Autor Wątek: Orion EFT-1 (Exploration Flight Test 1) - grudzień 2014  (Przeczytany 103168 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2644
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Orion EFT-1 (Exploration Flight Test 1) - grudzień 2014
« Odpowiedź #495 dnia: Grudzień 06, 2014, 10:41 »
Start Delty z Orionem:



Orion na spadochronach:



Wyławianie Oriona:
The Dark Side of the Moon

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Orion EFT-1 (Exploration Flight Test 1) - grudzień 2014
« Odpowiedź #496 dnia: Grudzień 07, 2014, 19:13 »

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2622
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Orion EFT-1 (Exploration Flight Test 1) - grudzień 2014
« Odpowiedź #497 dnia: Grudzień 07, 2014, 19:55 »
Niezła galeria;)))

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2272
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Orion EFT-1 (Exploration Flight Test 1) - grudzień 2014
« Odpowiedź #498 dnia: Grudzień 09, 2014, 11:41 »
Orion już w San Diego. Do końca przyszłego tygodnia ma znaleźć się na Florydzie:

http://spaceflightnow.com/2014/12/09/orion-spacecraft-back-on-land/
GG 8698011

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Orion EFT-1 (Exploration Flight Test 1) - grudzień 2014
« Odpowiedź #498 dnia: Grudzień 09, 2014, 11:41 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Orion EFT-1 (Exploration Flight Test 1) - grudzień 2014
« Odpowiedź #499 dnia: Grudzień 09, 2014, 12:39 »
Orion już w San Diego. Do końca przyszłego tygodnia ma znaleźć się na Florydzie:

http://spaceflightnow.com/2014/12/09/orion-spacecraft-back-on-land/

A czy na Florydzie do oglądania dostępny on będzie dla szerokiej publiczności? Jeśli tak, to może przy okazji nam Marek go sfoci  :)

Offline kajja

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Orion EFT-1 (Exploration Flight Test 1) - grudzień 2014
« Odpowiedź #500 dnia: Grudzień 10, 2014, 21:43 »
O, fotorelacja to by było coś!

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Orion EFT-1 (Exploration Flight Test 1) - grudzień 2014
« Odpowiedź #501 dnia: Grudzień 11, 2014, 15:49 »
A czy na Florydzie do oglądania dostępny on będzie dla szerokiej publiczności? Jeśli tak, to może przy okazji nam Marek go sfoci  :)

Gwarantuję że jeżeli będzie taka możliwość, to będzie dużo dokładnych zdjęć. Ale nie mam pojęcia czy pokażą go. W sumie to podejrzewam że nie, jako że mają go zamiar jeszcze raz użyć = nie mogą ryzykować że ktoś coś uszkodzi.
Zapraszam na mój blog :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2622
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Orion EFT-1 (Exploration Flight Test 1) - grudzień 2014
« Odpowiedź #502 dnia: Grudzień 13, 2014, 05:08 »
Lotem Oriona, który w ubiegłym tygodniu ruszył w pierwszą podróż w przestrzeni kosmicznej, sterował 12-letni procesor i komputer, który daleki jest od najnowszych rozwiązań stosowanych w domowych pecetach. Lot przebiegł bardzo dobrze. Lepiej być nie mogło. A osiągnęliśmy to dzięki licznym testom. Umieściliśmy nasz system w odpowiednim środowisku i testowaliśmy go na wszystkie możliwe sposoby - mówi Matt Lemke, który był odpowiedzialny za awionikę, zasilanie i oprogramowanie Oriona. Żeby dokonać czegoś takiego należy rozumieć, co chce się osiągnąć. W naszym przypadku chcieliśmy zakończonego sukcesem, bezproblemowego lotu w kosmosie. Tu nie chodziło o najnowszą technologię - stwierdza Lemke i dodaje, że testowano też najbardziej nieprawdopodobne scenariusze. Sprawdzano każdy możliwy problem, jaki mógł wystąpić. Myślę, że bardzo dobrze przepracowaliśmy fazę projektową i testową. Martwiliśmy się każdym szczegółem, każdą anomalią. Dzięki temu przez cały czas rozumieliśmy, co się dzieje i gdy wystąpił jakiś problem, już go znaliśmy i wiedzieliśmy, jakie jest rozwiązanie - stwierdza.

Lemke zdradza, że komputerem pokładowym Oriona była maszyna, którą pierwotnie firma Honeywell International zbudowała na potrzeby samolotu Boeing 787. Komputer korzysta z procesora PowerPC 750 FX, który zadebiutował w 2002 roku. NASA przebudowała komputer tak, by wytrzymał on wibracje Oriona, zastosowano grubszą płytę główną i wzmocniono inne podzespoły. Ponadto na pokładzie Oriona umieszczono dwa komputery zapasowe. Prawdopodobieństwo, że zawiodą wszystkie trzy maszyny wynosiło mniej niż 1:180000.

Lemke już wie, że komputery wyszły bez szwanku ze spotkania z promieniowaniem kosmicznym w Pasach Van Allena. Teraz eksperci analizują dane, które zostały pobrane z Oriona już w czasie, gdy na pokładzie USS Anchorage płynął on do San Diego. Dotychczas wiemy, że komputery nie miały żadnych problemów z obsłużeniem lotu. Właśnie zaczęliśmy szczegółową analizę danych. Dzięki niej dowiemy się, czy pojawiły się jakieś błędy w układach pamięci lub w transmisji danych. Przeglądamy dane linia po linii i szukamy w nich wszystkich błędów - mówi. Ekspertów szczególnie interesuje TTEthernet (Time-Triggered Ethernet). Ten system komunikacji zadebiutował właśnie w przestrzeni kosmicznej.

