Autor Wątek: Przelot Dragona 2 koło Księżyca  (Przeczytany 39925 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 01, 2017, 07:16 »
Station - to już nie ten wątek. Napisz jeszcze raz swój post - a ja ten i swój post skasuję za kilka godzin. :)
 
Co mogloby byc przyczyna takiego dosc specyficznego marketingu? Mozliwosci jest wiele:
- posucha w przemysle kosmicznym,
- ciecia we wydatkach rzadowych na ktorych badzmy szczerze Musk lecial od dluzszego czasu,
- skasowanie konkurencji ULA do startow wojskowych, tu usuniecie FH bylby byloby widziane przez wielu z radoscia.
- zmiana ukladow w Bialym Domu, itp.
- odsuniecie Muska od kontraktow na loty zalogowe, ISS jakos nie rosnie, nikt nei bedzie potrzebowal starlinera,
dragona zalogowego jednoczesnie, a i SLS zalogowo pewnie zacznie od lotow do ISS (mocno gdybam).
- kolderka zamowien kosmicznych moze byc o wiele krotsza za tej prezydentury (ups, chyba juz bylo).

A co wy sadzicie? Z powazaniem
                                      Adam Przybyla

A ja bym nie doszukiwał się jakiś dziwnych teorii. Zgłosili się klienci, zapłacili więc lecą. SpaceX w końcu jest firmą która ma zarabiać na startach rakiet, jaka różnica czy kasa jest z wystrzelenia satelity czy kapsuły załogowej? W sumie to byliby głupi nie korzystając takiej okazji: możliwość przetestowania kapsuły w locie BEO i jeszcze zarobek na tym - myślę, że każda firma by o tym marzyła.

A co do terminów to na pewno się obsunie bo Musk zawsze podaje terminy mówiąc " pod warunkiem, że wszystko pójdzie zgodnie z planami" a chyba każdy wie, że plany lubią się zmieniać;) Dlatego jego daty traktowałbym bardziej jako NET - wersje najbardziej optymistyczną.
Za to jestem pewien, że taką misję spokojnie mogą wykonać.

Offline Ergosum

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 132
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 01, 2017, 07:49 »
Nie wiem, co powiedział Elon, ale widzę specyfikację i konkretne liczby - 54 tony na LEO, 22 na GTO (GTO i TLI mają zbliżone wymogi co do dV), a załadowany po brzegi Dragon 2 ważyć ma jakieś dziesięć ton.
To w takim razie chyba możliwe byłoby również lądowanie i start na Księżycu przy użyciu zestawu FH-Dragon 2 ?
Należałoby Dragona wprowadzić na orbitę księżycową z dwoma dodatkowymi stopniami paliwowymi o łącznej masie 10-11 ton, z których jeden – większy - posłużyłby do realizacji lądowania i startu, a drugi oczekujący na orbicie, do nadania impulsu powrotnego na Ziemię.
 Czy to moje dyletanckie rozumowanie choć trochę trzyma się kupy? ???

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 01, 2017, 08:01 »
Nie wiem, co powiedział Elon, ale widzę specyfikację i konkretne liczby - 54 tony na LEO, 22 na GTO (GTO i TLI mają zbliżone wymogi co do dV), a załadowany po brzegi Dragon 2 ważyć ma jakieś dziesięć ton.
To w takim razie chyba możliwe byłoby również lądowanie i start na Księżycu przy użyciu zestawu FH-Dragon 2 ?
Należałoby Dragona wprowadzić na orbitę księżycową z dwoma dodatkowymi stopniami paliwowymi o łącznej masie 10-11 ton, z których jeden – większy - posłużyłby do realizacji lądowania i startu, a drugi oczekujący na orbicie, do nadania impulsu powrotnego na Ziemię.
 Czy to moje dyletanckie rozumowanie choć trochę trzyma się kupy? ???
             ... tak tak, astroni wiele zniosa i moga ryzykowac, byly juz nawet plany pojazdow ladujacych na Ksiezycu, gdzie astronauta
siedzial na nich okrakiem;-) Z powazaniem
                                                                     Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline eRKa

