Ankieta

Kiedy pierwszy start orbitalny Starship?

Do końca stycznia 2020
2 (8.3%)
Do końca 2020
7 (29.2%)
Do końca 2021
7 (29.2%)
Do końca 2022
1 (4.2%)
2023-2024
5 (20.8%)
2025-2030
2 (8.3%)
po 2030
0 (0%)

Głosów w sumie: 24

Głosowanie skończone: Sierpień 06, 2019, 10:15

Autor Wątek: BFR / ITS / MCT / Starship  (Przeczytany 1171365 razy)

0 użytkowników i 14 Gości przegląda ten wątek.

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2010 dnia: Marzec 27, 2020, 12:28 »
Nie rozumiem podejścia Adama nasze ich?
Nie wiem czy ktoś jest w stanie zrozumieć Adama:) Mi osobiście wszystko jedno kto, ludzkość jako taka musi wyjść w kosmos i chciałbym to zobaczyć zanim mnie robaki zjedzą.
              ... no to sobie poczekasz;-) Aktualnei amerykanie maja zupelnie co innego na glowie inni zreszta tez.
Z powazaniem
                            Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Martyn

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Cream of the Crop
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2011 dnia: Marzec 27, 2020, 15:06 »
Po całym tym zawirowaniu związanym z wirusem czeka nas ogromny kryzys gospodarczy na skalę światową. Wydaje mi się, że wtedy będą się liczyć głównie dobra niezbędne do życia i wszystko inne pójdzie w odstawkę. Będzie mieć to też odbicie w wszystkich programach kosmicznych i również SpaceX utnie się płynność finansowa. Coś mi się wydaje, że mimo optymistycznych założeń całej tej rakiety musimy do niej - jak i wielu innych projektów - dodać kilka lat poślizgu. I to w najlepszym przypadku...
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2020, 15:08 wysłana przez Martyn »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24559
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2012 dnia: Marzec 27, 2020, 15:21 »
Po całym tym zawirowaniu związanym z wirusem czeka nas ogromny kryzys gospodarczy na skalę światową. Wydaje mi się, że wtedy będą się liczyć głównie dobra niezbędne do życia i wszystko inne pójdzie w odstawkę. Będzie mieć to też odbicie w wszystkich programach kosmicznych i również SpaceX utnie się płynność finansowa. Coś mi się wydaje, że mimo optymistycznych założeń całej tej rakiety musimy do niej - jak i wielu innych projektów - dodać kilka lat poślizgu. I to w najlepszym przypadku...
Głos realizmu.
Można zadać sobie pytanie czy przetrwanie SpaceX będzie uzależnione od kroplówki rządowej ?
Pewne firmy są po prostu dobrem narodowym o bardzo wysokiej wartości.
Upadek SpaceX może być z psychologicznego też punktu widzenia czymś takim, jak katastrofa Titanica w branży kosmicznej ?

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2013 dnia: Marzec 27, 2020, 16:38 »
Po całym tym zawirowaniu związanym z wirusem czeka nas ogromny kryzys gospodarczy na skalę światową. Wydaje mi się, że wtedy będą się liczyć głównie dobra niezbędne do życia i wszystko inne pójdzie w odstawkę. Będzie mieć to też odbicie w wszystkich programach kosmicznych i również SpaceX utnie się płynność finansowa. Coś mi się wydaje, że mimo optymistycznych założeń całej tej rakiety musimy do niej - jak i wielu innych projektów - dodać kilka lat poślizgu. I to w najlepszym przypadku...
Głos realizmu.
Można zadać sobie pytanie czy przetrwanie SpaceX będzie uzależnione od kroplówki rządowej ?
Pewne firmy są po prostu dobrem narodowym o bardzo wysokiej wartości.
Upadek SpaceX może być z psychologicznego też punktu widzenia czymś takim, jak katastrofa Titanica w branży kosmicznej ?
           ... SX to teraz kwestia prestizu USA. Nie sadze aby upadl, ale tez nie licze aby robil cos "dla zabawy". Dalej licze na pierwsza powazana misje poza LEO.  Za rok sie przekonamy przy okazji DART-a. BTW, czasami mam takie wrazanie, wydaje mi sie, ze SX juz upadl, a musk robi show, a konkretne decyzje podejmuje np. Shotwell ... bo Elon jest zbyt nieobliczalny;-) Z powazaniem
                                                                  Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2020, 16:44 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2013 dnia: Marzec 27, 2020, 16:38 »

