Ankieta

Kiedy pierwszy start orbitalny Starship?

Do końca stycznia 2020
2 (8.3%)
Do końca 2020
7 (29.2%)
Do końca 2021
7 (29.2%)
Do końca 2022
1 (4.2%)
2023-2024
5 (20.8%)
2025-2030
2 (8.3%)
po 2030
0 (0%)

Głosów w sumie: 24

Głosowanie skończone: Sierpień 06, 2019, 10:15

Autor Wątek: BFR / ITS / MCT / Starship  (Przeczytany 1170979 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2558
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5730 dnia: Czerwiec 25, 2022, 20:18 »
Na początku na pewno nie będą odpalać wszystkich 33 silników. Czytałem, że na początku mogą odpalić 3 silniki środkowe, 10 wewnętrznych, a potem jednocześnie wszystkie 13 silników. Następnie 20 zewnętrznych silników i na koniec na bardzo krótko wszystkie 33 silniki. Dzisiaj Booster 7 jest poddawany testom zapalników przed nadchodzącymi testami Static Fire w przyszłym tygodniu.

https://twitter.com/NASASpaceflight/status/1540754192385597442


Offline 19Grzesiek77

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5731 dnia: Czerwiec 26, 2022, 15:02 »
Na początku na pewno nie będą odpalać wszystkich 33 silników. Czytałem, że na początku mogą odpalić 3 silniki środkowe, 10 wewnętrznych, a potem jednocześnie wszystkie 13 silników. Następnie 20 zewnętrznych silników i na koniec na bardzo krótko wszystkie 33 silniki. Dzisiaj Booster 7 jest poddawany testom zapalników przed nadchodzącymi testami Static Fire w przyszłym tygodniu.

https://twitter.com/NASASpaceflight/status/1540754192385597442

Mam nadzieje ,że te testy statyczne będą przeprowadzone sprawniej i w szybszym tempie niż to miało miejsce w przypadku testów serii SN.
Raz ,że Raptory powinny być lepiej dopracowane niż półtora roku temu( liczę na to ,że nie będą co chwila wymieniać silników na nowe ) , a dwa mają już doświadczenie z tamtymi testami .

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5732 dnia: Czerwiec 26, 2022, 15:31 »
Mam nadzieje ,że te testy statyczne będą przeprowadzone sprawniej i w szybszym tempie niż to miało miejsce w przypadku testów serii SN.
Raz ,że Raptory powinny być lepiej dopracowane niż półtora roku temu( liczę na to ,że nie będą co chwila wymieniać silników na nowe ) , a dwa mają już doświadczenie z tamtymi testami .

Nie liczyłbym na to, cała wieża, wszystkie instalacje, booster i ship są nowe, do tego teraz są Raptory 2. Bezpieczniej się nastawić na sporo scrubów, ale mam nadzieje, że się mylę:)

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 772
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5733 dnia: Czerwiec 26, 2022, 18:27 »
Bardzo ciekawa informacja dot. Raptorów 2., pochodząca z niedawno opublikowanej oceny środowiskowej

"The natural gas pretreatment system and liquefier are no longer needed due to
advances in the design and capabilities of SpaceX’s Raptor engines. Previously,
additional refinement of methane to purer levels than commercially available was
anticipated to be needed. However, as a result of engine advances, SpaceX can rely on
commercially available methane without refinement."

Ergo: SpaceX nie musi dysponować skomplikowaną maszynerią do oczyszczania metanu, nowe Raptory mogą pracować na nieco bardziej zanieczyszczonych mieszankach, dostępnych na komercyjnym rynku - czyli być może nawet na zwyczajnym LNG
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2022, 18:35 wysłana przez Tantal »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5733 dnia: Czerwiec 26, 2022, 18:27 »

Offline 19Grzesiek77

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5734 dnia: Czerwiec 26, 2022, 21:56 »
Mam nadzieje ,że te testy statyczne będą przeprowadzone sprawniej i w szybszym tempie niż to miało miejsce w przypadku testów serii SN.
Raz ,że Raptory powinny być lepiej dopracowane niż półtora roku temu( liczę na to ,że nie będą co chwila wymieniać silników na nowe ) , a dwa mają już doświadczenie z tamtymi testami .

