Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1347491 razy)

0 użytkowników i 9 Gości przegląda ten wątek.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #735 dnia: Styczeń 16, 2012, 21:17 »
Start pierwszego Dragona do ISS został opóźniony do czasu, aż rozwiązane zostaną bliżej niewyspecyfikowane problemy:

In preparation for the upcoming launch, SpaceX continues to conduct extensive testing and analysis.
 
We believe that there are a few areas that will benefit from additional work and will optimize the safety and success of this mission. 

We are now working with NASA to establish a new target launch date, but note that we will continue to test and review data.  We will launch when the vehicle is ready.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #736 dnia: Styczeń 16, 2012, 21:33 »
Brzmi to na jakieś dłuższe opóźnienie...

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #737 dnia: Styczeń 17, 2012, 01:11 »
Hmm no cóż.. standard :P

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #738 dnia: Styczeń 17, 2012, 09:14 »
Jaka szkoda z tym opóźnieniem. A tak się cieszyłem, że lot Dragona do ISS już za miesiąc.  :-\

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #738 dnia: Styczeń 17, 2012, 09:14 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #739 dnia: Styczeń 17, 2012, 22:06 »
Jakoś coraz mniejsze nadzieje wiążę z prywaciarzami. Przecież SpaceX miał dodatkowych kilka miesięcy po opóźnieniu spowodowanym katastrofą Progressa. A tu i SpaceX i Orbital ciągle nie gotowi, tymczasem na program COTS poszły z NASA konkretne pieniądze, po 1,6 i 1,9 mld USD odpowiednio, nie to co na CCDev! Ale co się dziwić, jeśli nawet suborbitalne loty stanowią chyba za wysokie progi...

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #740 dnia: Styczeń 17, 2012, 23:22 »
Panowie, z wielkim zdziwieniem czytam to co tutaj piszecie. Wielomiesięczne opóźnienia zaliczają gry, nowe telewizory, konsole, etc, urządzenia i aplikacje kilkukrotnie mniej skomplikowane, niż objęte restrykcyjnymi zasadami bezpieczeństwa loty kosmiczne. Jestem rozczarowany równie mocno co wy, ale taka jest cena innowacyjnych rozwiązań - opóźnienia, opóźnienia i jeszcze raz opóźnienia. Przecież nikt nie robi nam na złość, ani nikt nie chce tracić dodatkowych pieniędzy.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #741 dnia: Styczeń 18, 2012, 15:43 »
Myślę, że Musk nie ma nic przeciwko mnie i nie opóźnia startu tylko po to, by mi dokuczyć  ;)

Ale podstawowa obawa jest taka, że przeliczyli się ze swoimi możliwościami (pod kątem technologii, kontroli jakości itd.), czego efektem będzie nie tylko coraz większe opóźnienie, ale przede wszystkim zwiększające się koszty. Bo cała ta zabawa wzięła się stąd, że prywaciarze chcieli zrobić o wiele tańsze systemy transportu niż państwowe agencje. A jeśli to im nie wyjdzie, to popyt pozostanie na dzisiejszym poziomie i guzik z całego ich wysiłku.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #742 dnia: Styczeń 18, 2012, 15:59 »
Myślę, że Musk nie ma nic przeciwko mnie i nie opóźnia startu tylko po to, by mi dokuczyć  ;)

Ale podstawowa obawa jest taka, że przeliczyli się ze swoimi możliwościami (pod kątem technologii, kontroli jakości itd.), czego efektem będzie nie tylko coraz większe opóźnienie, ale przede wszystkim zwiększające się koszty. Bo cała ta zabawa wzięła się stąd, że prywaciarze chcieli zrobić o wiele tańsze systemy transportu niż państwowe agencje. A jeśli to im nie wyjdzie, to popyt pozostanie na dzisiejszym poziomie i guzik z całego ich wysiłku.

Ja też uważam, że nie jest zamiarem Muska robienie nam na złość :)

Póki co, nie znamy jeszcze skali ani wielkosci opóźnienia (strona NASA lokuje start przed 14 marca). Być może sytuacja jest np. podobna do tej sprzed roku, gdzie wiele tygodni czekano tylko na papierek z certyfikatem systemu FTS. Nie ma się co śpieszyć i wyciągać jakichś  daleko idących wniosków. Poprawa sytuacji może być szybka i mało kosztowna. Oczywiście może być inaczej i wtedy... no, nie będzie to chyba od razu upadek całej idei Muska&Co. Poczekajmy spokojnie, w ciągu kilku-kilkunastu dni zapewne będziemy mądrzejsi o jakąś wiedzę.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #743 dnia: Styczeń 18, 2012, 16:12 »
Straszna kaszana z tymi prywaciarzami.W kwietniu mieli mieć pierwszą misje zaopatrzeniową na ISS więc możemy już o tym zapomnieć.Czy naprawde tak trudno jest wysłać 40 lat po lądowaniu na Księżycu metalową puszke na niską orbite?

