Autor Wątek: Dragon CRS-3  (Przeczytany 59950 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #180 dnia: Kwiecień 19, 2014, 07:34 »
Szkoda tylko że nie ma jakiegoś filmiku z tego wodowania  :(  ale przynajmniej znalazłem ładną fotkę ze startu Falcona.


Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #181 dnia: Kwiecień 19, 2014, 07:59 »
Smok nad Paryżewem:

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #182 dnia: Kwiecień 19, 2014, 08:18 »
Hmm, na tle Dużego Wozu, a następnie obok wschodzącego Marsa ? ;)
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #183 dnia: Kwiecień 19, 2014, 09:24 »
Może warto przenieść temat lądowania do osobnego wątku?

Myślę, że już niewiele więcej się dowiemy o tym lądowaniu/wodowaniu, zatem może nie warto...

Zdecydowanie krócej, od startu do separacji jest mniej niz 3 minuty, pierwszy stopień jest wtedy na wysokości 80 km. Spadanie z tej wysokości zajmuje następne kilka minut = razem wszystko ponizej 10 minut zajmie.

Tak jest gdy 1. stopień po prostu spada do wody. Ale wydaje mi się, że sens tego eksperymentu był taki, by zasymulować lądowanie, a więc przede wszystkim wyhamować ten stopień. Z tego co ćwierkał SpaceX, silniki rzeczywiście zostały ponownie odpalone, tak więc wszystko z pewnością trwało dłużej, ale jak to się odbyło - jeszcze nie wiemy.

Moje zdjęcia:
http://florydziak.blogspot.com/2014/04/start-falcon-9-z-misja-crs-3.html

Marku, jak zwykle bardzo ciekawe zdjęcia, choć komentarz do nich dałeś naprawdę zblazowany :). Dzięki!
Ta trybuna trochę dziwnie wygląda stojąc samotnie na łące. Czy wejście tam jest odpłatne?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #183 dnia: Kwiecień 19, 2014, 09:24 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #184 dnia: Kwiecień 19, 2014, 09:53 »
Kilka godzin temu Lars Blackmore (Entry, Descent and Landing team leader for SpaceX's Falcon 9 Reusable rocket) ćwierknął:

Lars Blackmore ‏@larsblackmore 7 godz.
We landed the rocket softly in the ocean! One (small) step toward reusable rockets!

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #185 dnia: Kwiecień 19, 2014, 14:02 »
Może warto przenieść temat lądowania do osobnego wątku?

Myślę, że już niewiele więcej się dowiemy o tym lądowaniu/wodowaniu, zatem może nie warto...

Zdecydowanie krócej, od startu do separacji jest mniej niz 3 minuty, pierwszy stopień jest wtedy na wysokości 80 km. Spadanie z tej wysokości zajmuje następne kilka minut = razem wszystko ponizej 10 minut zajmie.

Tak jest gdy 1. stopień po prostu spada do wody. Ale wydaje mi się, że sens tego eksperymentu był taki, by zasymulować lądowanie, a więc przede wszystkim wyhamować ten stopień. Z tego co ćwierkał SpaceX, silniki rzeczywiście zostały ponownie odpalone, tak więc wszystko z pewnością trwało dłużej, ale jak to się odbyło - jeszcze nie wiemy.

Moje zdjęcia:
http://florydziak.blogspot.com/2014/04/start-falcon-9-z-misja-crs-3.html

Marku, jak zwykle bardzo ciekawe zdjęcia, choć komentarz do nich dałeś naprawdę zblazowany :). Dzięki!
Ta trybuna trochę dziwnie wygląda stojąc samotnie na łące. Czy wejście tam jest odpłatne?

Zauważ ze odpalenie silników F9 w żaden sposob nie zmienia czasu jaki zajmuje rakiecie "spadnięcie" - silniki sa uruchamiane by zmniejszyc prędkość poziomą a nie pionową i zmniejszyc odległość w jakiej nastąpi spotkanie z Ziemią. A jeżeli weźmiemy pod uwagę opory powietrza to to uruchomienie silników przyspiesza spadek a nie opóźnia go. Newton się kłania :) Edycja - chodzi o pierwsze uruchomienie. Drugie oczywiscie zwiększa czas ale o kilkanascie sekund - rakieta musi wyhamować z Mach 1.1 (o ile sie nie mylę to mniej wiecej tyle wynosi "terminalna" prędkość dla 1 stopnia w gęstej atmosferze) do zera.

