Autor Wątek: Reaction Engines (Skylon)  (Przeczytany 52071 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Reaction Engines (Skylon)
« Odpowiedź #60 dnia: Lipiec 20, 2013, 14:40 »
Tutaj podają informację, że Skylon może odwiedzić ISS już za 9 lat:
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/16919/brytyjski-rzad-wspiera-sabre
a słyszałem także, że pierwszy lot Skylona może się odbyć już w 2019 r. !
Na ile to prawdopodobne ?

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Reaction Engines (Skylon)
« Odpowiedź #61 dnia: Lipiec 20, 2013, 17:58 »
Z tego co mi się obiło o uszy, to Skylon ma być gotowy w 2022r.
Pojedynczy lot miałby kosztować 5 mln$.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Reaction Engines (Skylon)
« Odpowiedź #62 dnia: Lipiec 20, 2013, 19:03 »
a słyszałem także, że pierwszy lot Skylona może się odbyć już w 2019 r. !
Na ile to prawdopodobne ?

Jest to tak samo prawdopodobne jak to, że w przyszłym roku człowiek wyląduje na Księżycu.

Offline Jacob

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Reaction Engines (Skylon)
« Odpowiedź #63 dnia: Lipiec 21, 2013, 13:28 »
Jaram się tym Skylonem jak głupi :P Jeżeli w końcu powstanie to będzie prawdziwa rewolucja. Ciekawe co by było gdyby za kilka lat do produkcji tych maszyn zaczęto używać drukarek 3D. W końcu ta technologia prężnie się rozwija i NASA zaczyna się tym bawić. Ciekawe jakie były by końcowe koszty lotów na orbitę :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Reaction Engines (Skylon)
« Odpowiedź #63 dnia: Lipiec 21, 2013, 13:28 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Reaction Engines (Skylon)
« Odpowiedź #64 dnia: Lipiec 21, 2013, 17:15 »
Skylon na ISS? Dotychczas mi się wydawało, że to to ma tylko wynosić ładunek na LEO i czmyhać stamtąd tak szybko jak to możliwe. A lot do i z ISS był trwał przynajmniej kilka dni...

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Reaction Engines (Skylon)
« Odpowiedź #65 dnia: Sierpień 07, 2013, 22:09 »
zastanawialiście się kiedyś jak Skylon wypadnie w rywalizacji z odzyskiwanymi rakietami SpaceX??
Wydaje sie że kosmiczny samolot wzbudza większe zaufanie i jest bardziej perspektywiczny... 

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Reaction Engines (Skylon)
« Odpowiedź #66 dnia: Sierpień 07, 2013, 22:59 »
zastanawialiście się kiedyś jak Skylon wypadnie w rywalizacji z odzyskiwanymi rakietami SpaceX??
Wydaje sie że kosmiczny samolot wzbudza większe zaufanie i jest bardziej perspektywiczny...
            ... troche im jednak brakuje aby wyjsc poza rendery;-) SpaceX jest juz blizszy realizacji. Z powazaniem
                                                                                                                                                     Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Reaction Engines (Skylon)
« Odpowiedź #67 dnia: Sierpień 07, 2013, 23:21 »
zastanawialiście się kiedyś jak Skylon wypadnie w rywalizacji z odzyskiwanymi rakietami SpaceX??
Wydaje sie że kosmiczny samolot wzbudza większe zaufanie i jest bardziej perspektywiczny...

Bardzo dobre pytanie! Można prosto odpowiedzieć, że ten wypadnie lepiej, kto zaoferuje niższą cene za podobna usługę. Ale to nie jest takie proste, obydwa projekty korzystały i korzystają z subwencji państwowych, więc końcowa kalkulacja nie musi wynikać wyłącznie z przesłanek ekonomicznych.

Inna sprawa, że projekt Skylona jest na pewno bardziej nowatorski. Trudno dziś powiedzieć, czy takie hybrydowe rozwiązanie jakie zastosowano w SABRE jest rzeczywiście przyszłościowe, czy znajdzie naśladowców, tym niemniej wykonano kawał pionierskiej pracy. Z drugiej strony nowatorskości Grasshopperowi, o ile rzeczywiście przekształci się w F9R, też odmówić nie można, choć technologicznie wydaje się o wiele prostszy. Krótko mówiąc - przyszłość pokaże.

