Autor Wątek: Rosyjski program kosmiczny  (Przeczytany 561813 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1770 dnia: Maj 28, 2023, 11:55 »
Nie sądzę, by rekrutacja miała być ochotnicza. O ile w ogóle ta informacja jest prawdziwa, bo przecież Rosja ma ogromne rezerwy jeśli idzie o możliwości poboru.

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1771 dnia: Maj 28, 2023, 13:08 »
Nie sądzę, by rekrutacja miała być ochotnicza. O ile w ogóle ta informacja jest prawdziwa, bo przecież Rosja ma ogromne rezerwy jeśli idzie o możliwości poboru.
Oczywiście, do takich sensacji trzeba podchodzić z dystansem. Może to być z reszta propagandowa wydmuszka, ze strony kierownictwa Rosskosmosu rzeczy się wpisać w PR-ową narrację i podlizać naczalstwu. Nie sądze, by nawet organizatorzy tej "rekrutacji" wierzyli w jej sensowny rezultat czy przebieg.
 Ale nie w tym rzecz: jakie muszą być nastroje w tymże naczalstwie i podległych mu strukturach, aby ktokolwiek publicznie ogłaszał tak irracjonalny projekt i wierzył, że przyniesie on choćby czysto propagandowe korzyści. To już czysta farsa i desperacja "sprzedawać" coś takiego.
 Jeśli fakt miał miejsce, to Rosja znana jako stan umysłu jest stanem zapaści.
 Co do tych rezerw mobilizacyjnych, to sprawa nie jest taka prosta. Te rezerwy ludzkie niby są ogromne, ale tylko na papierze i niewyszkolonych poborowych. Reżim boi się buntu społecznego i bardzo stara się wmówić narodowi, że to nie jest wielka wojna. Po co ta całą maskarada z operacją specjalną, dlaczego mobilizacja jest "częściowa", a w ogóle to na front rzekomo idą głównie zawodowcy i (właśnie) ochotnicy? Bo tych zawodowców akurat brakuje (na skutek strat), ochotników coraz mniej i o coraz mniejszej przydatności wojskowej, a poborowi wcale nie garną się chętnie (ze 600 tysi chyba im zwiało migiem za granicę). Skąd łapanki po uczelniach i więzieniach?
 Ciekawe, że zarazem ta narracja coraz mniej się kupy trzyma - bo z jednej strony żadnej wojny nie ma pod karą ciężkiego mamra i być nie może, wsio normalno i tylko jakaś specoperacja wojskowa gdzieś tam daleko za górami, za lasami. A z drugiej zaraz obok "walka z całym NATO" o przetrwanie ojczyzny jak w czasie Wielikoj Oticzestwiennoj, wróg u bram, całą ta frazeologia. Wstawaj strana ogromnaja, tralala.   Czysta schizofrenia i rozjazd z rzeczywistością. Ciekawe, co się tam będzie dalej działo...
 Kilka spektakularnych porażek by się im przydało, pro publico bono. Na dowolnym polu, dlatego wracając do naszych kosmicznych spraw trzymam twardo kciuki za porażkę Łuny 25. Sorry Winnetou... Tylko chyba wtedy bidnych inżynierów i techników naprawdę w kamasze na front pogonią...
Pozdrawiam
-J.

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 603
  • LOX/CH4
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1772 dnia: Maj 28, 2023, 13:41 »
jakie muszą być nastroje w tymże naczalstwie i podległych mu strukturach, aby ktokolwiek publicznie ogłaszał tak irracjonalny projekt i wierzył, że przyniesie on choćby czysto propagandowe korzyści. To już czysta farsa i desperacja "sprzedawać" coś takiego.

Atmosfera jest taka że lepiej pochwalić się jakimś ochotniczym batalionem.
Co do tych rezerw mobilizacyjnych, to sprawa nie jest taka prosta.

Dalsza mobilizacja obciąży gospodarkę, która już tak słabo się kręci, a poborowych rocznie jest około 120-125 tysięcy. To nie aż tak dużo - niska dzietność, połączona z kiepskim stanem zdrowia społeczeństwa.

wracając do naszych kosmicznych spraw trzymam twardo kciuki za porażkę Łuny 25. Sorry Winnetou... Tylko chyba wtedy bidnych inżynierów i techników naprawdę w kamasze na front pogonią...