Trybuny sa darmowe, ale wiele osob nie wie o ich istnieniu i o tym ze mozna tam oglądać start jako ze teoretycznie sa one w środku bazy wojskowej. A praktycznie to o ile sa juz za płotem, o tyle jeszcze przed "bramą" - mozna zaparkować i tam pójść i nie tylko ze nikt sie nie czepia, ale baza wysyła policjanta ktory pilnuje by piesi mieli bezpieczne przejście przez ulice (nie ma pasów). Ja parkuje zawsze zaraz obok LCC SpaceX.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2014, 14:08 wysłana przez MarekFloryda »
Zapraszam na mój blog :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #186 dnia: Kwiecień 19, 2014, 20:00 »
Dłuższe nagranie z wczorajszej zabawy:

velo

  • Gość
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #187 dnia: Kwiecień 19, 2014, 22:19 »
Musk idzie jak burza! ;)

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #188 dnia: Kwiecień 20, 2014, 02:25 »
Cytuj
W sobotę SpaceX ogłosił, że próba "lądowania" się powiodła. Komputery pokładowe pracowały jeszcze przez 8 sekund, aż pierwszy stopień przewrócił się do wody.

To sugeruje, że człon zawisł na 8 sekund nad powierzchnią morza?

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #189 dnia: Kwiecień 20, 2014, 02:31 »
Cytuj
W sobotę SpaceX ogłosił, że próba "lądowania" się powiodła. Komputery pokładowe pracowały jeszcze przez 8 sekund, aż pierwszy stopień przewrócił się do wody.

To sugeruje, że człon zawisł na 8 sekund nad powierzchnią morza?

Nie do końca. Sugeruje to ze "wylądowali" na jakiejś niewielkiej wysokości nad oceanem a potem wyłączyli silniki, rakieta wpadła do wody i powoli sie przewróciła na bok.
Zapraszam na mój blog :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #190 dnia: Kwiecień 20, 2014, 08:25 »
A jeżeli weźmiemy pod uwagę opory powietrza to to uruchomienie silników przyspiesza spadek a nie opóźnia go. Newton się kłania :)

Pewno jesteś lepszym specjalistą ode mnie w mechanice Newtona, ale czy przyspieszenie/opóźnienie nie zależy po prostu od tego, w którą stronę silnik jest skierowany? :D

Cytuj
W sobotę SpaceX ogłosił, że próba "lądowania" się powiodła. Komputery pokładowe pracowały jeszcze przez 8 sekund, aż pierwszy stopień przewrócił się do wody.

To sugeruje, że człon zawisł na 8 sekund nad powierzchnią morza?

Nie do końca. Sugeruje to ze "wylądowali" na jakiejś niewielkiej wysokości nad oceanem a potem wyłączyli silniki, rakieta wpadła do wody i powoli sie przewróciła na bok.

JSC nie podał źródła cytatu, ale jeśli oryginałem jest ćwierknięcie Muska:

Cytuj
Elon Musk ‏@elonmusk 19 kwi
Flight computers continued transmitting for 8 seconds after reaching the water. Stopped when booster went horizontal.

to rozumiałbym je tak, że telemetria pracował jeszcze przez 8 sekund po wpadnięciu do wody. Nie ma nic o wylądowaniu, zawiśnięciu, przewróceniu się itd.

Offline mikii77

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 268
  • LOXem, naftą i SOLIDem
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #191 dnia: Kwiecień 20, 2014, 10:42 »
O której przechwycenie?
Edit:
Cytuj
A Dragon cargo craft stuffed with science and supplies is approaching the International Space Station for an automated laser-guided final approach Sunday, culminating with grapple by the outpost's robotic arm shortly after 7 a.m. EDT (1100 GMT).

Czyli po naszemu o 12.00
http://spaceflightnow.com/falcon9/009/status.html
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 20, 2014, 10:48 wysłana przez mikii77 »
Go Elon, Go!!!

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #192 dnia: Kwiecień 20, 2014, 11:49 »
O której przechwycenie?
Edit:
Cytuj
A Dragon cargo craft stuffed with science and supplies is approaching the International Space Station for an automated laser-guided final approach Sunday, culminating with grapple by the outpost's robotic arm shortly after 7 a.m. EDT (1100 GMT).

Czyli po naszemu o 12.00
http://spaceflightnow.com/falcon9/009/status.html

Ma być nieco po 13 naszego czasu :)

Obecnie Dragon jest już bliziutko, chyba poniżej 300 metrów od ISS.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #193 dnia: Kwiecień 20, 2014, 11:57 »
Dragon jest już wewnątrz strefy KOS (Keep-Out-Sphere), co oznacza, że załoga z ISS - na zdjęciach poniżej - może kontrolować w pewien sposób statkiem. Mają też lornetkę na stanie (Koichi Wakata zerka na Dragona) :) Siedzą oczywiście w module Cupola. Fajną pracę mają, co by nie powiedzieć - jedną z najlepszych na świecie! :)

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #194 dnia: Kwiecień 20, 2014, 12:00 »
Alexander Gerst ‏@Astro_Alex  6 min.
Half my clothes, food, toothpaste & my running shoes are currently hovering 10 meters underneath the space station #SpaceX3 #Exp40

Niecałe 10 metrów

Rick i Koichi przechwytują Smoka:)
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dragon CRS-3
« Odpowiedź #194 dnia: Kwiecień 20, 2014, 12:00 »