Autor Wątek: Księżyc (zbiorczo)  (Przeczytany 173470 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #60 dnia: Kwiecień 26, 2013, 00:13 »
Nie przegapiliśmy! Wyglądało całkiem nieźle! :)

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #61 dnia: Grudzień 14, 2013, 18:57 »
A ja proponuję krótką wycieczkę po Księżycu.

The Dark Side of the Moon

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #62 dnia: Kwiecień 15, 2014, 19:57 »
Mam nadzieję, że nie przegapiliście dzisiejszego zaćmienia ;).


U nas było dziś w nocy przepiękne, całkowite zaćmienie księżyca. Niestety jako fotograf-astronom jestem noga i zdjęcia takie sobie:
http://florydziak.blogspot.com/2014/04/dzis-nad-ranem-mozna-byo-obejrzec.html
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2014, 20:27 wysłana przez MarekFloryda »
Zapraszam na mój blog :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #63 dnia: Kwiecień 15, 2014, 20:30 »
Ale łododendlony śliczne! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #63 dnia: Kwiecień 15, 2014, 20:30 »

Offline narcyzMaciej

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 3
  • LOXem i ropą! ;)
    • windykacja kruk
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #64 dnia: Kwiecień 24, 2014, 09:24 »
a ja kiedy już kupiłem teleskop to co noc siedze na balkonie i staram się coś zobaczyć ... niestety pogoda wszystko psuje!

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #65 dnia: Kwiecień 24, 2014, 10:23 »
a ja kiedy już kupiłem teleskop to co noc siedze na balkonie i staram się coś zobaczyć ... niestety pogoda wszystko psuje!

No niestety nie ma. Musisz poczekać :)
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #66 dnia: Sierpień 14, 2014, 14:58 »
Kolejne słomiane marzenia rządów 3 państaw ( rosja -największy ściemniacz; japonia i chiny) dotyczące wspólnej bazy na księżycu. Japonia nawet utworzyła jednostki samoobrony kosmicznej ( jak w gwiezdnych wojnach hih)
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/20068/rosjanie-i-chinczycy-leca-na-srebrny-glob

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6530
  • Realista do bólu;-)
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #67 dnia: Sierpień 14, 2014, 15:19 »
Kolejne słomiane marzenia rządów 3 państaw ( rosja -największy ściemniacz; japonia i chiny) dotyczące wspólnej bazy na księżycu. Japonia nawet utworzyła jednostki samoobrony kosmicznej ( jak w gwiezdnych wojnach hih)
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/20068/rosjanie-i-chinczycy-leca-na-srebrny-glob
\
              ... nic specjalnego, amerykanie maja juz okolo 300 kosmicznych jednostek wojskowych. Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                    Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #68 dnia: Październik 05, 2014, 12:48 »
 Ocean Burz (Oceanus Procellarum), czyli ogromne morze księżycowe znajdujące się na zachodnim skraju widocznej strony Srebrnego Globu, powstało w wyniku aktywności wulkanicznej, a nie jak dotychczas sądzono, wskutek uderzenia potężnej planetoidy.

Te rewelacje donosi NASA, która przy wykorzystaniu aparatury sondy GRAIL, poczyniła obserwacje anomalii grawitacyjnych naszego naturalnego satelity. Tuż pod powierzchnią Księżyca odkryto wielką kwadratową strukturę o szerokości 2500 kilometrów.

Naukowcy sądzą, że jest ona pozostałością po dolinach, które były wypełnione lawą, gdy na Srebrnym Globie występowała ogromna aktywność wulkaniczna. A jej skalę może uświadomić fakt, iż doliny pokrywały aż 17 procent powierzchni Księżyca.

Lawa wypełniająca dzisiejsze Morze Burz zawiera dużo pierwiastków radioaktywnych (uran, tor i potas), które rozgrzewały i rozciągały powierzchnię globu, a następnie, gdy doszło do schłodzenia, skurczyła się ona, doprowadzając do licznych pęknięć tworzących doliny.
 Ten proces przebiega identycznie również na Ziemi, gdyż kształt obu ciał niebieskich jest zbliżony do kuli. Naukowcy sądzą, że we wczesnych etapach swej historii, Księżyc był w całości pokryty stopioną lawą, która stygnąc utworzyła jego skorupę. Pomimo tego, że Srebrny Glob jest najbliższym nam obiektem, który badamy od ponad półwiecza, wciąż jest dla nas wielką i fascynującą zagadką.

Co ciekawe, zaledwie miesiąc temu naukowcy z Planetary Science Institute na China University of Geosciences, ogłosili, że Księżyc, na którego powierzchni średnia temperatura wynosi minus 23 stopnie Celsjusza (a minimalna minus 233), we wnętrzu jest nadal gorący.

To oznacza, że jest on wciąż aktywny wulkanicznie. Do tej pory sądzono, że proces ten zakończył się na przestrzeni ostatnich 4,5 miliarda lat. Za tę aktywność odpowiadają sił, takie jak przyciąganie naszej planety, które powodują, że Księżyc się "spłaszcza".

Dzięki temu znajduje się tam warstwa gorącego, miękkiego materiału, który cały czas jest nagrzewany przez siły pływowe, co sprawia, że pozostaje on aktywny. Teoretycznie więc mogłyby jeszcze powstać tam wulkany, jednak jest to mało prawdopodobne, chyba, że w powierzchnię Księżyca uderzy spora planetoida, która ten proces aktywuje.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #69 dnia: Październik 05, 2014, 15:13 »
Ciekawa informacja - czy coś wiadomo "jak głęboko jest gorąco"? Czy jest jakieś anglojęzyczne źródło informacji?

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #70 dnia: Październik 05, 2014, 17:54 »
Ciekawa informacja - czy coś wiadomo "jak głęboko jest gorąco"? Czy jest jakieś anglojęzyczne źródło informacji?
Niestety tylko źródło z www.geekweek.pl

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #71 dnia: Luty 06, 2015, 13:15 »
Cieakawy film ( może bez naukowych konkretów) z polskim dublingiem o historii i przyszłości podboju księżyca (25minut)
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/21867/niesamowity-film-o-powrocie-na-ksiezyc

velo

  • Gość
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #72 dnia: Listopad 01, 2015, 14:02 »
Wczoraj miałem szanse pogadać o temacie badań Księżyca w Tok.fm

Jak ktoś chce posłuchać, to daję link
http://audycje.tokfm.pl/odcinek/31150

Offline Dzamiila

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Ferrari vs Lotus
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #73 dnia: Listopad 25, 2015, 22:36 »
Dzisiaj taki artykulik z dailymail, odnośnie nachylenia orbity Księżyca względem równika. Podejrzewa się "ingerencję" dużej planety. Również złoża metali (np. złota), występujące na Ziemi są pozostałościami po dawnej kolizji. Nie wiem na ile to ma jakieś przełożenie naukowe, do poczytania:
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3333920/How-moon-got-tilt-Ancient-debris-knocked-satellite-strange-orbit-explains-solar-eclipses-rare.html

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 11, 2016, 14:01 »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #74 dnia: Styczeń 11, 2016, 14:01 »