Autor Wątek: Wątek komercyjny (zbiorczo)  (Przeczytany 80103 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

velo

  • Gość
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 06, 2013, 11:12 »
Jakaś kolejna inicjatywa się szykuje

Były astronauta Leroy Chiao napisał na twitterze

Leroy Chiao ‏@AstroDude 5 Sep
Stand by for a fresh, exciting, new commercial space venture!

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #46 dnia: Wrzesień 07, 2013, 21:04 »
Leroy Chiao był jednym ze współzałożycieli i wiceprezydentem Excalibur ALmaz - firmy mającej we współpracy z Rosjanami wskrzesić sowieckiego TKS-a (na Forum: link). Zajrzałem właśnie na stronę Excalibura - nazwisko Chiao z niej zniknęło. Przy okazji zauważyłem, że zniknęło także nazwisko Władimira Titowa - też byłego kosmonauty, który był dyrektorem Excalibura ze strony rosyjskiej.

Nie wiem co szykuje Chiao, ale przede wszystkim podejrzewam, że wiąże się ta informacja z końcem Excalibura. Zresztą jego strona nie jest już aktualizowana od roku. Bezkwotowy kontrakt z NASA w ramach CCDev2 był ostatnią oznaką życia firmy.

velo

  • Gość
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #47 dnia: Wrzesień 08, 2013, 00:22 »
Brak Titova i Chiao też zauważono w wątku o Excalibur Almaz na NSF

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #48 dnia: Wrzesień 10, 2013, 22:59 »
Mała ciekawostka - Atlas 5 wyniesie komercyjny ładunek dla rządu Meksyku. Ponoć ostatnio to się dość rzadko zdarzało, aby doszło do komercyjnych lotów tej rakiety - jak już, to dla rządu USA.

A jak się to stało? Plotki mówią, że Lokheed Marcin dokonał obcięcia kosztów startu o więcej niż 20% w ciągu zaledwie 12 miesięcy! W ten sposób Atlas 5 stał się konkurencyjny względem ILS czy Sea Launch... 

Ciekawe, czy pojawią się kolejne komercyjne zamówienia na Atlasa 5.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #48 dnia: Wrzesień 10, 2013, 22:59 »

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #49 dnia: Wrzesień 10, 2013, 23:55 »
Duża rzecz,ostatnio Atlas poleciał komercyjnie prawie 4 lata temu.Jeśli zjechali z kosztami to w połączeniu ze swoją niezawodnością mogą zdobyć sporo nowych kontraktów.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #50 dnia: Wrzesień 11, 2013, 00:01 »
Duża rzecz,ostatnio Atlas poleciał komercyjnie prawie 4 lata temu.Jeśli zjechali z kosztami to w połączeniu ze swoją niezawodnością mogą zdobyć sporo nowych kontraktów.

Tylko skąd wezmą silniki do pierwszego stopnia? Rosjanie właśnie zapowiedzieli, że co prawda wywiążą się ze swych obietnic, co do ilości dostarczonych RD-180, ale więcej raczej Amerykanie ich raczej nie zobaczą...
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #51 dnia: Wrzesień 11, 2013, 07:33 »
Takim posunięciem Rosjanie tylko wzmocnią SpaceX i Boeinga z Deltą.Pobrzęczą trochę szabelką ze względu na Syrię a potem wszystko sie rozejdzie po kościach.Choć muszę przyznać że cieszę sie z tych pogłosek:) Może wreszcie dzięki nim zostanie rozbity monopol ULA na wynoszenie ładunków rządowych.P.S.zdaje sie że Amerykanie mają pełną dokumentacje rd180 więc chyba mogą je robić u siebie,choć wtedy cena Atlasa skoczy.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #52 dnia: Wrzesień 11, 2013, 10:13 »
Duża rzecz,ostatnio Atlas poleciał komercyjnie prawie 4 lata temu.Jeśli zjechali z kosztami to w połączeniu ze swoją niezawodnością mogą zdobyć sporo nowych kontraktów.

Tylko skąd wezmą silniki do pierwszego stopnia? Rosjanie właśnie zapowiedzieli, że co prawda wywiążą się ze swych obietnic, co do ilości dostarczonych RD-180, ale więcej raczej Amerykanie ich raczej nie zobaczą...

To jest naprawdę ciekawa sytuacja polityczna. Jak z "amerykanizacją" RD-180? Czy jest to nadal w grze?

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #53 dnia: Wrzesień 11, 2013, 11:33 »
Tylko skąd wezmą silniki do pierwszego stopnia? Rosjanie właśnie zapowiedzieli, że co prawda wywiążą się ze swych obietnic, co do ilości dostarczonych RD-180, ale więcej raczej Amerykanie ich raczej nie zobaczą...
To jest naprawdę ciekawa sytuacja polityczna. Jak z "amerykanizacją" RD-180? Czy jest to nadal w grze?

Aerojet przygotowuje się do produkcji w USA zmodernizowanych NK-33 (o ~50% wyższy ciąg niż oryginał). Dwa takie silniki miałyby mogłyby zastąpić jeden RD-180.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #54 dnia: Wrzesień 26, 2013, 20:10 »
Ciekawa teza w artykule na przykładzie firmy SES - na rynku jest za dużo rakiet, a większość misji doświadcza uciążliwych zmian terminów startu.

Offline mikii77

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 268
  • LOXem, naftą i SOLIDem
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #55 dnia: Marzec 10, 2014, 18:50 »
ILS ocenia zdolność wynoszenia dwóch satelitów przez Protona M
http://www.nasaspaceflight.com/2014/03/ils-evaluating-dual-launch-capability-proton-m/
Go Elon, Go!!!

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 29, 2014, 19:52 »
NewSpace Global opublikował wykres pokazujący rozwój branży astro w ostatnich 12 miesiącach:



Wykres ten ilustruje artykuł na CNBC poświęcony temu tematowi (link). Są to wartości różnych indeksów giełdowych.

Widać niezłą opłacalność, ale należałoby ten wykres porównać z innymi branżami: na ile ten wzrost jest spowodowany rozwojem samej branży, a na ile wiąże się z ogólnym wzrostem gospodarczym.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #57 dnia: Sierpień 29, 2014, 23:44 »
To chyba chodzi o firmy typu spółka akcyjna i na dodatek notowane na giełdach, a nie wszystkie są tego typu. Ale to może dobry pomysł, aby z Kosmonauty zrobić spółkę akcyjną? :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #58 dnia: Sierpień 30, 2014, 10:06 »
Zakładając, że znajdziecie inwestorów, na co przeznaczylibyście pieniądze? (Pytam poważnie...)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #59 dnia: Sierpień 30, 2014, 21:09 »
Na aplikacje. Głównie nawigacja, zintegrowane albo związane z telekomunikacją. Tutaj jest moim zdaniem dużo nisz do obsadzenia.

Tak nieco brytyjsko o tym myślę, ale downstream'u w naszej części Europy nie ma, a jest zapotrzebowanie na produkty.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wątek komercyjny (zbiorczo)
« Odpowiedź #59 dnia: Sierpień 30, 2014, 21:09 »