Autor Wątek: Apollo 11  (Przeczytany 104977 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 26, 2013, 20:10 »
Bardzo ciekawy materiał, dzięki Air Q!
Jest jakiś problem z wyświetlaniem zdjęć z tej witryny w postach, nie zawsze je widać, wklejam jako załączniki.
The Dark Side of the Moon

Offline Saturn1b

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 51
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 27, 2014, 04:09 »
Mnie od czasu jak się zainteresowałem programem Apollo, ciekawi fakt czy faktycznie załoga Apollo 11 była przygotowywana do lądowania na księżycu bo była ona najlepsza ze wszystkich załóg osobowo, czy po prostu przyszedł ich numer i akurat trafiło na lądowanie?
Bo np Apollo 10 prawie lądował 15 km i powrócił i jakoś nie mówi się o nich jako najlepsi?
Dodatkowo są wzmianki że posiadali truciznę na wypadek braku możliwości startu czy inne załogi do Apollo 17 też posiadały, nie wspomnę już o dzisiejszych osobach na stacji orbitalnej?
Inna kwestia faza lądowania i te zawsze, czytać można dramatyczne opisy tego siadania na księżycu, ile w tym dramaturgi i ile faktów, dodatkowo 5 następnych misji nic nie ma na temat fazy lądowania przeciążenia komputera, Apollo 10 też nic nie było.
Tak czy siak są oni chyba najbardziej poszkodowani ze wszystkich 6 misji na księżyc bo najkrócej byli na powierzchni i tylko po to żeby wylądować, wbić flagę pobrać kilka próbek i ociekać jak najszybciej.
I ta nagonka medialna na koniec, przez która ciężko odróżnić co jest faktem a co tylko medialnym wyróżnieniem

Pozdrawiam.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 27, 2014, 09:55 »
Tak czy siak są oni chyba najbardziej poszkodowani ze wszystkich 6 misji na księżyc bo najkrócej byli na powierzchni i tylko po to żeby wylądować, wbić flagę pobrać kilka próbek i ociekać jak najszybciej.
I ta nagonka medialna na koniec, przez która ciężko odróżnić co jest faktem a co tylko medialnym wyróżnieniem

Pozdrawiam.

No nie wiem. O Armstrongu to bardziej rozgarnięte dzieciaki wiedzą kto to taki. A o Collinsie czy Aldrinie już chyba nie Nie wspominam o załogach pozostałych misji Apollo. Ale z tą długością misji to już masz rację  :)

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 28, 2014, 02:27 »
Mnie od czasu jak się zainteresowałem programem Apollo, ciekawi fakt czy faktycznie załoga Apollo 11 była przygotowywana do lądowania na księżycu bo była ona najlepsza ze wszystkich załóg osobowo, czy po prostu przyszedł ich numer i akurat trafiło na lądowanie?
Tak akurat wypadlo bo nikt nie wiedzial przez pewien czas czy faktycznie 11 bedzie pierwsza.
Cytuj
Dodatkowo są wzmianki że posiadali truciznę na wypadek braku możliwości startu
To dawno zdementowana plotka. NASA nigdy nie dala trucizny zadnemu astronaucie. Zreszta jeden z astronautow sie z samego pomyslu wykpiwal - po co bylaby im trucizna skoro zawsze byli o centymetry od smierci, wystarczyloby otworzyc wlaz i smierc przyszlaby w sekunde.
Cytuj
dodatkowo 5 następnych misji nic nie ma na temat fazy lądowania przeciążenia komputera
Aldrin w znanym filmie mowi jak sobie z tym alarmem poradzono i dlaczego nigdy juz to sie nie powtorzylo.
Cytuj
najbardziej poszkodowani ze wszystkich 6 misji na księżyc bo najkrócej byli na powierzchni i tylko po to żeby wylądować, wbić flagę pobrać kilka próbek
Zupelnie mi ta argumentacja nie trafia do przekonania, jesli mozna mowic o jakims poszkodowaniu to wedlug mnie najbardziej poszkodowani byli ci z Apollo 13 a konkretnie taki Lovell ktory byl dwa razy kolo Ksiezyca a nigdy nie ladowal. Apollo 11 robil cos czego nikt przed nimi nie robil, nawet w przyblizeniu, wiec jak mozna tu mowic o najmniejszym poszkodowaniu.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 28, 2014, 02:41 wysłana przez olasek »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 28, 2014, 02:27 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 20, 2014, 21:14 »
Mam nadzieję, że pamiętacie:
45 lat temu.....
http://www.wprost.pl/ar/457952/45-rocznica-misji-Apollo-11-na-Ksiezyc/

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 20, 2014, 21:20 »
Mam nadzieję, że pamiętacie:
45 lat temu.....
http://www.wprost.pl/ar/457952/45-rocznica-misji-Apollo-11-na-Ksiezyc/

NASA wystarczająco w tym tyg. przypominała z ponad 1h filmikami na YT ;P

Lądowanie okiem polskich historyków:

Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 20, 2014, 23:27 »
Mówili nawet o tym w Teleekspresie, coś więcej miało być w Teleekspresie ekstra, ale jako zapalony kibic golfa i aktywny swego czasu minigolfista (nawet mam na swoim koncie wicemistrzostwo Polski) wolałem oglądać TheOpen, jeden z najważniejszych turniejów golfowych w roku. :)

