Autor Wątek: Chang'e-3  (Przeczytany 192396 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #345 dnia: Grudzień 22, 2013, 09:56 »
Zwróćcie uwagę na bardzo głęboko opadające ściany sąsiadującego krateru (tego na zachód od miejsca lądowania). Sądziłem, że ten krater nie jest aż tak głęboki.

Panorama chyba jest za bardzo rozciągnięta w pionie.

Czy ten film z panoramy jest już na Youtube ?
Na tej chińskiej stronie nie ładuje mi się :/

Jest:
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2013, 11:22 wysłana przez Scorus »

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #346 dnia: Grudzień 22, 2013, 10:51 »
Nowe zdjęcia
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #347 dnia: Grudzień 22, 2013, 11:05 »
Łazik rusza w dalszą drogę? :)

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #348 dnia: Grudzień 22, 2013, 12:26 »
Krajobraz nieodparcie kojarzy mi się z Apollem 14 :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #348 dnia: Grudzień 22, 2013, 12:26 »

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #349 dnia: Grudzień 22, 2013, 12:26 »
Na zdjęciu lądownika widać że lewa łapa nie jest zasypana kamieniami i pyłem.
Na zdjęciach z misji apollo też było widać, że lądownik nie miał zasypanych łap regolitem i było to podawane jako jeden z dowodów na fałszerstwo lądowania.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2013, 13:06 wysłana przez magiczny »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #350 dnia: Grudzień 22, 2013, 13:01 »
Na zdjęciu lądownika widać że lewa łapa nie jest zasypana kamieniami i pyłem.
Na zdjęciach z misji apollo też było widać, że lądownik nie miał zasypanych ład regolitem i było to podawane jako jeden z dowodów na fałszerstwo lądowania.

Wszelcy autorzy ksiazek traktujacych o tzw. Hoax'ach juz dawno pochowali sie po swych domach i usilnie szukaja innego zrodla dochodu. Gwozdziem do trumny na ich wierutne bzdury byly wysokiej jakosci zdjecia LRO, ktore na dobre przekonaly nawet wybitnych ignorantow. Poza tym gdyby Amerykanie faktycznie nigdy nie wyladowali na Ksiezycu, to jako pierwsi juz dawno trabilby o tym ZSRR, ktory przeciez mial w czasie programu Apollo swoj rozbudowany program badawczy i ... nasluchowy.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #351 dnia: Grudzień 22, 2013, 13:07 »
^^^
Oczywiście, że gdyby USA nie wylądowali na księżycu to ZSRR wszystkich by o tym poinformował. Tak tylko mi się skojarzyło :)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #352 dnia: Grudzień 22, 2013, 13:11 »
Nowe zdjęcia

Moze sie myle, ale to chyba pierwsze fotki rodem "nie z chinskiej TV". Czyzby bezposrednie zrodlo naukowe? Moze celowo rzucili wreszcie znosnej jakosci fotki ze wzgledu na flage Chin ? ;) No i poza tym rewelacyjne ujecia lazika, pewnie pojedzie dalej na poludnie i byc moze skreci nieco na zachod aby zbadac / obfocic ten duzy krater
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #353 dnia: Grudzień 22, 2013, 14:33 »
Jest jeszcze frakcja hoaxerów którzy mówią, że nigdy żadnych lotów kosmicznych nie było więc LRO też nie było.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #354 dnia: Grudzień 22, 2013, 17:11 »
Są też tacy, co uważają,ze Ziemia jest płaska (pewni iranscy "mysliciele"), tak więc to zdecydowany krok dalej w ramach kosmicznego absurdu.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2013, 17:15 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #355 dnia: Grudzień 22, 2013, 17:22 »
Teraz jest już po stronie południowej http://news.sohu.com/20131221/n392176417.shtml

Wracając do tematu: czyli obecnie jest w punkcie D?
Jeśli skala na dole jest podana w metrach, to przebył ok. 25 m.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2013, 15:22 wysłana przez Scorus »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #356 dnia: Grudzień 22, 2013, 23:34 »
Dokładnie tak, to mniej więcej punkt D, przypuszczalnie pierwszym ważnym celem Yutu będzie ten duży głaz o ciekawym piramidalnym nieco kształcie na południowy-zachód od miejsca lądowania oraz przypuszczalnie naukowcy będą chcieli się przyjrzeć ścianom sąsiadującego, dużego krateru na zachód.

Przy okazji zapewne zauważyliście, że jeden z paneli baterii fotowoltaicznych łazika jest nieco "przechylony" względem drugiego (inaczej - nie jest prostopadły względem obudowy łazika) , nie przyglądałem się wcześniej czy takie rozłożenie tego panela jest celowe czy coś z nim nie do końca poszło przy rozkładaniu.

I jeszcze jedno - Chińczycy sterują łazikiem w czasie rzeczywistym, czy przekazywany z trasy przejazdu obraz (przez kamery nawigacyjne) jest w trybie 16 FPS?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2013, 23:46 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #357 dnia: Grudzień 22, 2013, 23:51 »
jeszcze kilka fotek z objazdu lądownika od strony południowej.

na ostatniej fotografii widać chyba, że panele fotowoltaiczne baterii lądownika zmieniły położenie.... (?)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2013, 15:22 wysłana przez Scorus »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #358 dnia: Grudzień 23, 2013, 15:26 »
Zdjęcia z NavCam i HazCam łazika przed zjazdem z lądownika. To też są zdjęcia zdjęć, ale przynajmniej nie screeny z wideo nagranego z telewizji w rozdzielczości znaczka pocztowego.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #359 dnia: Grudzień 23, 2013, 19:43 »
Nowe zdjęcia

Do zdjęcia Yutu, które AirQ wczoraj podrzucił, ktoś na NSF wprowadził poprawniejszy balans bieli. Efekt poniżej (kliknij by powiększyć):
« Ostatnia zmiana: Grudzień 24, 2013, 08:43 wysłana przez Scorus »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #359 dnia: Grudzień 23, 2013, 19:43 »