Autor Wątek: Technologie (zbiorczo)  (Przeczytany 103535 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #75 dnia: Grudzień 21, 2014, 22:14 »
Looz, uważasz, że na ISS nie ma odpowiednich kluczy? ;) To z pewnością musiała być forma pracy demonstracyjnej. Chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie używać plastikowego klucza do prac naprawczych... Więc "zapotrzebowanie" jest nieco na wyrost.

LooZ^

  • Gość
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #76 dnia: Grudzień 22, 2014, 01:31 »
Może klucz się zepsuł, a miał dotrzec razem z Dragonem?

Ja jestem człowiek ufny, jak mi mówią, że ISS złożyło zapotrzebowanie na klucz, a on został zaprojektowany i wysłany mailem to im wierzę - po to przecież to robili? ;)

"Po co druk 3d w kosmosie, przecież wszystko im dostarczają Dragonami" ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #77 dnia: Grudzień 22, 2014, 07:32 »
Moim zdaniem jest to tekst mocno "marketingowy" - gdzie informacja głównie oscylowała wokół wysyłki email'em narzędzia. Na ISS musi być kilka/naście kluczy, które raczej są wykonane ze stopów metali, a nie z jednego z popularnych plastików. No i też trudno zakładać, że (obrazowo pisząc) życie astronautów miałoby zależeć od dopiero wstępnie sprawdzanej technologii.

Prace przy pierwszej drukarce na ISS naprawdę podążają wg skali TRL jak się na to popatrzy. Teraz jest drukarka, która zademonstruje, że możliwy jest druk 3d w warunkach mikrograwitacji, ale badane są szczegóły procesu. Jest to robione na najprostszym materiale, który nie wymaga dodatkowej obróbki (np. termicznej w bardzo wysokiej temperaturze czy pokrywania różnymi warstwami) po wydruku.

Zgaduję, że wydrukowane elementy wrócą na Ziemię którymś Dragonem i zostaną porównane z tymi samymi wydrukowanymi gdzieś w NASA. Porównania będą np mechaniczne, mikroskopowe itp itp.

Dużo jest tej zabawy tutaj, która z pewnością będzie naprawdę ciekawa. Spodziewałbym się naprawdę niezłych publikacji w przyszłym roku związanych z drukiem 3d na orbicie.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #78 dnia: Styczeń 02, 2015, 01:45 »
Nanosensory wykryją życie poza Ziemią
Łazik Curiosity przyniósł nam w zeszłym roku sensacyjne informacje na temat Marsa potwierdzające, że niegdyś powszechna tam była woda w stanie płynnym i być może istniało tam życie. Kto wie - może istnieje także teraz, lecz chemiczne sensory łazika nie potrafią go wykryć. Dlatego na potrzeby przyszłych misji francuscy naukowcy zaprojektowali mikroskopijne nanosensory mechaniczne.
Użyta technologia jest w zasadzie dość prosta - jest to miniaturowa dźwignia z laserowym sensorem ruchu, która podczas testów na Ziemi potrafiła wykryć 500 różnych bakterii - obecność ruszających się organizmów żywych powoduje bowiem, że sensor się aktywuje i dźwignia zaczyna drgać informując o obecności życia.
Całe rozwiązanie jest bardzo małe, a dzięki temu, że jest ono mechaniczne, z jego pomocą można by wykryć także formy życia bardzo różniące się składem od tych, które znamy - i które bardzo trudno byłoby wykryć z pomocą czujników chemicznych.
Naukowcy sądzą, że w przyszłości można wysłać na najróżniejsze ciała niebieskie sondy wyposażone w takie czujniki - w ten sposób można by dość szybko z grubsza przeczesać wiele światów.
A nowy sensor wcześniej może przydać się na Ziemi - na przykład do testowania leków. Dźwignię można bowiem pokryć komórkami rakowymi, a gdy po podaniu leku przestanie ona drgać - oznaczać to będzie skuteczność jego działania.

Źródło: Physorg

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #78 dnia: Styczeń 02, 2015, 01:45 »

