Autor Wątek: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek dyskusyjny.  (Przeczytany 128594 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #375 dnia: Styczeń 24, 2021, 18:16 »
Film z uwalniania całej paczki Starlinków widziałem, ale film z rozdzielania się już samej paczki na pojedyncze Starlinki jakoś mi nie wpadł w oko. Czy ktoś widział? Czy w ogóle istnieje taki filmik?

Chyba nie ma takiego, zwykle kończą transmisje po uwolnieniu paczki. One sie po prostu obijają i rozlatują.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #376 dnia: Styczeń 24, 2021, 21:16 »
Super informacja po dzisiejszym starcie, te Starlinki miały lasery:

https://twitter.com/elonmusk/status/1353408098342326276

Ciekawe czy nadal w wersji testowej czy już operacyjnej?

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #377 dnia: Styczeń 25, 2021, 15:58 »
Super informacja po dzisiejszym starcie, te Starlinki miały lasery:

https://twitter.com/elonmusk/status/1353408098342326276

Ciekawe czy nadal w wersji testowej czy już operacyjnej?

https://twitter.com/elonmusk/status/1353574169288396800

Cytuj
All sats launched next year will have laser links. Only our polar sats have lasers this year & are v0.9.
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #378 dnia: Styczeń 25, 2021, 18:33 »
   Czyli łącza laserowe w tym roku będą testować tylko na tych dziesięciu Starlikach polarnych. Skoro są w wersji v0.9 to chyba bez osłon, więc powinny być lepsze do obserwacji (pewnie szybko je później zdeorbitują). Na CelesTrak są już TLEs dla wszystkich dziesięciu Starlinków polarnych, zamieszczone łacznie w liście zbiorczej dla Starlinków - w pierwszym załączniku dodałem plik txt z TLEs tylko dla Starlinków polarnych. Są to satelity Starlink od nr 2199 do 2208 (pozostałe dane, jak np. NORAD można sprawdzić w pliku txt).
   Posiłkując się tym TLEs sprawdziłem kiedy będzie można je obserwować wieczorem z terenu Polski w potencjalnie komfortowych warunkach, czyli dopiero pod koniec marca (raczej jako obiekty lornetkowe). W tym celu zrobiłem w Stellarium symulację FPV dla kilku miast (Kraków, Lublin, Białystok) - jakby nie było to pierwsze Starlinki polarne! Będzie to przelot z południa na północ. Jak widać na symulacji te dziesięć sztuk Starlinków polarnych będzie leciało po dwóch miesiącach już dosyć luźno (bez możliwości równoczesnej obserwacji wszystkich) i nie "po sznurku" ale każdy swoją trajektorią (pewnie ze względu na testowanie łączy laserowych). Konieczna będzie oczywiście aktualizacja TLEs, bo dwa miesiące to długi okres czasu i widoki mogą się jeszcze zmienić!

PS Na pomarańczowo zaznaczyłem pierwszego Starlinka-2199, na żółto ostatniego (dziesiątego) Starlinka-2208, pozostałe osiem szt. na fioletowo.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2021, 21:36 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #378 dnia: Styczeń 25, 2021, 18:33 »

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #379 dnia: Styczeń 26, 2021, 00:01 »
Zrobiłem 16-to minutowy filmik z wizualizacji orbitalnej on-line w czasie rzeczywistym na CelesTrak, pokazujący stan Konstelacji Starlink na dzień dzisiejszy. Widać przeloty najnowszych satelitów z paczki: Starlink-17 (V1.0-L16) i satelitów Starlink-polarnych (V0.9 z łączem laserowym) z paczki Transporter-1 (jedne i drugie zaznaczone na biało). Przy okazji widać trochę z obsługi wizualizacji (np. jak identyfikować satelity):


« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2021, 18:35 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline androoid

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 2
  • LOXem i ropą! ;)
Starlink-16 na stronie james.darpinian.com
« Odpowiedź #380 dnia: Styczeń 30, 2021, 17:26 »
Witam, mam pytanko do fachowców. Na stronie https://james.darpinian.com/satellites/ autor pokazuje, ze 31.01.2021 o 6.11 AM ma być "pociąg" starlinków. Chodzi mi o czas na tej stronie, czy to jest lokalny "polski" czy UTC czyli o ile się nie mylę o godzinę wcześniejszy? No i czy rzeczywiście to będzie 59 satelitów, czy też to jest jakiś błąd?

