Autor Wątek: Chang'e-2 - misja księżycowa  (Przeczytany 26235 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 27, 2010, 14:49 »
Hmm, ciekawe... zmieniła się masa sondy względem pierwotnych założeń?

Raczej nie, jeżeli, to zapewne niewiele. Podejrzewam, że może być to związane z szybszym dolotem do Księżyca.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 27, 2010, 15:13 »
Chyba jedyne zdjęcie sondy (i nawet nie jestem pewien czy to nie CE-1):

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 27, 2010, 16:42 »
Hmm, ciekawe... zmieniła się masa sondy względem pierwotnych założeń?

Raczej nie, jeżeli, to zapewne niewiele. Podejrzewam, że może być to związane z szybszym dolotem do Księżyca.

Aaa, czekaj czekaj. Faktycznie w chińskich mediach pojawiały się informacje o szybszym dotarciu do Księżyca - to może być to.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 27, 2010, 18:01 »
Hmm, ciekawe... zmieniła się masa sondy względem pierwotnych założeń?

Raczej nie, jeżeli, to zapewne niewiele. Podejrzewam, że może być to związane z szybszym dolotem do Księżyca.

Aaa, czekaj czekaj. Faktycznie w chińskich mediach pojawiały się informacje o szybszym dotarciu do Księżyca - to może być to.

 :D

Chyba nawet na kosmonaucie o tym pewien autor wspominał  ;D

Chińska sonda Chang'e-2 szybciej osiągnie orbitę Księżyca

Według doniesień chińskiej agencji informacyjnej Xinhua, planowana orbitalna misja księżycowa tego kraju nazwana Chang'e-2 osiągnie swój cel w niemal trzykrotnie krótszym czasie niż jej poprzednik wystrzelony w 2007 roku. Oznacza to, że lot na orbitę Srebrnego Globu zajmie nowemu urządzeniu około pięciu dni.

Poprzednia misja księżycowa potrzebowała na to około 13,5 dnia, była zarazem pierwszymi, chińskimi odwiedzinami naszego naturalnego satelity. Dzięki doświadczeniu uzyskanemu w ramach lotu Chang'e-1, obecnie możliwe stało się wyznaczenie bardziej bezpośredniej trajektorii wejścia na orbitę Księżyca - poprzednia misja musiała pokonać nieco ponad 2 miliony kilometrów by znaleźć się we właściwym miejscu, czyli około pięciokrotnie większy dystans niż wynosi średnia odległość Ziemi od Srebrnego Globu.


Dalszy ciąg w artykule na stronie (link wyżej).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 27, 2010, 18:01 »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 27, 2010, 19:00 »

Chyba nawet na kosmonaucie o tym pewien autor wspominał  ;D

Chińska sonda Chang'e-2 szybciej osiągnie orbitę Księżyca

Według doniesień chińskiej agencji informacyjnej Xinhua, planowana orbitalna misja księżycowa tego kraju nazwana Chang'e-2 osiągnie swój cel w niemal trzykrotnie krótszym czasie niż jej poprzednik wystrzelony w 2007 roku. Oznacza to, że lot na orbitę Srebrnego Globu zajmie nowemu urządzeniu około pięciu dni.

Poprzednia misja księżycowa potrzebowała na to około 13,5 dnia, była zarazem pierwszymi, chińskimi odwiedzinami naszego naturalnego satelity. Dzięki doświadczeniu uzyskanemu w ramach lotu Chang'e-1, obecnie możliwe stało się wyznaczenie bardziej bezpośredniej trajektorii wejścia na orbitę Księżyca - poprzednia misja musiała pokonać nieco ponad 2 miliony kilometrów by znaleźć się we właściwym miejscu, czyli około pięciokrotnie większy dystans niż wynosi średnia odległość Ziemi od Srebrnego Globu.


