Ankieta

Kiedy pierwszy start orbitalny Starship?

Do końca stycznia 2020
2 (8.3%)
Do końca 2020
7 (29.2%)
Do końca 2021
7 (29.2%)
Do końca 2022
1 (4.2%)
2023-2024
5 (20.8%)
2025-2030
2 (8.3%)
po 2030
0 (0%)

Głosów w sumie: 24

Głosowanie skończone: Sierpień 06, 2019, 10:15

Autor Wątek: BFR / ITS / MCT / Starship  (Przeczytany 1171349 razy)

0 użytkowników i 8 Gości przegląda ten wątek.

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 671
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3900 dnia: Luty 04, 2021, 12:40 »
Mnie nurtuje aspekt załogi w tej rakiecie.
Nie wyobrażam sobie aby FAA wydała zgodę na loty załogowe.
Czujecie, 100 ludzi, którzy mieliby przeżyć dynamiczny manewr zmiany położenia i czekać czy się uruchomi silnik, bez żadnych alternatyw? I to np. po wielomiesięcznej misji na Marsa?

Alternatywa będzie - w postaci 3 par silników w docelowym Starshipie.

Co do wypowiedzi rosyjskiego specjalisty, to nie wiem gdzie on się tam dopatrzył zielonego płomienia. Może chwilowo zamienił "Stoliczną" ma absynt - ja w każdym razie nie widzę nic podobnego nagraniach.
Tych jego połajanek co do ustawienia pojazdu w pionie też nie rozumiem - tak jakby nie widział, że do stabilizacji położenia potrzebne są... odpalone silniki.
 
"Space is hard"

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8599
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3901 dnia: Luty 04, 2021, 12:43 »
W przypadku misji marsjańskiej jest wyjście że po załogę na LEO poleci kolejny Starship z Dragonami w bagażniku . Załoga wroci kapsułami na Ziemię  ;) O ile na Ziemi łatwiej wylądować Starsipem gdyż ma gęstą atmosferę to co mówić o fikołkach Starshipa w atmosferze Marsa?

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 671
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3902 dnia: Luty 04, 2021, 13:11 »
Jeżeli projekty się nie zmieniły, to typowych fikołków przy lądowaniu na Marsie nie będzie, a faza hamowania silnikami będzie (o ile dobrze pamiętam) trwać parę minut. 
"Space is hard"

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3833
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3903 dnia: Luty 04, 2021, 14:08 »
To jest akurat bardzo zasadne pytanie i ciężko sobie wyobrazić, że ktokolwiek wsadzi do tej puszki ludzi zanim nie odbędzie się kilkaset udanych lądowań pod rząd. To na pewno nie jest pytanie na dziś czy w ogóle ten rok, raczej na połowę obecnej dekady.

Optymizm :)  Opóźnienia, jeśli tak to można w ogóle określić, będą przypuszczalnie dużo większe. Musk zawsze Ci powie, że "orbita za rok, Księżyc za 3 lata a Mars za 6". Ja w dalszym ciągu stawiam i optuję, że pierwszy udany - pełnowymiarowy lot orbitalny wraz z udanym w pełni lądowaniem będzie przypuszczalnie dopiero za 6-7 lat. O Księżycu i innych cudach-obiektach-ciałach niebieskich się już nie wypowiadam bo to kompletnie na razie strefa nie objęta tematem rzeczywistych rozważań w erze b.wczesnego prototypowania nowego systemu transportu kosmicznego. Oczywiście wszelkie te nasze przemyślenia i założenia będą się zapewne dynamicznie zmieniać, w zależności od rezultatów (i terminów również) lotów kolejnych egzemplarzy testowych. Niestety po teście dziewiątki martwi mnie poważnie kwestia tych silników...
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3903 dnia: Luty 04, 2021, 14:08 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3833
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3904 dnia: Luty 04, 2021, 14:10 »


Najwyraźniej mam lepsze znajomości w GT:

"Najwyraźniej w tej chwili zachodzą procesy wewnątrzzbiornikowe z redystrybucją paliwa, a układ zapłonowy silnika nie zawsze działa prawidłowo (…) Według dyrektora wykonawczego przed katastrofą odrzutowiec był zielony. „To sugeruje, że podobno pompa paliwa nie działała i tylko utleniacz dostał się do silnika. Okazało się, że taki duży palnik tlenowy po prostu przepalił miedzianą dyszę."


