Autor Wątek: Współpraca polsko-ukraińska  (Przeczytany 18209 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #45 dnia: Luty 16, 2016, 01:44 »
A po co robić wszystko od zera skoro można skorzystać z doświadczenia innych a potem to doskonalić?  :)

Odpowiem częściowo i w dość ogólnym skrócie: niektóre polskie środowiska wyrażają obawę, że nie ma sensu bazowania na technologii rodem z lat 70. XX wieku. Niektórzy uważają, że jest to dość ryzykowny zabieg, który odessie kasę na inne, bardziej potrzebne kosmiczne projekty.

Mam nadzieję, że jakieś oficjalne stanowiska zostaną niebawem zaprezentowane.

A o jakie inne bardziej potrzebne kosmiczne projekty chodzi? Budowę polskiego satelity z prawdziwego zdarzenia? Myślę, że technologia z lat 70-tych jest potrzebna, gdyż fizyczne prawa działania silników rakietowych się nie zmieniły  ;) a szczegóły zawsze można dopracować w trakcie prac, np. poprzez dodanie nowoczesnego oprogramowania itp.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #46 dnia: Luty 16, 2016, 09:02 »
Niestety nie znam konkretów. Nie byłem na Ukrainie. :) W zasadzie były tam jedynie środowiska naukowe. W przypadku mojego posta miałem na myśli rakiety/ę.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 16, 2016, 13:41 »
Ja bym chętnie zobaczył biznes-plan z oszacowaniem kosztów i planowanych przychodów.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 16, 2016, 13:43 »
Ja bym chętnie zobaczył biznes-plan z oszacowaniem kosztów i planowanych przychodów.
           ... ja zaczlbym od prostego podzieleni an mniejsze kroki z rygorystycznym dotrzymaniem obietnic z tych pierwszych;-)
Z powazaniem
                                                                                                                                                                               Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 16, 2016, 13:43 »

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #49 dnia: Luty 16, 2016, 14:46 »
Nie ma sensu nawet zaczynać mniejszych kroków jeżeli nie mamy przesłanek, że projekt będzie opłacalny.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #50 dnia: Luty 16, 2016, 14:55 »
Nie ma sensu nawet zaczynać mniejszych kroków jeżeli nie mamy przesłanek, że projekt będzie opłacalny.
           ... taki projekt nigdy nie jest oplacalny. Tak jak kazde dzialanie np. w ramach obronnosci. Z powazaniem
                                                                                                                                                         Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2016, 15:57 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #51 dnia: Luty 16, 2016, 15:18 »
Widać na kłopotach Ukrainców mogą ucierpieć i Amerykanie:
http://florydziak.blogspot.com/2016/02/antares-znowu-moze-miec-kopoty.html

Jak Antares to i Cygnus, czyli spory kawał CRS 2.

LooZ^

  • Gość
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #52 dnia: Luty 16, 2016, 18:41 »
Dzisiaj ogłoszono "Plan Morawieckiego", a w nim m.in. połączenie różnych fundów państwowych w jeden duży z solidną bazą finansową, który ma się skupiać na "innowacyjnych firmach przemysłowych z dużym potencjałem zatrudnienia". Hm, hm.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #53 dnia: Luty 16, 2016, 19:49 »
Dzisiaj ogłoszono "Plan Morawieckiego", a w nim m.in. połączenie różnych fundów państwowych w jeden duży z solidną bazą finansową, który ma się skupiać na "innowacyjnych firmach przemysłowych z dużym potencjałem zatrudnienia". Hm, hm.

Looz - może to warto dać w oddzielnym wątku? Jak uważasz?

LooZ^

  • Gość
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #54 dnia: Luty 16, 2016, 21:33 »
Hm, ja słyszałem, że może być pewien związek między jednym i drugim, to może zostawmy do czasu aż się pojawi więcej detali?

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #55 dnia: Luty 16, 2016, 21:40 »
Hm, ja słyszałem, że może być pewien związek między jednym i drugim, to może zostawmy do czasu aż się pojawi więcej detali?

Skoro zamierzasz prowadzić dyskusję tutaj to wrzucę atykuł o inspiracjach Morawieckiego:
jagiellonski24.pl/2016/02/16/co-panstwo-ma-do-zrobienia-w-gospodarce-justin-lin-i-mateusz-morawiecki/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #56 dnia: Luty 16, 2016, 21:42 »
Hm, ja słyszałem, że może być pewien związek między jednym i drugim, to może zostawmy do czasu aż się pojawi więcej detali?

Hmm, wydaje mi się, że będzie więcej kwestii kosmicznych, technologicznych czy lotniczych, które się gdzieś będą pojawiać.

Ale po prostu najwyżej podzielę wątek. :)

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 17, 2016, 13:46 »
Już jest artykuł na Kosmonaucie:
http://www.kosmonauta.net/2016/02/potencjalna-wspolpraca-pomiedzy-polska-a-ukraina/?pk_campaign=feed&pk_kwd=potencjalna-wspolpraca-pomiedzy-polska-a-ukraina

Zatem największe pole do popisu jest w sektorze satelit teledetekcyjnych, a na kierunku rakietowym są spore problemy, zwłaszcza gdyby to miała być inwestycja czysto nasza... chociaż można się starać wejść w prowadzony przez Włochów projekt Ariane...

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 17, 2016, 15:35 »
Już jest artykuł na Kosmonaucie:
http://www.kosmonauta.net/2016/02/potencjalna-wspolpraca-pomiedzy-polska-a-ukraina/?pk_campaign=feed&pk_kwd=potencjalna-wspolpraca-pomiedzy-polska-a-ukraina


Cytuj
Dodatkowym czynnikiem utrudniającym sytuację jest fakt, iż Europejska Agencja Kosmiczna stara się, aby państwa członkowskie nie powielały rozwoju tych samych technologii. Segment mniejszych rakiet nośnych jest w ESA rozwijany przede wszystkim przez Włochy. Jednocześnie Polska nie uczestniczy w bardzo kosztownym programie opcjonalnym dotyczącym rozwijania technologii rakietowych w ESA. Z tego powodu zachodzi ryzyko, iż potencjalny projekt rozwoju technologii rakietowych wraz z Ukrainą mógłby być realizowany tylko w ramach programu narodowego, co negatywnie odbiłoby się na składce do różnych programów w ESA.

Wydaje mi się, że planowana rakieta nośna to jednak inna klasa pojazdu niż Vega -> chodzi przecież o rakietę ponad 10-cio krotnie lżejszą. Co do budżetu - jak już spekulowano, decyzja co do projektu zapadnie ,,wysoko na górze". Skąd pewność, że rakieta nośna powstanie za pieniądze zabrane innym kosmicznym projekom ( i odwrotnie - brak rakiety oznacza więcej pieniędzy na technolgie satelitarne)?

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 18, 2016, 13:05 »
A propos, potencjalnej polsko-ukraińskiej rakiecie już rośnie konkurencja...

http://www.space24.pl/310401,nowozelandzka-rakieta-nosna-wyniesie-male-satelity-na-orbite

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Współpraca polsko-ukraińska
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 18, 2016, 13:05 »