Chciałbym tylko dodać, że te 13,5 dnia to czas od startu do osiągnięcia orbity roboczej, bo na wejście na orbitą wstępną sonda zużyła "zaledwie" 11,7 dnia. Teraz dolot zajmie 5 dni, a osiągnięcie orbity roboczej zapewne kolejne 1-2 dni, więc, krakowskim targiem, powiedzmy, że będzie o połowę krótsze :)

No i warto też zauważyć, że niektórzy twierdzą, że sonda będzie wyposażona w penetrator. Ale, skoro mylą się w artykule co do wersji rakiety, to może i co do penetratora? Z drugiej strony, skoro Indie wysłały penetrator, to przecież Chiny nie mogą być gorsze, nie? :)
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 27, 2010, 19:51 »
Chciałbym tylko dodać, że te 13,5 dnia to czas od startu do osiągnięcia orbity roboczej, bo na wejście na orbitą wstępną sonda zużyła "zaledwie" 11,7 dnia. Teraz dolot zajmie 5 dni, a osiągnięcie orbity roboczej zapewne kolejne 1-2 dni, więc, krakowskim targiem, powiedzmy, że będzie o połowę krótsze :)

Hehe.. słusznie!

No i warto też zauważyć, że niektórzy twierdzą, że sonda będzie wyposażona w penetrator. Ale, skoro mylą się w artykule co do wersji rakiety, to może i co do penetratora? Z drugiej strony, skoro Indie wysłały penetrator, to przecież Chiny nie mogą być gorsze, nie? :)

Ciekawa informacja, byśmy chyba wiedzieli coś z CBK szybciej :D

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 28, 2010, 12:43 »
Oficjalne okno startowe to 10:29:57-11:04:57 CEST. Misja ma potrwać 6 miesięcy.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 28, 2010, 21:16 »
Wniosek z misji Chang'e 2 jest jeden - pora na nas! :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 28, 2010, 21:44 »
Wniosek z misji Chang'e 2 jest jeden - pora na nas! :)

Mam nadzieję, że to będzie kwestia najbliższych kilkunastu miesięcy :P

[ontopic]

Rakieta nośna - CZ-3C, została już podniesiona do pionu razem z Chang'e-2 na szczycie, mierząc łącznie 80 metrów wysokości. Do ostatniej niedzieli cały system startowy przeszedł przez trzy próby przedstartowe.

Chengdu Business Daily informuje, iż personel techniczny kosmodromu, pomimo borykania się z pewnymi przeciwnościami losu, jest gotowy do obsługi startu na początku okna startowego. 

Kosmodrom Xichang Satellite Launch Center, z którego odbędzie się start, jest w użyciu już od 40 lat, w czasie których przeprowadzono 59 misji, umieszczając na orbitach 57 satelitów. Jeśli wszystko się powiedzie to the Chang'e-2 będzie tym 58 satelitą. W chwili obecnej nad kosmodromem przechodzą spore ulewy (tak jak dzisiaj w Trójmieście, masakra, dawno tak nie zmokłem ::)), jednak od czwartku pogoda ma się zacząć poprawiać.

Źródełko.

Hyhy i informacja na koniec - za jedynie 119 dolarów lokalne agencje turystyczne oferują jednodniowe voyage po kosmodromie, włącznie z obejrzeniem startu. Bomba - nie wiedziałem, że to otwarte dla ludzi (bynajmniej dla tych, którzy mogą zapłacić). Chociaż pewnie i tak będzie konfiskata wszystkich aparatów i kamer na wejściu... :P

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 28, 2010, 21:55 »

Rakieta nośna - CZ-3C, została już podniesiona do pionu razem z Chang'e-2 na szczycie, mierząc łącznie 80 metrów wysokości.

Dotychczas wszędzie podawano, że liczy sobie 54,8 metra wzrostu. Czyżby ostatnio urosła?


Kosmodrom Xichang Satellite Launch Center, z którego odbędzie się start, jest w użyciu już od 40 lat, w czasie których przeprowadzono 59 misji, umieszczając na orbitach 57 satelitów.

Komuś się Xichang z Jiuquan pomieszał. Xichang funkcjonuje od roku 1984.


Hyhy i informacja na koniec - za jedynie 119 dolarów lokalne agencje turystyczne oferują jednodniowe voyage po kosmodromie, włącznie z obejrzeniem startu. Bomba - nie wiedziałem, że to otwarte dla ludzi (bynajmniej dla tych, którzy mogą zapłacić). Chociaż pewnie i tak będzie konfiskata wszystkich aparatów i kamer na wejściu... :P

Nie pierwszy raz można obserwować start rakiety z Xichang (na pewno można było oglądać start CE-1). Można też fotografować, filmować. Start Shenzhou-6 i 7 też można było oglądać na żywo.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 28, 2010, 22:15 »
Nie pierwszy raz można obserwować start rakiety z Xichang (na pewno można było oglądać start CE-1). Można też fotografować, filmować. Start Shenzhou-6 i 7 też można było oglądać na żywo.

