcie) będzie to ewentualna obserwacja jednego obiektu: drugiego stopnia Falcona 9 z kontenerem satelitów Starlink/BlackSky. Nie będą to pełne przeloty - obiekt wcześniej wejdzie w cień Ziemi na wschodzie (na wysokości ok. 20° dla Polski południowej i ok. 10° dla północnej).
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2020, 18:49 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #226 dnia: Czerwiec 26, 2020, 18:26 »
Przy drugim przelocie nad Europą satelity Starlink-10 (57 szt.) będą ok. 8 min, a satelity BlackSky (2 szt.) ok. 39 min. czasu po separacji. Niestety, drugi przelot będzie bardzo niski dla obserwatorów wyłącznie z Polski południowej - przykładowo podałem tylko dla Krakowa (dwa pierwsze załączniki). W trzecim i czwartym załączniku pierwsze przeloty dla Łodzi i Tczewa. U mnie niestety pogoda się popsuła i chyba zanosi się na deszcz (a wczoraj było tak klawo)!  :o
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2020, 18:53 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #227 dnia: Czerwiec 26, 2020, 19:06 »
Pogoda jak zwykle złooośliwa.  :( >:( :o Popatrzcie na foty z satelity w załączniku z godz. 14 i 18 (na podstawie IMGW) Jeśli chodzi o obserwacje w dniu dzisiejszym (przynajmniej u mnie w Lublinie), to już chyba "pozamiatane".  ??? Dobra, siadam do obróbki fotek z dnia wczorajszego (nowa foto-sesja balkonowa z satelitami GEO) - może w końcu uda mi się coś upichcić do pokazania, biorąc pod uwagę trudne, miejskie warunki focenia i mój "cienki" sprzęcik, z którego staram się wydobyć max. "światła", czyli: ile tylko się da  ;D (więcej na ten temat będzie TUTAJ).  ::)

[Edit]
Start Starlink-10 (V1.0-L9) odwołany na lipiec.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2020, 20:23 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Online Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2578
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #228 dnia: Czerwiec 26, 2020, 21:35 »
Dzięki za mapki! Szkoda, że nie da się wyczuć na sto procent czy ta praca jaką wzajemnie robimy odnośnie obserwacji się opłaci na wyznaczony termin startu (sam najchętniej bym je generował mając już pewność że misja wystartowała!). Może najgorętszy miesiąc nam dopisze i z terminem i z pogodą :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #228 dnia: Czerwiec 26, 2020, 21:35 »

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #229 dnia: Czerwiec 26, 2020, 22:02 »
Myślę, że temat obserwacji Starlink-train dla większości (szczególnie postronnych) obserwatorów powoli się zamyka. Coraz trudniej będzie je obserwować gołym okiem (szczególnie w mieście) - mieliśmy już okazję przekonać się o tym w czasie obserwacji z terenu Polski Starlink-train z ósmej paczki. Ciekawi mnie jak szybko po separacji satelitów rozkładane są osłony, ograniczające odbite światło Słońca?

