Autor Wątek: SatRevolution  (Przeczytany 59470 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #105 dnia: Lipiec 08, 2019, 10:17 »
Rafale, czyli oczekiwałbyś raczej pełnej analizy i porównania z tym co jest ogłaszane przez Sat Revolution?
Nie, ja niczego nie oczekuję po mediach typu podportal wp, bo wiem jak to od wewnątrz wygląda ;) Artykuł jakich wiele tego dnia musiał napisać ten autor - z tytułem który dobrze się klika (tylko klikalność daje pracę) i wypełnieniem w postaci akapitów spisywanych z telefonu lub innych stron (środka i tak nikt nie czyta).

Offline CoB

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Ardis
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #106 dnia: Lipiec 08, 2019, 13:36 »
Hmmm... Artykuł wyszedł bardziej emocjonalny niż merytoryczny, pewnie za każdym Kamieniem Milowym SatRevolution będą się profesorowie coraz mocniej frustrować. Oczywiście wszyscy nagle zapominają o rozwoju programu kosmicznego i tego ile w międzyczasie wynaleziono technologii oraz przepalono pieniędzy! To, że teraz źródła finansowania obejmują również pieniądze prywatne...

Zresztą tajemnicą poliszynela jest to, że na uczelniach zostają ludzie, którzy boją się ryzyka. Więc na pewno będą piętnować ryzykowne zachowania. Dziwi mnie jednak to, że są tak sfrustrowani, że pchają się do mediów. Niech zajmą się swoimi projektami a nie wchodzą innym w ich biznes. To jest po prostu przykre.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #107 dnia: Lipiec 08, 2019, 14:10 »
Ja się zastanawiam tutaj, gdzie jest granica pomiędzy krytyką a "naprzykrzaniem się". Albo z drugiej strony - w którym momencie jakaś "kropla przeleje czarę goryczy". CoB - możesz tutaj to skomentować?

To że są wątpliwości co do Sat Revolution - zarówno w ich komunikacji medialnej (m.in. kwestia z Virgin Orbit, która wyjątkowo źle wygląda) jak i technicznej - to wiemy. Pytanie, czy warto albo czy "można" to drążyć czy też zezwalać na zupełnie "odjechane" wizje?

Z mojej perspektywy - ta spółka to nie pierwszy przykład czegoś "nie teges", co się w polskiej branży pojawiło. Były już wcześniej pewne "działania", które w opinii wielu były bardzo kontrowersyjne. W tle oczywiście pojawiły się pieniądze - także zdarzało się zachęcać do udziału indywidualne osoby, przed którymi ważne informacje mogły być ukrywane. Czy tak jest w tym przypadku? Ten artykuł z wp zdaje się sugerować, że takich wątpliwości jest kilka.

Osobiście najchętniej bym zobaczył albo stworzył szansę na rzetelną rozmowę na temat Sat Revolution i ich technologii - również z przedstawicielami tej spółki. Obawiam się jednak, że do tego nie dojdzie - z prostej przyczyny - zidentyfikowanie jakiegokolwiek problemu, na który "nie da się" - będzie problemem dla tej spółki.


Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #108 dnia: Lipiec 08, 2019, 14:21 »
Zaznaczam, firma wyslala satelite i to dziala. To ze dla niektorych to powoduje baaardzo duzy dysonsonans poznawczy to jego
sprawa ... to ze wypowiadaja sie akuart w tym momecie juz jego sprawa przestaje byc ... Z perspektywy wielu lat
obserwacji jednak to zachowanie nie dziwi ... Z powazaniem
                                                                                                                                           Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #108 dnia: Lipiec 08, 2019, 14:21 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #109 dnia: Lipiec 08, 2019, 14:31 »
Krążą plotki, że to kupiony satelita z jednej z komercyjnych firm. Nie jest to ich własna konstrukcja. No to zrozumiałe, że działa. :)