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #79 dnia: Styczeń 02, 2015, 01:47 »
Silnik warpowy z garażu
Nie tylko fani Star Treka marzą o silniku warpowym - statek umożliwiający nam podróżowanie szybciej niż prędkość światła mógłby być dla ludzkości ogromnym skokiem naprzód. Dwa lata temu pracujący dla NASA Harold White ujawnił realny plan stworzenia takiego urządzenia, a teraz okazuje się, że rozwija je także w domowym garażu 62-letni David Pares.
Podstawy działania silnika warpowego zostały stworzone w 1994 roku przez meksykańskiego fizyka Miguela Alcubierre, jednak był pewien minus - jego wynalazek potrzebowałby niewyobrażalnych ilości energii. Teraz fizycy twierdzą, że można dokonać w nim pewnych zmian, dzięki czemu podróż do odległych zakątków wszechświata przestanie być naukową fikcją, a stanie się realną możliwością.
Statek wyposażony w taki silnik ma mieć podłużny kadłub, dookoła którego kręcić się mają dwa duże pierścienie. Mają one jedno zadanie - zaginanie czasoprzestrzeni - kompresowanie jej przed statkiem, a rozciąganie za nim. Sam statek znajdować ma się w bańce, chroniącej go przed jakimkolwiek zaginaniem czasoprzestrzeni. White poszedł już dalej i w zeszłym roku zaprezentował nawet jak miałby wyglądać gotowy statek z silnikiem warpowym - nazwał go IXS Enterprise.
Tu wchodzimy do garażu (będącego jednocześnie siedzibą firmy Space Warp Dynamics) mieszkającego w Nebrasce, 62-letniego Davida Paresa, który właśnie tam pracuje nad własną wersją silnika warpowego mającego działać na podobnej zasadzie jak silnik White'a - zakrzywiając czasoprzestrzeń dookoła statku, z tą różnicą, że jego wersja nie będzie wymagać ogromnych ilości energii. Uważa on, że bańki w czasoprzestrzeni pojawiają się samoczynnie, na co dowodem mają być doświadczenia pilotów, którzy czasem z niewiadomych przyczyn trafiali o kilkaset kilometrów od miejsca gdzie powinni się znajdować - zdaniem Paresa dzieje się to na skutek bąbli w czasoprzestrzeni powstających wewnątrz chmur burzowych gdzie dochodzi do potężnych zjawisk elektrycznych.
Pares twierdzi, że już udało mu się osiągnąć małe sukcesy - zawieszony na lince w klatce Faradaya ciężarek jest przyciągany przez stworzony przez mężczyznę silnik warpowy, który ma zaginać czasoprzestrzeń przed ciężarkiem. Najważniejsze jest to, że małe zagięcie udaje mu się uzyskać przy zaledwie 100 watach mocy - a zatem potężniejsza (być może zasilana atomem?) wersja jego wynalazku, jeśli ten faktycznie działa tak jak mężczyzna twierdzi, powinna wystarczyć do przeniesienia z prędkością wyższą od prędkości światła całego statku kosmicznego.
David Pares zgłosił do różnych magazynów naukowych swoje artykuły, lecz zawsze otrzymuje on odpowiedź, że jego wynalazek jest "przedwczesny", ale znajdują się też naukowcy - jak emerytowany profesor fizyki z Uniwersytetu Nebraski Jack Kasher, który uważa, że Pares jest na właściwym tropie, lecz jednocześnie zdaje sobie sprawę, iż mężczyzna jest raczej skazany na samodzielną pracę w garażu porównując go do braci Wright.
Obecnie domorosły konstruktor buduje 2-metrowy, prototypowy statek nazwany Blue Bird II, który właśnie dzięki zakrzywianiu czasoprzestrzeni ma oderwać się od Ziemi - dzięki czemu Pares chce zamknąć usta krytykom i otworzyć oczy niedowiarkom.

Źródło: Omaha

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #80 dnia: Styczeń 02, 2015, 09:04 »
Mam nadzieję, ze mu się nie uda. Bo skoro w garażu ewentualnie można zbudować silnik WARP to potem będzie straszny bałagan z nami we Wszechświecie  :P

Online Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #81 dnia: Styczeń 02, 2015, 19:45 »
[...]
Silnik warpowy z garażu
Nie tylko fani Star Treka marzą o silniku warpowym - statek umożliwiający nam podróżowanie szybciej niż prędkość światła mógłby być dla ludzkości ogromnym skokiem naprzód. [...]
Dyskutowaliśmy wcześniej o tym napędzie WARP tutaj w tym wątku:
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1020.15
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1020.45

A tu jest link do artykułu źródłowego:
http://www.omaha.com/living/working-toward-a-warp-drive-in-his-garage-lab-omahan/article_b6489acf-5622-5419-ac18-0c44474da9c9.html

Ja także trzymam za faceta i jego pomysł kciuki  :)

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #82 dnia: Styczeń 04, 2015, 20:13 »
mars76: A jak ma być? :) Widziałeś kiedyś coś drukowanego na drukarce 3d?

Looz, a Ty widziałeś?  Ten klucz jest plastikowy, więc dość daleko mu do jakości tego sprzętu naziemnego. Bardziej to forma "proof-of-concept". :)

Żeby nie powiedzieć - zabawka. Klucz z nawet porządnego nylonu odlanego w formie wtryskowej prędzej czy później się wyrobi, a druk 3D, zwłaszcza w technologii FDM, zawsze będzie dużo słabszy od takiego odlewu (będzie pękał i rozwarstwiał się).