Tutaj jest dość ciekawe zagadnienie. Możliwe że rosyjski przemysł kosmiczny ma przerosty zatrudnienia.

Załamały się usługi komercyjnych lotów na ISS i wynoszenia satelitów. Nauka została ukończona. Współpraca z ESA zakończona.  Częstotliwość lotów Sojuzów wróciła do dwóch rocznie, zresztą latanie na ISS to jest kwestia kilku lat. Poza Łuną-25 - która może przynieść korzyści propagandowe, ale bez wielkich nadziei na powtórkę. Roskosmosowi może zostać wynoszenie satelitów komunikacyjnych, nawigacyjnych i obserwacyjnych na wewnętrzne potrzeby Rosji.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1773 dnia: Maj 28, 2023, 15:52 »
Zapominacie, że to Rosja. Ktoś kazał "włączyć się w proces rekrutacji mięsa armatniego" to szefostwo się włączyło. Wy myślicie, że ktoś będzie się przejmował efektem? Propaganda się liczy. To nie Ukraina, że każdy żołnierz cenny, Rosji zwisa ile osób zginie i kto, byle byłoby to zgodne z "losem narodu". A dowództwo rosyjskie twierdzi, że się broni, gdy zbrojnie napada suwerenny kraj.

Tu nie ma czego rozumieć. Dla rosyjskiego programu kosmicznego najlepszym wyjściem byłoby jakby jakaś rakieta eksplodowała na wyrzutni (najlepiej w Kazachstanie). Niech gniją w gównie i tyle. Jak to pierdyknie to może ludziom będzie lepiej się żyło.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1773 dnia: Maj 28, 2023, 15:52 »

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 865
  • Kim jest John Gald?
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1774 dnia: Maj 28, 2023, 22:43 »
Niestety nie ma tak dobrze. Strzelają i to brakującymi im satelitami rozpoznawczymi.

"Dziś, 27 maja 2023 o 00:14:51 czasu lokalnego (26 maja 2023, 21:14:51) z kosmodromu Wostocznyj wystartowała rakieta nośna Sojuz-2.1a z blokiem przyspieszającym Friegat. Na jej pokładzie znajdował się satelita obserwacyjny Kondor-FKA Nr 1. Satelita trafił na zaplanowaną orbitę heliosynchroniczną o wysokości 518,8 km. Wszystkie jego systemy funkcjonują prawidłowo."

Przeczytaj więcej na: https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=40195
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3835
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1775 dnia: Maj 29, 2023, 12:22 »
Tak jak swego czasu pisałem - ruskim pozostanie strzelać co najwyżej satelitami wojskowymi. Robią to dzielnie, na szczęście nie za często. Ostatnie podrygi zdychającej, ruskiej ostrygi. I oby jak najszybciej z tym zgonem.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1776 dnia: Czerwiec 20, 2023, 21:00 »
Roscosmos rekrutuje żołnierzy na wojnę z Ukrainą. "Państwowa korporacja Roscosmos wzywa cię do przyłączenia się do ochotniczego batalionu Uran”.

Cytuj
Nowy raport w „Financial Times” wydaje się potwierdzać, że główna rosyjska korporacja kosmiczna Roskosmos rekrutuje i szkoli milicję, która ma dołączyć do działań wojennych tego kraju przeciwko Ukrainie.

Batalion „Uran”, ma składać się z pracowników Roskosmosu, a także kilkudziesięciu jego państwowych spółek zależnych z branży lotniczej. Zgodnie z raportem, rekruci otrzymają 100 000 rubli (1200 dolarów) premii za rejestrację i miesięczną pensję w wysokości 270 000 rubli. To znacznie więcej niż pensje wypłacane większości pracowników Roskosmosu.

Wśród wysiłków rekrutacyjnych są błyszczące plakaty, przedstawiające żołnierzy przerobionych w Photoshopie obok pojazdów kosmicznych oraz filmy, które wyolbrzymiają udział w wojnie. W jednej z tych reklam spiker stwierdza: „Państwowa korporacja Roscosmos wzywa cię do przyłączenia się do ochotniczego batalionu Uran, gdzie będziesz szkolony do zwycięstwa w tej wielkiej wojnie”. Raport wskazuje, że te filmy rekrutacyjne są odtwarzane w obiektach niektórych podmiotów Roskosmosu, w których zatrudnionych jest 170 000 pracowników rozsianych po całej Rosji.

