Autor Wątek: Eksplozja rakiety Falcon 9 (1.09.2016)  (Przeczytany 53725 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24496
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Eksplozja rakiety Falcon 9 (1.09.2016)
« Odpowiedź #105 dnia: Wrzesień 05, 2016, 23:05 »
US Air Force będzie też  badał przyczyny eksplozji Falcona 9 .

While the mission did not include national security payloads, the Defense Department relies on SpaceX as one of two certified providers to carry a majority of military and spy satellites to orbit. As such, the Air Force monitors all SpaceX and United Launch Alliance launches carefully. SpaceX previously helped equip SMC to display the same launch screens and data that company officials see at mission control.

http://spacenews.com/u-s-air-force-will-be-part-of-falcon-9-investigation/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Eksplozja rakiety Falcon 9 (1.09.2016)
« Odpowiedź #106 dnia: Wrzesień 07, 2016, 15:19 »
Najnowsze zdjęcie LC-40... Chyba nic nie zmieniono od 1 września.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Eksplozja rakiety Falcon 9 (1.09.2016)
« Odpowiedź #107 dnia: Wrzesień 07, 2016, 17:06 »
Pewnie zbierają "dowody". Siedziba i fabryka SpaceX jest daleko to trudno "rzucić ludzi". Akurat tutaj SpaceX nie jest lepsze od innych "koncernów lotniczo-kosmicznych".

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Eksplozja rakiety Falcon 9 (1.09.2016)
« Odpowiedź #108 dnia: Wrzesień 07, 2016, 18:35 »
SpaceNews opublikował artykuł o konsekwencjach katastrofy F9: http://spacenews.com/analysis-disaster-on-the-launchpad-implications-for-spacex-and-the-industry/.

Tam m.in. lepsze zbliżenie na wieżę startową:



Swoją drogą ciekawe, że nie pokazano nigdzie zdjęcia samej wyrzutni. Czyżby była aż tak zniszczona?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Eksplozja rakiety Falcon 9 (1.09.2016)
« Odpowiedź #108 dnia: Wrzesień 07, 2016, 18:35 »

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Eksplozja rakiety Falcon 9 (1.09.2016)
« Odpowiedź #109 dnia: Wrzesień 07, 2016, 19:42 »
Wieża obsługowa oraz skrajny maszt z prawej ewidentnie osmalone od ognia. Z racji ażurowej konstrukcji, eksplozje pobliskich zbiorników, itp nie zdołały powalić tych konstrukcji.

Offline Brzuchatek

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 3
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Eksplozja rakiety Falcon 9 (1.09.2016)
« Odpowiedź #110 dnia: Wrzesień 07, 2016, 23:31 »
"Wbrew wcześniejszym doniesieniom, dziś wygląda już na to, że koszt utraconego satelity, jak również wystrzelenia jego zamiennika zostanie pokryty z pieniędzy z ubezpieczenia. W ramach ubezpieczenia przedstartowego producenta instrumentu firmy IAI Spacecom otrzyma 200 mln USD. Od SpaceX firma otrzyma z kolei 50 mln USD lub darmowy start. Wyprodukowanie nowego instrumentu zajmie jednak, co najmniej 2-3 lata."

http://www.space24.pl/443225,izraelskie-problemy-po-utracie-satelity-amos-6

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Eksplozja rakiety Falcon 9 (1.09.2016)
« Odpowiedź #111 dnia: Wrzesień 08, 2016, 08:28 »
Ciekawie się ta sytuacja rozwija - to że Spacecom będzie walczyć, to było pewne. Ale trochę zaskakuje tak pozytywny dla nich obrót sprawy.

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Eksplozja rakiety Falcon 9 (1.09.2016)
« Odpowiedź #112 dnia: Wrzesień 08, 2016, 09:39 »
Będzie jeszcze bardziej pozytywny gdy wybiorą darmowy start od SpaceX ;)

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Eksplozja rakiety Falcon 9 (1.09.2016)
« Odpowiedź #113 dnia: Wrzesień 09, 2016, 16:37 »
Elon prosi o udostępnianie materiałów video/audio z eksplozji: https://twitter.com/elonmusk/status/774152037927792640
Na NFS sporo osób uznało to za brak poszlak z monitoringu SpaceX/Telemetrii.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Eksplozja rakiety Falcon 9 (1.09.2016)
« Odpowiedź #114 dnia: Wrzesień 09, 2016, 17:24 »
Ciekawa z tym sprawa. Czy jest szansa, aby zebrać dostępne informacje odnośnie rakiety i podzielić je na znane i wciąż nieznane?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Eksplozja rakiety Falcon 9 (1.09.2016)
« Odpowiedź #115 dnia: Wrzesień 09, 2016, 19:01 »
"Wbrew wcześniejszym doniesieniom, dziś wygląda już na to, że koszt utraconego satelity, jak również wystrzelenia jego zamiennika zostanie pokryty z pieniędzy z ubezpieczenia. W ramach ubezpieczenia przedstartowego producenta instrumentu firmy IAI Spacecom otrzyma 200 mln USD. Od SpaceX firma otrzyma z kolei 50 mln USD lub darmowy start. Wyprodukowanie nowego instrumentu zajmie jednak, co najmniej 2-3 lata."

http://www.space24.pl/443225,izraelskie-problemy-po-utracie-satelity-amos-6

Ja wyczytałem coś całkiem innego: że Spacecom zamierza podać SpaceX (oraz inne firmy, w tym IAI) do sądu: http://www.jerusalemonline.com/news/world-news/the-israeli-connection/spacecom-plans-to-sue-spacex-23398.