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #83 dnia: Styczeń 04, 2015, 20:29 »
Looz, a Ty widziałeś?  Ten klucz jest plastikowy, więc dość daleko mu do jakości tego sprzętu naziemnego. Bardziej to forma "proof-of-concept". :)
Nie widziałem nic na własne oczy ; choć jeśli na ziemi np spacex juz korzysta z tej technologii stąd moje zainteresowanie jakością w stanie nieważkości ; choć oczywiście to dopiero prototyp ; proste narzędzie jak ten klucz powinien się jednak sprawdzić ;)

To nie jest jedna technologia. Astronauci smarkali nadtopionym plastikiem z gorącej dyszy (technologia FDM, bardzo zbliżona do pistoletów klejowych). SpaceX zgrzewał lub topił laserami metalowy proszek (technologie SLS, DMLS i pochodne), po czym dodatkowo obrabiał tak wytworzony element (np. poprzez wielogodzinne wygrzewanie), by zwiększyć jego trwałość.

Online Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #84 dnia: Styczeń 04, 2015, 22:02 »
mars76: A jak ma być? :) Widziałeś kiedyś coś drukowanego na drukarce 3d?

Looz, a Ty widziałeś?  Ten klucz jest plastikowy, więc dość daleko mu do jakości tego sprzętu naziemnego. Bardziej to forma "proof-of-concept". :)

Żeby nie powiedzieć - zabawka. Klucz z nawet porządnego nylonu odlanego w formie wtryskowej prędzej czy później się wyrobi, a druk 3D, zwłaszcza w technologii FDM, zawsze będzie dużo słabszy od takiego odlewu (będzie pękał i rozwarstwiał się).
Nie powiedziałbym że taki klucz to tylko zabawka. Moim zdaniem takie klucze z drukarek będą używane awaryjnie jeśli akurat z jakiegoś powodu zabraknie klucza z metalu. Ważne żeby wystarczał na dokonanie jednej naprawy, a nie do wielokrotnego użytku. A jeśli się zniszczy zanim dostarczą nowy metalowy to wydrukuje się na drukarce następny.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #85 dnia: Styczeń 04, 2015, 23:47 »
Żeby nie powiedzieć - zabawka. Klucz z nawet porządnego nylonu odlanego w formie wtryskowej prędzej czy później się wyrobi, a druk 3D, zwłaszcza w technologii FDM, zawsze będzie dużo słabszy od takiego odlewu (będzie pękał i rozwarstwiał się).
Nie powiedziałbym że taki klucz to tylko zabawka. Moim zdaniem takie klucze z drukarek będą używane awaryjnie jeśli akurat z jakiegoś powodu zabraknie klucza z metalu. Ważne żeby wystarczał na dokonanie jednej naprawy, a nie do wielokrotnego użytku. A jeśli się zniszczy zanim dostarczą nowy metalowy to wydrukuje się na drukarce następny.

Kluczem z zestawu "Bob Budowniczy" dla kilkulatków też może uda ci się przykręcić śrubę - co nie zmienia faktu, że to zabawka.

LooZ^

  • Gość
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #86 dnia: Styczeń 05, 2015, 00:50 »
Co nie zmienia tego, że może się nadać do jednorazowego użytku równie dobrze jak narzędzie które pojawi się na stacji najwcześniej za pół roku ;)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #87 dnia: Styczeń 05, 2015, 05:03 »
Można ozdoby tym zrobić dla kosmicznej choinki w grudniu; nikt o jakoś nie będzie pytać;)))

Online Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #88 dnia: Styczeń 05, 2015, 11:20 »
Kluczem z zestawu "Bob Budowniczy" dla kilkulatków też może uda ci się przykręcić śrubę - co nie zmienia faktu, że to zabawka.
Ano też może uda ci się przykręcić śrubę, tylko że taki klucz z z zestawu "Bob Budowniczy" trzeba by było wysłać statkiem transportowym do ISS, a klucz z drukarki wystarczy przesłać elektronicznie i w tym cała różnica  :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #89 dnia: Styczeń 05, 2015, 13:01 »
Co nie zmienia tego, że może się nadać do jednorazowego użytku równie dobrze jak narzędzie które pojawi się na stacji najwcześniej za pół roku ;)

Wciąż wyrażam sceptycyzm co do braku tych części zamiennych na ISS. Moim zdaniem to mało prawdopodobne w przypadku takich małych rzeczy.

Zresztą - jutro leci Dragon, to chyba nie sześć miesięcy! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #89 dnia: Styczeń 05, 2015, 13:01 »