Kampania rekrutacyjna ma na celu wzmocnienie rosyjskich sił zbrojnych, które przez ostatnie 16 miesięcy ugrzęzły w nieudanej inwazji na Ukrainę. Rosyjskie władze nie chcą przeprowadzić poboru swoich obywateli, co mogłoby być katastrofalne w skutkach dla morale społeczeństwa. Wydaje się raczej, że dzięki wysiłkom Roskosmosu i innych korporacji państwowych, takich jak Gazprom, rosyjski rząd próbuje przekonać swoich obywateli do wstąpienia do wojska, zamiast ich do tego zmuszać.

https://arstechnica.com/space/2023/06/it-appears-that-roscosmos-really-is-recruiting-soldiers-for-the-ukraine-war/

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1777 dnia: Czerwiec 20, 2023, 23:16 »
.. ktos sie jeszcze dziwi? - tak bardzo kosmicznej, w doslownym tego slowa znaczeniu, jeszcze wojny nie bylo.
Z powazaniem
                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24578
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1778 dnia: Czerwiec 25, 2023, 22:59 »
Cytuj
W czerwcu NPO Energomash zakończył produkcję silnika rakietowego RD171MV do dziewiczego lotu rakiety Sojuz 5 .
W tym roku planowane jest zakończenie montażu RD-171MV do drugiego startu i wyprodukowanie silnika do trzeciego.
https://twitter.com/katlinegrey/status/1672197066058002433НПО «Энергомаш» имени академика В. П. Глушко

2) 5:21 PM · 16 cze 2023
Cytuj
Pełnowymiarowy prototyp rakiety Angara jest po raz pierwszy widziany w kompleksie przetwarzania kosmodromu Wostocznyj, czekając na zintegrowane testy z przyszłym obiektem startowym.

https://twitter.com/RussianSpaceWeb/status/1669726935818067971https://www.russianspaceweb.com/angara.html

3)
https://twitter.com/RussianSpaceWeb/status/1672333977301012481
https://twitter.com/RussianSpaceWeb/status/1672552926445805574

4) Встреча с главой «Роскосмоса» Юрием Борисовым
30 июня 2023 года20:05

Владимир Путин провёл рабочую встречу с генеральным директором Государственной корпорации по космической деятельности «Роскосмос» Юрием Борисовым.


Cytuj
В.Путин: Вчера на форуме АСИ – наверное, Вы обратили внимание – обсуждался вопрос о создании и использовании низкоорбитальной группировки – это до 200 километров, да?

Ю.Борисов: Да.

В.Путин: Там проблемы, связанные с двигателем прежде всего, чтобы держать эту высоту.

Ю.Борисов: Да.

В.Путин: Это частные компании. Мы с Вами недавно говорили об этом, и Вы сами сказали, что нужно как раз частные компании привлекать к этой работе – не к этой, а вообще к космосу.

Как Вы оцениваете то предложение, которое вчера прозвучало? Я знаю, что заделы-то сделаны.

Ю.Борисов: Есть, Владимир Владимирович. Во-первых, мы вчера сразу же связались с Вячеславом Тёмкиным – это учёный из Сергиева Посада, он активно работает с Физтехом. Мы об этих работах знаем, но тем не менее ещё дополнительно с ним встретимся и обсудим все его заделы.

Он абсолютно прав, что интерес к низким орбитам – 200 километров – сегодня очень высок, потому что, скажем, разрешение оптики с этой орбиты и с 500 километров, естественно, отличается: на 200 – лучше.

Но там существуют объективные проблемы существования группировки на этих орбитах, потому что на орбитах 200 километров разряженная атмосфера, движение баллистическое совершенно отличается от того, что на 500 километрах. Приходится удерживать космический аппарат на заданной орбите как раз за счёт этих плазменных малых двигателей. Там есть и другого рода проблемы: атомарный водород активно действует на работоспособность солнечных батарей. В общем, это основные проблемы, непростая это задача. Тем не менее учёному надо сказать большое спасибо, что он привлёк Ваше внимание к этой проблеме.

У нас, действительно, наработаны, пожалуй, одни из лучших в мире компетенций по созданию подобных двигателей. Наше предприятие «Факел» в Калининграде выпускает широкую номенклатуру подобных двигателей, они пользуются спросом не только у нас в стране, но и за рубежом: до последнего времени западные компании активно приобретали эти двигатели – в частности, группировка OneWeb формировалась в том числе с участием этого предприятия, которое поставляло эти двигатели.

