Autor Wątek: Gaganyaan - indyjski statek załogowy  (Przeczytany 69307 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 31, 2013, 16:21 »
 dziwna sprawa :o ...

Pewne cześć z was już to widziała na NSF, ale dla tych co nie widzieli, tutaj jest małe zdjęcie z prezentacji na temat właśnie lotu na księżyc.

« Ostatnia zmiana: Grudzień 31, 2013, 17:45 wysłana przez magiczny »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8598
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 31, 2013, 16:27 »
To chyba zasługa Chińczyków, że Hindusi umieścili ten renderek. He he jeszcze tej kapsuły nie mają, a już myślą o lądowaniu na Moonie. Jeszcze im Chińczycy czy Rosjanie podkradną pomysł i prześcigną Hindusów w realizacji lotu załogowego na Księżyc. A na poważne to myślę, że w ciągu 20 lat, przy obecnym poparciu chińskiego rządu dla lotów kosmicznych doczekać się możemy chińskiego oblotu Księżyca. Ino większej rakiety im trzeba i większego pancerza radiacyjnego dla Shenzou.....  8)

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 31, 2013, 16:43 »
Na ile i kiedy takie plany Indiom uda się zrealizować nie wiadomo ale jestem przekonany, że te indyjskie plany zdopingują do realizacji planów załogowych lotów na Księżyc i Chińczyków i Rosjan i Amerykanów  :)

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 31, 2013, 17:44 »
To chyba zasługa Chińczyków, że Hindusi umieścili ten renderek. He he jeszcze tej kapsuły nie mają, a już myślą o lądowaniu na Moonie. Jeszcze im Chińczycy czy Rosjanie podkradną pomysł i prześcigną Hindusów w realizacji lotu załogowego na Księżyc. A na poważne to myślę, że w ciągu 20 lat, przy obecnym poparciu chińskiego rządu dla lotów kosmicznych doczekać się możemy chińskiego oblotu Księżyca. Ino większej rakiety im trzeba i większego pancerza radiacyjnego dla Shenzou.....  8)

Wiem, że to nie temat na ten wątek, ale jeśli Shenzou miałby lecieć w stronę księżyca, to do ulepszeni jest nie tylko osłona radiacyjna.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 31, 2013, 17:44 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 31, 2013, 18:09 »
Pewne cześć z was już to widziała na NSF, ale dla tych co nie widzieli, tutaj jest małe zdjęcie z prezentacji na temat właśnie lotu na księżyc.

O ile dobrze pamiętam, to ten slajd pochodzi z prezentacji na IAC w 2009 roku. Było to przed feralnym dla ISRO rokiem 2010, gdy Hindusi jeszcze  planowali pierwszy lot załogowy w 2016 r., GSLV MkIII miała być gotowa odpowiednio kilka lat wcześniej, niedługo potem rakieta super-heavy, itd. Wtedy jeszcze na poważnie myślano o Księżycu.

Nie ma co przykładać obrazków z tamtych czasów do dzisiejszej sytuacji.

velo

  • Gość
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 01, 2014, 13:30 »
ISRO zdementowało informacje o planowanym załogowym locie na Księżyc.

prezentacje to zrobić może każdy, na IACu w Chinach nawet takie postery studenckie widziałem - z tego jeszcze nic konkretnego nie wynika

pamiętajcie, że informacje w krajach orientalnych czasem całkowicie inaczej są podawane / przetrawiane :)

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 05, 2014, 13:53 »
http://en.wikipedia.org/wiki/Indian_human_spaceflight_programme



[...]Przyczyną tego stanu rzeczy są zapewne ostatnie bolesne niepowodzenia z rakietą GSLV, a to dopiero jej przyszła wersja Mk-III będzie w stanie umieścić na orbicie kapsułę załogową. Choć wspomina Radhakrishnan, że można też użyć GSLV-MK II do wyniesienia małej, 2-osobowej kapsuły: "we have to decide whether GSLV—MK II or MK III that we will do this human rating".[...]
Tak się po dzisiejszym udanym starcie zastanawiam czy ta powyższa opcja użycia GSLV-MK II do wyniesienia małej 2-osobowej kapsuły jest jeszcze brana pod uwagę ?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 05, 2014, 22:08 »
Wydaje mi się, że wersja z MkII będzie do końca brana pod uwagę jaka wariant awaryjny. MkIII ma wystartować dopiero za trzy lata, a to sugeruje, że Hindusi mają duże kłopoty z kriogenicznym 2. stopniem (bo 1. poleci już w tym roku w "teście atmosferycznym"). Tylko że MkII zapewni wyniesienie czegoś co najwyżej w klasie Gemini - byłaby to "sztuka dla sztuki". Ale skoro tyle już zainwestowali w program załogowy, również politycznie i propagandowo, gdyby coś poszło nie tak z MkIII, pewno będą chcieli wysłać cokolwiek.

