Autor Wątek: Polecane książki  (Przeczytany 142367 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 862
  • Kim jest John Gald?
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #420 dnia: Marzec 30, 2022, 16:38 »
Cóż nie jest to pozycja do której przeciętny entuzjasta astronautyki jest przyzwyczajony, a imię Alfreda Mahana* jest tam chyba powtarzane częściej niż Wernera von Brauna. Można tez czasem odnieść wrażenie, że Bartosiak do końca nie rozumie specyfiki oraz trudności jakie wynika z kosmicznego pola walki i w ogóle kosmicznego środowiska. Kreśli wielkie geo astropolityczne wizje, znowu nie do końca rozumiejąc trudności i ograniczeni techniczne jakie one napotykają). (jak do 2077 starki kosmiczne będą miały napęd  na metaliczny wodór i powstaną wielkie ośrodki badawcze po niewidocznej stronie Księżyca to jak Boga kocham wyślę Bartosiakowi skrzynkę wódki  ;D ). Z drugiej strony jest to chyba praca na polskim rynku pionierska (pamiętam tylko wydane jeszcze za PRL "Gwiezdne Wojny" z taką zieloną okładką i fantazyjnym statkiem kosmicznym) obaj autorzy (Bartosiak jest współautorem)  próbują objąć cały obszar wokół ziemski (orbitę LEO, GEO, Księżyc, Punkty L) oraz odgadnąć jak będzie przebiegała rywalizacja o te niewątpliwie strategiczne punkty oraz wychodząc z logicznych przesłanek próbują zgadnąć jak to się potoczy i jak to wszystko będzie oddziaływało na ziemską politykę i pole walki.Dlatego myślę, że mimo wszystko warto dać tej książce szansę.

*https://pl.wikipedia.org/wiki/Alfred_Thayer_Mahan
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #421 dnia: Marzec 30, 2022, 21:50 »
Cóż nie jest to pozycja do której przeciętny entuzjasta astronautyki jest przyzwyczajony, a imię Alfreda Mahana* jest tam chyba powtarzane częściej niż Wernera von Brauna. Można tez czasem odnieść wrażenie, że Bartosiak do końca nie rozumie specyfiki oraz trudności jakie wynika z kosmicznego pola walki i w ogóle kosmicznego środowiska. Kreśli wielkie geo astropolityczne wizje, znowu nie do końca rozumiejąc trudności i ograniczeni techniczne jakie one napotykają). (jak do 2077 starki kosmiczne będą miały napęd  na metaliczny wodór i powstaną wielkie ośrodki badawcze po niewidocznej stronie Księżyca to jak Boga kocham wyślę Bartosiakowi skrzynkę wódki  ;D ). Z drugiej strony jest to chyba praca na polskim rynku pionierska (pamiętam tylko wydane jeszcze za PRL "Gwiezdne Wojny" z taką zieloną okładką i fantazyjnym statkiem kosmicznym) obaj autorzy (Bartosiak jest współautorem)  próbują objąć cały obszar wokół ziemski (orbitę LEO, GEO, Księżyc, Punkty L) oraz odgadnąć jak będzie przebiegała rywalizacja o te niewątpliwie strategiczne punkty oraz wychodząc z logicznych przesłanek próbują zgadnąć jak to się potoczy i jak to wszystko będzie oddziaływało na ziemską politykę i pole walki.Dlatego myślę, że mimo wszystko warto dać tej książce szansę.

*https://pl.wikipedia.org/wiki/Alfred_Thayer_Mahan
Temat oczywiście ciekawy,  obawiam się że nie w takiej formie

Offline bombastik

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 70
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #422 dnia: Kwiecień 01, 2022, 14:32 »

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #423 dnia: Kwiecień 04, 2022, 21:55 »
https://ideaman.tv/niebo-pelne-planet/?fbclid=IwAR0t8GZHJW5jCXtmpd5HdauphsLnxQYgpb7FpVVGbKEIKOur4r2T4D9-n3k
Ciężko coś powiedzieć przed ukazaniem się książki,  zamówiłem I czekam na 30 czerwca

Co sądzicie o tej książce?
Warto/nie warto?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #423 dnia: Kwiecień 04, 2022, 21:55 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #424 dnia: Październik 02, 2022, 19:15 »
Chyba nikt nie podzielił się jeszcze z wrażeniami z lektury książki Julian Guthrie "Jak zrobić statek kosmiczny", podtytuł: "O bandzie awanturników, zaciętym wyścigu oraz o narodzinach prywatnej astronautyki". Książkę po polsku wydało wydawnictwo Zysk i S-ka w 2020 r. Oryginał ukazał się w 2016 pt. "How to make a spaceship". Jest to gruba księga, bo liczy 557 stron.

