Autor Wątek: Chang'e-3  (Przeczytany 195389 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #555 dnia: Czerwiec 17, 2014, 09:17 »
Ponoć radioamatorzy wykrywali tylko sygnał nośny i tylko z łazika, tak więc pewnie nic już tam nie działa.

https://twitter.com/uhf_satcom

Bardzo ciekawa informacja! Warto obserwować kolejne doniesienia w kwestiach aktywności Chang'e 3 i Yutu.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #556 dnia: Lipiec 09, 2014, 20:37 »
Pojawiły się zupełnie niespodziewanie "nowe" fotki z Yutu. Zupełnie nie wiem, kiedy je zrobiono, ale zgaduję, że w grudniu/styczniu, nie później.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #557 dnia: Lipiec 10, 2014, 06:47 »
Super niespodzianka, właśnie takich fotek mi brakowało. Może te fotki są składową panoramy, jaką łazik wykonał w Sol 1?
Szkoda, że nie ma więcej fotek....

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #558 dnia: Lipiec 10, 2014, 10:06 »
I jeszcze trzy zdjęcia z HazCam (w tym para stereoskopowa), z publikacji po chińsku. Jakość jest oczywiście zdegradowana.

Przy okazji, trzeba zerwać z mitem, że na lądowniku jest RTG. Zasilanie jest tylko z paneli słonecznych, a elektronika umożliwiająca włączenie lądownika po nocy (na podstawie sygnału z detektorów Słońca) jest zasilania przez baterię. W źródłach anglojęzycznych jest mnóstwo nieścisłości i nikt nie rozumie jak ta sonda jest skonstruowana i jak działa :P

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #558 dnia: Lipiec 10, 2014, 10:06 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #559 dnia: Lipiec 10, 2014, 11:22 »
 8)

A czy można prosić Scorusie o linka do tej publikacji? Z góry dziękuję  :)

Ciekawa sprawa z działaniem lądownika Chang 3. Fajne, że poza Chińczykami nikt nie wie jak to ustrojstwo działa. Hi hi  ;D
« Ostatnia zmiana: Lipiec 10, 2014, 11:24 wysłana przez ekoplaneta »

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #560 dnia: Lipiec 10, 2014, 11:41 »
Nie znajdę już tego w sieci, bo całość jest po chińsku, łącznie ze stroną czasopisma. W ciemno to kiedyś ściągałem i potem segregowałem.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #561 dnia: Lipiec 24, 2014, 16:52 »
Yutu jeszcze działa:
http://www.kosmonauta.net/2014/07/chiny-yutu-i-change-5/
 :o  :)
Prawdopodobnie zawadził o jakiś kamień, i następnie uległ uszkodzeniu i dlatego nie może się przemieszcać.

A propos poprawek dla Yutu 2.
Dlaczego ewentualne poprawki mogą opoźnić jego start? Myślę, że to sprawa programu komputerowego. Np. MERy nie uszkodziły kamienie, tylko Spirita wykończył pośrednio miałki piasek  ::)

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #562 dnia: Lipiec 24, 2014, 18:44 »
Do tej pory było gadanie, że awarii uległa kontrola mechanizmów i silników. Tak więc łazik nie mógłby złożyć paneli słonecznych przed nocą księżycową. Moduł kontroli mechanizmów w zintegrowanej jednostce elektroniki łazika obsługuje wszystkie 17 silników (kół, paneli słonecznych i masztu kamer), ale jego komponenty są podwojone. Tak więc mała jest szansa żeby nagle wszystko wysiadło. Więc jak jest z tymi panelami słonecznymi i kontrolą temperatury w czasie nocy. W końcu po awarii było gadane, że łazik działa coraz gorzej w związku z syklem dnia i nocy.

Teraz mówią, że nie przewidzieli, że dużo kamieni będzie naokoło leżeć. Głupoty jakieś :P
http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2014/07211715-change-3-update-still-alive.html

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #563 dnia: Lipiec 24, 2014, 18:58 »
He he ciekawa historia, dobre podglebie dla teorii spiskowych.
Może łazik walnał w kaiś kamyczek i to mu popsuło np. silniki  ;)

A na stronce Planetary Society jest obrazeczek, którego wcześniej nie widziałem.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 24, 2014, 19:54 wysłana przez Scorus »

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #564 dnia: Lipiec 26, 2014, 15:22 »
Mamy odpowiedź skąd to klepanie głupot. Jest to zwykła czerwona propaganda.

