Autor Wątek: STS-133  (Przeczytany 509217 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: STS-133
« Odpowiedź #240 dnia: Listopad 03, 2010, 12:37 »
Też chciałem dołączyć zdjęcie, ale widzę już jest. A z tym 68000 to nie jest chyba tak źle.  :) Chodzą do dziś i jest OK. Widać mieliśmy pecha z tą awarią. Czekajmy na dalsze wieści.

Online Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2583
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: STS-133
« Odpowiedź #241 dnia: Listopad 03, 2010, 16:06 »
Na jutro jest coraz gorzej, szanse pogodowe w czasie tankowania zbiornika zewnętrznego spadły do 60%, a w okolicach okienka startowego spadły do 20%; jeśli mają już przekładać do piątku to wolę by zrobili to dziś, choć wolałbym by udało się jutro.
Nie że jestem pesymistą, ale najbardziej... stawiam na grudzień ::)

Edit: Niedługo powinniśmy poznać decyzje w sprawie startu, , spotkanie MMT, na którym zapadną decyzje, czy w ogóle warto rozpoczynać jutro próbę startu o 19:00 czasu polskiego...
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2010, 16:53 wysłana przez Sokole Oko »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #242 dnia: Listopad 03, 2010, 17:45 »
Nie że jestem pesymistą, ale najbardziej... stawiam na grudzień ::)

Jeśli Discovery nie poleci w tym okienku (do 7 listopada) to raczej kolejnym realnym terminem będzie dopiero luty. Gdzieś już pisaliśmy na forum o tym jak bardzo 'zawalony' będzie harmonogram wydarzeń związanych z ISS w najbliższych 4 miesiącach.

Na początku grudnia będziemy mieli sytuację, kiedy na ISS będą przebywać jedynie 3 osoby ze stałej załogi Stacji. Jest to sytuacja wysoce niewygodna, bowiem misja zakłada wykorzystanie czasu załogi ISS na pomoc przy szybkim rozładowaniu i załadowaniu Discovery. Obrywa zatem mocno logistyka oraz badania naukowe (które powinny być prowadzone regularnie przez członków danej Ekspedycji).

Na moje oko to bardziej realnie wyglądał koniec listopada, ale dosyć sporo musiało by zostać opóźnione odcumowanie Sojuza, celem uniknięcia sytuacji DDO. Rosjanie raczej nie chętnie zgodzą się na tak sporą zmianę w rozkładzie.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5269
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: STS-133
« Odpowiedź #243 dnia: Listopad 03, 2010, 17:50 »
Nie że jestem pesymistą, ale najbardziej... stawiam na grudzień ::)

Jeśli Discovery nie poleci w tym okienku (do 7 listopada) to raczej kolejnym realnym terminem będzie dopiero luty. Gdzieś już pisaliśmy na forum o tym jak bardzo 'zawalony' będzie harmonogram wydarzeń związanych z ISS w najbliższych 4 miesiącach.

Na początku grudnia będziemy mieli sytuację, kiedy na ISS będą przebywać jedynie 3 osoby ze stałej załogi Stacji. Jest to sytuacja wysoce niewygodna, bowiem misja zakłada wykorzystanie czasu załogi ISS na pomoc przy szybkim rozładowaniu i załadowaniu Discovery.

Rzeczywiście, kilka stron temu w tym wątku już dyskutowaliśmy o tym. Ale w zasadzie jaka logistyka? Przecież PLM to nie MPLM, którego trzeba szybko rozładować i ponownie załadować, więc może by się jednak dało? Ważniejsze są te wszystkie beta cut-offy i inne ograniczenia. Ja jednak myślę, że NASA nie zdecyduje się na luty i będzie silny nacisk na start w tym tygodniu. Oczywiście zdaję sobie sprawę, czym grozi "ścinanie zakrętów"...
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STS-133
« Odpowiedź #243 dnia: Listopad 03, 2010, 17:50 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #244 dnia: Listopad 03, 2010, 18:04 »
Nie że jestem pesymistą, ale najbardziej... stawiam na grudzień ::)

Jeśli Discovery nie poleci w tym okienku (do 7 listopada) to raczej kolejnym realnym terminem będzie dopiero luty. Gdzieś już pisaliśmy na forum o tym jak bardzo 'zawalony' będzie harmonogram wydarzeń związanych z ISS w najbliższych 4 miesiącach.

Na początku grudnia będziemy mieli sytuację, kiedy na ISS będą przebywać jedynie 3 osoby ze stałej załogi Stacji. Jest to sytuacja wysoce niewygodna, bowiem misja zakłada wykorzystanie czasu załogi ISS na pomoc przy szybkim rozładowaniu i załadowaniu Discovery.