Aktualnie, na otarcie łez, istnieje potencjalna możliwość obserwacji z terenu Polski (tylko ta pogoda  ::) ) ostatnio wystrzelonej paczki Starlink-9 (V1.0-L8), które to satelity lecą jeszcze w dwóch całkiem ładnie zwartych grupach, najpierw 19 szt. (grupę prowadzi Starlink-1479, a zamyka Starlink-1483), a po 35 min. czasu przerwy przelatuje kolejne 36 szt. (grupę prowadzi Starlink-1496, a zamyka Starlink-1484). Przelot u mnie w Lublinie pierwszej gr. 19szt. (27.06 od 02:03:20 do 02:07:45 przelot przez Zenit), a drugiej gr. 36 szt. (27.06 od 02:37:02 do 02:43:49 62-5° N)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 28, 2020, 11:48 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #230 dnia: Lipiec 01, 2020, 20:07 »
Uwaga! Dzisiaj warto zaczaić się na przelot nad Polską 58 szt. satelitów z ostatniej paczki Starlink-9 (V1.0-L8). Wczoraj leciały w dwóch całkiem jeszcze zwartych grupach (jedna za drugą, bez przerwy), całkiem jasne i puszczały flary (obserwowałem po 23 przy okazji przelotu drugiego stopnia Falcona 9, wynoszącego satelitę GPSIII). Dzisiaj obie grupy Starlinków lecą obok siebie, co stwarza większe ich zagęszczenie na niebie (niżej w załączniku widok z symulacji orbitalnej na CelesTrak)! Przelot będzie trwał ok. 11 min. od 23:56 do 00:07 (górowanie prowadzącego grupę: Starlink-1496 i zamykającego pochód: Starlink-1484). U mnie w Lublinie piękny, wysoki przelot (80-90°) przez cały nieboskłon!
« Ostatnia zmiana: Lipiec 01, 2020, 21:36 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #231 dnia: Lipiec 01, 2020, 20:55 »
Uwaga! Dzisiaj warto zaczaić się na przelot nad Polską 58 szt. satelitów z ostatniej paczki Starlink-9 (V1.0-L8). Wczoraj leciały w dwóch całkiem jeszcze zwartych grupach (jedna za drugą, bez przerwy), całkiem jasne i puszczały flary (obserwowałem po 23 przy okazji przelotu drugiego stopnia Falcona 9, wynoszącego satelitę GPSIII). Dzisiaj obie grupy Starlinków lecą obok siebie, co stwarza większe ich zagęszczenie na niebie (niżej w załączniku widok z symulacji orbitalnej CelesTrak)! Przelot będzie trwał ok. 11 min. od 23:56 do 00:07 (górowanie prowadzącego grupę: Starlink-1496 i zamykającego pochód: Starlink-1484). U mnie w Lublinie piękny, wysoki przelot (80-90°) przez cały nieboskłon!

Trzeba będzie popatrzyć bo trasa wydaje się na taką by dawać flary i jasne przeloty (przynajmniej tak było kiedyś )
U mnie chmury nachodzą ... wrrr  :-\
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #232 dnia: Lipiec 01, 2020, 21:27 »
No faktycznie, u ciebie Adam to "cienko to wygląda" - chmurzyska! Za dnia u mnie było czyściutkie niebo, teraz (jak widać niżej: na podstawie IMGW) małe skupisko chmurek nadciągnęło, ale jestem dobrej myśli - do północy ma się przetrzeć.  ::)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 01, 2020, 21:33 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #233 dnia: Lipiec 02, 2020, 00:56 »
Miałeś rację, Adam! Nieźle puszczały zajączki. Ktoś jeszcze oglądał?
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Online Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2578
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #234 dnia: Lipiec 02, 2020, 01:09 »
Oglądałem i "tajmlapsowałem" przy cirrusach. Trzy albo cztery parki ujrzałem jak flarują do może +2 mag. co było jedynym momentem ich widoczności i... tyle. Tych parę sztuk przez jedyny moment widoczności było słabszych od gwiazd Delfina, pod którym się pokazywały i zaraz znikały (plus dwie czy trzy sztuki, które na moment się pokazały przy Altairze). Raczej nie zgram timelapsa bo nie ma specjalnie do czego, z ok. 330 zdjęć na bodaj pięciu coś widać.

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #235 dnia: Lipiec 03, 2020, 19:14 »
Miałeś rację, Adam! Nieźle puszczały zajączki. Ktoś jeszcze oglądał?