Lemke wie, że analiza danych z Oriona nie będzie łatwym zadaniem. To jedna z najtrudniejszych rzeczy, jakie mamy do zrobienia. Mamy tam wiele połaczeń, wiele zestawów danych. Musimy się dowiedzieć, czy gdziekolwiek wystąpił jakikolwiek błąd.

Inżynierowie NASA już przystąpili do budowy komputera, który będzie sterował Orionem podczas kolejnego lotu, zaplanowanego na rok 2018. Kaomputer będzie korzystał z procesora PowerPC 750FX, jednak ma być tańszy i łatwiejszy w budowie. Wykorzystamy ten sam układ i ten sam projekt. Wprowadzimy niewielkie zmiany. Chcemy upewnić się, że potrafimy zbudować komputer jak najmniejszym kosztem. W komputerze były części wykonane ręcznie przez naszych techników. Chcielibyśmy zautomatyzować ten proces - stwierdził Lemke. Wydatki związane z budową i testowaniem komputerów dla Oriona przekroczyły milion dolarów. NASA ma nadzieję, że kwotę tę uda się obniżyć o 20%.
http://kopalniawiedzy.pl/Orion-komputer-pokladowy-procesor,21556

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Orion EFT-1 (Exploration Flight Test 1) - grudzień 2014
« Odpowiedź #503 dnia: Grudzień 13, 2014, 12:30 »
W naszym przypadku chcieliśmy zakończonego sukcesem, bezproblemowego lotu w kosmosie. Tu nie chodziło o najnowszą technologię - stwierdza Lemke i dodaje, że testowano też najbardziej nieprawdopodobne scenariusze.

Rozumiem konserwatyzm, ale nurtuje mnie pytanie o możliwość dostosowania takich komputerów pokładowych do kart GPU obsługujących CUDA. Co tym myślicie?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Orion EFT-1 (Exploration Flight Test 1) - grudzień 2014
« Odpowiedź #504 dnia: Grudzień 13, 2014, 12:42 »
W naszym przypadku chcieliśmy zakończonego sukcesem, bezproblemowego lotu w kosmosie. Tu nie chodziło o najnowszą technologię - stwierdza Lemke i dodaje, że testowano też najbardziej nieprawdopodobne scenariusze.

Rozumiem konserwatyzm, ale nurtuje mnie pytanie o możliwość dostosowania takich komputerów pokładowych do kart GPU obsługujących CUDA. Co tym myślicie?
              ... a po co? Pamietaj, az tak duzo to one nie licza za to klopoty z bledami sa potworne. W kosmosie nke sa potrzebne cuda, tylko stbilnosc;-) Juz podczas misji do Hubble kompuery shuttle byly pod stala obserwacja bo z lekka wariowaly, a toto ma latac o wiele dalej;-) Z powazaniem
                                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Orion EFT-1 (Exploration Flight Test 1) - grudzień 2014
« Odpowiedź #505 dnia: Grudzień 13, 2014, 13:45 »
Rozumiem konserwatyzm, ale nurtuje mnie pytanie o możliwość dostosowania takich komputerów pokładowych do kart GPU obsługujących CUDA. Co tym myślicie?

Ja myślę, że komputer pokładowy Apollo miał ~4kB RAM, ~70kB ROM i wykonywał max 85k instrukcji na sekundę. I wystarczyło.

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2272
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Orion EFT-1 (Exploration Flight Test 1) - grudzień 2014
« Odpowiedź #506 dnia: Grudzień 19, 2014, 10:46 »
Orion wrócił do KSC dwa tygodnie po historycznej misji.

http://spaceflightnow.com/2014/12/19/orion-is-back-home/
GG 8698011

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Orion EFT-1 (Exploration Flight Test 1) - grudzień 2014
« Odpowiedź #507 dnia: Grudzień 20, 2014, 19:25 »
Widok z okna Oriona podczas powrotu na Ziemię:


Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2636
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Orion EFT-1 (Exploration Flight Test 1) - grudzień 2014
« Odpowiedź #508 dnia: Grudzień 20, 2014, 20:30 »
Widok z okna Oriona podczas powrotu na Ziemię:

To dla mnie najefektowniejsze kilka minut nagrań jakie w tym roku widziałem. Rety, ależ fenomenalnie zarejestrowane wejście w atmosferę! Chyba (nie wiem?) pierwszy raz mamy tak dokładny zapis tego etapu powrotu z perspektywy miejsca dla astronauty! Czy z wcześniejszych programów kosmicznych są podobne niepocięte od początku do końca zapisy etapu "opiekania" statków? Nie fragmenty (bo z STS są takie kawałki), ale całość jak tutaj?

No niesamowite! :) Godzinami będę to oglądać :D
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2014, 21:03 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 842
Odp: Orion EFT-1 (Exploration Flight Test 1) - grudzień 2014
« Odpowiedź #509 dnia: Grudzień 20, 2014, 22:03 »
Coś w podobie:
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Orion EFT-1 (Exploration Flight Test 1) - grudzień 2014
« Odpowiedź #509 dnia: Grudzień 20, 2014, 22:03 »