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #110 dnia: Lipiec 08, 2019, 14:45 »
Krążą plotki, że to kupiony satelita z jednej z komercyjnych firm. Nie jest to ich własna konstrukcja. No to zrozumiałe, że działa. :)
         ... nie bylby to pierwszy przypadek w naszym kraju;-) Cooz, moze sie okazac., ze bylby to za to pierwszy przypadek
kosmicznej franczyzy. W przyszlosci bazujacej na spacex i amazonie usludze, tak jak dziala wiele innych firm, nie tylko informatycznych
w polsce. Z rozmowy z ich inzynierem wynikalo jednak, ze dosc przekonujaco potrafi klamac
o probach w komorze prozniowej, no chyba, ze to byla prawda;-) Wiekszosc plotek i tak szybko sie udaje
zweryfikowac, mi na teraz sie nie udalo ... Z powazaniem
                                                                                                           Adam Przybyla
 https://dowcipy.jeja.pl/13668,lucyfer-przeprowadza-inspekcje-w.html
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2019, 15:30 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline CoB

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Ardis
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #111 dnia: Lipiec 08, 2019, 15:44 »
Ja się zastanawiam tutaj, gdzie jest granica pomiędzy krytyką a "naprzykrzaniem się". Albo z drugiej strony - w którym momencie jakaś "kropla przeleje czarę goryczy". CoB - możesz tutaj to skomentować?

Jeśli są to media publiczne, to mamy do czynienia chyba tylko z rywalizacją biznesową podpiętą pod "autorytety". Jeśli są to periodyki naukowe (a z ekonomii również są wydawane) to jest to krytyka, bo musi być podparta rzetelną analizą. Tylko tutaj problemem może być dostęp do informacji poufnych przedsiębiorstwa "krytykowanego" o ile nie występuje ono na giełdzie. Tak to wygląda w mojej opinii, ale to kwestia gustu a nie prawdy objawionej.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #112 dnia: Lipiec 08, 2019, 16:51 »
Właśnie coś mi się wydaje, że jakakolwiek rywalizacja biznesowa jest tutaj na drugim planie. W Polsce jest kilka startupów dość bliskich domenie Sat Revolution. Żaden z nich nie zbiera takich krytycznych opinii. Nie widać też, by któreś z tych rywalizujących ze sobą podmiotów tworzył taką otoczkę wokół innego. Tutaj wyraźnie się wyróżnia ta spółka.

Może przegapiłem coś, ale moim zdaniem nie w tym rzecz. Bardziej chodzi tutaj o prezentowanie nierealnych założeń, co do których mogą być uzasadnione obawy - od strony naukowej czy technicznej.

Mnie mocno przeraża ta kwestia Virgin Orbit, gdzie są głosy, że nie ma żadnych form zainteresowania, którymi Sat Revolution się chwali. To brzmi jak świadome podawanie nieprawdziwej informacji.

Najmniej bym się przyczepiał do kwestii ekonomicznych tutaj - jak ktoś chce sprzedawać produkt/usługę po wyraźnie wyższych cenach niż rynek... to niech sobie to rynek weryfikuje.

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #113 dnia: Lipiec 08, 2019, 17:01 »
Oj tam oj tam, zobaczymy, Teraz jest czas przyjaznego kibicowania;-) czas pokaze efekty, jak narazie, jesli dalej
pojdzie tak dobrze, maja szanse na finansowanie;-) Rczej nie widac w polsce niczego podobnego i na taka skale.
Pewnie do tej kasy z dotacji startowalaby tylko jakas firma z kosmosem tylko w nazwie, ci sa konkretni ...
Z powazaniem
                         Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #114 dnia: Lipiec 08, 2019, 17:06 »
Ależ oczywiście jest czas kibicowania, ale wśród kibiców pojawiają się głosy, czy ten bokser przypadkiem nie jest na dopingu, czy rzeczywiście stoczył tyle walk iloma się chwalił i czy ci sparing-partnerzy, którzy go zachwalali rzeczywiście skrzyżowali z nim rękawice.

:)

Offline CoB

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Ardis
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #115 dnia: Lipiec 08, 2019, 17:27 »
W ogóle nóż w kieszeni się otwiera po takim podsumowaniu:

Cytuj
Jednak SatRevolution w swoim wyścigu do gwiazd pomija istotne fakty, jak choćby ten, że nie wiadomo czy ich projekt się powiedzie, a wszystko jest na razie jednym wielkim eksperymentem. Nie byłoby w tym nic nagannego, gdyby nie to, że pieniędzy na swoje marzenia zaczynają szukać nie tylko w swoich kieszeniach.

