Autor Wątek: Powrót Kosmosa 2495  (Przeczytany 6017 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Powrót Kosmosa 2495
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 09, 2014, 18:01 »
Niezły numer z tym Kosmosem, ciekawe czy system samozniszczenia zadziałał. Bo jeśli nie, to Amerykanie dostali cenny materiał zwiadowczy w swoje ręce!

Pewnie materiał zwiadowczy poszedł w kapsułach SK-1 i SK-2, a to jest powrót sprzętu.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Powrót Kosmosa 2495
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 09, 2014, 18:27 »
Niezły numer z tym Kosmosem, ciekawe czy system samozniszczenia zadziałał. Bo jeśli nie, to Amerykanie dostali cenny materiał zwiadowczy w swoje ręce!

Pewnie materiał zwiadowczy poszedł w kapsułach SK-1 i SK-2, a to jest powrót sprzętu.

Małe kapsuły zawierają tylko film, duży lądownik sprzęt oraz większość filmu. Ale system APO zapewne zadziałał, jest w użyciu od wczesnych lat 60-tych i dotąd nie zawiódł.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Powrót Kosmosa 2495
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 09, 2014, 19:24 »
Myślałem że taki sposób dostarczania zdjęć zwiadowczych na ziemię już dawno odszedł do lamusa.
              .... ze niby transmisja jest jedyna mozliwa opcja? Nic bardziej blednego, Google do dzis wozi nosniki miedzy niektorymi swoimi osrodkami (tak szybciej), na ISS dowozono orpogramowanie do komputerow na pendriveach i przenoszenie na takich mnosnikach jest po prostu bezpieczneijsze. Dla dociekliwych haslo: /Sneakernet Z powazaniem
                                                            Adam Przybyla
Jaką wartość w obecnych czasach mają dla nowoczesnej armii zdjęcia interesujących obiektów sprzed 4 miesięcy?Chyba co najwyżej archiwalną.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Powrót Kosmosa 2495
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 09, 2014, 19:30 »
Robi się coraz ciekawiej. Rosjanie kategorycznie zaprzeczyli, by ich satelita spłonął nad USA podczas powrotu (no, ale co mieli powiedzieć, zaprzeczenie to norma). Okazuje się jednak, że powrót Jantara obserwowano w wyznaczonym miejscu i czasie... I co teraz? Komu wierzyć?
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Powrót Kosmosa 2495
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 09, 2014, 19:30 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Powrót Kosmosa 2495
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 09, 2014, 19:45 »
Robi się coraz ciekawiej. Rosjanie kategorycznie zaprzeczyli, by ich satelita spłonął nad USA podczas powrotu (no, ale co mieli powiedzieć, zaprzeczenie to norma). Okazuje się jednak, że powrót Jantara obserwowano w wyznaczonym miejscu i czasie... I co teraz? Komu wierzyć?

To jest naprawdę ciekawa wiadomość! Dwóch Jantarów jedna rakieta nie mogła wynieść, więc albo to zbieg okoliczności, albo... górny stopień Sojuza?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Powrót Kosmosa 2495
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 09, 2014, 19:57 »

To jest naprawdę ciekawa wiadomość! Dwóch Jantarów jedna rakieta nie mogła wynieść, więc albo to zbieg okoliczności, albo... górny stopień Sojuza?

Niemożliwe, stopień spłonął dawno temu. Zaczyna wyglądać to na dość mało prawdopodobny zbieg okoliczności - prawidłowego powrotu Jantara i wejścia w atmosferę... chmury meteorów (jest w ogóle coś takiego?), mających efektywny koniec identyczny, jak źle schodzący z orbity Jantar.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Powrót Kosmosa 2495
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 09, 2014, 20:07 »
I jeszcze poruszających się wolno i po tej samej prawie orbicie i o odpowiednim czasie. Ewidentnie coś tu nie gra. :P

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Powrót Kosmosa 2495
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 09, 2014, 20:16 »
I jeszcze poruszających się wolno i po tej samej prawie orbicie i o odpowiednim czasie. Ewidentnie coś tu nie gra. :P

Właśnie to miałem na myśli, pisząc o "dość mało prawdopodobnym zbiegu okoliczności" :)
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Powrót Kosmosa 2495
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 09, 2014, 20:25 »
Na ile prawdopodobne są kolejne manewry Jantara po uwolnieniu kapsuł? Może tam coś się nie udało? Zgaduję, że może być jakiś manewr po uwolnieniu, by obszar wejścia satelity w atmosferę był znacząco inny...