Tytuł jest ogólnikowy i nieco żartobliwy, ale jest to książka, która tak naprawdę pomimo wielu poruszanych wątków, dotyczy dwóch tematów: życie i dorobek Petera Diamandisa oraz dzieje nagrody X PRIZE. Oba tematy, zwłaszcza X PRIZE, Forumowiczom są pewno dość dobrze znane, więc nie będę o tym pisał. Książka jest dobrze napisana i - co w tej tematyce nie jest regułą - dobrze przetłumaczona. Jeśli idzie o przekazaną wiedzę, jest solidna. Tak więc odnośnie samej książki mam wrażenia jak najbardziej pozytywne.

Mam natomiast trochę smutną refleksję, że ogromne zaangażowanie i wręcz poświęcenie Diamandisa jednemu celowi - prywatnym lotom załogowym w kosmos - w dużym stopniu zmarnowało się. Niby nagroda X PRIZE była sukcesem, ale pomimo 18 lat od jej przyznania, właściwie nie zaowocowała niczym. Prywatny przemysł kosmiczny dopiero teraz się rozwinął (SpaceX, Blue Origin itd.), ale bez kroplówek z NASA na razie niewiele by osiągnął. XPRIZE nie zaowocowało niczym trwałym (zob. trudności Virgin Galactic). Niemal wszystkie inicjatywy biznesowe, w które Diamandis się włączył lub które założył, nie wypaliły, co na Forum też komentowaliśmy.

Tym niemniej książka opisuje ważny i ciekawy aspekt historii astronautyki.


Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #425 dnia: Październik 02, 2022, 23:59 »
Książkę mogę szczerze polecić,   o Elonie jest tam w sumie wzmianka , głównie jest to biografia Petera Diamondisa ( zresztą to ciekawa postać a chyba mało znana ), w książce jest przedstawiona też ciemna strona Richarda Bransona , ciekawie jest opisna historia zmagań Petera żeby dopiąć X-price do realizacji.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #426 dnia: Luty 10, 2023, 18:27 »
Astronauta francuski wydał książkę ze zdjęciami wykonanymi  z ISS

Tytuł: La Terre entre nos mains
Autor: Thomas Pesquet
Wydawca: Flammarion
Data wydania: 11.02.2022
Kolekcja: piękne książki
Liczba stron: 416
Rozmiar: 220x270mm
Cena wydawnicza: 39 €
https://boutique.lefigaro.fr/produit/135204-la-terre-entre-nos-mains
https://twitter.com/CNES/status/1624085315601281026
https://twitter.com/Thom_astro/status/1604460391139983360
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2023, 16:32 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #427 dnia: Luty 10, 2023, 21:21 »
Książka NACA to NASA to Now: The Frontiers of Air and Space in the American Century Rogera D. Launiusa obejmuje okres od NACA do współczesnego etapu podboju Kosmosu przez NASA.
Jest do ściągnięcia za darmo. Bez przypisów w PDF książka liczy 226 stron.
https://www.nasa.gov/connect/ebooks/naca-to-nasa-to-now.html

Fragment powyższej pozycji:

Cytuj
There was nothing magic about it, but the event itself transcended the hardedged scientific and technological knowledge that made the Curiosity rover landing on Mars successful in the summer of 2012. After years of hard work and dedication, the team working on Mars Curiosity had their moment of truth about 1:30 a.m. EDT on 6 August 2012. The first data back demonstrated that the rover had reached the surface of the Red Planet safely, and the first images to reach Earth showed where Curiosity was sitting on the Gale Crater floor. It was euphoric: at Mission Control, around NASA, in numerous science centers, and in Times Square, where thousands gathered to watch the proceedings. It was a science geek’s dream come true as the folks in Times Square watching on the big screen began chanting “sci-ence, sci-ence, sci-ence.”1