Сегодня в условиях санкций мы переориентировались, интерес к этим двигателям очень серьёзный в странах Азии, Китая, Индии, Африки – об этом я Вам дополнительно расскажу, по поводу своих поездок в Африку.

Поэтому коллега абсолютно прав, мы найдём возможность поддержать всё его исследование. Он в нужном направлении и правильно обратил Ваше внимание на эту проблему. Работаем над ней.

В.Путин: Ещё хотели доложить по ряду вопросов, пожалуйста.

Ю.Борисов: Владимир Владимирович, я в первую очередь хотел бы Вам доложить о состоянии российской космической группировки на текущий момент.

Пусковая программа 2023 года выполняется пока без срывов и переносов, что позволило качественно и количественно нарастить российскую космическую группировку. На текущий момент она у нас составляет 225 спутников. Если Вы помните, 12 апреля я на встрече с Вами докладывал, что группировка у нас в составе 185: то есть это не только количественный рост группировки, но и качественный.

За эти полгода мы сумели запустить локационный спутник дистанционного зондирования Земли «Кондор» с хорошим разрешением – менее одного метра, который в любую погоду, в любое время суток способен осуществлять мониторинг Земли. В частности, он очень полезен для мониторинга ледовой обстановки Северного морского пути. Теперь мы имеем возможность [получать] информацию о состоянии ледовой обстановки.

За эти полгода мы завершили формирование группировки космических аппаратов на геостационаре в интересах Росгидромета, теперь у нас нет проблем с прогнозом погоды. Также недавно, 27-го числа, запустили космический аппарат «Метеор» на солнечно-синхронную орбиту. Кстати, на этом аппарате ещё присутствовал ретранслятор для сигналов системы спасения КОСПАС-SARSAT, и запуском этого аппарата мы закрыли все свои международные обязательства в этом плане. У нас работают два аппарата с этой аппаратурой, и совсем недавно мы с коллегами из Минтранса провели тестирование этой системы, она работоспособна, так что в этом плане всё у нас закрыто.

Мы поддерживаем группировку ГЛОНАСС, которая даёт соответствующие точности. В августе в наших планах – запустить аппарат нового поколения «Глонасс-К2», который будет иметь более длительные сроки активного существования и лучшие технические точностные характеристики. Это новая страница в развитии навигационной системы ГЛОНАСС.

Особенно мы ждём запуска научного спутника: мы возвращаемся на Луну после 46-летнего перерыва. Нам предстоит запуск «Луны-25» («Луны-Глоб»): эта миссия предполагает посадку в районе Южного полюса. Таких вещей ещё никто в мире не делал: до этого мы садились всё время на лунном экваторе. Конечно, подобные миссии всегда рисковые: во всём мире вероятность успешного завершения такого рода миссий оценивается где-то порядка 70 процентов. Поэтому сейчас мы интенсивно проводим возможное моделирование, чтобы исключить все возможные нюансы при этой миссии. Хотелось бы, конечно, чтобы она прошла удачно.

Владимир Владимирович, относительно государственно-частного партнёрства. Последним запуском, 27 июня, вместе с «Метеором» мы запустили ещё 39 малых спутников разработки наших частных компаний и вузов – это серьёзный такой шаг. Плюс ещё три спутника, которые были разработаны в интересах Малайзии, ЮАР и Белоруссии: мы продолжаем предоставлять наши пусковые услуги для дружественных стран.

Владимир Владимирович, это что касается космической группировки. Думаю, что до конца этого года выполнением пусковой программы мы значительно улучшим состояние нашей группировки дистанционного зондирования Земли, которая, как Вы понимаете, сегодня наиболее востребована.

Мы полным ходом ведём работы над разработкой Российской орбитальной станции. Решением Правительства работа Международной космической станции российского сегмента продлена до 2028 года, но, к сожалению, мы должны констатировать, что после 2030-го станция, по всей видимости, перестанет существовать в том виде, как она сейчас есть: либо будет управляемо затоплена, либо переориентирована для других целей.

Перед нами сейчас стоит серьёзный вопрос о продолжении российской пилотируемой программы. С 2024 года нам нужно начинать полномасштабные работы по формированию Российской орбитальной станции, завершить их основные работы к 2030 году, а полностью формирование станции – к 2032 году. Владимир Владимирович, это мероприятие недешёвое, и мы постоянно в зоне критики наших коллег из финансово-экономического блока, поэтому делаем выводы.