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #381 dnia: Styczeń 30, 2021, 17:31 »
wygląda na czas lokalny czyli polski !
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline androoid

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 2
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #382 dnia: Styczeń 30, 2021, 18:47 »
Wielkie dzięki, tak wynika. Sprawdziłem jeszcze na celestrak.com i tam jest ok. 5 czyli w PL ok. 6. Dzięki.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #383 dnia: Styczeń 30, 2021, 18:55 »
Na https://www.heavens-above.com/ podają wszystkie planowane przeloty Starlinków...
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink-16 na stronie james.darpinian.com
« Odpowiedź #384 dnia: Styczeń 31, 2021, 17:37 »
Witam, mam pytanko do fachowców. Na stronie https://james.darpinian.com/satellites/ autor pokazuje, ze 31.01.2021 o 6.11 AM ma być "pociąg" starlinków. Chodzi mi o czas na tej stronie, czy to jest lokalny "polski" czy UTC czyli o ile się nie mylę o godzinę wcześniejszy? No i czy rzeczywiście to będzie 59 satelitów, czy też to jest jakiś błąd?

Tak to czas polski, ale po 6 to już chyba trochę za późno na obserwacje (dzień coraz dłuższy). No i to nie jest raczej  Starlink Train, bo wszystkie satelity (tutaj akurat z paczki 17) w czasie przelotu już 11 dni po starcie, zajmą praktycznie cały nieboskłon od zachodu do wschodu - więc będą już w stosunkowo luźnej konfiguracji między sobą. Prawdziwy i gęsty, ciekawie wyglądający Starlink Train to tylko trzy doby po starcie można oglądać, ale taka sytuacja dla widoczności satelitów z naszego kraju zdarzała się jak dotychczas bardzo rzadko - patrz: TUTAJ
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2021, 22:22 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #385 dnia: Luty 01, 2021, 22:20 »
W załącznikach poniżej wizualizacja ze Stellarium jutrzejszego, porannego przelotu satelitów z paczki Starlink-17 (V1.0-L16) dwa tygodnie po starcie,  widziana z mojej miejscówki obserwacyjnej. Satelity będą wychodziły z cienia Ziemi niedaleko Wielkiego Wozu, po czym będą zmierzały widoczne w kierunku wschodniego horyzontu. W czołówce leci Starlink-2110 (zaznaczyłem na pomarańczowo), a ciągnący się na końcu maruda to Starlink-2119 (zaznaczyłem na żółto). Pierwszy i trzeci zrzut to czas górowania dla awangardy i marudera. Czas przelotu w czasie górowania od pierwszego do ostatniego satelity trwać będzie ponad 6 minut (w "pociągu" kilkadziesiąt sekund).
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2021, 22:46 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #386 dnia: Luty 04, 2021, 20:34 »
UWAGA! Po 18-tym starcie w dniu dzisiejszym satelitów z konstelacji Starlink (paczka V1.0-L18) zaistniała potencjalna możliwość obserwacji dwóch przelotów Starlink-train w dniu jutrzejszym (5 luty), widocznych z terenu Polski w godzinach porannych.


Nie będą to najbardziej korzystne warunki, bo za pierwszym razem możemy zobaczyć końcówkę przelotu: satelity wyjdą z cienia Ziemi dopiero nad wschodnim horyzontem (ok 19° E dla Lublina będą już wszystkie widoczne) pod gwiazdozbiorem Łabędzia (z lewej strony gwiazdozbiorów Lisek i Strzała) i przelot do linii wschodniego horyzontu potrwa niecałe. 3 min. (kiedy ostatni satelita zniknie). Drugi, wysoki przelot widoczny przez cały nieboskłon zacznie się na rozjaśnionym już niebie (niecałą godzinę przed wschodem Słońca). Wizualizacje dla drugiego przelotu zamieszczę w następnym poście

