Autor Wątek: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)  (Przeczytany 140206 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Trafiony

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #75 dnia: Październik 06, 2011, 23:09 »
Nie, przesyłają tylko podstawowe dane dot. środowiska (plazma, promieniowanie, prędkość itp).

A fizycznie są jeszcze w stanie wykonać zdjęcia?

A co on tam by miał fotografować?  :D Ufoludki?

Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 781
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #76 dnia: Październik 06, 2011, 23:12 »
Nie ciekawi was co aktualnie widzi sobie taki Voyager :) ?

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #77 dnia: Październik 06, 2011, 23:23 »
Nie ciekawi was co aktualnie widzi sobie taki Voyager :) ?

Ciekawi o tyle, że nikt tego jeszcze nie widział, ale tak na prawdę, to tam nic nie ma do fotografowania. Słońce jest tylko małą gwiazdką, planet już nie widać, innych obiektów nie ma i jest baaardzo ciemno.
The Dark Side of the Moon

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #78 dnia: Październik 06, 2011, 23:25 »

Ciekawi o tyle, że nikt tego jeszcze nie widział, ale tak na prawdę, to tam nic nie ma do fotografowania.

Całkiem teoretycznie może się jakiś KBO trafić w odległości zaledwie iluś tam milionów kilometrów...
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #78 dnia: Październik 06, 2011, 23:25 »

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #79 dnia: Październik 07, 2011, 10:42 »
Mnie natomiast co innego zadziwiło. Ja byłem przekonany, że tam jest kilka gramów plutonu. A tam jest tego 13,5 kg. Toż z tego można by bombę zrobić.

Z tego co wiem pluton z RTG nie nadaje się do bomby.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline tommi59

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 292
  • explorer altered states
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #80 dnia: Październik 07, 2011, 11:47 »
Ogląda sobie brązowe karły,i inne wolno pozostające w przestrzeni planety

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #81 dnia: Październik 07, 2011, 13:11 »

Ciekawi o tyle, że nikt tego jeszcze nie widział, ale tak na prawdę, to tam nic nie ma do fotografowania.

Całkiem teoretycznie może się jakiś KBO trafić w odległości zaledwie iluś tam milionów kilometrów...

Voyager 1 jest (118,5 AU) od Słońca a Voyager 2 (96,5 AU)
Chyba w takiej odległości ciężko o jakiś KBO, tak wnioskuję z obrazka
http://www.minorplanetcenter.net/iau/lists/OuterPlot.html
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #82 dnia: Październik 07, 2011, 13:47 »
Nie ciekawi was co aktualnie widzi sobie taki Voyager :) ?

Mniej więcej widzi to samo co my nocą (wyłączając Ksieżyc, planety i sztuczne satelity Ziemi). Ino dodatkowo widać jasno świecącą żółtą gwiazdę w którymś z gwiazdozbiorów  ;D

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #83 dnia: Październik 07, 2011, 14:00 »
Mniej więcej widzi to samo co my nocą (wyłączając Ksieżyc, planety i sztuczne satelity Ziemi). Ino dodatkowo widać jasno świecącą żółtą gwiazdę w którymś z gwiazdozbiorów  ;D

Zapomniales dodac że to co my w Bieszczadach lub innym odludnym miejscu ;)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #84 dnia: Październik 08, 2011, 00:40 »
Mnie natomiast co innego zadziwiło. Ja byłem przekonany, że tam jest kilka gramów plutonu. A tam jest tego 13,5 kg. Toż z tego można by bombę zrobić.
I zwróciłem też uwagę na prosty system jaki zrobili. Te generatory energii z jednej strony na wysięgniku, z drugiej strony na wysięgniku aparatura badawcza, a między nimi korpus w którym jest zbiornik z hydrazyną. Bo przecież promieniowanie tego plutonu mogłoby zniszczyć aparaturę badawczą. Wtedy jeszcze byli w NASA ludzie, co naprawdę myśleli. Małym kosztem i prostymi środkami stworzyli znakomity wehikuł, który w ograniczonym zakresie będzie prawdopodobnie przesyłał dane jeszcze przez wiele lat.

Potwierdzam to, co napisał pogrzex, zastosowany Pu 238 nie nadaje się do zrobienia bomby. Nie ma też dużych problemów z promieniowaniem, bowiem emituje tylko alfa, zatrzymywane przez przez zwykłą osłonę tego RTG (nie potrzeba ołowiu).

Co do sprawności RTG, to informację wyciągnąłem chyba z polskiej wiki na temat RTG, przypuszczałem, że mogło być to źle, więc cieszę się z wywiązanej dyskusji, a osoby majstrujące przy wiki uprasza się o poprawienie tych 80 na 56% :)

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)
« Odpowiedź #85 dnia: Październik 08, 2011, 12:33 »
Co do sprawności RTG, to informację wyciągnąłem chyba z polskiej wiki na temat RTG, przypuszczałem, że mogło być to źle, więc cieszę się z wywiązanej dyskusji, a osoby majstrujące przy wiki uprasza się o poprawienie tych 80 na 56% :)

Na polskiej Wikipedii jest i było dobrze, więc nie ma potrzeby poprawiania. :) Tę błędną informację musiałeś gdzieś indziej wyszukać.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Voyager_1#Konstrukcja_sond_Voyager
The Dark Side of the Moon

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
A Voyager 2 nadal w formie: http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Uklad-Sloneczny/voyager-2-zapasowy-zestaw.html#jacommentid:2500
Voyager to chyba po Apollo i Hubble'u najważniejsza misja z XX wieku.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
A Voyager 2 nadal w formie: http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Uklad-Sloneczny/voyager-2-zapasowy-zestaw.html#jacommentid:2500
Voyager to chyba po Apollo i Hubble'u najważniejsza misja z XX wieku.

Z pewnością to jedne z najbardziej efektownych misji. Nie wiedziałem, że poczyniono już te zabiegi z przełączeniem na inny zestaw silników kilka lat temu na Voyagerze 1. Ciekawe!

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)

Ciekawi o tyle, że nikt tego jeszcze nie widział, ale tak na prawdę, to tam nic nie ma do fotografowania.

Całkiem teoretycznie może się jakiś KBO trafić w odległości zaledwie iluś tam milionów kilometrów...

Ale robienie im zdjęć by nie przeszło - w 1990 zdjęcia Urana i Neptuna wyszły rozmazane bo trzeba było nastawić dłuższy czas ekspozycji - takie były ciemne a co dopiero jakiś mały KBO.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Pas Kuipera już Voyagery minęły raczej. :)
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Polskie Forum Astronautyczne