Of course there was much more to do—a lot more—as Mars Curiosity began its multiyear mission to explore the Gale Crater and to climb Mount Sharp in its center. Curiosity brought to the Red Planet’s surface a formidable life sciences laboratory that added critical pieces to the puzzle of that planet’s formation and evolution. This rover was the first full-scale astrobiology mission to Mars since the Viking landers of 1976. It sought locations on or under the surface to discover if Mars could have supported—or might still support—life. Mars Curiosity had 10 different instruments designed to help find that answer, and although it did not definitively answer that question, it was a stunning recent example of more than six decades’ worth of NASA’s scientific investigation of the universe. Throughout that long history of investigations, the chant “sci-ence, sci-ence, sci-ence” is apropos.
https://www.nasa.gov/sites/default/files/atoms/files/naca_to_nasa_to_now_tagged.pdf

https://twitter.com/NASAhistory/status/1626272705489125377
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2023, 18:47 wysłana przez Orionid »

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #428 dnia: Kwiecień 19, 2023, 11:40 »
Za półtora miesiąca premiera książki "Stacja" Jakuba Szamałka. Jest to thriller s-f z akcją umiejscowioną na ISS. Czytałem serię "Ukryta Sieć" i mam pełne zaufanie do autora. Polecam, a jak przeczytam, to napiszę krótką recenzję.


Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #429 dnia: Maj 30, 2023, 23:41 »
Przeczytałem "Stację" Jakuba Szamałka. Ciekawa lektura, dobrze oddaje klimat 6 ludzi zamkniętych na ISS. Autor zadbał o realizm i książka zawiera sporo kosmicznej wiedzy. Gorąco polecam.

Offline Aga Bej

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 862
  • Kim jest John Gald?
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #430 dnia: Lipiec 09, 2023, 12:30 »
W serwisie e-bookowym Legimi się pojawiło polskie wydanie "Space Barons" Christiana Davenporta. Polski tytuł to "Magnaci Przestrzeni".
Podbój kosmosu jest zbyt poważną sprawą by zostawić go w rękach państwowych agencji.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #431 dnia: Lipiec 09, 2023, 15:36 »
W serwisie e-bookowym Legimi się pojawiło polskie wydanie "Space Barons" Christiana Davenporta. Polski tytuł to "Magnaci Przestrzeni".
Właśnie odebrałem, szkoda że polska edycja ma prawie 5lat poślizgu do oryginału

Offline 19Grzesiek77

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 195
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #432 dnia: Lipiec 09, 2023, 22:36 »
Za półtora miesiąca premiera książki "Stacja" Jakuba Szamałka. Jest to thriller s-f z akcją umiejscowioną na ISS. Czytałem serię "Ukryta Sieć" i mam pełne zaufanie do autora. Polecam, a jak przeczytam, to napiszę krótką recenzję.

A ta książka " Ukryta Sieć " to w skrócie o czym ?

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #433 dnia: Lipiec 09, 2023, 23:06 »
Za półtora miesiąca premiera książki "Stacja" Jakuba Szamałka. Jest to thriller s-f z akcją umiejscowioną na ISS. Czytałem serię "Ukryta Sieć" i mam pełne zaufanie do autora. Polecam, a jak przeczytam, to napiszę krótką recenzję.

A ta książka " Ukryta Sieć " to w skrócie o czym ?

Sensacyjny kryminał w świecie, w którym rządzą nowe technologie.
Są 3 tomy. Niedługo będzie film na bazie książki.

« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2023, 23:08 wysłana przez artpoz »

Offline Snoopy

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • My God, it's full of stars!
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #434 dnia: Sierpień 09, 2023, 17:42 »
Jestem po lekturze "Stacji". Dość dziwna pozycja, bo trudno ją nazwać SF.

Autor przeczytał kilka książek o astronautyce, głównie biografii, które to zresztą tytuły wymienia na końcu i skompilował z tego książkę. Realistyczne oddanie realiów życia na ISS + wątki obyczajowe i tyle.

Nie chcę spojlerować, ale każdy choć trochę interesujący się podbojem kosmosu nie będzie niczym zaskoczony. Właściwie to tylko jeden wątek wykracza poza aktualne realia.

Tak sobie pomyślałem, że moglibyśmy sami na forum napisać taką książkę, każdy po kawałku, wnosilibyśmy pomysły i może by nam wydali ;-)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #434 dnia: Sierpień 09, 2023, 17:42 »