Autor Wątek: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)  (Przeczytany 110626 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #105 dnia: Luty 09, 2017, 11:45 »
Stanowisko Rosji tutaj z pewnością będzie mieć duże znaczenie. Pewnie około 2020 roku się dowiemy więcej.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #106 dnia: Luty 12, 2017, 19:18 »
Kolejna duża obsuwa Nauki - obecna data startu to dopiero druga połowa 2018 (http://www.kommersant.ru/doc/3135402).

Dołączenie Nauki do ISS ma duże znaczenie dla funkcjonowania całej stacji, gdyż od tego Roskosmos uzależnia możliwość powrotu rosyjskiej załogi do 3 osób. Natomiast pozostanie przy dwóch rosyjskich załogantach pozwoli NASA na zwiększenie jej załogi do 4 osób - oczywiście o ile wykupi dodatkowe bilety.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3833
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #107 dnia: Luty 13, 2017, 11:21 »
Odnośnie tego modułu, a właściwie ilości 3 rosyjskich załogantów. Rosjanie, raczej, wycofali trzeciego załoganta ze względów oszczędnościowych. Jak dodanie modułu NAUKA miałoby w tym przypadku pozwolić im na powrót do "pełnego" składu? Tzn. nie twierdzę, że nie masz racji, nic z tych rzeczy, ale nie za bardzo widzę tu związek, skoro do niedawna na ISS mogła przebywać 3 Rosjan. Zresztą dodanie NAUKI pociągnie w górę i tak b.bolące Rosjan koszta funkcjonowania ISS.
A przy okazji się zastanawiam czy celowo nie zwlekają oni z dodaniem tego modułu z powodu np. jakiś dalszych planów dot. ich własnej, niedużej, nowej stacji. Chociaż to raczej sci-fi.
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2017, 11:33 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24556
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #108 dnia: Luty 13, 2017, 23:15 »
Ta "szachownica" rozciągająca się wzdłuż  River Priest w północnym Idaho i widoczna z orbity jest skutkiem dzielenia w przeszłości działek o powierzchni mili kwadratowej . Białe pola są pokryte śniegiem na wylesionych obszarach. Brązowo-zielone kwadraty są porośnięte gęstym lasem.

Taki układ zagospodarowania powierzchni  zapewnia utrzymanie trwałości leśnych dróg, a jednocześnie umożliwia firmom rejestrowanie wycinki drzew.

Zdjęcie zostało wykonane 4 stycznia 2017 z pokładu ISS.

Checkerboarding in Northern Idaho

An astronaut aboard the International Space Station observed this distinctive checkerboard pattern alongside the Priest River in northern Idaho. The photograph was taken just before sunset, so some mountainsides glow while others are covered in long shadows because of the low Sun angle.

The white squares in the checkerboard show where snow has fallen on deforested ground—where trees have been removed for logging. These patches alternate with dark brown-green squares of dense forest, where trees obscure the snow from the astronaut’s view.

The checkerboard pattern is the result of an agreement made in the early 1800s where alternate one-square-mile parcels of land were granted by the U.S. government to the Northern Pacific Railroad. These parcels were later sold to private companies and stripped for timber. The pattern is now seen as a method of maintaining the sustainability of forested tracts while still enabling logging companies to harvest trees. The forested squares are reserves managed by the U.S. Forest Service. Whitetail Butte has historically been used by the Forest Service as a lookout point for forest fires.

Dense vegetation acts as a natural filtration system for nearby rivers, preserving water quality from soil eroded off deforested hillsides. The Priest River, winding through the scene from top to bottom, is bordered on both sides by a forest buffer to further protect the quality of its water. For nearly a century, the river was used to transport logs. Its function changed in 1968 when the river’s main stem was added to a list of “wild and scenic rivers” in order to preserve its “outstanding natural, cultural, and recreational values in a free-flowing condition for the enjoyment of present and future generations.”


https://eol.jsc.nasa.gov/Collections/MissionHighlights/#
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2017, 23:17 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #108 dnia: Luty 13, 2017, 23:15 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24556
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #109 dnia: Luty 14, 2017, 00:13 »
Kilka fotek , które zamieścił na Instagramie Robert Shane Kimbrough:

01 Happy Thanksgiving from the International Space Station! We have so much to be thankful for.

02 HTV spacecraft a few meters before capture by the Canadian robotic arm.

03 Aloha Hawaii! Snow covered peaks of Mauna Loa and Mauna Kea.

04 Seasonal change brings new beauty to the landscape. Lake Oahe in Central South Dakota, one of the "Other Great Lakes".

Więcej zdjęć na: https://www.instagram.com/astro_kimbrough/
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2017, 00:15 wysłana przez Orionid »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #110 dnia: Luty 14, 2017, 08:29 »
Odnośnie tego modułu, a właściwie ilości 3 rosyjskich załogantów. Rosjanie, raczej, wycofali trzeciego załoganta ze względów oszczędnościowych. Jak dodanie modułu NAUKA miałoby w tym przypadku pozwolić im na powrót do "pełnego" składu? Tzn. nie twierdzę, że nie masz racji, nic z tych rzeczy, ale nie za bardzo widzę tu związek, skoro do niedawna na ISS mogła przebywać 3 Rosjan. Zresztą dodanie NAUKI pociągnie w górę i tak b.bolące Rosjan koszta funkcjonowania ISS.

Oficjalnie powodem zmniejszenia liczebności rosyjskiej załogi jest to, że obecnie nie ma możliwości jej efektywnego wykorzystania. Załoga ma powrócić do pełnego składu po przycumowaniu Nauki. Pisaliśmy o tym, a linki do źródeł można znaleźć gdzieś wcześniej w tym wątku lub poprzednim. Oszczędności mają tu być uboczną sprawą.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #111 dnia: Luty 23, 2017, 11:48 »
A tymczasem Dragon już prawie przechwycony. :)

Offline JoachimK

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 308
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #112 dnia: Luty 23, 2017, 14:33 »

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 940
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #113 dnia: Luty 23, 2017, 19:39 »



Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 940
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #114 dnia: Luty 24, 2017, 11:39 »
Progress MS-05 dołączony do ISS, dwa nowe statki zaopatrzeniowe w ciągu dwóch dni  8)


Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3833
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #115 dnia: Luty 24, 2017, 12:32 »
to chyba pierwsza taka sytuacja w historii ISS.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kuba_mar

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #116 dnia: Luty 24, 2017, 12:58 »
Coś mi się kojarzyło, że była podobna sytuacja całkiem niedawno i aż musiałem sprawdzić. Progress MS-03 przycumował 19 lipca 2016 r. (00:20 UTC) a Dragon CRS-9 20 lipca (14:03 UTC).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #117 dnia: Luty 24, 2017, 19:29 »
A ja czekam na czasy, kiedy każdego dnia będą cumowania i odłączenia od jakiejś stacji orbitalnej. :)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3833
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #118 dnia: Luty 24, 2017, 20:05 »
to ja już wolę czasy, kiedy na forum będziemy mogli na bieżąco razem śledzić przebieg księżycowego EVA :) Może lata 20-te przyniosą nam coś takiego....
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #119 dnia: Luty 24, 2017, 20:13 »
to ja już wolę czasy, kiedy na forum będziemy mogli na bieżąco razem śledzić przebieg księżycowego EVA :) Może lata 20-te przyniosą nam coś takiego....

Nie obrażę się na jedno i drugie w przyszłej dekadzie! :D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #119 dnia: Luty 24, 2017, 20:13 »