Autor Wątek: STS-133  (Przeczytany 509156 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1875 dnia: Marzec 05, 2011, 09:20 »
Załoga dziś idzie lulu już o 01:23 CET. Pobudka o 09:23 CET! W sobotę tak wcześnie trzeba wstać... :(

Dobrze, że padłem wczoraj przed północą ;)

Pobudka za 3 minuty!

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1876 dnia: Marzec 05, 2011, 09:31 »
Pobudka! Czas zacząć dziesiąty dzień misji. Zagrana piosenka dedykowana została całej załodze Discovery.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1877 dnia: Marzec 05, 2011, 09:46 »
A ja wstałem 5 minut po pobudce! Uczmy się od astronautów - szybkiego wstawania.

Na dziś nie przewidziano zbyt wiele medialnych prac. Astronauci po prostu będą pracować w PMM, który ponoć jest bardzo zabałaganiony teraz i przenosić wszelkie niepotrzebne rzeczy do HTV-2.

Oddokowanie HTV-2 od ISS planowane jest na około 28 marca.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1878 dnia: Marzec 05, 2011, 10:09 »
W tej chwili widzimy na Naszej Massimino w fabryce zbiorników ET - MAF :

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STS-133
« Odpowiedź #1878 dnia: Marzec 05, 2011, 10:09 »

Offline miszczu

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Dużo się dzieje nad nami.
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1879 dnia: Marzec 05, 2011, 11:41 »
Czemu rugał? GM zapłaciło za interwencję u prezydenta? Czy zwyczajnie nikt nie poinformował prezydenta, że R2 będzie wypakowany później? Przecież to zwykły ładunek, na dodatek w nieergonomicznym opakowaniu.

Wydaje się, że oczekiwanie mediów na R2 jest bardzo duże... I to dosłownie od samego początku misji.
Myślę, że wszyscy czekamy na (jak to informowano w TVP ) efekty "polerowania poręczy na stacji"  8)

Offline miszczu

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Dużo się dzieje nad nami.
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1880 dnia: Marzec 05, 2011, 12:15 »
Ktos nie posprzątał po śniadaniu  ;D

Offline miszczu

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Dużo się dzieje nad nami.
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1881 dnia: Marzec 05, 2011, 12:31 »
Raczą nas ładnymi obrazkami

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1882 dnia: Marzec 05, 2011, 14:21 »
Raczą nas ładnymi obrazkami

To jakaś statyczna zajawka :) Prawdziwy obrazek to np. ten poniżej - przelot nad wybrzeżem Chile! :D Widać tylną sekcję wahadłowca oraz jakieś ramię, bodajże OBSS.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1883 dnia: Marzec 05, 2011, 15:38 »
Witam!
Dzięki za dotychczasowe komentarze, bo dopiero dotarłem do miejsca z netem.
Chłopaki powiedzcie jak jest realizowane obniżanie ciśnienia, czy jest tam pompa próżniowa, która wsysa powietrze do jednego ze zbiorników, czy też jest częściowo wypuszczane na zewnątrz? Z góry dzieki za info.

Uff dotarłem do tego posta (a pamiętałem, że ktoś się o to pytał :)). Jest mniej więcej tak jak piszesz - przed spacerem kosmicznym pompa próżniowa obniża ciśnienie do poziomu 20%. Po osiągnięciu tego punktu reszta gazów w śluzie wypuszczona jest przez zawór w włazie Questa. Po zakończeniu spaceru tlen i azot wtłaczane są do śluzy przez jednostki HPGT (High Pressure Gas Tank). Zbiorniki te są widoczne na zewnątrz Quest, dwa zawierają zapas O2 (tlen), drugie dwa N2 (azot). W załączniku schemat + screen z ostatniego spacerku, gdzie widoczne są trzy jednostki HPGT (za nogami astronautów i trzeci z prawej).

Procedury związane z wykonywaniem spacerów kosmicznych (z perspektywy właśnie Quest) można przejrzeć w tym dokumencie.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1884 dnia: Marzec 05, 2011, 16:01 »
Dzisiaj na Naszej widzimy dużo różnych ciekawych ujęć, w tym najwięcej z modułu PMM oraz z japońskiego statku HTV-2 ;) Poniżej Drew i Coleman właśnie w japońskim samuraju. Na ostatnim załącznik Boe (i ktoś jeszcze) w zmieniającym się w przeciągu ostatnich godzin PMM :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1885 dnia: Marzec 05, 2011, 16:20 »
Grafika z dzisiejszego Executive Package. W przyszłości taki scenariusz.. hmm kto wie :P

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1886 dnia: Marzec 05, 2011, 16:36 »
Przez ostatnie kilkadziesiąt minut toczyły się naprawy jednostki usuwającej dwutlenek węgla z atmosfery CDRA (Carbon Dioxide Removal Assembly, w module Destiny). Przydały się tutaj umiejętności Barratta, który jest chirurgiem ;)

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2583
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1887 dnia: Marzec 05, 2011, 18:37 »
Są nowe fotki w galerii. Niektóre całkiem całkiem. Po kliku full rozmiar.


Takiemu to dobrze...





Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1888 dnia: Marzec 05, 2011, 18:56 »
Fajne fotki Sokole - zawsze lubię sobie spojrzeć i cieszyć oczy 'kosmicznymi' detalami :)

Przy okazji aktywnych prac w module PMM przytaczam fragment artykułu z kosmo :

"Wenątrz PMM znajduje się 17 regałów przechowujących różne ładunki, w tym 6 platform RSP (Resupply Stowage Platform), 5 regałów RSR (Resupply Stowage Rack), 3 regały ZSR (Zero-G Stowage Rack), dwie platformy ISP (Integrated Stowage Platform) oraz regał ER-8 (ExPrESS Rack-8). Ponadto w module PMM przewieziony zostanie na orbitę pierwszy humanoidalny robot R2 (Robonaut 2), osadzony wewnątrz ochronnego sarkofagu SLEEPR (Structural Launch Enclosure to Effectively Protect Robonaut).

Zawarte w module PMM platformy RSP oraz ISP (łącznie 8 sztuk) nie będą przydatne w okresie normalnego użytkowania modułu na orbicie z uwagi na to, gdyż są one potrzebne jedynie na czas startu oraz powrotu na Ziemię. Ich zadaniem jest utrzymanie wewnątrz dużych ładunków. Celem zaoszczędzenia cennego miejsca, istnieją plany stopniowej utylizacji tych regałów. Możliwość taką może zagwarantować w najbliższej przyszłości statek HTV-2."

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #1889 dnia: Marzec 05, 2011, 19:22 »
Trzeba przyznać, że dziś to chyba najbardziej senny dzień na orbicie ze wszystkich całej tej misji. Nawet na forum naszegospejsflajta zbytnio nie komentują... :P

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STS-133
« Odpowiedź #1889 dnia: Marzec 05, 2011, 19:22 »