Autor Wątek: Misje balonowe - wątek zbiorczy (2017)  (Przeczytany 5561 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Misje balonowe - wątek zbiorczy (2017)
« dnia: Kwiecień 06, 2017, 19:06 »
Lot stratosferyczny na 33,4 km (25.03.2017)
BY REDAKCJA ON 5 KWIETNIA 2017

(...) Autorem artykułu jest Daniel Kaczmara – serdecznie dziękujemy!

Przedsięwzięcie organizowane było przez Daniela Kaczmarę z zespołu DNF Systems oraz Stowarzyszenie Lotnicze STRATUS z Chojny.

Miejsce startu wybrano celowo. Było to stare, poradzieckie lotnisko wojskowe, obecnie używane do lotów rekreacyjnych. Gotowa infrastruktura oraz dużo wolnej przestrzeni zapewniły komfort i bezpieczeństwo. Było to szczególnie istotne ze względu na wodór użyty do napełnienia powłoki. Korzystna lokalizacja zabezpieczyła przed lotem w kierunku morza a w przypadku silnych wiatrów, istniała możliwość napełnienia powłoki w zamkniętym hangarze.

Sam lot był daleki. Trwał 2h 45min a aparatura wzniosła się na wysokość 33.433km. Pomimo startu w Polsce, większość czasu balon spędził nad terenem Niemiec. Był to prawdopodobnie pierwszy w Polsce celowy przelot balonu stratosferycznego wzdłuż granicy. (...)


http://kosmonauta.net/2017/04/lot-stratosferyczny-na-334-km-25-03-2017/
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2017, 21:42 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Misje balonowe - wątek zbiorczy (2017)
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 06, 2017, 21:44 »
Pozwoliłem sobie przenieść ten post do działu ogólnego i zrobić z niego inny wątek. W tym wątku piszmy o różnych misjach balonowych, jakie wystąpią w tym roku! :)

A tutaj jest (częściowe) nagranie z misji, o której Orionid napisał:


Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Misje balonowe - wątek zbiorczy (2017)
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 20, 2017, 06:58 »
Lot stratosferyczny PL-4 MOKOSZ
BY REDAKCJA ON 18 KWIETNIA 2017

W sobotę, 1 kwietnia z płyty targowiska w Wolbromiu odbył się całkiem typowy lot balonu stratosferycznego PL-4 MOKOSZ z mniej typowym ładunkiem – spiruliną. Nietypowy okazał się przebieg lotu i wyniki.

Autorem artykułu jest Arkadiusz Papaj – serdecznie dziękujemy!

(...)Do moich celów przede wszystkim zaliczam próbę pobicia osobistego rekordu wysokości (lot PL-3 ŚWIĘTOWIT – około 33 kilometry), ponowne przetestowanie ustawień kamer oraz próbę rejestracji promieniowania gamma przez cały czas trwania lotu – w tym zaobserwowanie pewnego zjawiska. Lot został zaplanowany na wysokości 35 – 37 kilometrów.(...)


http://kosmonauta.net/2017/04/lot-stratosferyczny-pl-4-mokosz/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Misje balonowe - wątek zbiorczy (2017)
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 25, 2017, 20:44 »
Balon NASA wielkości boiska do futbolu wystartował z Nowej Zelandii
25.04.2017

Balon NASA wielkości boiska amerykańskiego futbolu wystartował we wtorek z Nowej Zelandii. Jego twórcy chcą, by nad powierzchnią Ziemi spędził co najmniej 100 dni. Na jego pokładzie znalazł się międzynarodowy eksperyment EUSO. Elektroniczne podzespoły do jego przyrządów wykonali polscy inżynierowie.

Balon NASA - Super Pressure Balloon - wystartował we wtorek o godz. 00:49:53 z lotniska Wanaka w Nowej Zelandii. Już teraz osiągnął wysokość 34 km nad powierzchnią Ziemi. Specjaliści NASA chcą, aby utrzymywał się na tej wysokości co najmniej 100 dni i pobił tym samym rekord w lotach balonowych.
 
Obiekt o gabarytach porównywalnych z boiskiem do amerykańskiego futbolu o objętości 532 tys. m. sześć. i nośności 2,495 kg wyniósł w obszar bliskiego kosmosu eksperyment EUSO-SPB (Extreme Universe Space Observatory on a Super Pressure Balloon) zbudowany przez międzynarodowy zespół naukowców.
 
"Jego celem jest obserwacja zjawisk towarzyszących penetracji ziemskiej atmosfery przez promieniowanie kosmiczne o bardzo dużych energiach, docierające do Ziemi spoza naszej galaktyki" - wyjaśnia rzecznik prasowy Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) Marek Sieczkowski. To właśnie eksperci NCBJ wykonali elektroniczne podzespoły do przyrządów, będących częścią eksperymentu.
 
"EUSO-SPB poszukuje kosmicznych cząstek o najwyższych energiach wśród kiedykolwiek obserwowanych" - mówi cytowana przez NASA prof. Angela V. Olinto z University of Chicago. "Pochodzenie tych cząstek jest wielką tajemnicą. Nasza pionierska misja pomoże ją rozwiązać" - mówi prof. Olinto.
 
Po przetestowaniu technologii za pomocą misji balonowej, ostatecznym celem projektu EUSO jest wystartowanie ze znacznie odleglejszego miejsca: z wysokości Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To umożliwiłoby obserwowanie znacznie większego obszaru atmosfery w celu detekcji kosmicznego promieniowania wysokich energii.
 