U mnie wypogodziło się w ostatniej chwili. Ale tylko jeden Starlink-1516 był jasny ok. +1 mag a reszta tylko lornetką widziałem. U mnie bez flar niestety.
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline plo

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 10
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #236 dnia: Lipiec 04, 2020, 11:01 »
Oglądał ktoś w nocy o godz. 1:00 przelot ? Ładnie było widać większość.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #237 dnia: Lipiec 06, 2020, 01:16 »
Rewelacyjnie jasne nie były 19 dni po starcie: generalnie oceniam ich jasność jako nie lepszą niż 4 mag. Udało mi się zmontować film, na którym coś już można zobaczyć, żeby sobie wyrobić wyobrażenie o tym nietypowym przelocie dwóch grup satelitów z jednej, dziewiątej paczki obok siebie. Jeden na początku był jaśniejszy (2-1.5mag - leciał równolegle z drugim o niebo od niego słabszym, co przez chwilę widać na filmie), no i u mnie w Lublinie, przy wysokim przelocie przez gwiazdozbiór Łabędzia, jeden satelita posłał ładną flarę (od niebytu do lekko ujemnych wartości w 3:21). Film trwa 7 min. 40 sek. - jest to początkowa część przelotu, kiedy lecą parkami:

Przelot Starlink-9 (V1.0-L8) przez gwiazdozbiór Łabędzia 19 dni po starcie.

PS Witamy nowego użytkownika forum!  :) Oglądałem tylko przelot przed północą, bo byłem niezwykle ciekaw, co mi wyszło na moim pierwszym filmie Starlinków (dotychczas robiłem tylko time-lapsy).  ;D
« Ostatnia zmiana: Lipiec 06, 2020, 20:06 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #238 dnia: Lipiec 06, 2020, 18:02 »
... Raczej nie zgram timelapsa bo nie ma specjalnie do czego, z ok. 330 zdjęć na bodaj pięciu coś widać.

U mnie na filmie bezpośrednio z aparatu widać było tylko przelot tego jaśniejszego satelity na początku, no i flarę - oba zdarzenia widziałem również na wyświetlaczu LCD aparatu w czasie filmowania, ale po pozostałych Starlinkach z dziewiątej paczki ani widu, ani słychu!  :( Sprzęt trochę cieniutki, więc nie dziwota. Przy maksymalnych parametrach czułości (ISO: 6400), jakie w moim sprzęcie z matrycą m4/3 mogę ustawić przy filmowaniu z najjaśniejszym obiektywem, jaki mam Vivitar 28(56) f/2.5 i przy najdłuższym możliwym czasie naświetlania klatki: 1/24 sek. w warunkach miejskich wychodzą gwiazdy do max: 2,5 mag, czyli prawie nic! Już miałem usunąć film, ale błysk flary mnie powstrzymał. Pomyślałem sobie, że chociażby ostatnie tchnienie fotonów po pozostałych Starlinkach  ;) musiało się gdzieś uwiecznić, mimo niewielkiej matrycy mojego amatorskiego Olka (Olympus PEN E-PL9).  8) Noo i zamiast kasować film wrzuciłem go do DaVinci Resolve (polecam ten świetny, darmowy, profesjonalny program do obróbki filmów - DZIĘKI Tomek za wskazanie tego narzędzia). Dałem na maksa wzmocnienie, podciągając światła w kompromisie z szumami (wyłącznie w monochromie bo do kolorów jeszcze nie dorosłem), dzięki czemu pojawiły się gwiazdy do 5 mag, a  pozostałe Starlinki wyskoczyły raptem z niebytu (słabsze na granicy szumów)!  ;D Co prawda wzmocniły się również same szumy (to mrowienie na filmie), ale coś za coś - jakby nie było to tylko amatorski dokument, a nie film do nominacji oskarowej.  ;) ;D
« Ostatnia zmiana: Lipiec 07, 2020, 22:20 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline plo

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 10
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #239 dnia: Lipiec 07, 2020, 09:05 »
@suchyy i inni użytkownicy forum: Po pierwsze CZEŚĆ! nie przywitałem się  :)  Fajny filmik! Mam pytanie możesz zdradzić jak filmowałeś przelot ? Nie ma pojęcia jak się za to zabrać? Może jest jakiś wątek na forum?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #239 dnia: Lipiec 07, 2020, 09:05 »