Poniżej w załącznikach wizualizacja (na podstawie CelesTrak, Stellarium) pierwszego przelotu ze wszystkimi niezbędnymi danymi. Przelatując nad Polską satelity będą jeszcze w cieniu - wizualizacje dla momentu, kiedy wszystkie pojawią się już nad wschodnim horyzontem. Ostatni załącznik to widok w lornetce 10x (satelity przedstawiłem jako znaczniki z opisem)
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2021, 20:41 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #387 dnia: Luty 04, 2021, 21:10 »
... ciąg dalszy.

W załącznikach wizualizacje dla drugiego przelotu Starlink-train 5 lutego rano.

Obserwacje będzie można prowadzić przez kilka najbliższych dni (czasy będą się nieznacznie zmieniać), ale wygląda na to, że już 8 lutego satelity rozjadą się prawie na cały nieboskłon.
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2021, 22:02 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #388 dnia: Luty 05, 2021, 16:22 »
Drugi przelot w dniu dzisiejszym, tuż po szóstej zaliczyłem pozytywnie (w drodze do pracy). Widok był dokładnie taki, jak opisałem w powyższych wizualizacjach. Rozjaśnione niebo nie było przeszkodą, uniemożliwiającą dokonanie obserwacji, choć te prowadzone w warunkach miejskich, między osiedlowymi latarniami, nie dawały komfortu obserwacji satelitów nieuzbrojonym okiem: ledwo można było je dostrzec, ale w lornetce 12x50 obraz był POWALAJĄCY. Już wielokrotnie wcześniej obserwowałem "gęsty" Starlink-train - za każdym razem wygląda inaczej, ale zawsze powoduje opad szczęki, a w głowie: WOW!!!   :o  ;D Przy tak małej wysokości satelitów Starlink nad ziemią (doba po starcie) i wysokiej elewacji przelotu, bardzo mocno daje się odczuć zjawisko perspektywy. Satelity nisko nad horyzontem i średnich elewacjach poruszają się ślamazarnie, ale kiedy zaczynają się wznosić i górować zasuwają jak szalone i na obserwacje nie mamy zbyt wiele czasu! Podczas przelotu koło głowy Lwa cały Starlink-train mieścił mi się w polu widzenia lornetki, a w czasie górowania kilkukrotnie je przekroczył! Satelity były w pełni oświetlone przez Słońca, które w czasie przelotu przez pół nieboskłonu miałem za plecami (pod horyzontem). Ich jasność w czasie górowania oceniam (orientacyjnie) na 3mag - jasnością nie różniły się miedzy sobą i całkowicie brakowało flarowania, które zdarzało się przy poprzednich Starlink-train. Myślę, że na pozamiejskim niebie przelot po szóstej można spokojnie oglądać gołym okiem, ale w mieście konieczna jest jakakolwiek lornetka.

Adam (Limax7) umieścił na YT: fajny filmik z pierwszego, dzisiejszego przelotu Starlink-train o godz. 4:37

Jutro sobota, więc polecam wszystkim (nawet śpiochom  ;) ) obserwacje poranne aktualnego Starlink-train, zwłaszcza, że widok taki, obserwowany z terenu Polski, nie należy do częstych (poprzedni Starlink-train mieliśmy okazję obserwować w sierpniu zeszłego roku).

« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2021, 16:30 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #389 dnia: Luty 05, 2021, 21:52 »
Poniżej wizualizacje przelotu Starlink-train w sobotę rano dla Gdańska (dwie doby po starcie). Czasy podane dla momentu pojawienia się pierwszego satelity po wyjściu z cienia Ziemi (pod gwiazdozbiorem Lwa) 21° nad zachodnim horyzontem, oraz dla momentu górowania Starlink-train (w czwartym załączniku) - jak widać sznurek satelitów porusza się bardzo szybko, a satelity tasują się co do kolejności.

... ciąg dalszy w następnym poście.
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2021, 22:36 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #389 dnia: Luty 05, 2021, 21:52 »