Balon okrążający naszą planetę może być widoczny z powierzchni Ziemi zwłaszcza o wschodzie i zachodzie słońca przez mieszkańców półkuli południowej np. z terytorium Argentyny czy RPA.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413956,balon-nasa-wielkosci-boiska-do-futbolu-wystartowal-z-nowej-zelandii.html
http://business.scoop.co.nz/2017/04/25/nasas-super-pressure-balloon-takes-flight-from-nz/
http://jem-euso.roma2.infn.it/?page_id=1055

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Misje balonowe - wątek zbiorczy (2017)
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 25, 2017, 20:44 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Misje balonowe - wątek zbiorczy (2017)
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 25, 2017, 23:35 »
JEM EUSO - kiedyś pisaliśmy o tym na Kosmo:
http://kosmonauta.net/2010/09/2010-09-27-jem-euso/

Ten instrument chyba nigdy się nie znalazł na ISS?

Offline inferno2302

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Misje balonowe - wątek zbiorczy (2017)
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 26, 2017, 14:40 »
Eksperyment JEM-EUSO nie został jeszcze zbudowany. Zbudowane zostały natomiast mniejsze eksperymenty oparte o detektory EUSO:
- EUSO-Balloon - balon stratosferyczny który wystartował w sierpniu 2014r. z Timmins w Kanadzie - lot trwał ok 8 godzin, w tym ok.  4 godziny pomiaru.
- EUSO-TA - właściwie poligon doświadczalny dla detektorów EUSO - pomiary promieniowania kosmicznego w USA na pustyni w stanie Utah  - równolegle (w koincydencji)  z eksperymentem Telescope Array (drugi największy naziemny eksperyment do pomiaru promieniowania kosmicznego). Pomiary wykonywane są okazjonalnie w zależności od potrzeby, od 2015 roku.
- EUSO-SPB - eksperyment który właśnie wystartował z Nowej Zelandii - ma mierzyć promieniowanie kosmiczne a balon ma pobić rekord długości lotu.

Przygotowywany jest też mały eksperyment Mini-EUSO który bedzie umieszczony na pokładzie ISS.

We wszystkich detektorach EUSO - w tym dwóch na balonach (2014r. , 2017r.) - użyte są polskie zasilacze wysokiego napięcia skonstruowane specjalnie do tego celu.


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Misje balonowe - wątek zbiorczy (2017)
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 26, 2017, 14:54 »
Dzięki za to podsumowanie! :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Misje balonowe - wątek zbiorczy (2017)
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 20, 2017, 13:43 »
Właśnie leci balon z Torunia w ramach konferencji Near Space:

https://tracker.habhub.org/#!mt=roadmap&mz=10&qm=1_day&f=SP9UOB&q=SP9UOB

Oglądajmy!

---
Edit - zdjęcie ze startu
« Ostatnia zmiana: Maj 20, 2017, 13:51 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Misje balonowe - wątek zbiorczy (2017)
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 20, 2017, 13:56 »
Jetem w Bydgoszczy, czy jest szansa że wypatrzę go lornetką?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Misje balonowe - wątek zbiorczy (2017)
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 20, 2017, 15:04 »
Ląduje! Maksymalna wysokość to 33218 metrów. Lądowanie zaledwie kilkanaście kilometrów od Torunia, więc możliwe, że ekipa poszukiwawcza będzie na miejscu przed wylądowaniem gondol. :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Misje balonowe - wątek zbiorczy (2017)
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 20, 2017, 15:44 »
Balon na Ziemi. Przeciek: użytkownik tego forum (Dnuk) jest w drodze po gondolę. Powinien byc bardzo blisko miejsca lądowania. :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Misje balonowe - wątek zbiorczy (2017)
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 20, 2017, 16:21 »
Odzyskali po lądowaniu! :)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Misje balonowe - wątek zbiorczy (2017)
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 23, 2017, 06:52 »
Misja balonowa z Torunia (20.05.2017)
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 22 MAJA 2017

(...) W ramach tej konferencji odbył się lot stratosferyczny. Na pokładzie kilku gondoli tej misji stratosferycznej znalazło się kilka ciekawych instrumentów, m.in. system przesyłający obrazy (jeden na minutę), układ ADS-B (nasłuch komunikatów z samolotów pasażerskich), kilka trackerów  oraz zestaw małych kamerek.

Start z Torunia nastąpił o godzinie 13:20 CEST. Balon wzniósł się na maksymalną wysokość 33218 metrów. Ten pułap został osiągnięty po około 90 minutach od startu. Lądowanie nastąpiło w odległości zaledwie około 25 km na wschód od miejsca startu. Gondole zostały szybko podjęte, a dane zostały skopiowane na komputery. (...)

http://kosmonauta.net/2017/05/misja-balonowa-z-torunia-20-05-2017/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Misje balonowe - wątek zbiorczy (2017)
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 27, 2017, 14:51 »
Jeśli wiecie coś o innych misjach balonowych - w szczególności tych z Polski - piszcie tutaj. Nie o wszystkich daje się dowiedzieć, a warto, bo niektóre mogą być naprawdę oryginalne. :)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Misje balonowe - wątek zbiorczy (2017)
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 09, 2017, 11:38 »
Jak zwykle slaski kosmodrom jest niezawodny:

Z powazaniem
                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Misje balonowe - wątek zbiorczy (2017)
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 09, 2017, 11:38 »