Autor Wątek: [Kosmonauta.net] Rozstrzygnięto konkurs “Rozwój kadr sektora kosmicznego”  (Przeczytany 1691 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Piękny Roman

  • Gość
Rozstrzygnięto konkurs “Rozwój kadr sektora kosmicznego”

Ośmiu stażystów rozpocznie wkrótce praktyki w najważniejszych w Polsce firmach specjalizujących się w technologiach kosmicznych.

Ośmiu stażystów rozpocznie wkrótce praktyki w najważniejszych w Polsce firmach specjalizujących się w technologiach kosmicznych.


Pierwsza edycja programu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego” to efekt współpracy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. i Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Projekt powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie polskiej branży kosmicznej na wykwalifikowaną kadrę inżynierską i wpisuje się w założenia Polskiej Strategii Kosmicznej.


Według opracowanej przez Ministerstwo Rozwoju Polskiej Strategii Kosmicznej, ogłoszonej 12 września br. do 2030 roku, obroty rodzimych firm sektora kosmicznego mają wynosić co najmniej 3 proc. ogólnych obrotów tej branży w Europie. Wdrożenie Strategii ma umożliwić m.in. wykorzystywanie danych satelitarnych w pracy administracji publicznej przy planowaniu przestrzennym, monitoringu jakości powietrza i wód czy ochronie granic.


morawiecki

Wicepremier Mateusz Morawiecki przemawiający podczas wydarzenia / Źródło: ARP


Jednym z celów Strategii jest także budowa kadr sektora kosmicznego. Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki podkreśla szczególne miejsce, jakie w Polskiej Strategii Kosmicznej zajmuje kształcenie kadry inżynierskiej oraz zapewnienie możliwości rozwoju młodym badaczom, którzy chcą realizować swoją pasję zawodową w Polsce.


– Do spełnienia ambitnych celów zapisanych w Polskiej Strategii Kosmicznej, konieczna jest praca w wielu obszarach, wśród których niezwykle ważne jest budowanie dobrze wykwalifikowanych kadr. Dlatego też wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego objęliśmy patronatem rozstrzygany dziś program stażowy. Sektor kosmiczny jest jednym z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie obszarów, mającym coraz większe znaczenie dla gospodarki europejskiej i światowej. Wspieranie m.in. tej branży umożliwi realizację Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju powiedział Wicepremier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej z okazji zakończenia naboru do pierwszej edycji konkursu „Rozwój kadr sektora kosmicznego”.


Do udziału w konkursie stażowym, zainicjowanym przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. i Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego zgłosiło się 39 osób, spośród nich wybrano ośmiu zwycięzców, są to:



  1. Maciej Dziewiecki, absolwent Politechniki Wrocławskiej,

  2. Adam Dąbrowski, absolwent Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Technicznego Hamburg-Harburg,

  3. Denis Czuliński, absolwent Politechniki Wrocławskiej,

  4. Jędrzej Górski, absolwent Politechniki Wrocławskiej,

  5. Przemysław Recha, absolwent Politechniki Śląskiej,

  6. Michał Łabęcki, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej,

  7. Paweł Krzywda, absolwent Politechniki Śląskiej,

  8. Paweł Kozłowski, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej.


Laureaci konkursu odbędą sześciomiesięczne staże w renomowanych polskich firmach z branży technologii kosmicznych. Będą to: Astronika, Blue Dot Solutions, Centrum Badań Kosmicznych, Hertz Systems, Ires Technologies, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego oraz SENER. Wynagrodzenie stażowe w 60 procentach pokryje ARP S.A., pozostałe 40 procent firma przyjmująca na staż. Miesięcznie to poziom 4-6 tys. złotych brutto.


Stażyści i przedstawiciele firm biorących udział w konkursie stażowym / Źródło: ARP

Stażyści i przedstawiciele firm biorących udział w konkursie stażowym / Źródło: ARP


– Mamy świadomość, że sektor technologii kosmicznych będzie miał coraz większy wpływ na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki. Dlatego w ARP koncentrujemy się na inwestycjach w branże przyszłości, bo to one przynoszą najwięcej zysków. Oprócz inwestycji kapitałowych, nasze wsparcie kierujemy do młodych naukowców i badaczy. W ten sposób chcemy umożliwić utalentowanym osobom zdobycie wiedzy i wykorzystanie jej w praktyce. Rozpoczynając pierwszy tego typu w Polsce program stażowy w branży technologii kosmicznych, liczymy na to, że będzie to dobra inwestycja – powiedział prezes ARP S.A. Marcin Chludziński.


Głównym założeniem staży jest kształcenie kadr sektora kosmicznego, rozwój kariery młodych naukowców oraz wsparcie transferu wiedzy pomiędzy uczelniami a firmami z sektora kosmicznego. Zainicjowany przez ARP S.A. program stażowy ma charakter merytoryczny, jego celem jest zdobycie doświadczenia oraz wykorzystanie wiedzy i umiejętności w praktyce.


