Ankieta

Kiedy pierwszy start orbitalny Starship?

Do końca stycznia 2020
2 (8.3%)
Do końca 2020
7 (29.2%)
Do końca 2021
7 (29.2%)
Do końca 2022
1 (4.2%)
2023-2024
5 (20.8%)
2025-2030
2 (8.3%)
po 2030
0 (0%)

Głosów w sumie: 24

Głosowanie skończone: Sierpień 06, 2019, 10:15

Autor Wątek: BFR / ITS / MCT / Starship  (Przeczytany 1171320 razy)

0 użytkowników i 11 Gości przegląda ten wątek.

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3065
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4440 dnia: Marzec 09, 2021, 00:38 »
Wygląda na to, że SN11 siedzi już na stanowisku pad B.

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 772
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4441 dnia: Marzec 09, 2021, 04:25 »
I zdaje się, ma zamontowane już wszystkie Raptory?

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3794
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4442 dnia: Marzec 09, 2021, 07:15 »
I zdaje się, ma zamontowane już wszystkie Raptory?

Tak. Już mu zaglądali pod "spódnicę" i je wypatrzyli. Co ciekawe po SN11 przyjdzie kolej na BN1, którego lada chwila będą składać, a przypomnę, że na mieć 70 metrów wysokości.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3833
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4443 dnia: Marzec 09, 2021, 10:31 »
Co do BN1 - pierwszym jego zrywem ma być "hop" na 150 metrów?
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4443 dnia: Marzec 09, 2021, 10:31 »

Offline robinson

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 660
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4444 dnia: Marzec 09, 2021, 11:10 »
Myślę, że najpierw dopracują lądowanie SS A dopiero potem będą próbować booster.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4445 dnia: Marzec 09, 2021, 12:36 »
Myślę, że najpierw dopracują lądowanie SS A dopiero potem będą próbować booster.

Booster będzie lądował podobnie jak SN5 i SN6, bez przewrotek czy innych manewrów przy powierzchni.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4446 dnia: Marzec 09, 2021, 22:16 »
A ja się zastanawiam czy w ogóle będą latać boosterem czy wrzucą na niego Starshipa od razu. W końcu każda rakieta do tej pory właśnie tak była testowana.

Ale wracając do aktualnych informacji Musk napisał, że prawdopodobną przyczyną zbyt małego ciągu Raptora podczas lądowania był Hel użyty w tym modelu do utrzymania ciśnienia w zbiornikach. To miało być tymczasowe rozwiązanie na ten lot i niestety nie przewidzieli że może mieć wpływ na silnik.
https://twitter.com/elonmusk/status/1369379914139451406
Cytuj
SN10 engine was low on thrust due (probably) to partial helium ingestion from fuel header tank. Impact of 10m/s crushed legs & part of skirt. Multiple fixes in work for SN11.
https://twitter.com/elonmusk/status/1369382210894237705
Cytuj
Fair point. If autogenous pressurization had been used, CH4 bubbles would most likely have reverted to liquid.

Helium in header was used to prevent ullage collapse from slosh, which happened in prior flight. My fault for approving. Sounded good at the time.

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 671
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4447 dnia: Marzec 10, 2021, 00:41 »
A ja się zastanawiam czy w ogóle będą latać boosterem czy wrzucą na niego Starshipa od razu. W końcu każda rakieta do tej pory właśnie tak była testowana.

Pisali, że pierwszy booster będzie miał 2-4 raptory. Nie oderwałby się od ziemi ze Starshipem.
Ciekawe, na czym polegał cały problem z aut. press. Czy to ma jakiś związek z doniesieniami o gasnącym preburnerze? Niespodziewana wada koncepcji full-flow?
"Space is hard"

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4448 dnia: Marzec 10, 2021, 07:10 »
A ja się zastanawiam czy w ogóle będą latać boosterem czy wrzucą na niego Starshipa od razu. W końcu każda rakieta do tej pory właśnie tak była testowana.

Pisali, że pierwszy booster będzie miał 2-4 raptory. Nie oderwałby się od ziemi ze Starshipem.
Ciekawe, na czym polegał cały problem z aut. press. Czy to ma jakiś związek z doniesieniami o gasnącym preburnerze? Niespodziewana wada koncepcji full-flow?