Работаем сейчас в первую очередь над эффективностью будущих запланированных мероприятий в интересах не только чистой науки исследования околоземного пространства, но и получения практических результатов. Расширили пул участников формирования научной программы: помимо ведущих предприятий «Роскосмоса» принимают участие институты [Российской] академии наук и вузовской науки. Активно работаем с коллегами из ФМБА [Федерального медико-биологического агентства], поэтому надеемся, что эффективность будущей станции будет значительно выше, чем российского сегмента Международной космической станции.

На наш взгляд, прекращать пилотируемую программу нельзя, иначе мы потеряем серьёзные компетенции, которые имеем в этой области в России, а мы, пожалуй, имеем наибольший задел в этой области во всём мире. Все пользуются как раз нашим опытом.

В.Путин: Да.

Ю.Борисов: Владимир Владимирович, хотел ещё доложить Вам – несколько слов – относительно подготовки форума Россия – Африка. Я буквально недавно был с рабочим визитом в Египте и Алжире. Кстати, буквально накануне этого визита был приезд Президента Алжира и его государственный визит в Россию, было подписано межправсоглашение по космосу. И в наполнение этого межправсоглашения мы провели рабочие встречи с руководителями национальных [космических] агентств этих стран, послушали про их планы, рассказали о возможных направлениях сотрудничества – практически во всех космических направлениях. Это и спутниковая тематика: у нас уже есть богатый опыт работы с этими странами, мы делали для них спутники дистанционного зондирования Земли, и они заинтересованы в продолжении дальнейших работ. Поговорили о создании многоспутниковых низкоорбитальных группировок, о пусковых услугах, о пилотируемом космосе.

Я предложил им участие в Российской орбитальной станции, причём полнокровно – не просто подготовка космонавтов, а вплоть до строительства национальных модулей. Скажу, что интерес к нашим предложениям очень высокий. Я надеюсь, что мы с коллегами сумеем наполнить космическую программу форума, который будет проходить в Санкт-Петербурге, реальными проектами.

В.Путин: Очень хорошо. Будет очень интересная дополнительная тема.

Ю.Борисов: Африка является очень перспективным континентом, Владимир Владимирович, и они создают Африканское космическое агентство. Все страны, которые обладают национальными космическими агентствами, приняли решение создать единое африканское, и мы сейчас выстраиваем отношения. Здание уже строится в Каире – начнёт, по всей видимости, работать полнокровно с 2024 года. И мы уже сейчас начинаем работать с этим будущим органом.

В.Путин: Очень хорошо.

Спасибо.
http://kremlin.ru/events/president/news/71560

5) Pierwsze uruchomienie planowanej rakiety Amur SPG zasilanej metanem z pierwszym stopniem wielokrotnego użytku planowane jest na lata 2028-2030, powiedział Daniil Subbotin, zastępca dyrektora RSC Progress w Samarze.
https://twitter.com/katlinegrey/status/1684879080406089728
« Ostatnia zmiana: Sierpień 01, 2023, 22:11 wysłana przez Orionid »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1779 dnia: Lipiec 20, 2023, 15:45 »
Kiedy wszystko bylo proste, proste jak droga na kosmodrom. Pol wieku pozniej to juz troche inaczej wyglada.
Jakie sa rosyjskie realia na ta chwile? Czy takim przykladem stanu jest sypiacy odlamkami na orbicie satelita Kosmos-2499?
On tylko pokazuej co sie dzieje, gdy nie myslimy co sie bedzie dzialo za lat kilka ... Czy inne tez tak beda sie sypac? Inni tez cos
poslali i nie przejmuja sie totalnie konsekwencjami. A konsekwencje w przyszlosci beda takie lub o wiele wieksze ...
Naziemy sprzet, zwlaszcza tam w Kazachstanie, coz, nie byl zawsze specjalnie bezpieczny i nikt sie nim nie przejmowal.
Teraz czesci N1 ktos uzywa jako dachu swiniarni. Utilizacja idzie tu pelna para, nie to co na orbicie.
Patologia? Nie, norma i pragmatyzm.

