Autor Wątek: Perspektywy misji planetarnych w latach 20. XXI w  (Przeczytany 82778 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Scorus

  • Gość
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 26, 2015, 14:16 »
Oczywiście, nic innego nie jest możliwe. A to czy taka misja będzie wartościowsza od innych propozycji misji klasy średniej to już ocenią odpowiednie komisje.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #46 dnia: Kwiecień 26, 2015, 14:56 »
Muszę przyznać, że przy ograniczeniach misji Discovery, to jednak byłbym dość konserwatywny i celowałbym w misje, które mają dużą szansę na powodzenie i mniej zależą od dalszego rozwoju technologicznego. Dlatego PADME i misja do Psyche wydają mi się być mocnymi graczami, gdyż zwyczajnie są mniej ryzykowne od innych.

Gdy mowa o New Frontiers - to tutaj już byłbym mniej "konserwatywny". :P

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 26, 2015, 14:58 »
Wszelkie koncepcje misji do Wenus (np odwalona niedawno w ESA EnVision, ma być ponownie zgłoszona) mówią już o skali obrazowania zbliżonej do MOC lub LROC. Skład powierzchni też można badać, w podczerwieni cieplnej.
http://www.planetary.org/blogs/guest-blogs/van-kane/20150302-understanding-venus.html
Dzięki za link. Jeśli chodzi o obrazowanie, to możliwy zysk rozdzielczości w stosunku do Magellana ogromny, ale pytanie na ile wnosi to postęp w wiedzy nt. historii geologicznej powierzchni. Tu jakiś specjalista geolog by się przydał. Natomiast co do spektroskopii -to jak widać z tego artykułu chodzi jedynie o detekcję "gorących plam", czyli aktywności wulkanicznej. Przy wykorzystaniu wąskich okien spektralnych wenusjańskej atmosfery. To i tak dużo, jako pomysł na misję wygląda istotnie ciekawie. Ale o spektroskopowym  badaniu z orbity składu mineralnego powierzchni, tak jak to się normalnie robi w przypadku innych planet/asteroid nie ma co nawet marzyć...
  Co do księżyców Marsa powtórzę: niezależnie od tego, jak bardzo PADME czy inne misje przeznaczone do tego celu byłyby świetnie dopasowane (pod względem inżynieryjnym i poziomu kosztów) do profilu programu Discovery, badanie tak mało ciekawych obiektów (w porównaniu z innymi, przedstawionymi tutaj) wnosi bardzo niewiele do wiedzy o Układzie Słonecznym i poza może testem inżynieryjnym systemów jest wg. mnie marnotrawieniem środków.
Pozdrawiam
-J.


Scorus

  • Gość
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 26, 2015, 15:19 »
Pisze tam też map differences in the composition of the surface

W obrazowaniu postęp byłby taki jak między Vikingiem a MGS.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 26, 2015, 15:19 »

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #49 dnia: Kwiecień 26, 2015, 15:43 »
Pisze tam też map differences in the composition of the surface
Faktycznie. Jestem jednak dość sceptyczny w tym sensie, że te wymuszone "okna" atmosferyczne na pewno mocno ograniczają zakres takiego spektralnego mapowania w porównaniu z obiektami nie obdarzonymi tak gęstą i gorącą atmosferą. Wenus to piekielnie ciekawy i trudny cel badań.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Tu chyba rozwiązaniem byłby program polegający na seryjnej produkcji (redukcja jednostkowych kosztów) "krótkożyjących" lądowników o konstrukcji zbliżonej do stosowanych dotychczasowo, tylko uproszczonych (m. in. bez aparatury pomiarowej do badania atmosfery) i zorientowanych wyłącznie na szybka analizę próbek gruntu w miejscu lądowania.  Zbadanie próbek z minimum kilkunastu interesujących/reprezentatywnych miejscówek bardzo posunęłoby naprzód wiedzę o historii geologicznej Wenus.

Scorus

  • Gość
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #50 dnia: Kwiecień 26, 2015, 15:47 »
Efekt byłby mniej więcej taki jak z miniTES na MGS, to misja dokładnie tej klasy. CRISM dla Wenus jeszcze długo nie będzie osiągalny technicznie.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #51 dnia: Maj 04, 2015, 13:17 »
Nowy konkurs na misje Discovery w NASA (około 2020-2021) - jest parę ciekawych projektów dotyczących komet i planetoid: CORE - Comet Radar Explorer do jądra komety Tempel 2
-  PANDORA, MERLIN (lądownik) i PADME (na busie LADEE) do Phobosa i Deimosa w tym PADME ma potem polecieć do jakiejś planetoidy.
- teleskop NEOCam w punkcie L1 układu Słońce-Ziemia do obserwacji potencjalnie niebezpiecznych NEO.
i moja perełka w którą trzymam kciuki! - wyprawa do metalicznej planetki Psyche!