Gdyby tylko SatRevolution tak robiło?! Przecież każdy projekt badawczy cechuje się ryzykiem, a szczególnie kosmiczne. Startupy często budują ryzykowne projekty. Dlatego w Polsce jest tak słabo z projektami finansowanymi przez NCBiR - rzadko dopuszczane są naprawdę ryzykowne działania. Dodatkowo typowo polska wstawka o szukaniu pieniędzy nie w swoich kieszeniach. Czekam na naukowców z PAN, którzy sami finansują swoje eksperymenty jak i na inne firmy z sektora, które nigdy nie skorzystały z dofinansowania publicznego i nie czekają teraz z niecierpliwością na "kosmiczny" program NCBiR-u. Nawet właściciele portalu, gdzie pojawił się artykuł, szukają pieniędzy w kieszeniach użytkowników, których dane mielone są przez setki jeśli nie tysiące podmiotów e-commerce. Na tym polega biznes - ktoś za coś płaci. I może płacić tylko za marzenia, tylko za projekt NCBiR w którym wrzucono kilka tytułów profesorskich "żeby przeszło" albo tylko za możliwość przeczytania czyjejś opinii.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #116 dnia: Lipiec 08, 2019, 17:40 »
Może chodzi tutaj o ten crowdfunding? Pewnie świadomość społeczna tak głęboko do NCBiR nie wchodzi.

Wydaje mi się, że w Polsce i na świecie akcji, gdzie szukano funduszy było dość sporo - i znalazły się też "czarne owce".

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #117 dnia: Lipiec 08, 2019, 17:43 »
Nie widze zadnych przyczyn do obawy. Z checia je jednak zobacze. Plotki to za malo ... Z powazaniem
                                                                  Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline jkowalewski

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Long live space race
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #118 dnia: Lipiec 08, 2019, 18:39 »
Jeśli ktoś twierdzi, że umniejszanie sukcesów innych firmy w polskiej branży kosmicznej wzmacnia konkurencję to trochę nie rozumie specyfiki tego sektora w naszym kraju. W Polsce właśnie trwa rozkwit new-space i po wielu latach namawiania inwestorów do zaufania tej branży zaczęły się nareszcie inwestycje. Wiem o czym mówię, bo 3 lata temu założyłem spółkę sektora kosmicznego i przez ten czas pozyskaliśmy finansowanie od na prawdę dużych inwestorów oraz pieniądze publiczne z NCBiR i PARP (można sobie wygooglać).
Na prawdę ostatnie czego bym chciał to aby okazało się, że inna, nie ukrywajmy - najbardziej medialna firma kosmiczna w PL okazuje się naciąganym i rozdmuchanym konceptem biznesowym. Wtedy cofniemy się o kilka kroków wstecz. Wszyscy obudzą się z bólem głowy i przez kilka lat będzie trzeba szukać finansowania tylko na zachodzie.
Natomiast to czego chcemy a to jaka jest prawda to często dwie różne rzeczy.

Serio trzymam kciuki za Światowida i liczę, że wszyscy na tym skorzystamy jak już dowiezie zdjęcia w rozdzielczości 4 m/pix. Dajmy wszystkiemu trochę czasu i oceniajmy wyniki. To czy jeden profesor ma prawo oceny czy nie i czy krytykują tylko Ci co nie potrafią zbudować satelity pozostawiam jako dyskusję emocjonalną daleką od merytoryki.

Aha no i dzień dobry forum, od lat obserwuję z "gościa" a to mój pierwszy post :)

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #119 dnia: Lipiec 08, 2019, 18:53 »
Dokladnie, "umniejszanie" to ewidentnie element gry o sumie zerowej, ktorej pojawienie sie w tym miejscu
jest chore. Choc nalezy zalozyc, ze efekty nie beda od razu i terminy moga sie z lekka zmodyfikowac. Z powazaniem
                                    Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SatRevolution
« Odpowiedź #119 dnia: Lipiec 08, 2019, 18:53 »