Autor Wątek: EO Innovation Platform Testbed Poland  (Przeczytany 11903 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
EO Innovation Platform Testbed Poland
« dnia: Styczeń 09, 2016, 18:45 »
Podobno w przyszły czwartek Creotech organizuje dużą konferencję w Ministerstwie Rozwoju. Dotarły do mnie takie informacje, ale na jaki temat to nie wiem jeszcze. Czy ktoś coś wie?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: EO Innovation Platform Testbed Poland
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 09, 2016, 19:05 »
Ja mniej więcej tyle samo słyszałem. Na szczęście mój plan wyjazdów jest taki, że tego dnia będę w Warszawie. Więc możecie w razie czego liczyć na relację! :)

LooZ^

  • Gość
Odp: EO Innovation Platform Testbed Poland
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 14, 2016, 13:20 »
Cytuj
> Przełomowy projekt dla polskiego sektora kosmicznego Konsorcjum, którego liderem jest Creotech Instruments SA wygrało przetarg na budowę w Polsce prototypowej infrastruktury udostępniającej dane i moc obliczeniową dla aplikacji wspierających usługi oparte na obserwacji Ziemi. Projekt „EO INNOVATION PLATFORM TESTBED POLAND” jest jednym z największych przedsięwzięć kosmicznych zleconych kiedykolwiek przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) polskim podmiotom.

W ramach projektu „EO INNOVATION PLATFORM TESTBED POLAND” w Polsce powstanie potężne repozytorium danych obserwacyjnych Ziemi gromadzonych przez satelity Landsat, Evisat, Sentinel i inne. Oprócz stworzenia bazy danych, polskie konsorcjum będzie odpowiedzialne za obsługę serwisów umożliwiających użytkownikom komercyjnym i naukowym pozyskiwanie i przetwarzanie danych satelitarnych. Infrastrukturze bazodanowej będą towarzyszyły wirtualne i fizyczne serwery obliczeniowe, na których użytkownicy komercyjni i naukowi będą mogli uruchamiać dedykowane swoje aplikacje.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: EO Innovation Platform Testbed Poland
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 14, 2016, 15:04 »
Byłem dziś na tym spotkaniu. Dam potem krótką notkę. :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: EO Innovation Platform Testbed Poland
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 14, 2016, 15:04 »

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: EO Innovation Platform Testbed Poland
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 14, 2016, 16:37 »
A ja dostałem do łapek materiały marketingowe projektu. W załączniku plakat projektu.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: EO Innovation Platform Testbed Poland
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 14, 2016, 16:48 »
No to rzeczywiście szykuje się serwerownia.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: EO Innovation Platform Testbed Poland
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 15, 2016, 10:02 »
W Polsce powstanie prototypowa infrastruktura zapewniająca dane i moc obliczeniową dla aplikacji wspierających usługi oparte na obserwacji Ziemi. Kontrakt dla Europejskiej Agencji Kosmicznej zrealizuje konsorcjum prowadzone przez spółkę Creotech Instruments.

Projekt „EO Innovation Platform Testbed Poland” wart osiem milionów złotych służy budowie repozytorium danych obserwacyjnych Ziemi gromadzonych przez satelity Landsat, Evisat, Sentinel i innych. Z

http://it.wnp.pl/europejska-agencja-kosmiczna-wybrala-polskie-rozwiazanie,265279_1_0_0.html

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: EO Innovation Platform Testbed Poland
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 15, 2016, 10:21 »
Witaj na Forum Tomku!

O tym projekcie piszemy w wątku poświęconym firmie Creotech Instruments: http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2056.msg87917#msg87917.

Offline CoB

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Ardis
Odp: EO Innovation Platform Testbed Poland
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 15, 2016, 10:33 »
Ostatnio Creotech pojawia się przy wielu okazjach i wykorzystuje wiele grantów, ale ta "wygrana" mocno mnie niepokoi - bo jaką konkretnie ma firma politykę? Brać co się nawinie pod rękę? Żadnej specjalizacji, nic? Jakie Creotech ma doświadczenie IT, żeby otrzymać taki grant i taką platformę pod swoje skrzydła? Ktoś mi odpowie, że od tego jest partner z konsorcjum, więc ja zapytam: jakie Creotech ma doświadczenie w branży obserwacji Ziemi, jeśli zajmuje się modelem biznesowym?

Platforma ma być płatna a zdjęcia, które na niej będą się znajdować są udostępniane za darmo w innych miejscach sieci, ciekawe jakie zyski w takim wypadku ta platforma będzie przynosić w Polsce...

Jestem bardzo sceptyczny co do tego projektu. Może mam za mały ogląd na całą sprawę, ale jeśli klientem tej platformy ma być w przyszłości tylko administracja publiczna, a w porywach może uniwersytety (choć po 2020 będzie przecież również mniej funduszy na badania!) to marnie widzę ideę utrzymywania takiej platformy. Bo nie mówimy tutaj o małej ilości danych do przechowywania i przetwarzania danych, skoro jedno zdjęcie z Landsata 8 ma ok. 130 megabajtów.

Ostatnią kwestią jest to, kto z partnerów konsorcjum jest w stanie dostarczyć algorytmów do przetwarzania obrazów satelitarnych (znowu kwestia doświadczenia).