Nie liczyłbym na to, cała wieża, wszystkie instalacje, booster i ship są nowe, do tego teraz są Raptory 2. Bezpieczniej się nastawić na sporo scrubów, ale mam nadzieje, że się mylę:)

Mimo wszystko liczę chociaż na to ,że nowe Raptory nie będą się psuły po kilkusekundowych testach. Przecież one maja wytrzymywać wiele minut jeśli nie godzin pracy !

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3794
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5735 dnia: Czerwiec 27, 2022, 17:16 »
Trwa montaż 3 Raptorów próżniowych na S24 w High Bayu.

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 671
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5736 dnia: Lipiec 01, 2022, 13:33 »
Uwaga na marginesie. Cały wysiłek wkładany w opracowanie skutecznego i niezawodnego silnika rakietowego, w tym wypadku Raptora, utwierdza mnie tylko w przekonaniu, że napęd chemiczny to ślepa uliczka. Przecież wiele więcej nie da się wycisnąć.
Albo atom, albo jesteśmy w czarnej d... dziurze.
"Space is hard"

Offline robinson

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 660
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5737 dnia: Lipiec 01, 2022, 14:15 »
Na atomie na orbitę nie polecisz, więc póki co zostaje chemia. SS po latach być może pozwoli wynieść atom w przestrzeń i tam go używać.

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2558
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5738 dnia: Lipiec 01, 2022, 14:21 »
Uwaga na marginesie. Cały wysiłek wkładany w opracowanie skutecznego i niezawodnego silnika rakietowego, w tym wypadku Raptora, utwierdza mnie tylko w przekonaniu, że napęd chemiczny to ślepa uliczka. Przecież wiele więcej nie da się wycisnąć.
Albo atom, albo jesteśmy w czarnej d... dziurze.

Niestety, ale napęd chemiczny nadal jest najbardziej bezpieczny, tani i niezawodny. Atom ma sens jedynie na orbicie w przypadku awarii rakiety przy starcie byłoby ogromne skażenie środowiska. Nawet w sondach kosmicznych do Jowisza zamiast generatora RTG, stosuje się ogromne panele słoneczne. SpaceX pokazał, że potrafi sporo wycisnąć z Raptora. Raptor 1 miał ciąg 185t, Raptor 2 generuje 230t, a możliwe jest osiągniecie 250t ciągu. Nowe silniki są o połowę tańsze w porównaniu do poprzedniej wersji, bardziej niezawodne, a Elon Musk mówił, że tygodniowo produkują od 5 do 7 Raptorów. Zbliżają się pierwsze testy Static Fire B7 i zobaczymy czy nowy Raptor faktycznie jest tak świetny.

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 865
  • Kim jest John Gald?
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5739 dnia: Lipiec 01, 2022, 15:34 »
E tam, da się zrobić atomowy napęd ziemia orbita nie emitujący na zewnątrz skażenia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_lightbulb
Oczywiście jak taka żaróweczka pęknie to wszystko i wszyscy wokół są oblepiani mieszaniną wrzącego fluoru i wrzącego uranu, ale z drugiej strony pokażcie mi rakiet wielokrotnego użytku zdolną w palcem w dyszy umieścić tysiąc ton na niskiej orbicie tysiąc ton  ładunku  :o ;D
https://www.nextbigfuture.com/2007/07/gaseous-core-nuclear-design-liberty.html
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 772
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5740 dnia: Lipiec 01, 2022, 17:03 »
Mam nadzieje ,że te testy statyczne będą przeprowadzone sprawniej i w szybszym tempie niż to miało miejsce w przypadku testów serii SN.
Raz ,że Raptory powinny być lepiej dopracowane niż półtora roku temu( liczę na to ,że nie będą co chwila wymieniać silników na nowe ) , a dwa mają już doświadczenie z tamtymi testami .