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2014 dnia: Marzec 27, 2020, 20:03 »
SX dostal wlasnie dodatkowa kase od NASA. Na "prace rozwojowe";-) Szybko nie padnie ... Z powazaniem
                                                                                                                             Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2015 dnia: Marzec 29, 2020, 08:26 »
Wyciągnęli SN3 z High Bay, pewnie dzisiaj przerzucą go na stanowisko testowe:



Offline kretus5

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 65
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2016 dnia: Marzec 29, 2020, 12:13 »
Wini, te wgniecenia w konstrukcji  przy lotach testowych mają znaczenie ?

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2017 dnia: Marzec 29, 2020, 12:40 »
Wini, te wgniecenia w konstrukcji  przy lotach testowych mają znaczenie ?

Mówisz o tych przy spawach? Bo innych chyba tym razem za bardzo nie ma. Przy pierwszych lotach nie powinny mieć znaczenia, zresztą część zbiornikowa po zatankowaniu powinna się wyrównać pod ciśnieniem jak butelka z napoju:) Jeżeli chodzi o orbitę to nie wiem czy to już wystarczy, chociaż wydaje mi się, że dopóki spawy trzymają to nie powinno być problemu, problem może być z położeniem osłony termicznej tak aby była jednorodna (mają być płytki więc będą się układać tak jak powierzchnia pod nimi). Część tych nierówności to mogą być tylko refleksy światła, stal którą używają jest polerowana i przez to łatwo dać się oszukać, zwłaszcza, że zdjęcia zawsze przekłamują trochę rzeczywistość:)
Szczerze powiem, że najbardziej nie podoba mi się ten czubek na tą chwilę, na pierwsze skoki to nie ma znaczenia, ale podejrzewam że będą jeszcze zmiany w jego budowie bo na tą chwilę wydaje mi się że efekt jest za słaby jak na ilość pracy którą muszą w niego włożyć. Ogólnie to jest trudny kształt do wyspawania przy tej wielkości. Zresztą nawet pierścienie, które są niby proste, też ciężko im było uzyskać jednorodne, przy takiej średnicy zmiana temperatury na zewnątrz o kilka stopni powoduje zmianę średnicy pierścienia nawet o kilka mm ( na NSF gdzieś robili wyliczenia). Do tego dochodzą zmiany związane z deformacją okolicy spawów, nie dziwie się, że musieli trochę popróbować zanim wyczuli właściwe ustawienia. Tam jest dużo takich małych szczegółów które nie widzimy a które mają duży wpływ na końcowy efekt.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3794
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2018 dnia: Marzec 29, 2020, 14:52 »
Właśnie jedzie SN3.


Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3794
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2019 dnia: Marzec 29, 2020, 17:43 »
SN3 dojechał do stanowiska startowego i został podczepiony do dźwigu Berry.

« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2020, 17:49 wysłana przez artpoz »

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3794
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2020 dnia: Marzec 29, 2020, 18:37 »
SN3 został ustawiony na stojaku startowym.

Offline Maxkosmo

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 96
  • LOXem i metanem
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2021 dnia: Marzec 29, 2020, 20:22 »
Wiadomo kiedy będzie zamknięcie dróg?
Może tym razem coś im wyjdzie :D

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3794
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2022 dnia: Marzec 29, 2020, 20:54 »
Wiadomo kiedy będzie zamknięcie dróg?
Może tym razem coś im wyjdzie :D

Wiadomo.
http://www.cameroncounty.us/space-x/

Najbliższe zacznie się za 3 godziny.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3794
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2023 dnia: Marzec 30, 2020, 21:52 »
Z twittera Elona Muska.


Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2024 dnia: Marzec 30, 2020, 22:16 »
I jeszcze jedno warte obejrzenia w pełnej rozdzielczości:)



Warto też chyba wspomnieć że chyba na środę planują próbny test silników, przynajmniej taka informacje podaje Marek na blogu: https://florydziak.com/blogger/2020/03/trudno-uwierzyc-2.html

Drugą informacją której chyba u nas jeszcze nie było jest to, że już od kilku dni pojawiają się zdjęcia kolejnych elementów, więc wygląda na to że SN4 jest już w produkcji.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2024 dnia: Marzec 30, 2020, 22:16 »