Autor Wątek: Venus Express  (Przeczytany 30021 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 24, 2014, 14:53 »
Kwestia wulkanizmu na Wenus jest naprawdę ciekawa i pierwsza taka detekcja gorących miejsc na powierzchni tej planety jest z pewnością ważnym odkryciem. Szczególnie, że teraz odważnie można je połączyć z obserwowanymi krótkoterminowymi zmianami w składzie atmosfery Wenus. :)

Offline mikii77

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 268
  • LOXem, naftą i SOLIDem
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #46 dnia: Maj 18, 2014, 22:58 »
W najbliższych miesiącach Venus Express być może zakończy swą misję.
http://www.kosmonauta.net/2014/05/venus-express-gotowa-do-hamowania-atmosferycznego/
Go Elon, Go!!!

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8599
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #47 dnia: Maj 19, 2014, 09:29 »
Szkoda, że sondzie kończy się paliwo. Dobrze byłoby dłużej pomonitorować Wenus. A jak tam z japońską sondą na Wenus? Doleci czy nie?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 24, 2014, 08:25 »
Zabawy VE z atmosferą rozpoczęły się 18 czerwca. Jak na razie jest tak jak na załączniku. Widać, że był jeden mały manewr sondy.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Venus Express
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 24, 2014, 08:25 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #49 dnia: Listopad 23, 2014, 10:37 »
Możliwe, że dziś Venus Express dał tak głębokiego nura do atmosfery Wenus, że już z niego nie wyszedł. Czekamy na informacje!

Scorus

  • Gość
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 23, 2014, 10:44 »
Dziś miała rozpocząć się kolejna seria manewrów OCM, a paliwo jest na wyczerpaniu.

Cytuj
The post-aerobraking status is that everything is exactly the same as at the start of aerobraking. Astrium built VEX very well. The post-aerobraking series of pericentre raising maneuvers were fine, and we got bumped up out of the atmosphere. We've been operating nominally ever since.

We are within the error bands of our bookkeeping fuel measurements. That means that we could run out of fuel at any time; we just don't know. Every day we do minor momentum dumps, but the most likely time it will happen is during an orbital correction maneuver (OCM) used to do the regular pericentre raising required at Venus. Our next set of OCM burns is beginning 23 November and is repeated for about 10 orbits. If we survive past that set of burns, the next set is in February. If we survive past that, the next set of burns is in June. And so on.

Scientifically, we're using our remaining time on two main issues, both related to volcanism: looking for surface volcanic activity with the infrared channel of our low resolution camera; and looking at atmospheric SO2 levels. The SO2 levels in the atmosphere have seen dramatic changes between the previous missions and VEX; and the levels are dropping over the lifetime of our mission. So it may be an indication of volcanic activity replenishing SO2 levels, which then drop. There are other activities, as well.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #51 dnia: Listopad 23, 2014, 14:33 »
Szkoda będzie tej sondy ; obecnie nie ma zastępnika dla Wenus ; a to wielka strata

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #52 dnia: Listopad 23, 2014, 17:13 »
Japończycy planują drugą próbę wejścia na orbitę sondy Akatsuki, nie wiem jednak jakie są szanse.

Scorus

  • Gość
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #53 dnia: Listopad 25, 2014, 13:54 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8599
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #54 dnia: Listopad 25, 2014, 14:31 »

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #55 dnia: Listopad 25, 2014, 17:39 »
Manewry są jeszcze kontynuowane.
http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2014/11241230-close-to-the-end-for-venus-express.html

Czyli sonda jeszcze żyje  :)
Gdyby VE miał do pomocy jonowce to by sobie dlugo polatał na orbicie wenus

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #56 dnia: Listopad 30, 2014, 23:38 »
W takim razie kiedy "kolejna szansa" na koniec misji VE?

Scorus

  • Gość
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #57 dnia: Grudzień 12, 2014, 11:28 »
Venus Express zakończył ostatnie manewry. Obecnie prawie nie już paliwa, więc są proboemy z pozycjonowaniem anteny HGA na Ziemię, tym niemniej ograniczona łączność jest przeprowadzana. Następnej serii manewrów pewnie nie uda się przeprowadzić, więc deorbitacja nastąpi w połowie stycznia.

http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2014/12111652-brief-venus-express-update.html

Scorus

  • Gość
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #58 dnia: Grudzień 29, 2014, 11:03 »
Misja została oficjalnie zakończona, a sonda wejdzie w atmosferę w połowie stycznia. Ciekawe czy to będzie śledzone.

http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Venus_Express/Venus_Express_goes_gently_into_the_night

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2620
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #59 dnia: Grudzień 29, 2014, 12:52 »
Śledzenie chyba zależy od możliwości kontaktu z sondą ; szkoda tej misji ; w przeciwieństwie do Merkurego nic w najbliższym czasie nie jest planowane do badań tej ciekawej planety:(

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Venus Express
« Odpowiedź #59 dnia: Grudzień 29, 2014, 12:52 »