Nie liczyłbym na to, cała wieża, wszystkie instalacje, booster i ship są nowe, do tego teraz są Raptory 2. Bezpieczniej się nastawić na sporo scrubów, ale mam nadzieje, że się mylę:)

Mimo wszystko liczę chociaż na to ,że nowe Raptory nie będą się psuły po kilkusekundowych testach. Przecież one maja wytrzymywać wiele minut jeśli nie godzin pracy !
Oby - wymiana na nowszy model silników kosztowała program dobry rok opóźnienia... Raptory 2.0 nie muszą być przecież idealne, byleby zaczęły wynosić użyteczne ładunki i zarabiać na siebie. Potem można poprawiać i optymalizować do woli, ale program się finansuje. Nawet gdyby lądowania nie były całkiem udane, to jeden lot Starshipa mógłby wynieść pakiet Starlinków równy 2-3 lotom Falcona - kilkadziesiąt milionów do przodu. Konstrukcja musi być "tylko" na tyle pewna, by dolecieć do orbity - powinno się udać w przeciągu kilku miesięcy.

A wcześniej - tuż tuż - testy statyczne, zobaczymy jak się raptory sprawują.

Offline 19Grzesiek77

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5741 dnia: Lipiec 01, 2022, 19:30 »
Mam nadzieje ,że te testy statyczne będą przeprowadzone sprawniej i w szybszym tempie niż to miało miejsce w przypadku testów serii SN.
Raz ,że Raptory powinny być lepiej dopracowane niż półtora roku temu( liczę na to ,że nie będą co chwila wymieniać silników na nowe ) , a dwa mają już doświadczenie z tamtymi testami .

Nie liczyłbym na to, cała wieża, wszystkie instalacje, booster i ship są nowe, do tego teraz są Raptory 2. Bezpieczniej się nastawić na sporo scrubów, ale mam nadzieje, że się mylę:)

Mimo wszystko liczę chociaż na to ,że nowe Raptory nie będą się psuły po kilkusekundowych testach. Przecież one maja wytrzymywać wiele minut jeśli nie godzin pracy !
Oby - wymiana na nowszy model silników kosztowała program dobry rok opóźnienia... Raptory 2.0 nie muszą być przecież idealne, byleby zaczęły wynosić użyteczne ładunki i zarabiać na siebie. Potem można poprawiać i optymalizować do woli, ale program się finansuje. Nawet gdyby lądowania nie były całkiem udane, to jeden lot Starshipa mógłby wynieść pakiet Starlinków równy 2-3 lotom Falcona - kilkadziesiąt milionów do przodu. Konstrukcja musi być "tylko" na tyle pewna, by dolecieć do orbity - powinno się udać w przeciągu kilku miesięcy.

A wcześniej - tuż tuż - testy statyczne, zobaczymy jak się raptory sprawują.

Gdzieś czytałem , że miało coś się dziać w Boca Chica między 27.06-30.06
Myślałem ,że to może będą testy statyczne........A tu nic nie słychać....

Online TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3065
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5742 dnia: Lipiec 01, 2022, 20:23 »
Testy w ostatnich dniach były, ale jeszcze nie SF. Następne chyba dopiero od wtorku 5 lipca.






Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3794
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5743 dnia: Lipiec 01, 2022, 20:33 »
Ja polecam oglądanie kosmicznych przeglądów na kanale Rakietomania. Z odcinka na odcinek jest coraz lepiej.





Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3794
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5744 dnia: Lipiec 01, 2022, 21:12 »
Brendan dawno nie robił schematów z budowy w Starbase. Poniżej najnowszy schemat.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #5744 dnia: Lipiec 01, 2022, 21:12 »