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Windą do nieba :)
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 01, 2017, 08:10 »
Trajektoria swobodnego powrotu jest podyktowana bezpieczeństwem i być może ceną, ale nie niskim udźwigiem. FH byłby w stanie wynieść na trajektorię wokółksiężycową dwa Dragony w jednym locie. Wejście na orbitę księżycową i powrót z niej też byłby możliwy, ale ładunek musiałby być wyposażony w dodatkowy stopień przeznaczony do tego zadania.

Ano właśnie. Przecież Dragon 2 ma własne silniki Draco. Czy nie wystarczyło by mu paliwa do wyhamowania i wejścia na orbitę (abstrahując już od celów misji) oraz ponownego przyspieszenia przy powrocie na ziemię?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 01, 2017, 08:10 »

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 01, 2017, 08:11 »
Nie wiem, co powiedział Elon, ale widzę specyfikację i konkretne liczby - 54 tony na LEO, 22 na GTO (GTO i TLI mają zbliżone wymogi co do dV), a załadowany po brzegi Dragon 2 ważyć ma jakieś dziesięć ton.
To w takim razie chyba możliwe byłoby również lądowanie i start na Księżycu przy użyciu zestawu FH-Dragon 2 ?
Należałoby Dragona wprowadzić na orbitę księżycową z dwoma dodatkowymi stopniami paliwowymi o łącznej masie 10-11 ton, z których jeden – większy - posłużyłby do realizacji lądowania i startu, a drugi oczekujący na orbicie, do nadania impulsu powrotnego na Ziemię.
 Czy to moje dyletanckie rozumowanie choć trochę trzyma się kupy? ???
Nierealne. Dodatkowe człony i paliwo ważą - nie porównujcie 130 ton do 54 bez odzysku

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 01, 2017, 09:11 »
Serwis Marka Florydziaka  padł tak więc brak najświeższych newsów w pl :(

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 01, 2017, 09:18 »
U mnie strona Florydziaka działa  :)

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 01, 2017, 09:37 »
W press releasie SpaceX napisało, że polecą na Księżyc po tym jak FH wystartuje latem 2017 i później w 2017 wystartuje testowy Dragon 2. Marek przewiduje, że FH wystartuje najszybciej we wrześniu: http://florydziak.com/blogger/2017/01/falcon-heavy-w-2017.html

Więc chyba ten 2018 to tylko PR?

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 01, 2017, 10:07 »
No to chyba oczywiste, że nawet jeśli do takiej misji dojdzie, to nie w 2018. To jest SpaceX, należy dołożyć tak z 5-6 lat.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #69 dnia: Marzec 01, 2017, 10:50 »
Nie wiem, co powiedział Elon, ale widzę specyfikację i konkretne liczby - 54 tony na LEO, 22 na GTO (GTO i TLI mają zbliżone wymogi co do dV), a załadowany po brzegi Dragon 2 ważyć ma jakieś dziesięć ton.
To w takim razie chyba możliwe byłoby również lądowanie i start na Księżycu przy użyciu zestawu FH-Dragon 2 ?