Cytuj
Data from foreign researchers projected that there would be four stones, each above 20 cm, on average every 100 square meters, but the quantity and size of the stones that Yutu has encountered has far exceeded this expectation, Zhang said in an exclusive interview with Xinhua.
http://news.xinhuanet.com/english/china/2014-07/21/c_133499472.htm

Tak więc nie podobają się wyniki zagraniczne. Dane z DIVINER są w PDS nawet w formie czystych pakietów telemetrycznych tak jak je odebrało DSN, więc można sobie z nimi robić co się chce, nawet od poziomu surowego odczytu prądu  z detektora.

Takie gadanie jest tam bardzo charakterystyczne.
W wywiadzie z człowiekiem od kamery na lądowniku padało stwierdzenie, że maszt i system pozycjonujący on dużo lepszy od zagranicznych systemów tego typu, bo najlżejszy i najlepiej zaprojektowany. Jakby można było porównać maszt z jedną głowicą do masztu z 1) dwoma głowicami PanCam, dwoma głowicami MastCam i peryskopem MiniTES; 2) dwoma głowicami MastCam, czterema głowicami NavCam, Mast Unit ChemCam i dwoma wysięgnikami REMS. Natomiast w przypadku Yinghuo-1 było mówione, ze trzeba się spieszyć z badaniami otoczenia Marsa, bo amerykański MAVEN jest do tego przeznaczony. Jakby mały orbiter bez napędu, z magnetometrem i detektorem elektronów na przypadkowej orbicie mógłby być porównywalny z MAVEN.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #565 dnia: Sierpień 18, 2014, 17:13 »
Yutu nadal działa! To już chyba 9 dzień misji!
Cytuj
Yutu Lunar Rover still on the air with carrier only, downlinking on 8462.031342MHz and falling. FFT @ http://pjm.uhf-satcom.com/twtr/yutu_170814.jpg … - great stuff!!

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #566 dnia: Sierpień 18, 2014, 21:52 »
Yutu nadal działa! To już chyba 9 dzień misji!
Cytuj
Yutu Lunar Rover still on the air with carrier only, downlinking on 8462.031342MHz and falling. FFT @ http://pjm.uhf-satcom.com/twtr/yutu_170814.jpg … - great stuff!!

Wow, to jednak sukces. Za pierwszym razem wysłać łazika, który będzie działać tak długo. Księżyc to nie Mars, tu panują około 2-tygodnowe dnie i noce, co jest dużym wyzwaniem dla aparatury  ::)

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #567 dnia: Sierpień 19, 2014, 00:02 »
Inna sprawa, że od końca drugiego dnia łazik do niczego się nie nadaje. Teraz można co najwyżej śledzić degradację elektroniki. A i to rzadko, bo głownie sygnał nośny jest wykrywany. Od trzeciego dnia księżycowego sygnał modulowany został odebrany bodajże raz.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2014, 00:03 wysłana przez Scorus »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #568 dnia: Sierpień 19, 2014, 01:51 »
Inna sprawa, że od końca drugiego dnia łazik do niczego się nie nadaje. Teraz można co najwyżej śledzić degradację elektroniki. A i to rzadko, bo głownie sygnał nośny jest wykrywany. Od trzeciego dnia księżycowego sygnał modulowany został odebrany bodajże raz.

Racja Scorusie. Mi chodziło o to, że w ogóle coś działa w łaziku pomimo uszkodzeń w mechaniźmie składającym panele fotowoltaiczne, ponad pół roku bytności na Księżycu.....

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #569 dnia: Sierpień 19, 2014, 16:52 »
Inna sprawa, że od końca drugiego dnia łazik do niczego się nie nadaje. Teraz można co najwyżej śledzić degradację elektroniki. A i to rzadko, bo głownie sygnał nośny jest wykrywany. Od trzeciego dnia księżycowego sygnał modulowany został odebrany bodajże raz.
Wszystko się zgadza Scorusie , ale propaganda to propaganda ( jeśli to  ma chińczykom "pomóc" w następnych misjach na łysego to jest pozytywne)
pozdrawiam

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #569 dnia: Sierpień 19, 2014, 16:52 »