Poza tym startują (w konkursie) misje na Księżyc, Marsa, Wenus do Io i Enceladusa , niestety wybiorą tylko jedną;(  więc mam nadzieję że to będzie wyprawa do Psyche.

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #52 dnia: Październik 01, 2015, 08:31 »
Nowy konkurs na misje Discovery w NASA (około 2020-2021) - jest parę ciekawych projektów dotyczących komet i planetoid: CORE - Comet Radar Explorer do jądra komety Tempel 2
-  PANDORA, MERLIN (lądownik) i PADME (na busie LADEE) do Phobosa i Deimosa w tym PADME ma potem polecieć do jakiejś planetoidy.
- teleskop NEOCam w punkcie L1 układu Słońce-Ziemia do obserwacji potencjalnie niebezpiecznych NEO.
i moja perełka w którą trzymam kciuki! - wyprawa do metalicznej planetki Psyche!

Poza tym startują (w konkursie) misje na Księżyc, Marsa, Wenus do Io i Enceladusa , niestety wybiorą tylko jedną;(  więc mam nadzieję że to będzie wyprawa do Psyche.

Do kolejnego etapu przechodzą: Psyche, NEOCam, Lucy (badania planetoid) oraz VERITAS i DAVINCI (badania Wenus)

http://www.planetary.org/blogs/casey-dreier/2015/09301336-discovery-downselect.html
GG 8698011

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #53 dnia: Październik 03, 2015, 01:04 »
Pojawiła się lista finalistów Discovery 13. Co ciekawe odpadły wszystkie propozycje dotyczące Marsa. W grze pozostały:

Psyche- orbiter największej planetoidy metalicznej o tej samej nazwie.
DAVINCI- próbnik atmosferyczny Wenus
VERITAS- orbiter Wenus, badania powierzchni
Lucy- misja do planetoid trojańskich Jowisza
Oprócz tego NEOCam, teleskop mający wykrywać planetoidy bliskie Ziemi, nie wiem czy można to liczyć jako misję planetarną.

Przyznam się do porażki, gdyż stawiałem na PADME, którą uznałem za bezpieczny wybór. Obecnie takim się wydaje kosmiczny teleskop, ale nie powiedziałbym, żeby istnienie tej opcji mnie cieszyło. Przynajmniej nie w ramach planetarnej części budżetu NASA. Misja dawałaby nowe możliwości np. ewentualnej prawdziwej misji załogowej DO planetoidy, ale pozostałe misje wydają mi się znacznie ciekawsze.



Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #54 dnia: Październik 03, 2015, 08:08 »
A moim zdaniem zbudowanie dokładnej mapy US z asteroidami NEO jest w pełni naturalną koleją rzeczy, którą prędzej czy później trzeba zrobić. Jest to po prostu konieczne. Wg mnie NASA powinna przejąć koncepcję B612 i zrobić taką misję.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Scorus

  • Gość
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #55 dnia: Październik 03, 2015, 11:35 »
NEOCam jest realistyczny, jednak można by go umieścić w Exploration System Directorate w kolejnych propozycjach budżetowych, tak jak w czasach Constellation zrobili z LRO. Przynajmniej jedna pożyteczna rzecz by wynikła z istnienia tego działu.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #56 dnia: Październik 03, 2015, 18:48 »
Wszystkie misje są ciekawe, aczkolwiek mi wciąż najmnocniej na wyobraźnie działa Psyche. To chyba ostatni rodzaj obiektu, jakiego nie odwiedziliśmy w Układzie Słonecznym?

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #57 dnia: Październik 03, 2015, 21:12 »
Nie odwiedziliśmy jeszcze planetoidy z pierścieniem, ale patrząc jak daleko jest taka Chariklo stanie się to dopiero za kilkadziesiąt lat...

Scorus

  • Gość
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #58 dnia: Październik 04, 2015, 11:03 »
Planetoidy trojańskie Jowisza to też zupełnie inna klasa nie tylko pod kątem parametrów orbit ale i cech spektralnych. Centaury też.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #59 dnia: Październik 04, 2015, 11:23 »
Znalazłem taką ciekawostkę:

“We are not committing to selecting two, but we are stating that we may choose either one or two,” David Schurr, NASA’s deputy director for Planetary Science, wrote in an Oct. 1 email

Czyli - NASA sprawdza, czy nie dałoby się sfinansować dwóch misji Discovery przy tym rozdaniu. Gdyby się tak udało, to wówczas z pewnością leci jedna na Wenus i jedna związana z planetoidami.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Perspektywy misji planetarnych w lata 20-tych XXI w
« Odpowiedź #59 dnia: Październik 04, 2015, 11:23 »