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Powrót Kosmosa 2495
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 09, 2014, 20:31 »
Na ile prawdopodobne są kolejne manewry Jantara po uwolnieniu kapsuł? Może tam coś się nie udało? Zgaduję, że może być jakiś manewr po uwolnieniu, by obszar wejścia satelity w atmosferę był znacząco inny...

Jantary w ciągu swej czteromiesięcznej misji kilkakrotnie wykonują manewry dla celów podtrzymania orbity roboczej. Tym razem przebiegało to dokładnie tak samo, jak zawsze. Aż prawie do samego końca...

Na rosyjskich forach żartują, że próbowali uzyskać fotki terenu USA z maksymalną możliwą rozdzielczością metodą obniżenia perigeum aż do granicy bólu, to jest już podczas powrotu, który był nie zwyczajowy, z południa na północ, lecz odwrotny :) Ale to nie jest wykonalne.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Powrót Kosmosa 2495
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 09, 2014, 22:58 »
Myślałem że taki sposób dostarczania zdjęć zwiadowczych na ziemię już dawno odszedł do lamusa.
              .... ze niby transmisja jest jedyna mozliwa opcja? Nic bardziej blednego, Google do dzis wozi nosniki miedzy niektorymi swoimi osrodkami (tak szybciej), na ISS dowozono orpogramowanie do komputerow na pendriveach i przenoszenie na takich mnosnikach jest po prostu bezpieczneijsze. Dla dociekliwych haslo: /Sneakernet Z powazaniem
                                                            Adam Przybyla
Jaką wartość w obecnych czasach mają dla nowoczesnej armii zdjęcia interesujących obiektów sprzed 4 miesięcy?Chyba co najwyżej archiwalną.
   ... czyli piszesz, ze zdjecia np. jak zmienial sie dany obszar przez 4 miesiace nie przynosza zadnych informacji?;-)
Z powazaniem
               Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Powrót Kosmosa 2495
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 09, 2014, 23:01 »
Takie rzeczy jak rozlokowanie baz, zmiany w infrastrukturze, zmiany w stanie środowiska itp. jednak mogą mieć jakąś wartość nawet po 4 miesiącach.
Ale to potencjalnie temat na inny wątek.

PS. nie warto wydzielić ostatnich postów do oddzielnego wątku?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Powrót Kosmosa 2495
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 09, 2014, 23:03 »

PS. nie warto wydzielić ostatnich postów do oddzielnego wątku?
Zdecydowanie tak!
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Powrót Kosmosa 2495
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 10, 2014, 06:54 »
Myślałem że taki sposób dostarczania zdjęć zwiadowczych na ziemię już dawno odszedł do lamusa.
              .... ze niby transmisja jest jedyna mozliwa opcja? Nic bardziej blednego, Google do dzis wozi nosniki miedzy niektorymi swoimi osrodkami (tak szybciej), na ISS dowozono orpogramowanie do komputerow na pendriveach i przenoszenie na takich mnosnikach jest po prostu bezpieczneijsze. Dla dociekliwych haslo: /Sneakernet Z powazaniem
                                                            Adam Przybyla
Jaką wartość w obecnych czasach mają dla nowoczesnej armii zdjęcia interesujących obiektów sprzed 4 miesięcy?Chyba co najwyżej archiwalną.
   ... czyli piszesz, ze zdjecia np. jak zmienial sie dany obszar przez 4 miesiace nie przynosza zadnych informacji?;-)
Z powazaniem
               Adam Przybyla
Szczególnie informacje o dyslokacji wojsk przeciwnika na polu walki sprzed 4 miesięcy są istotne.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Powrót Kosmosa 2495
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 10, 2014, 10:32 »
Sytuacja z Kobaltem się wyjaśniła. Wylądował 2 września około 18:28 pod Orenburgiem, czyli zgodnie z planem. Czym było zjawisko widziane nad USA nie wiadomo, nie wchodzi w rachubę żaden inny satelita (przedział serwisowy spłonął nad Kazachstanem, są liczne filmy potwierdzające to zdarzenie, widoczna na nich jest też powracający lądownik).
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Powrót Kosmosa 2495
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 10, 2014, 10:32 »