Autor Wątek: Stoke Space  (Przeczytany 244 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1759
  • LOXem i ropą! ;)
Stoke Space
« dnia: Wrzesień 18, 2023, 09:05 »
Wątek o firmie Stoke Space, która opracowuje rakietę w pełni wielokrotnego użytku, a wczoraj pojazd Hopper2 pomyślnie wystartował i wylądował.

https://twitter.com/stoke_space/status/1703569700540883195

Cytuj
17 września 2023 r. – Dzisiaj na poligonie testowym Stoke Space w Moses Lake w stanie Waszyngton pomyślnie przeprowadziliśmy rozwojowy lot testowy pionowego startu i pionowego lądowania (VTVL) naszej rakiety drugiego stopnia wielokrotnego użytku. Podczas tego testu, znanego jako Hopper2, udało nam się pomyślnie wystrzelić pojazd testowy Hopper na wysokość 30 stóp i po 15 sekundach lotu wylądować w planowanej strefie lądowania. Test pomyślnie zademonstrował nasz nowatorski silnik wodorowo-tlenowy, chłodzoną regeneracyjnie osłonę termiczną i system sterowania wektorem ciągu mechanizmu różnicowego przepustnicy, a także naszą awionikę, oprogramowanie i systemy naziemne.

Ten test był ostatnim testem w naszym programie demonstracyjnym technologii Hopper. Udało nam się zrealizować wszystkie zaplanowane cele. Udowodniliśmy również, że nasze nowatorskie podejście do solidnych pojazdów kosmicznych wielokrotnego użytku, które można szybko ponownie wykorzystać, jest uzasadnione technicznie i uzyskaliśmy niesamowitą ilość danych, które pozwolą nam z pewnością ewoluować projekt pojazdu od demonstratora technologii do niezawodnego pojazdu kosmicznego wielokrotnego użytku .

Dzięki tej kampanii testowej osiągnęliśmy także kilka kamieni milowych w branży: Stoke przeprowadził pierwszy test w locie rakiety VTVL (Vertical Takeoff Vertical Landing) wielokrotnego użytku, która wykorzystuje różnicowe dławienie do kontroli położenia geograficznego. Przeprowadziliśmy także pierwszy test w locie pojazdu powracającego na rynek, w którym zastosowano aktywną, chłodzoną regeneracyjnie osłonę termiczną; chociaż pojazd ten nie doświadczył bezpośrednio ciepła wywołanego ponownym wejściem w atmosferę hipersoniczną, z powodzeniem działał przy 100% oczekiwanego obciążenia cieplnego w symulowanym środowisku.

Ponadto staliśmy się firmą, która najszybciej przeszła od początkowego finansowania zalążkowego do demonstracji rakiety do pionowego startu i lądowania klasy orbitalnej, drugą firmą na świecie, która wykonała lot prototypem rakiety górnego stopnia wielokrotnego użytku i dopiero trzecią w USA firma opracuje silnik rakietowy na ciekły wodór.

Dzięki naszemu innowacyjnemu projektowi drugiego etapu nasz zespół w Stoke próbuje zrobić coś, czego nigdy wcześniej nie robiono: zaprojektować i zbudować rakietę, która będzie w 100% nadawała się do ponownego użycia i będzie dostępna w ciągu 24 godzin. Aby osiągnąć ten cel, będziemy teraz kontynuować nasz program rozwoju, zwiększając nacisk na nasz pierwszy etap wielokrotnego użytku.

Polskie Forum Astronautyczne

Stoke Space
« dnia: Wrzesień 18, 2023, 09:05 »