Offline deska

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 224
    • Blog o badaniach Marsa
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #744 dnia: Styczeń 18, 2012, 18:05 »
Czy naprawde tak trudno jest wysłać 40 lat po lądowaniu na Księżycu metalową puszke na niską orbite?
Wiesz, wysłać na jakąś tam orbitę to może nie tak trudno. Ale wysłać na właściwą, spotkać się tam ze stacją a potem jeszcze bezpiecznie się do niej zbliżyć i zadokować już takie proste nie jest.  ;D

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #745 dnia: Styczeń 18, 2012, 18:53 »
Czy naprawde tak trudno jest wysłać 40 lat po lądowaniu na Księżycu metalową puszke na niską orbite?
Wiesz, wysłać na jakąś tam orbitę to może nie tak trudno. Ale wysłać na właściwą, spotkać się tam ze stacją a potem jeszcze bezpiecznie się do niej zbliżyć i zadokować już takie proste nie jest.  ;D
Prosze cie,mamy XXIwiek.Te rzeczy o których piszesz robiłyby wrażenie w latach 70-tych ubiegłego wieku a nie dziś.Musk i spółka mają wielkie plany i ciągle podniecają się lotem Dragona z grudnia 2010r.A od tego czasu stoją w miejscu(do ISS mieli zadokować najpóźniej we wrześniu 2009r według początkowych założeń).Przypomina mi to nasze ciągłe ekscytowanie się cudem na Wembley.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #746 dnia: Styczeń 18, 2012, 19:56 »
Waldku, nie miałem na myśli tego konkretnego opóźnienia, ale generalnie. Jak pisze Alnitak, według pierwotnych planów z początków programu COTS, czyli przełomu 2006/2007, trzeci lot demo miał odbyć się w 2009 r...

Oczywiście, że NASA i inne agencje też miewają opóźnienia, ale różnica jest taka, że o ile każda agencja musi co roku walczyć o budżet i z zasady otrzymuje pieniędzy mniej niż potrzebuje, to jeszcze politycy mieszają się do zagadnień merytorycznych i w rytm wyborów co kilka lat wywracają koncepcje do góry nogami. Natomiast SpaceX i Orbital podpisały kontrakty z NASA na określone kwoty, w ramach których miały wykonać konkretne zadania. To ogromna różnica. Pewne opóźnienia pewno powstały i z winy NASA, ale przecież nie aż takie.

LooZ^: zbytnim uproszczeniem jest, że opóźnienia są wszędzie i zawsze będą. Jeśli tak, to do kosza wszelkie planowanie, a przecież czemuś one służy. Poza tym co innego, gdy firma chce podtrzymać zainteresowanie swoim komercyjnym produktem i regularnie zapowiada, że już, już... Zresztą są przykłady, że można działać zgodnie z planami, i to pomimo trudności i porażek, które rozsądny planista musi wkalkulować w projekt. Po co daleko szukać, weźmy program Apollo - Amerykanie zmieścili się w harmonogramie, mimo że po drodze mieli tragiczny pożar w kabinie Apollo. Ale wtedy mieli zabezpieczenie finansowe.

O ile rozumiem opóźnienia w programie CCDev, bo w końcu niewielkie pieniądze na niego idą, to na COTS już całkiem konkretne.

Być może chodzi o wyciąganie z NASA kolejnej kasy, nie wiem. Tym niemniej wiarygodność SpaceX i Orbitala chyba systematycznie spada, zwłaszcza jeśli idzie o rzeczywiste możliwości tych firm i przyszłe ceny. Czytałem kilka miesięcy temu artykuł, jak zmieniały się w ciągu kilku lat zapowiadane przez SpaceX ceny ich usług. Owszem, ciągle są niskie, ale poczekajmy do czasów, gdy usługi te będą aktualne...

Offline deska

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 224
    • Blog o badaniach Marsa
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #747 dnia: Styczeń 18, 2012, 20:56 »
Musk i spółka mają wielkie plany i ciągle podniecają się lotem Dragona z grudnia 2010r.A od tego czasu stoją w miejscu(do ISS mieli zadokować najpóźniej we wrześniu 2009r według początkowych założeń).
No, z tym staniem w miejscu troszkę przesadziłeś. Fakt że harmonogram przedstawiony na ich oficjalnej stronie (launch manifest) odbiega znacząco od rzeczywistości, a większość tych lotów dostanie dużego opóźnienia w czasie, ale jeżeli pracuje się nad czymś nowym, oszczędnym i rewolucyjnym przy ograniczonym kapitale to musi to potrwać trochę czasu. Gdyby SpaceX było jakąś publiczną agencją nie pisałoby tylu bzdur marketingowych. Niestety jednak prywatna firma jakoś utrzymać kontrakty musi. Z odleglejszej perspektywy te kilka lat opóźnień to wcale nie tak dużo. :)

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #748 dnia: Styczeń 20, 2012, 20:04 »
Prawdopodobnie przed kwietniem nie mamy co liczyć na start Dragona(NSF).

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #749 dnia: Styczeń 21, 2012, 14:24 »
Te opóźnienia są strasznie irytujące;) Z drugiej strony nie dziwie im się, że chcą przygotować wszystko tak dobrze jak tylko się da. Wyobrażacie sobie fiasko tej misji? Nawet nie chce myśleć ile zamieszania by wywołało i jak zabolałoby to nie tylko SpaceX ale także inne firmy prywatne. Im w tym locie po prostu musi się udać, misja w 100% zakończona sukcesem będzie ogromnym argumentem na korzyść dalszego wspierania firm prywatnych.

A co przyczyny opóźnienia według tego artykułu jest to przede wszystkim kwestia oprogramowania, a właściwie jego testów. Mimo, że symulacje przeszły pomyślnie to chcą się upewnić, że niczego nie przeoczono. Jakaś to pociecha, że nie chodzi o nic ze sprzętem.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2012, 14:26 wysłana przez wini »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #749 dnia: Styczeń 21, 2012, 14:24 »