Ankieta

Jakie firmy powinny otrzymać finansowanie w rundzie CCtCap programu CCP?

Boeing / Atlas V / CST-100
8 (15.7%)
Sierra Nevada Corp. /Atlas V / Dream Chaser
17 (33.3%)
SpaceX / Falcon 9 / Dragon 2
26 (51%)

Głosów w sumie: 25

Autor Wątek: Commercial Crew Programme (CCP) - NASA wspiera komercyjne loty załogowe  (Przeczytany 241493 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 08, 2011, 07:20 »
Ciekawa informacja, ATK i Astrium wspólnie złożyło wniosek w ramach CCDev2. Proponują budowę rakiety opartej na 5-cio segmentowym SRB (pierwszy stopień) i silniku Vulcain2  (drugi stopień) używanym w Ariane 5. Rakieta byłaby zdolna do wyniesienia około 20t ładunku na ISS. Zaletami takiego rozwiązania ma być użycie sprawdzonych i niezawodnych technologii, oba systemy napędowe budowane były z myślą o lotach ludzi oraz rakieta ta mogłaby używać sprzęt już stworzony na potrzeby Constellation (ta nieszczęsna wieża startowa:P). Pierwszy lot testowy mógłby odbyć się już w 2013 roku, drugi w 2014 a rozpoczęcie regularnych lotów miałoby rozpocząć się w 2015 roku. Więcej tutaj:

http://www.prnewswire.com/news-releases/atk-and-astrium-unveil-the-liberty-launch-vehicle-initiative-for-nasas-ccdev-2-competition-115537299.html

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 08, 2011, 15:33 »
Jest już także artykuł na ten temat na kosmonaucie - link.

Jak dla mnie sama koncepcja ciekawa, ale nie ma szans na przebicie. Dobrze, że mamy kolejny proposal w odniesieniu do programu CCDev(2), ale przecież chyba wg założeń tego programu ma być wspierana budowa komercyjnych załogowych systemów, a nie samych rakiet.

Tonący brzytwy się chwyta, ATK wyszło z taką propozycją i wpompowało już sporo kasy w sam marketing. Prawa do nazwy "Liberty" zostały przez nich wykupione hyy :P

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 08, 2011, 18:12 »
Propozycja hmm.. Ciekawe, że teraz się przyznają, że Ares I ma nośność 20 ton na ISS, a nie 25 jak wcześniej się chwalili. :P

Znaczek 'TM' chyba oznacza niezarejestrowany symbol - każda firma może sobie go wlepić do swojego produktu.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 08, 2011, 19:26 »
Proponują budowę rakiety opartej na 5-cio segmentowym SRB (pierwszy stopień) i silniku Vulcain2  (drugi stopień) używanym w Ariane 5.

Dla mnie, mniej obeznanego z tymi technicznymi nazwami członów poszczególnych rakiet, o wiele więcej mówi prosty rysunek. Dlatego pozwolę sobie go dołączyć (pochodzi z artykułu cytowanego przez Wini):


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 08, 2011, 19:26 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 08, 2011, 21:16 »
Na wyniesienie CST-100 z jakimś ładunkiem powinno by w zasadzie wystarczyć.

A platforma startowa, którą zbudowano pod Aresa I jeszcze istnieje? Pamiętam, że były jakieś plany pociachania.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 08, 2011, 23:42 »
Ostatnio się zastanawiałem dlaczego NASA trzyma na swoich serwerach stronki o Aresach. Teraz chyba już wiem ;D

A platforma startowa, którą zbudowano pod Aresa I jeszcze istnieje? Pamiętam, że były jakieś plany pociachania.
Owszem ma się dobrze. Poniżej zdjęcie ze stycznia:

To były takie luźne przypuszczenia, że hipotetyczna inna rakieta będzie wymagała innego ML'a. Natomiast demontowany jest LC-39B. Jakiś czas temu rozbierali fragmenty RSS'a.

He zobaczcie filmik reklamowy :P

Co sądzicie o argumencie na rzecz tej konstrukcji w 1:25. Prawda to czy bardzo naciągana prawda? :)

Eee tam CST-100 oni tym chcą posyłać też Oriona. Ale skoro 20ton to chyba będzie to Orion z mniejszą ilością paliwa. Podobnie jak kiedyś Apollo i Saturn-1b zresztą.