Rzeczywiście, kilka stron temu w tym wątku już dyskutowaliśmy o tym. Ale w zasadzie jaka logistyka? Przecież PLM to nie MPLM, którego trzeba szybko rozładować i ponownie załadować, więc może by się jednak dało? Ważniejsze są te wszystkie beta cut-offy i inne ograniczenia. Ja jednak myślę, że NASA nie zdecyduje się na luty i będzie silny nacisk na start w tym tygodniu. Oczywiście zdaję sobie sprawę, czym grozi "ścinanie zakrętów"...

No tak, może to jakoś nie umiejętnie ująłem, ale jak czytałem o potencjalnych okienkach startowych, to początek grudnia uznawano za bardzo nieciekawy. Trzeba pamiętać, że ta misja (STS-133) wahadłowca Discovery miała być ostatnią w harmonogramie lotów STS. Ma zatem cechy, które zostały narzucone jako ostatniej misji - minimalne załadowanie paliwami, maksymalne wypełnienie ładunkami dla ISS, trójka osób z załogi - Kopra, Barratt i Stott z doświadczeniem długoterminowego pobytu na Stacji, specjalnie wybranych celem zaoszczędzenia czasu na operacjach logistycznych.

Poczekamy, zobaczymy. Startować mogą chyba nawet w poniedziałek, kosztem jakiegoś dnia misji...

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #245 dnia: Listopad 03, 2010, 18:16 »
System elektroniki był restartowany wczoraj i zapasowy komputer/kontroler silnika SSME nr 3 został normalnie włączony (i ciągle jest). Nie notowano żadnych dalszych problemów. Inżynierowie/technicy muszą jednak zbadać przyczynę problemu, postawić drzewko przyczynowo-skutkowe. Dzisiejsze spotkanie MMT ma potrwać 2 godziny, no zobaczymy czym nas oświecą ;) Wcześniej dzisiaj zorganizowano także panel rewizyjny inżynierów ERB, na którym dyskutowano o problemie.

Online Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2583
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: STS-133
« Odpowiedź #246 dnia: Listopad 03, 2010, 19:02 »
No i mamy znowu opóźnienie... tym razem spotkania MMT - początek o 19:30 ;)

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2642
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: STS-133
« Odpowiedź #247 dnia: Listopad 03, 2010, 19:04 »
MMT Meeting to Begin at 2:30 P.M.
Wed, 03 Nov 2010 06:50:07 PM GMT+0100

The Prelaunch Mission Management Team will begin its meeting at 2:30 p.m. today to give participants more time to prepare for the session.


Co w wolnym tłumaczeniu oznacza, że początek spotkania (MMT) będzie o 19.30, aby dać więcej czasu uczestnikom tegoż.


Edit:
Widzę, że chwilkę wcześniej wspomniał już o tym Sokole Oko.

Szczerze przyznam, że wolę takie rozwiązanie, gdyż daje nadzieję, że problem można rozwiązać.
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2010, 19:07 wysłana przez Radek68 »
The Dark Side of the Moon

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #248 dnia: Listopad 03, 2010, 20:08 »
Rozpoczęcie MMT opóźnione do 20:35 :P

Newsy z MMT mają być wrzucane na twittera: http://twitter.com/#!/nasa

Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #249 dnia: Listopad 03, 2010, 20:20 »
Rozpoczęcie MMT opóźnione do 20:35 :P

Newsy z MMT mają być wrzucane na twittera: http://twitter.com/#!/nasa

Skąd! Już się rozpoczęło!
Cytuj
STS-133 Mission: The MMT meeting is under way to discuss data on Discovery's main engine controlller and possible launch attempt tomorrow.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #250 dnia: Listopad 03, 2010, 20:56 »
Ups.. ???

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2642
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: STS-133
« Odpowiedź #251 dnia: Listopad 03, 2010, 21:00 »
Odświeżyłem stronę NASA przed chwilą, a tam... SSME właśnie uniosły Discovery w kosmos...  :o

A za chwilę wszystko wróciło do normy i start znów za dobę. ???

The Dark Side of the Moon

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2642
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: STS-133
« Odpowiedź #252 dnia: Listopad 03, 2010, 21:44 »
Z tego co widzę zakończyła się dyskusja na temat usterki. Nie wiem tylko z jakim skutkiem...

Cytuj
STS-133 Mission: Managers completed a discussion on toggle switches and interconnecting hardware.
« Ostatnia zmiana: Listopad 03, 2010, 21:46 wysłana przez Radek68 »
The Dark Side of the Moon

Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #253 dnia: Listopad 03, 2010, 21:52 »
Nikt nie wie - poza zespołem MMT. Możliwe, że teraz dopiero debatują o tym, co ma się stać.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2642
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: STS-133
« Odpowiedź #254 dnia: Listopad 03, 2010, 22:02 »
Cytuj
STS-133 Mission: Managers now are discussing the history of the main engine controller.

Omawiają... historię kontrolera silnika?  ;)
The Dark Side of the Moon

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STS-133
« Odpowiedź #254 dnia: Listopad 03, 2010, 22:02 »