Autor Wątek: Uran (zbiorczo)  (Przeczytany 64903 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Uran (zbiorczo)
« dnia: Lipiec 15, 2010, 14:50 »
Czas na wątek dla siódmej planety w naszym Układzie Słonecznym. Mam nadzieję, że kiedyś będzie on bardzo chodliwy (przy okazji jakiejś misji do Urana! :))).



Data pierwotnej publikacji - 05/01/2010

Niedawno całkowicie przypadkowo natknąłem się na pewien ciekawy dokumencik PDF traktujący o innej przyczynie nabycia dziwacznej cechy siódmej planety naszego Układu Słonecznego, Urana. Jest to bowiem planeta, której obecne (stabilne!) nachylenie względem orbity wynosi 97 stopni. W astronomicznym światku panuje przekonanie, że to na skutek uderzenia innego ciała niebieskiego nastąpiła ta zmiana w nachyleniu. W przytaczanym dokumencie dwóch astronomów Gwenael Boue i Jacques Lascar prezentuje inne wytłumaczenie niespotykanego nachylenia Urana posługując się modelem Nice (migracje planet). Za zmianę nachylenia miałby odpowiadać zagubiony satelita (być może wyrzucony poza układ słoneczny) i tymczasowa duża inklinacja planety.

http://arxiv.org/PS_cache/arxiv/pdf/0912/0912.0181v1.pdf

Dokument przejrzałem na szybko, ale teoria ciekawa! :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2012, 20:20 wysłana przez Scorus »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Uran (zbiorczo)
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 16, 2010, 16:29 »
Mnie zastanawia, czy NASA wogóle przewiduje jakąś flagową misję w system Urana czy Neptuna z lądownikami (jak swego czasu wybajdurzony w którejśtam z kolei "wizji" Triton Lander). Swego czasu przebąkiwano o New Horizons 2 ale chyba pomysł szybko upadł.
Naprawdę szkoda, że nic w tej materii się chyba nie kroi (jeśli coś kroi - to oświećcie), oba gazowe giganty aż się proszą o dokładniejsze zbadanie, w tym także ich pasjonujące księżyce jakchociażby Miranda czy szczególnie niesamowity Tryton.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Uran (zbiorczo)
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 16, 2010, 16:34 »
Propozycji jest kilka, ale głównie w kierunku Neptuna, który wydaje się być "ciekawszy" od Urana:

http://futureplanets.blogspot.com/2009/08/white-paper-argo-mission-to-neptune.html

(poza tym zarówno Uran jak i Neptun należą chyba do jednej klasy planet, więc misja na Neptuna może/powinna przynieść tyle samo informacji o Uranie, co misja na Urana)

Obecnie problemem dla NASA są chyba fundusze i brak plutonu do zasilania takich misji.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Uran (zbiorczo)
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 08, 2010, 17:07 »
W sąsiednim wątku o Neptunie też zamieściłem podobną informację, tj. materiał z Obserwatorium Palomar uzyskany przy użyciu 200 calowego (5 metrowe zwierciadło) Teleskopu Hale. Oczywiście skorzystano tutaj także z systemu Adaptive Optics.

Zdjęcie jest we fałszywych kolorach. Udało się też wyciągnąć pierścienie (nieźle!), chyba dzięki naświetlaniu w bliskiej podczerwieni.. oprócz tego na tarczce widoczne jakieś chmurki :



(Źródło.)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Uran (zbiorczo)
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 08, 2010, 17:07 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Uran (zbiorczo)
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 09, 2010, 19:01 »
Hmm...
 Ja tu widzę coś w rodzaju urańskiej wielkiej "czerwonej" plamy (zamiast "czerwonej" wstaw odpowiedni kolor :) ).

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Uran (zbiorczo)
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 09, 2010, 20:53 »
Zawsze myślałem, że to co dzieje się w atmosferze 7 i 8 planety w naszym Układzie Słonecznym (czyli wiry, chmury, itd.) jest niemożliwe do zaobserwowania przez sprzęt obserwacyjno-rejestrujący znajdujący się na Ziemi. Stąd też bardzo mnie zdziwiło to, że tak dobrze widać te struktury, bo chyba do samego faktu ich istnienia nie można się przyczepić? Bardzo dużo na tarczy dzieje się szczególnie w wypadku Neptuna, chociaż i na powyższym Uranie widzimy dwa wiry oraz jakieś zarysowania pasów chmur...