Chyba na NSF widziałem informacje, że pierwszy egzemplarz w ogóle nigdzie nie poleci, miał by być bardziej demonstratorem technologii. Nie wiem na ile to sprawdzona informacja.
Ogólnie jak tak sobie myślę, to wychodzi mi że latanie pierwszym stopniem za bardzo nie ma sensu. Wydaje mi się że podążanie ścieżką F9 byłoby lepszym rozwiązaniem, czyli lecimy na orbitę i potem próbujemy lądować do skutku. No ale zobaczymy co oni wymyślą:)

To nie wada silnika, mają problemy z utrzymaniem ciśnienia w tym małym zbiorniku na czubku Starshipa. Wydaje mi się, że problemem może być odległość od silnika i auto press ma laga? Gwałtowne obracanie statku w czasie lądowania też nie pomaga (a to wtedy się ten problem objawia). Nawet chwilowa zła wartość ciśnienia może zdestabilizować spalanie w komorze i w moment silnik się sam spala. Teraz chcieli poratować się helem ale jak widać to też nie jest dobre rozwiązanie. Będą musieli jakoś rozwiązać ten problem.

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3794
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4449 dnia: Marzec 10, 2021, 07:14 »
Wczoraj wykonali ambient test SN11.

Offline Maxkosmo

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 96
  • LOXem i metanem
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4450 dnia: Marzec 10, 2021, 07:42 »
Wczoraj wykonali ambient test SN11.

Wygląda na to że jest szansa na kolejny lot przed końcem miesiąca

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3794
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4451 dnia: Marzec 10, 2021, 08:10 »
Wczoraj wykonali ambient test SN11.

Wygląda na to że jest szansa na kolejny lot przed końcem miesiąca

Zacytuję Tantala.
Cytuj
Może tym razem nie przeszkodzi nieposłuszny silnik/biurokracja/atak zimy/atak kosmitów/ niepotrzebne skreślić.

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 671
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4452 dnia: Marzec 10, 2021, 08:58 »

To nie wada silnika, mają problemy z utrzymaniem ciśnienia w tym małym zbiorniku na czubku Starshipa. Wydaje mi się, że problemem może być odległość od silnika i auto press ma laga? Gwałtowne obracanie statku w czasie lądowania też nie pomaga (a to wtedy się ten problem objawia). Nawet chwilowa zła wartość ciśnienia może zdestabilizować spalanie w komorze i w moment silnik się sam spala. Teraz chcieli poratować się helem ale jak widać to też nie jest dobre rozwiązanie. Będą musieli jakoś rozwiązać ten problem.

Właśnie o tym piszę. Wszystkie schematy Raptora, jakie widziałem, to spekulacje, ale spotkałem się na  nasaspaceflight z opinią, że gdy silnik nie pracuje (nie wytwarza ciągu), to ciepło do odparowania metanu, którym "dopycha się" header tank, pochodzi z preburnera. Zaznaczam, że nie wiem ile w tym prawdy.
"Space is hard"

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4453 dnia: Marzec 10, 2021, 09:22 »

To nie wada silnika, mają problemy z utrzymaniem ciśnienia w tym małym zbiorniku na czubku Starshipa. Wydaje mi się, że problemem może być odległość od silnika i auto press ma laga? Gwałtowne obracanie statku w czasie lądowania też nie pomaga (a to wtedy się ten problem objawia). Nawet chwilowa zła wartość ciśnienia może zdestabilizować spalanie w komorze i w moment silnik się sam spala. Teraz chcieli poratować się helem ale jak widać to też nie jest dobre rozwiązanie. Będą musieli jakoś rozwiązać ten problem.

Właśnie o tym piszę. Wszystkie schematy Raptora, jakie widziałem, to spekulacje, ale spotkałem się na  nasaspaceflight z opinią, że gdy silnik nie pracuje (nie wytwarza ciągu), to ciepło do odparowania metanu, którym "dopycha się" header tank, pochodzi z preburnera. Zaznaczam, że nie wiem ile w tym prawdy.

Jakoś tak to ma działać na ile się orientuje ( też nie dam za to głowy:). Na ile się orientuje problem jest tylko z tym górnym zbiornikiem więc albo odległość jest duża i z tym mają problem (to będzie dobrze ponad 40m jakoś nie?), albo w czasie obrotu tam jest ciężej utrzymać paliwo w takim stanie aby silniki były szczęśliwe:) A może jeszcze coś innego? Jak zwykle możemy tylko gdybać z tych szczątkowych tweetów Elona.

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 671
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4454 dnia: Marzec 10, 2021, 10:14 »
Z Twittera - Elon dopuszcza łapanie Starshipa w siatkę:

Cytuj
Yeah, we talked about that internally. Could just have it land on a big net or bouncy castle. Lacks dignity, but would work.

Sic transit gloria mundi  :P
"Space is hard"

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4454 dnia: Marzec 10, 2021, 10:14 »