Spacecom oczekuje odszkodowań w wysokości 205 mln USD, ponadto od SpaceX chce 50 mln USD.

Tymczasem jednak Spacecom traci ogromne pieniądze. Według Tel Aviv Stock Exchange Spacecom stracił na wartości ponad 40% od czasu katastrofy (np. http://www.parabolicarc.com/2016/09/04/spacecoms-stock-crashes-40-percent-falcon-9-accident/). Na początku straty były większe, ale teraz ustabilizowały się właśnie na 40%. Ale nie do odrobienia będzie strata możliwości realizacji umów, które miały być realizowane dzięki satelicie Amos-6.

Offline MtK

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 7
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Eksplozja rakiety Falcon 9 (1.09.2016)
« Odpowiedź #116 dnia: Wrzesień 09, 2016, 19:37 »
Elon Musk (Twitter):

Cytuj
Particularly trying to understand the quieter bang sound a few seconds before the fireball goes off. May come from rocket or something else.


Offline Logos

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 125
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Eksplozja rakiety Falcon 9 (1.09.2016)
« Odpowiedź #117 dnia: Wrzesień 09, 2016, 20:29 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Eksplozja rakiety Falcon 9 (1.09.2016)
« Odpowiedź #118 dnia: Wrzesień 11, 2016, 11:56 »
Z tym sabotażem, to jednak bym nie przesadzał. Sądzę, że SpaceX ma też na tyle dobre systemy monitoringu + zaufanie do pracowników, że ten scenariusz odrzucił od razu.

Natomiast moim zdaniem każdy scenariusz napisany przez Florydziaka jest słaby i w zasadzie nie do obronienia. :P No chyba, że rzeczywiście w USA każdy sobie chodzi wokół KSC ze snajperką i nie jest przez nikogo zatrzymywany w dniu testu rakiety. :D

---
Edit - ciekawa notka od Florydziaka:
Cytuj
Aha – mam ciekawe zdjęcie Lc-40 ale to wieczorem jak ściągnę z aparatu. Widać ze SpaceX nie próżnuje i prace nad naprawieniem platformy idą ostro do przodu – myśle ze jutro zniknie z niej T/E – dziś mieli juz wszelkie dźwigi na miejscu i wyraźnie sie przygotowywali do położenia go na płasko.

http://florydziak.com/blogger/2016/09/przyczyna-eksplozji-falcona-9.html
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2016, 12:03 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline marekfk

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 107
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Eksplozja rakiety Falcon 9 (1.09.2016)
« Odpowiedź #119 dnia: Wrzesień 11, 2016, 22:36 »
Witam
Jako że to mój pierwszy post to witam wszystkich. Czytam Wasze forum regularnie od paru lat.
Astronautyka to nie jest moje hobby czy zawód, czytam z ciekawości :) więc jako laik się do tej pory nie rejestrowałem.
Ponieważ jednak poruszona zostały tematy z mojego hobby to się postanowiłem odezwać :)

A jednak dyskutuje się o sabotażu http://florydziak.com/blogger/2016/09/czyzby-sabotaz.html

Na blogu Florydziaka poruszono arcyciekawy temat strzału do zatankowanej rakiety.
Myślałem już wcześniej na temat podatności takiej rakiety na tego typu atak terrorystyczny.
Pomijam tutaj prawdopodobieństwo tego zdarzenia i ewentualnych "podejrzanych" :) a jedynie skupiam się na "technicznych możliwościach".

Podany u Florydziaka dystans 1000m jest wręcz dziecinnie łatwy biorąc pod uwagę rozmiary F9.
Najlepszy udokumentowany strzał snajperski to 2800m i to do postaci ludzkiej, a więc celu powiedzmy 1,7x0,5m.
Statyczny cel o rozmiarach prawie 60x4m zakładając wysokiej klasy broń, elaborowaną amunicję, precyzyjne dane pogodowe i użycie kalkulara balistycznego, to myślę że jest do trafienia  z gruubo ponad 5 km.  Dodatkowo z takiej odległości możemy strzelać wiele wiele razy. (używając tłumika będzie raczej mało prawdopodobne że ktoś z tak dużej odległości usłyszy strzał nawet z bardzo silnej amunicji)

A więc wracając na przylądek Canaveral :)
Jaka jest tam strefa ściśle chroniona? i z jakiej odległości można oglądać start na żywo?
(czy też na przygotowania i próby obszar z ograniczonym dostępem jest mniejszy a na start większy)
czyli podstawowe pytanie: czy w ogóle jest możliwy taki hipotetyczny strzał całkowicie z poza strefy chronionej?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2016, 22:39 wysłana przez marekfk »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Eksplozja rakiety Falcon 9 (1.09.2016)
« Odpowiedź #119 dnia: Wrzesień 11, 2016, 22:36 »