Ważnym wyzwaniem dla polskich firm z branży technologii kosmicznych jest poprawa komunikacji biznesowej między nimi i podejmowanie działań promocyjnych, także w relacjach z administracją oraz w obszarze edukacji.Stąd pomysł, aby zainwestować w możliwości i potencjał młodych ludzi i wspólnie ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego stworzyć ten program. Chcemy pokazać, że potrzebujemy takich absolwentów jak nasi dzisiejsi laureaci, a oni sami mają szansę kontynuować swoją pracę w tej innowacyjnej dziedzinie nie tylko za granicą, ale również w kraju – powiedział wiceprezes ARP S.A. Michał Szaniawski.


Pierwsza edycja programu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego” to efekt współpracy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. i Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Projekt powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie polskiej branży kosmicznej na wykwalifikowaną kadrę inżynierską i wpisuje się w założenia Polskiej Strategii Kosmicznej.


Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. mocno angażuje się w działania promocyjne i wsparcie sektora technologii kosmicznych w kraju. Patronuje m.in. Studenckiemu Kołu Astronomicznemu Politechniki Warszawskiej, wspiera największy na świecie konkurs z zakresu technologii kosmicznych – Galileo Masters oraz akcelerator technologii kosmicznych Space3ac. ARP S.A. znalazła się również wśród 17 instytucji, które reprezentowały Polskę na Industry Space Days 2016 w Holandii.


Źródło: ARP



Source: Rozstrzygnięto konkurs “Rozwój kadr sektora kosmicznego”

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
PSPA przeprowadzilo ankiete wsród uczestników pierwszej edycji programu i opublikowala je wraz z opracowaniem tutaj:

http://www.pspa.pl/index.php/pl/projekty/programy-stazowe/ocena-i-edycji-programu-stazowego-rozwoj-kadr-sektora-kosmicznego

Odpowiedzi stażystów oraz ich porównanie z ogólnopolskimi wynikami wskazują na wysoką jakość stażów ,,Budowa kadr sektora kosmicznego”. Aż 5 z 7 ankietowanych zamierza kontynuować współpracę (przedłużenie umowy lub inna forma współpracy) ze swoją firmą, co świadczy o zadowoleniu obu stron z przebiegu stażu.  Doceniono możliwość pracy w  przemyśle kosmicznym, możliwość współpracy ze specjalistami i szansę na zdobycie doświadczenia pracując przy ciekawych projektach.

velo

  • Gość
Rozstrzygnięto II edycję konkursu

http://kosmonauta.net/2017/08/poczatek-stazu-dla-laureatow-ii-stazu-kadry-sektora-kosmiczego/

U nas zaczyna pracę pierwszy cudzoziemiec w ramach tego programu ;-)

Z ciekawostek podczas gali PGNiG powiedział, że również chcą zbudować "satelitę" w ramach swojej grupy. Pierwsze pytanie można sobie zadać "po co?", ale tu już dalszej elaboracji nie było.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24543
  • Very easy - Harrison Schmitt
Staże dla 12 absolwentów studiów w firmach z sektora kosmicznego
29.08.2017


Laureaci II edycji konkursu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego” podczas wspólnego zdjęcia na konferencji w siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie. Fot. PAP/ Radek Pietruszka 29.08.2017

Półroczne staże w firmach sektora kosmicznego odbędzie 12 absolwentów studiów - laureatów II edycji konkursu "Rozwój kadr sektora kosmicznego", zorganizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. Gala konkursu odbyła się we wtorek w Warszawie.

Jak zauważył podczas wtorkowej uroczystości wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Łukasz Szumowski, sektor badań kosmicznych nigdzie na świecie nie rozwija się w oparciu tylko o kapitał prywatny. "W każdym kraju, który jest graczem w technologii kosmicznej, państwo jako podmiot wspiera ten sektor i wspiera rozwój tego sektora również poprzez inicjowanie tego typu konkursów czy spotkań pomiędzy firmami a najlepszymi absolwentami czy doktorantami" - dodał.
 
Zdaniem wiceministra w Polsce badania podstawowe są na bardzo dobrym poziomie, ale „brakowało jeszcze współpracy nauki z sektorem gospodarki”. „I to staramy się zmienić m.in. takimi programami, jak stypendia dla najlepszych badaczy, którzy mogą potem realizować swoje prace badawcze, prace wdrożeniowe w firmach” - zadeklarował.
 
Konkurs "Rozwój kadr sektora kosmicznego" składał się z dwóch etapów. Najpierw organizatorzy wybrali 15 firm i instytucji, w których odbywać się będą staże. Znalazły się wśród nich m.in. firmy Astronika, Blue Dot Solutions i Creotech Instruments, jak również Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP czy Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego.
 
Drugi etap adresowany był z kolei do potencjalnych uczestników staży, w szczególności absolwentów z tytułem magistra, inżyniera lub magistra inżyniera oraz osób z otwartym przewodem doktorskim i młodych naukowców z tytułem doktora nauk technicznych, społecznych lub ekonomicznych.
 
Pierwsza edycja konkursu rozpoczęła się w listopadzie 2016 r. Jak podkreślają organizatorzy, aż 85 proc. uczestników programu znalazło stałe zatrudnienie w firmach, w których wcześniej odbyli staże.
 
Patronat nad nim objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Rozwoju.(PAP)
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,459488,staze-dla-12-absolwentow-studiow-w-firmach-z-sektora-kosmicznego.html
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1004.msg106855#msg106855

Polskie Forum Astronautyczne