Offline eRKa

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Windą do nieba :)
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 05, 2014, 22:20 »
Wydaje mi się, że wersja z MkII będzie do końca brana pod uwagę jaka wariant awaryjny. MkIII ma wystartować dopiero za trzy lata, a to sugeruje, że Hindusi mają duże kłopoty z kriogenicznym 2. stopniem (bo 1. poleci już w tym roku w "teście atmosferycznym"). Tylko że MkII zapewni wyniesienie czegoś co najwyżej w klasie Gemini - byłaby to "sztuka dla sztuki". Ale skoro tyle już zainwestowali w program załogowy, również politycznie i propagandowo, gdyby coś poszło nie tak z MkIII, pewno będą chcieli wysłać cokolwiek.

Mam podobne zdanie. Wszystko zależy jak długo im będzie szło z MK-III. Mając 5t na LEO można już coś fajnego zadziałać zdobywając przy okazji doświadczenie na przyszłość.
Dziś Indie zrobiły milowy krok naprzód - gratulacje bo mają się z czego cieszyć. Na ten sukces długo pracowali.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 05, 2014, 22:52 »
Zdecydowanie - dzisiejszy start jest ważnym krokiem dla Indii. Teraz zobaczymy, czy kolejne loty GSLV Mk II też będą udane (choć to rozmowa na inny wątek :) ).

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 11, 2014, 17:19 »
Pojawiła się się ciekawa informacja: podczas kwietniowego "testu atmosferycznego" GSLV MkIII, czyli startu pierwszego stopnia, zostanie wyniesiona kapsuła załogowa - oczywiście bez załogi. Kapsuła podczas tego testu ma osiągnąć prędkość 5 m/s oraz wysokość 120 km.

Szef ISRO mówi o tym eksperymencie: "This is a crucial experiment, said Radhakrishnan. We will be checking the crew capsule for all parameters. The most important will be to understand how it withstands the friction of entering earth's atmosphere, he said."

http://timesofindia.indiatimes.com/india/Isro-inches-closer-to-manned-mission/articleshow/28609291.cms

Na NSF pokazał się sympatyczny obrazek:


Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 11, 2014, 18:20 »
Świetna wiadomość  :) Jeśli te informacje się sprawdzą to znaczy że indyjski program załogowy po ostatnim udanym starcie GSLV MkII ulega widocznemu przyśpieszeniu  :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8598
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 13, 2014, 11:54 »
Świetna wiadomość  :) Jeśli te informacje się sprawdzą to znaczy że indyjski program załogowy po ostatnim udanym starcie GSLV MkII ulega widocznemu przyśpieszeniu  :)

Poza tym jak misja dojdzie do celu to Indie wysuną się przed NASA w testowaniu swej kapsuły   8) Ciekawe, czy ta informacja to sprawka chińskich sukcesów na Księżycu  :)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 13, 2014, 12:19 »
Świetna wiadomość  :) Jeśli te informacje się sprawdzą to znaczy że indyjski program załogowy po ostatnim udanym starcie GSLV MkII ulega widocznemu przyśpieszeniu  :)

Poza tym jak misja dojdzie do celu to Indie wysuną się przed NASA w testowaniu swej kapsuły   8) Ciekawe, czy ta informacja to sprawka chińskich sukcesów na Księżycu  :)
           ... czytalem kiedys artykul, gdzie sugerowano, ze wizyty premerow sasiednich krajow byly, w przypadku chin i indii, akcentowane zamiast salwa honorowa probnymi wybuchami jadrowymi. nie wiem na ile to byla prawda, ale pokazuje, ze rywalizacja miedzy tymi krajami jest i byla bardzo duza. Z powazaniem
                                                                                                                                                   Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

velo

  • Gość
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 13, 2014, 13:40 »
Ekoplaneta skąd info, że wysuną przed NASA?

Mi to wygląda na model masowo-gabarytowy (tzw. boilerplate) z serią czujników

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 13, 2014, 13:40 »