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Uran (zbiorczo)
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 19, 2011, 09:24 »
Fajny artykuł na temat hipotetycznej misji na Urana. Rozplanowanie przelotów, itd. Najciekawsze jest to, że pod koniec trwającej 3 lata misji, sonda stała by się sztucznym satelitą Ariela - jednego z księżyców siódmej planety w US.

http://www.kosmonauta.net/index.php/Technologie/Misje/misja-w-stylu-galileo-uran.html

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Uran (zbiorczo)
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 19, 2011, 18:46 »
Ale to chyba nie jest projekt Uran Orbiter, wspominany ostatnio jako ewentualna propozycja misji klasy Flagship przez Planetary Decadal Survey?
Może mnie ktoś tu obrzuci błotem, ale ja zamiast EJSMO wolałbym właśnie misję orbitera do Urana. Choć Urana z orbiterem Tytana+ladowniki i balony to już bym nie zamienił, nie wspomnę już o MSR  ;D

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Uran (zbiorczo)
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 22, 2011, 02:25 »
Zawsze myślałem, że to co dzieje się w atmosferze 7 i 8 planety w naszym Układzie Słonecznym (czyli wiry, chmury, itd.) jest niemożliwe do zaobserwowania przez sprzęt obserwacyjno-rejestrujący znajdujący się na Ziemi. Stąd też bardzo mnie zdziwiło to, że tak dobrze widać te struktury, bo chyba do samego faktu ich istnienia nie można się przyczepić? Bardzo dużo na tarczy dzieje się szczególnie w wypadku Neptuna, chociaż i na powyższym Uranie widzimy dwa wiry oraz jakieś zarysowania pasów chmur...


mi z kolei wydaje się, ze obserwacja wspomnianych obiektów atmosferycznych jest rezultatem trybu podczerwieni gdzie można wyróżnić cieplejsze formacje jak np. te plamy-wiry, podejrzewam, że w paśmie widzialmnym byłyby one słabo dostrzegalne. Z drugiej strony mamy zbyt mało zdjęć aktywności atmosfery Urana, wykonanych z bliskiej odległości i w zbyt krótkim czasie aby z powodzeniem zweryfikować samą charakterystykę tych obiektów oraz specyfikę dynamiki samej atmosfery. Jak pamiętamy - przelot Voyagera 2 koło Urana ukazał bowiem wyjątkowo "cichą" i poniekąd nudną atmosferę tej planety, zaś późniejsze obserwacje HST czy Palomar wskazują, że jednak coś się tam dzieje, a w pasie podczerwieni jest to szczególnie zauważalne.
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2011, 02:28 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Uran (zbiorczo)
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 12, 2011, 12:35 »
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Uran (zbiorczo)
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 12, 2011, 19:37 »
Rzeczywiście - coraz więcej ostatnio się pisze o wyprawie do Urana. Może się to ziści... :)

Offline adam001d

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 96
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Uran (zbiorczo)
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 29, 2012, 21:00 »
Witajcie!
Dostałem wczoraj dosyć dziwną pracę domową z fizyki:
Mam opisać, jak wygląda dzień na Uranie, znaczy chodzi o to, aby opisać zwłaszcza zachowanie Słońca, które jest widoczne z jego powierzchni, bo biorąc pod uwagę, że "toczy" on się po swojej orbicie, to może to wyglądać nieco dziwnie, wiec nie wiem, jak mam samodzielnie udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Liczę na waszą pomoc i z góry dzięki! ;)

Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 781
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: Uran (zbiorczo)
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 29, 2012, 21:54 »
Ściąg Stellarium, zmień swoją lokalizacje na Urana zmieniaj godziny/dni będziesz widział jak zachowuję się Słońce i ile teraz trwa noc i dzień itp.

Z tego co patrzyłem to Słońce zachodzi tam na północnym-wschodzie a wschodzi na zachodzie.  8)

Wschód po 5 a zachód przed 17.  Na Uranie rok trwa 84lata.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2012, 21:57 wysłana przez Andrew »

Offline adam001d

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 96
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Uran (zbiorczo)
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 29, 2012, 22:38 »
Dzięki wielkie, szczerze mówiąc znam Stellarium, a na ten pomysł nie wpadłem! ;)

Offline adam001d

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 96
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Uran (zbiorczo)
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 01, 2012, 20:38 »
Niestety nie mam możliwości użycia Stellarium... ;/ Ma ktoś może jakiś inny pomysł, lub mógłby to opisać? Będę bardzo wdzięczny. ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Uran (zbiorczo)
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 01, 2012, 20:38 »