To jest moja osobista opinia. Może ją zmienię jak zobaczę działającą platformę, która przynosi zyski, a nie projekt ESA, który te zyski ma przynieść teraz a później to już nieistotne.

Wracając do meritum, to po prostu nie wiem co to konsorcjum (wyłączając CloudFerro) robi przy tym projekcie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2016, 10:34 wysłana przez CoB »

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: EO Innovation Platform Testbed Poland
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 15, 2016, 10:56 »
Ostatnio Creotech pojawia się przy wielu okazjach i wykorzystuje wiele grantów, ale ta "wygrana" mocno mnie niepokoi - bo jaką konkretnie ma firma politykę? Brać co się nawinie pod rękę? Żadnej specjalizacji, nic? Jakie Creotech ma doświadczenie IT, żeby otrzymać taki grant i taką platformę pod swoje skrzydła? Ktoś mi odpowie, że od tego jest partner z konsorcjum, więc ja zapytam: jakie Creotech ma doświadczenie w branży obserwacji Ziemi, jeśli zajmuje się modelem biznesowym?

Platforma ma być płatna a zdjęcia, które na niej będą się znajdować są udostępniane za darmo w innych miejscach sieci, ciekawe jakie zyski w takim wypadku ta platforma będzie przynosić w Polsce...

Jestem bardzo sceptyczny co do tego projektu. Może mam za mały ogląd na całą sprawę, ale jeśli klientem tej platformy ma być w przyszłości tylko administracja publiczna, a w porywach może uniwersytety (choć po 2020 będzie przecież również mniej funduszy na badania!) to marnie widzę ideę utrzymywania takiej platformy. Bo nie mówimy tutaj o małej ilości danych do przechowywania i przetwarzania danych, skoro jedno zdjęcie z Landsata 8 ma ok. 130 megabajtów.

Ostatnią kwestią jest to, kto z partnerów konsorcjum jest w stanie dostarczyć algorytmów do przetwarzania obrazów satelitarnych (znowu kwestia doświadczenia).

To jest moja osobista opinia. Może ją zmienię jak zobaczę działającą platformę, która przynosi zyski, a nie projekt ESA, który te zyski ma przynieść teraz a później to już nieistotne.

Wracając do meritum, to po prostu nie wiem co to konsorcjum (wyłączając CloudFerro) robi przy tym projekcie.

Projekt celuje takze w firmy komercyjne, i to chyba na ich glowie bedzie opracowanie algorytmów - platforma dostarczy danych i mocy obliczeniowej.

A Creotech pewnie planuje rozszerzyc dzialalnosc, wszak to w downstreamie jest najwiecej pieniedzy  ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: EO Innovation Platform Testbed Poland
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 15, 2016, 11:11 »
Sądzę, że warto mieć oddzielny wątek na ten temat. A to dlatego, że ma to być projekt, w którym społeczność używająca danych obserwacji Ziemi będzie się mogła poudzielać. Creotech pewnie niebawem przedstawi więcej informacji na ten temat.

Warto je trzymać oddzielnie od poczynań firmy Creotech. :)

Offline CoB

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Ardis
Odp: EO Innovation Platform Testbed Poland
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 15, 2016, 11:16 »
Tak zostało powiedziane, ale jak już napisałem wcześniej - dane satelitarne z EO są dostępne za darmo w internecie więc nie wiem która z firm zdecyduje się na płacenie za te dane. Sama platforma - na tym etapie trudno powiedzieć, w wywiadzie nie padły żadne konkretne wartości związane z płatnościami.

Poza tym w wywiadzie temat zysków szybko prześliznął się z sektora prywatnego na naukowców.

Co do algorytmów - w artykule napisano, że serwery mają być udostępniane "wraz z narzędziami i mocą obliczeniową" ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2016, 11:24 wysłana przez CoB »

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: EO Innovation Platform Testbed Poland
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 15, 2016, 11:30 »
Obstwiam, ze bedzie problem z darmowoscia, to nie wyklucza zarabiania ale wydaje sie, ze niewielu to rozumie.
Z powazaniem
                                                                                                              Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: EO Innovation Platform Testbed Poland
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 15, 2016, 11:33 »
Tak zostało powiedziane, ale jak już napisałem wcześniej - dane satelitarne z EO są dostępne za darmo w internecie więc nie wiem która z firm zdecyduje się na płacenie za te dane. Sama platforma - na tym etapie trudno powiedzieć, w wywiadzie nie padły żadne konkretne wartości związane z płatnościami.

Poza tym w wywiadzie temat zysków szybko prześliznął się z sektora prywatnego na naukowców.

Co do algorytmów - w artykule napisano, że serwery mają być udostępniane "wraz z narzędziami i mocą obliczeniową" ;)

Tylko o jakie konkretnie narzedzia chodzi? Chyba najlepiej poczekac az pojawi sie wiecej szczególów projektu. Moze notka kanarkusmaximusa ze spotkania rzuci wiecej swiatla na sprawe. Pozdrawiam  ;)

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: EO Innovation Platform Testbed Poland
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 15, 2016, 11:47 »
W spomnianym wątku już jest dyskusja o sensowności projektu, którą warto tu przenieść.
Zaczyna się ona tu: http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2056.msg87975#msg87975

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: EO Innovation Platform Testbed Poland
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 15, 2016, 11:47 »