"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 08, 2011, 23:48 »
Tak czy inaczej - z europejskiej perspektywy  to bardzo ciekawa opcja - bo zakłada ważny europejski udział! :)

Ponadto, zastanawiam się, czy część pieniędzy, które NASA miała przekazać na "anulowanie kontraktów" (ATK właśnie miał chyba dostać najwięcej), mogłoby nie być przekazane na rakietę Liberty. Czyli - zamiast anulowania by była rakieta nośna - za te same pieniądze.  Hmm... Może tak by to było możliwe do zrealizowania?

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 09, 2011, 01:07 »
Eee tam CST-100 oni tym chcą posyłać też Oriona. Ale skoro 20ton to chyba będzie to Orion z mniejszą ilością paliwa. Podobnie jak kiedyś Apollo i Saturn-1b zresztą.

Rzeczywiście, zrobiłem screena, w załączniku. Czyli to by chyba był jakiś odchudzony Orion z przeznaczeniem tylko na LEO? Ciekawe.. w filmiku pojawia się też wzmianka o celu potencjalnej kapsuły - Stacja ISS lub hotel Bigelowa.

Ciekawi mnie brak Dragona w tej wymianie.. hmm ;)

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 09, 2011, 01:30 »
Według presskita (fragment w załączniku) jeszcze z czasów programu Constellation to do lotów na ISS (6 osób i mniej paliwa w SM) ma mieć efektywną masę 42tyś lbs czyli nieco ponad 19ton. 
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 09, 2011, 09:14 »
A to nie miało się odbywać jeszcze z jakimś "OMS" assist burn'em silnika głównego Oriona? Bo coś takiego przebąkiwano - i dlatego są też podane dwie masy Oriona w tym zestawieniu.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 09, 2011, 10:03 »
Hmmm.. zastanawiałem się już nad tym kiedyś - czy bardziej wydajne jest np. osadzenie kapsuły na orbicie 250x250, a skierowanie na właściwą orbitę (ISS) wykonane za pomocą dużego odpalenia na orbicie, czy może jednak górny stopień rakiety osadza kapsułę na 320x320 i kapsułka musi tylko o 30 km podnieść swoją orbitę? Można gdzieś tu zaoszczędzić na masie paliwa?

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 09, 2011, 12:42 »
A to nie miało się odbywać jeszcze z jakimś "OMS" assist burn'em silnika głównego Oriona? Bo coś takiego przebąkiwano - i dlatego są też podane dwie masy Oriona w tym zestawieniu.
Popatrz na masy paliw w SM. Wersja ISS ma wyraźnie mniej paliwa na starcie (gross liftoff weight). Poniżej cały ten pdf:
http://www.nasa.gov/centers/johnson/pdf/402684main_M-2140_orion_fs_rev2.pdf
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

velo

  • Gość
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 12, 2011, 23:21 »
Pierwsze plotki z anglojęzycznego forum obok mówią, iż budżet NASA na 2012 rok będzie miał dużo pieniędzy z SLS i Oriona przerzucone na komercyjne loty załogowe.

Więcej szczegółów będzie pewnie wyciekało jeszcze jutro i w poniedziałek - a o 20:00 dowiemy się konkretów

Offline MaDeR Levap

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 13, 2011, 13:24 »
Ta "Liberty" to jakiś smętny dowcip. Powtórka z Aresa I - i skończy się tak samo cudownie. I czy ktoś naprawdę wierzy, ze pierwszy test byłby w 2013? Riiiiight.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 13, 2011, 13:30 »
Pierwsze plotki z anglojęzycznego forum obok mówią, iż budżet NASA na 2012 rok będzie miał dużo pieniędzy z SLS i Oriona przerzucone na komercyjne loty załogowe.

Ciekawe, to byłaby znowu mała 'zmiana kierunku', bo wydawało mi się że prywaciarze ostatnio jednak poszli w odstawkę..

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: CCDev - program NASA wspierający komercyjne loty załogowe
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 13, 2011, 13:30 »