Nie wiedziałem, ciekawe :)

Co do dwóch wpadek to chyba śpiący aż tak nie jestem :o

Cytuj
The launch rocket, CZ-3C, has been erected with the Chang'e-2 on top, totaling nearly 80 meters in length.
Cytuj
The Xichang Satellite Launch Center has been in operation for 40 years, during which time it has carried out 59 missions and successfully sent 57 satellites into orbit.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 28, 2010, 22:23 »

Co do dwóch wpadek to chyba śpiący aż tak nie jestem :o

Ja nie napisałem, że to ty jesteś autorem błędnych informacji - ty je tylko powieliłeś z podanego przez ciebie źródła, nie sprawdzając, czy są zgodne z prawdą :)
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 28, 2010, 23:53 »

Co do dwóch wpadek to chyba śpiący aż tak nie jestem :o

Ja nie napisałem, że to ty jesteś autorem błędnych informacji - ty je tylko powieliłeś z podanego przez ciebie źródła, nie sprawdzając, czy są zgodne z prawdą :)

Uhu.. no wg mnie powielanie błędów jest jeszcze bardziej karygodnym czynem :P Obiecuję poprawę, ciężki dziś dzień :P Na szczęście mamy na tym forum osoby takie jak Ty, Waldku, które wyłapują takie 'zajączki' :)

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 29, 2010, 12:25 »

Chyba nawet na kosmonaucie o tym pewien autor wspominał  ;D

Chińska sonda Chang'e-2 szybciej osiągnie orbitę Księżyca

Według doniesień chińskiej agencji informacyjnej Xinhua, planowana orbitalna misja księżycowa tego kraju nazwana Chang'e-2 osiągnie swój cel w niemal trzykrotnie krótszym czasie niż jej poprzednik wystrzelony w 2007 roku. Oznacza to, że lot na orbitę Srebrnego Globu zajmie nowemu urządzeniu około pięciu dni.

Poprzednia misja księżycowa potrzebowała na to około 13,5 dnia, była zarazem pierwszymi, chińskimi odwiedzinami naszego naturalnego satelity. Dzięki doświadczeniu uzyskanemu w ramach lotu Chang'e-1, obecnie możliwe stało się wyznaczenie bardziej bezpośredniej trajektorii wejścia na orbitę Księżyca - poprzednia misja musiała pokonać nieco ponad 2 miliony kilometrów by znaleźć się we właściwym miejscu, czyli około pięciokrotnie większy dystans niż wynosi średnia odległość Ziemi od Srebrnego Globu.


Chciałbym tylko dodać, że te 13,5 dnia to czas od startu do osiągnięcia orbity roboczej, bo na wejście na orbitą wstępną sonda zużyła "zaledwie" 11,7 dnia. Teraz dolot zajmie 5 dni, a osiągnięcie orbity roboczej zapewne kolejne 1-2 dni, więc, krakowskim targiem, powiedzmy, że będzie o połowę krótsze :)

No i warto też zauważyć, że niektórzy twierdzą, że sonda będzie wyposażona w penetrator. Ale, skoro mylą się w artykule co do wersji rakiety, to może i co do penetratora? Z drugiej strony, skoro Indie wysłały penetrator, to przecież Chiny nie mogą być gorsze, nie? :)

hmm.. ale chyba chodzi o impaktor a nie penetrator? nawet gdyby to była prawda to nie zdołaliby w tak krótkim czasie przygotować penetratora (do tej pory nikt nie zdołał-czego DS-2 Amudsen-Scott są potwierdzeniem. Impaktor to i owszem - pewnie kula - pojemnik z myślami Mao w środku i nadajnikiem wysyłającym w eter pieśni rewolucyjne ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 29, 2010, 12:27 »
Dobry komentarz Byko. Rzeczywiście może to być tylko impaktor. Zobaczymy niebawem. :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e-2 - misja księżycowa
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 29, 2010, 12:27 »