Offline Trafiony

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Reaction Engines (Skylon)
« Odpowiedź #68 dnia: Sierpień 08, 2013, 00:25 »
Jak się kiedyś przyglądałem temu projektowi Skylona, to zauważyłem że jest strasznie wyżyłowany. Choćby kadłub, ogromny o małej masie. Jak oni go zrobią? Pewnie do minimum sprowadzą marginesy bezpieczeństwa i zastosują bardzo drogie materiały i technologie. I pewnie się okaże, że trzeba jednak dodać kilka ton, o tyle spadnie ładunek użyteczny, i cały pogrzeb na nic. To jest słabość konstrukcji jednostopniowych. A silnik Sabre może być ciekawy, tylko on ma iść do nieco powyżej 5 Ma. To trochę mało, nieco podżyłowany odrzutowy może dojść do 3 Ma. Może tego Sabre zastosują jednak w konstrukcji wielostopniowej, i dobrze trafią.
SpaceX chyba jednak lepiej zakombinował.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Reaction Engines (Skylon)
« Odpowiedź #69 dnia: Sierpień 08, 2013, 10:40 »
Może tego Sabre zastosują jednak w konstrukcji wielostopniowej, i dobrze trafią.

A wyobrażasz jak taki człon miałby łapać powietrze?

Offline Trafiony

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Reaction Engines (Skylon)
« Odpowiedź #70 dnia: Sierpień 08, 2013, 10:46 »
Może tego Sabre zastosują jednak w konstrukcji wielostopniowej, i dobrze trafią.

A wyobrażasz jak taki człon miałby łapać powietrze?

Tak jak teraz łapie.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Reaction Engines (Skylon)
« Odpowiedź #71 dnia: Sierpień 08, 2013, 10:52 »
zastanawialiście się kiedyś jak Skylon wypadnie w rywalizacji z odzyskiwanymi rakietami SpaceX??

Póki go nie zbudują, a to się nie stanie przynajmniej przez następne dwadzieścia lat, nie wypadnie w ogóle.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Reaction Engines (Skylon)
« Odpowiedź #72 dnia: Sierpień 08, 2013, 11:20 »
Może tego Sabre zastosują jednak w konstrukcji wielostopniowej, i dobrze trafią.

A wyobrażasz jak taki człon miałby łapać powietrze?

Tak jak teraz łapie.

W Skylonie silniki są po za obudową pojazdu, więc mogą one łapać w naturalny sposób, czyli zgarniając te które ma po drodze. A Falcon musiałby je łapać z jakoś z boku co wymagałoby jakieś sprężarek montowanych na zewnątrz obudowy członu (co wydaje się co najmniej podejrzane), albo przez jakieś dysze (czy jak to się nazywa) wlotowe wychodzące z góry członu, które zachwiałyby aerodynamiką rakiety.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Reaction Engines (Skylon)
« Odpowiedź #73 dnia: Sierpień 08, 2013, 11:22 »
Może tego Sabre zastosują jednak w konstrukcji wielostopniowej, i dobrze trafią.

A wyobrażasz jak taki człon miałby łapać powietrze?

Tak jak teraz łapie.


W Skylonie silniki są po za obudową pojazdu, więc mogą one łapać w naturalny sposób, czyli zgarniając te które ma po drodze. A grasshopper musiałby je łapać z jakoś z boku co wymagałoby jakieś sprężarek montowanych na zewnątrz obudowy członu (co wydaje się co najmniej podejrzane), albo przez jakieś dysze (czy jak to się nazywa) wlotowe wychodzące z góry członu, które z koleji zachwiałyby aerodynamiką Falcona.

Offline Trafiony

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Reaction Engines (Skylon)
« Odpowiedź #74 dnia: Sierpień 08, 2013, 15:01 »
A ja nie mówił, że to ma być podobne do Falcona.  ;D
Ja tylko żem rzekł, że ma być wielostopniowe.  ;D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Reaction Engines (Skylon)
« Odpowiedź #74 dnia: Sierpień 08, 2013, 15:01 »