Jeden FH to za mało, ale przy pomocy dwóch rakiet jak najbardziej dałoby się zrealizować misję z lądowaniem. Wymagałoby to albo spotkania na orbicie okołoziemskiej (w stylu Agena-Gemini), albo też dostarczenia na orbitę księżycową statku załogowego i lądownika w dwóch osobnych lotach FH. Takim lądownikiem mógłby być odchudzony (pozbawiony zbędnych systemów, np. osłony termicznej) Dragon-2.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #70 dnia: Marzec 01, 2017, 13:08 »
Nie wiem, co powiedział Elon, ale widzę specyfikację i konkretne liczby - 54 tony na LEO, 22 na GTO (GTO i TLI mają zbliżone wymogi co do dV), a załadowany po brzegi Dragon 2 ważyć ma jakieś dziesięć ton.
To w takim razie chyba możliwe byłoby również lądowanie i start na Księżycu przy użyciu zestawu FH-Dragon 2 ?
Należałoby Dragona wprowadzić na orbitę księżycową z dwoma dodatkowymi stopniami paliwowymi o łącznej masie 10-11 ton, z których jeden – większy - posłużyłby do realizacji lądowania i startu, a drugi oczekujący na orbicie, do nadania impulsu powrotnego na Ziemię.
 Czy to moje dyletanckie rozumowanie choć trochę trzyma się kupy? ???
             ... tak tak, astroni wiele zniosa i moga ryzykowac, byly juz nawet plany pojazdow ladujacych na Ksiezycu, gdzie astronauta
siedzial na nich okrakiem;-) Z powazaniem
                                                                     Adam Przybyla

Ladowanie na Ksiezycu na kosmicznym motocyklu? Brzmi ciekawie ;D Gdzie mozna o tym poczytac?

Offline kooth

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 1
    • zmarszczka-palacza.info.pl
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #71 dnia: Marzec 01, 2017, 13:28 »
No to chyba oczywiste, że nawet jeśli do takiej misji dojdzie, to nie w 2018. To jest SpaceX, należy dołożyć tak z 5-6 lat.

Dokładnie, zawsze to przekładają w czasie :D
“Whether you think you can, or you think you can't you're right.”
― Henry Ford

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #72 dnia: Marzec 01, 2017, 14:39 »
Ladowanie na Ksiezycu na kosmicznym motocyklu? Brzmi ciekawie ;D Gdzie mozna o tym poczytac?

Na Space History Blog o ile mnie pamięć nie myli był o tym artykuł. Generalnie lądownik o otwartej konstrukcji, z pojedynczym astronautą w skafandrze jako załogą. Kosmiczny ekwiwalent siedzenia na silniku motocykla nawet pasuje :)

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #73 dnia: Marzec 01, 2017, 15:32 »
W press releasie SpaceX napisało, że polecą na Księżyc po tym jak FH wystartuje latem 2017 i później w 2017 wystartuje testowy Dragon 2. Marek przewiduje, że FH wystartuje najszybciej we wrześniu:

To oddzielnie będzie testował rakiete i Dragona?
To przecież za pierwszym podejściem przetestuje jedynie rakiete FH, za drugim podejściem wystrzeli rakiete FH razem z Dragonem, która bez załogi obleci Księżyc, a dopiero za trzecim podejściem da rade wysłać tych ludzi w podróż do okoła Księżyca.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 01, 2017, 15:58 »
W press releasie SpaceX napisało, że polecą na Księżyc po tym jak FH wystartuje latem 2017 i później w 2017 wystartuje testowy Dragon 2. Marek przewiduje, że FH wystartuje najszybciej we wrześniu:

To oddzielnie będzie testował rakiete i Dragona?
To przecież za pierwszym podejściem przetestuje jedynie rakiete FH, za drugim podejściem wystrzeli rakiete FH razem z Dragonem, która bez załogi obleci Księżyc, a dopiero za trzecim podejściem da rade wysłać tych ludzi w podróż do okoła Księżyca.


Będzie dokładnie tak jak piszesz. Pierwszy lot FH _tu_wpisz_datę_podaną_przez_Muska_ +5_lat, następnie lot bezzałogowego Dragona 2 - zapewne wokół Księżyca, zas za trzecim podejsciem - przy założeniu, że dwa poprzednie pięknie się udały - lot załogowy - ten własnie szumnie zapowiadany z dwoma "dzianymi" jegomosciami.
Bogdan pisząc o kolejnych 5,6 latach na ten trzeci lot zapewne ma rację, Muskowy grudzień 2018 to mżonka sciętej głowy.
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2017, 16:01 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 01, 2017, 15:58 »