A co do samego wydarzenia - jeszcze dziś wielu wątpi w prawdziwość tego lotu, ba - jest przekonanych o mistyfikacji.
Argumenty, które wysuwają jest łatwo obalić, ale ciężko jest dyskutować z ludźmi, którzy nie mają podstawowej wiedzy nawet odnośnie swoich argumentów.
Za mojego życia ludzie polecieli pierwszy raz na Księżyc, kilka lat później, już po zakończeniu programu Apollo w mediach i nie tylko mówiono o rychłym podboju Marsa i wyprawach do innych planet, a co z tego wyszło i dlaczego, wiemy. Trochę szkoda, ale to nie mienia faktu, że program Apollo, to jeden z najważniejszych w historii. To naprawdę niesamowite, że ludzie tam byli!
The Dark Side of the Moon

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 20, 2014, 23:56 »
No to w 45 rocznice warto przypomnieć lądowanie:
http://www.firstmenonthemoon.com/
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 21, 2014, 00:09 »
Wspomniany Teleekspress ekstra:
http://www.tvp.info/15855135/20072014-1715
11 minuta. Nie wiem czy warto polecać, zaledwie 1 minuta i nic specjalnego, no ale było.
The Dark Side of the Moon

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 21, 2014, 02:20 »
Lądowanie okiem polskich historyków:
Tylko jak na historykow powinni  miec te szczegoly lepiej dopracowane a nie mowic ze tych ladowan bylo 10 i ze 20 astronautow chodzilo po powierzchni no ale licza sie dobre checi ;)

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 21, 2014, 12:21 »
Lądowanie okiem polskich historyków:
Tylko jak na historykow powinni  miec te szczegoly lepiej dopracowane a nie mowic ze tych ladowan bylo 10 i ze 20 astronautow chodzilo po powierzchni no ale licza sie dobre checi ;)
Wiesz oni tam o wszystkim rozmawiają więc wiedzę mają jednak zapewne mniejszą na niektóre tematy a na inną większą :)
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 21, 2014, 18:28 »
Tylko jak na historykow powinni  miec te szczegoly lepiej dopracowane a nie mowic ze tych ladowan bylo 10 i ze 20 astronautow chodzilo po powierzchni no ale licza sie dobre checi ;)
Mniej więcej właśnie taki właśnie komentarz umieściłem wczoraj na Youtube pod tym filmem.
The Dark Side of the Moon

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #42 dnia: Lipiec 21, 2014, 21:32 »
A co do samego wydarzenia - jeszcze dziś wielu wątpi w prawdziwość tego lotu, ba - jest przekonanych o mistyfikacji.
Jak w Wiadomościach na TVP zrobili reportaż to bardziej skupili się na rozważaniu mistyfikacji, niż samym locie. Nie ma co się dziwić, że nadal jest wielu sceptyków, skoro w mainstreamowych mediach nadal się nad tym zastanawiają ::)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #43 dnia: Lipiec 21, 2014, 22:19 »
Nowe nagranie z LRO:


Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #44 dnia: Lipiec 22, 2014, 07:26 »
Za mojego życia ludzie polecieli pierwszy raz na Księżyc, kilka lat później, już po zakończeniu programu Apollo w mediach i nie tylko mówiono o rychłym podboju Marsa i wyprawach do innych planet, a co z tego wyszło i dlaczego, wiemy. Trochę szkoda, ale to nie mienia faktu, że program Apollo, to jeden z najważniejszych w historii. To naprawdę niesamowite, że ludzie tam byli!

Hmm. Jakby ludzie polecieli na Marsa w latach 70-80-tych to po pierwsze nie wiadomo czy by wrócili z tej podróży. Czy medycyna kosmiczna, technologia systemów zamkniętych (recykling wody, powietrza itp) były wówczas tak opracowane, żeby pozwoli sobie na lot międzyplanetarny?
A ponadto, czy dzisiejsza technologia, nie mówiąc o tej sprzed 40-30 lat, zapobiegnie kontaminacji Marsa ziemskimi mikrobami?
Czy wiedza o Marsie z lat 80-tych pozwalała na podbój Marsa? Przecież o nadchloranach to dopiero dowiedzieliśmy się za kadencji Phoenixa w 2008 roku. Choć w latach 80-tych w książce Zdzisława Ilczuka (chyba tak się nazywał) ,,Życie pozaziemskie" wysuwano przypuszczenia o nadtlenkach (ale żelaza) w glebie Marsa, które miały imitować marsjańskie życie w eksperymentach Vikingów.

Ja również żałuję, że Apollo do dzisiejszego dnia nie ma kontynuacji.
Kiedyś w latach 80-tych w ,,Kwancie" słyszałem, że ludzie mogą polecieć na Marsa około 2000 roku. Z dzisiejszej mojej wiedzy domyślam się, ze wówczas komentowano chyba projekt SEI, i propozycję Zubrina - Na Marsa w dekadę ;-)
Niestety rok 2000 minął a my nawet na Księżyc nie wróciliśmy.
Żeby przestać narzekać, cieszę się, ze jestem świadkiem ciekawych misji planetarnych - tych bezzałogowych. Takie żuczki jak: MERy, MSL, Chang 3... A ptaszki: Cassini, Dawn, MRO, zasłużone Voyagery  :) To też spuścizna kosmicznego wyścigu (z wyjątkiem Changa 3) z lat 60-tych.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Apollo 11
« Odpowiedź #44 dnia: Lipiec 22, 2014, 07:26 »