Pojawiaja sie dokumenty, ktore kiedys nie byly dostepne np. o misji do Fobosa czy do Mira. Wyplyw informacji enie zawsze
jest kontrolowany, ale z drugiej strony jets to najlpesza metoda na przechowanie wiedzy o technologiach,
ktore na dobra sprawe nie sa az tak specjalnie potrzebne ludziom. Co najwyzej wspomnienia o dawnych marzeniach
mozna przekuc na zabawki.

A sojuzy dalej stoja na Kourou, nie spodziewalbym sie jednak ich szybkiego uzycia. Choc caly czas lataja do ISS ...
I jak widac, jest pragmatycznie, robione sa konkretne projekty, ktore sa potrzebne, Roskosmos to tylko mala czesc kosmosu w Rosji.
Nikt nie bedzie sie zastanawial nad zalogowymi wyprawami do Marsa bo ludzie tego nie potrzebuja. No i nadszedl czas
kolejnych konstelacji ... Z reklamowanych produktow, moze dla wspolprcay z innymi agencjami jest ROS.
Gdyby przez przypadek nie powstalo GATEWAY, zawsze moze byc ROS, on jest bardziej realny.
Z powazaniem
                      Adam Przybyla
Zrodla:
https://www.interfax.ru/russia/894837
https://russianspaceweb.com/Cosmos-2499.html#2023

https://twitter.com/afrocosmist/status/1643170217512644608
https://twitter.com/katlinegrey/status/1677252684338847745
https://twitter.com/SpaceExplorerW/status/1675225199925506049
https://twitter.com/TULDSkySaac/status/1624478955850932224
https://twitter.com/Nick_Stevens_Gr/status/1662786595265687554
https://twitter.com/Nick_Stevens_Gr/status/1665029446242369539
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2023, 17:21 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1780 dnia: Sierpień 11, 2023, 11:02 »
Jurij Borysow: Roscosmos planuje wystrzelić Łuna-26 w 2027 r., Łuna-27 - w 2028 r., a Łuna-28 - w 2030 r. lub później. Kolejnym celem będzie załogowa misja na Księżyc.

https://twitter.com/katlinegrey/status/1689922853607550976

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1781 dnia: Sierpień 22, 2023, 13:56 »
Jurij Borysow: Roscosmos planuje wystrzelić Łuna-26 w 2027 r., Łuna-27 - w 2028 r., a Łuna-28 - w 2030 r. lub później. Kolejnym celem będzie załogowa misja na Księżyc.

https://twitter.com/katlinegrey/status/1689922853607550976

Zdecydowanie "lub później".

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3835
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1782 dnia: Sierpień 23, 2023, 17:42 »
Po "misji" Łuna-25 to później nie nastąpi nigdy.  Zresztą o czym my tu rozmawiamy. W Rosji od zawsze za dużo pili, stąd te wiecznie oderwane od rzeczywistości wynurzenia, prawie jak bym czytał tamtejszego, innego dyżurnego alkoholika - Miedwiediewa.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 23, 2023, 17:44 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1783 dnia: Sierpień 25, 2023, 08:04 »
Po "misji" Łuna-25 to później nie nastąpi nigdy.  Zresztą o czym my tu rozmawiamy. W Rosji od zawsze za dużo pili, stąd te wiecznie oderwane od rzeczywistości wynurzenia, prawie jak bym czytał tamtejszego, innego dyżurnego alkoholika - Miedwiediewa.

Nastąpi, nastąpi nie dostrzegasz tej wyrafinowanej jak ropa z T-90 strategii eksploracyjnej ?

1996 - Mars'96
2011 - Fobos-Grunt
2023 - Łuna 25

jedna misja planetarna co mniej więcej dekadę i każda następna sięga coraz dalej:)
Jak w latach 30-tych postawią na Wenerę-D to może im się nawet udać (o ile im ktoś swojego DSN-u pożyczy - może Chiny). Tendencje imperialne przybrały u nich postać silnej gorączki to motywacje się znajdą - gorzej technologia i kadry.

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 603
  • LOX/CH4
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1784 dnia: Sierpień 25, 2023, 21:04 »
Równie dobrze można powiedzieć że coraz bliżej mierzą.

Konsumowanie zasobów z ZSRR.

Trudno liczyć na sukces misji wenusjańskiej, skoro specjaliści którzy mieli autentycznie doświadczenie, zdobyte w latach 70-,80-tych przy realizacji autentycznie nowatorskich misji - już nie żyją.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #1784 dnia: Sierpień 25, 2023, 21:04 »