....Jakie znowu znajomości, przecież Ty korzystasz z darknetu!
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline jch

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 49
  • LOXem i ropą! - doskonałe!
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3905 dnia: Luty 04, 2021, 15:02 »
Station, śmiechy śmiechami, ale poważnie mnie zastanowiło to, co pokazałeś. Jeśli tłumacz jest jeden, powinnien przetłumaczyć bardzo podobnie. Różnice są zbyt duże. Czyżby tłumaczenia były też profilowane pod użytkownika? :O Mam swoją własną sieć neuronową na serwerach Google???

No, ale to temat na inny wątek.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3833
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3906 dnia: Luty 04, 2021, 15:27 »
Station, śmiechy śmiechami, ale poważnie mnie zastanowiło to, co pokazałeś. Jeśli tłumacz jest jeden, powinnien przetłumaczyć bardzo podobnie. Różnice są zbyt duże. Czyżby tłumaczenia były też profilowane pod użytkownika? :O Mam swoją własną sieć neuronową na serwerach Google???

No, ale to temat na inny wątek.

No takie cudactwo mi zwróciło, na swoje szczęście rosyjski znam jeszcze z czasów edukacji w ramach "przyjaźni sowiecko-polskiej", także w maliny wpuszczony nie zostałem, ale już np. z chińskimi krzakami byłbym pod chińską ścianą. ok, koniec off-top.
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2021, 15:40 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3907 dnia: Luty 04, 2021, 15:57 »
Przepraszam, że ciągnę ten off-top, ale sprawdziłem u mnie, i wyszła wersja podobna do tej jak dla jch, choć też trochę się różni.

Może wujek G. dostosowuje tłumaczenie do poziomu intelektualnego użytkownika? Bardziej sprawnemu w nagrodę daje lepsze tłumaczenie, albo odwrotnie - daje mu ciekawszą zagadkę do rozwiązania?

Offline maackn

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 171
  • OLX'em i metanem!
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3908 dnia: Luty 04, 2021, 20:15 »
Jakiś test jakiegoś bojlera, zbielał cały i dymi.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8599
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3909 dnia: Luty 04, 2021, 20:51 »
Jakiś test jakiegoś bojlera, zbielał cały i dymi.

SN 10 czy jakiś inny?

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3065
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3910 dnia: Luty 04, 2021, 20:56 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8599
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3911 dnia: Luty 04, 2021, 21:12 »
Przynajmniej coś się dzieje  :)

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3912 dnia: Luty 05, 2021, 16:16 »
Powoli klaruje się co SpaceX zrobi po tej małej awarii SN09. Była sobie (chyba wczoraj) rozmowa na Twiterze, gdzie padł pomysł (Elon go potwierdził, że to może być opcja) żeby odpalić do lądowania 3 silniki. Jak co najmniej 2 się uruchomią prawidłowo to trzeciego wyłączyć i spokojnie lądować na 2.

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 671
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3913 dnia: Luty 05, 2021, 17:18 »
Czy mi się wydaje, czy z uwagi na ograniczone możliwości dławienia ciągu cały manewr przewrotki z brzucha do pionu będzie musiał odbyć się nieco wcześniej, jeśli zamiast 2 silników zostaną uruchomione 3?
"Space is hard"

Offline robinson

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 660
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3914 dnia: Luty 05, 2021, 23:06 »
Raptor sn50 jest gotowy do montażu. Dziwne że osprzęt osłonili folią. Czyżby jednak kurz przeszkadzał?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #3914 dnia: Luty 05, 2021, 23:06 »