Autor Wątek: Trzeci start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia  (Przeczytany 52905 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Trzeci start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #120 dnia: Kwiecień 15, 2015, 08:10 »
Nagranie z lądowania na barce:


Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Trzeci start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #121 dnia: Kwiecień 15, 2015, 08:14 »
Marek, odnośnie Twojego postu na blogu - rozumiem, że w pewnym sensie "natury tego zjawiska" nie da się przeskoczyć - pomiarów i korekcji ponieważ opóźnienie czy też dystans czasu pomiędzy tymi dwoma punktami jest zbyt duży. I rozumiem,że mały wpływ ma na to elektronika pokładowa, nieważne jak szybka i zaawansowana by była, natomiast zasadniczy część ma ta mechaniczna typu np.siłowniki. Naprawdę nie ma żadnych szans (poza zastosowaniem cięższych siłowników) na zmaksymalizowanie skrócenia czasu reakcji? Może to złe porównanie, ale przecież z Grasshopper'em było też trochę sukcesów, wiem, że to nie ta skala, ale mimo wszystko. Również mimo wszystko zastanawiam się czy prędkość wiatrów nad powierzchnią morza nie ma sporego wpływu na powstające przechyły i rosnące z tego powodu potrzeby natychmiastowej korekty do pionu.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline eRKa

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Windą do nieba :)
Odp: Trzeci start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #122 dnia: Kwiecień 15, 2015, 10:18 »
Szkoda, że nagranie nie jest 5-10s dłuższe. Wiedzielibyśmy co dalej się działo z rakietą i barką.

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Trzeci start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #123 dnia: Kwiecień 15, 2015, 12:10 »
Marku... a nie wystarczy po prostu "kazac" rakiecie aby wytracila skladowa pozioma na kilkanascie, kilkadziesiat metrow nad platforma (i w praktyce, na mala chwilke nieruchomo zawisnac nad barka)? ...A pozniej tylko obnizyc lot i usiasc? Na tym i poprzednich filmach wyglada to jakby probowano wytracac obie skladowe - pozioma i pionowa rownoczesnie - do jednego punktu. Pewnie to oszczedza jakas mala ilosc paliwa... no ale efekt sredni, proces staje sie zbyt dynamiczny...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2015, 12:12 wysłana przez KonradL »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Trzeci start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #123 dnia: Kwiecień 15, 2015, 12:10 »

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: Trzeci start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #124 dnia: Kwiecień 15, 2015, 12:15 »
Marku... a nie wystarczy po prostu "kazac" rakiecie aby wytracila skladowa pozioma na kilkanascie, kilkadziesiat metrow nad platforma (i w praktyce, na mala chwilke nieruchomo zawisnac nad barka)? ...A pozniej tylko obnizyc lot i usiasc? Na tym i poprzednich filmach wyglada to jakby probowano wytracac obie skladowe - pozioma i pionowa rownoczesnie - do jednego punktu. Pewnie to oszczedza jakas mala ilosc paliwa... no ale efekt sredni, proces staje sie zbyt dynamiczny...

No właśnie dziwie się co taka duża prędkość przy takiej odległości do barki.
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Trzeci start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #125 dnia: Kwiecień 15, 2015, 12:27 »
Wyglada na to ze Elon potwierdził moja teori:

Cytuj
@ID_AA_Carmack Looks like the issue was stiction in the biprop throttle valve, resulting in control system phase lag. Should be easy to fix.

Czyli SpaceX uważa ze przyczyna był problem z jednym z zaworów - reagował on z opóźnieniem, co wprowadziło nieprzewidywane opóznienie w system sterujący a to spowodowało jego niestabilność.
Zapraszam na mój blog :)

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: Trzeci start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #126 dnia: Kwiecień 15, 2015, 12:38 »
http://florydziak.blogspot.com/2015/04/arkyd-3-reflight-leci-w-poniedziaek.html

Wspominał może coś ktoś na tym wątku, że poleciał ponownie Arkyd tym razem za pomocą rakiety Falcon ?
Jakoś cicho o tym było.
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Offline yabuzapit

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 169
Odp: Trzeci start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #127 dnia: Kwiecień 15, 2015, 12:55 »
Marku... a nie wystarczy po prostu "kazac" rakiecie aby wytracila skladowa pozioma na kilkanascie, kilkadziesiat metrow nad platforma (i w praktyce, na mala chwilke nieruchomo zawisnac nad barka)? ...A pozniej tylko obnizyc lot i usiasc? Na tym i poprzednich filmach wyglada to jakby probowano wytracac obie skladowe - pozioma i pionowa rownoczesnie - do jednego punktu. Pewnie to oszczedza jakas mala ilosc paliwa... no ale efekt sredni, proces staje sie zbyt dynamiczny...

No właśnie dziwie się co taka duża prędkość przy takiej odległości do barki.

Merlin 1D ma ciąg większy niż masa pustej rakiety, więc rakieta powinna zatrzymać się idealnie na barce, bo by odleciała, jeżeli by za wcześnie wytraciła prędkość w pionie.

A tak się zastanawiałem jakby zamontowali na pierwszym stopniu zestaw silników super draco, ale wypadł mi ten pomysł z głowy jak zobaczyłem na jakiego paliwa używają.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Trzeci start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #128 dnia: Kwiecień 15, 2015, 13:18 »
Ładne zdjęcie!

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Trzeci start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #129 dnia: Kwiecień 15, 2015, 13:25 »
Wyglada na to ze Elon potwierdził moja teori:

Cytuj
@ID_AA_Carmack Looks like the issue was stiction in the biprop throttle valve, resulting in control system phase lag. Should be easy to fix.

Czyli SpaceX uważa ze przyczyna był problem z jednym z zaworów - reagował on z opóźnieniem, co wprowadziło nieprzewidywane opóznienie w system sterujący a to spowodowało jego niestabilność.

czyli generalnie przy następnym lądowaniu (jeśli nic nie nawali) nie powinno być już takich wahań, zgadza się?
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Trzeci start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #130 dnia: Kwiecień 15, 2015, 13:39 »
Ładne zdjęcie!
Strasznie mała ta barka się wydaje :)

LooZ^

  • Gość
Odp: Trzeci start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #131 dnia: Kwiecień 15, 2015, 13:54 »
Ah ten Marek, już nam kasandrycznie wieścił upadek prawie że całego programu powrotnego, a tu tylko mały problem ;)

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Trzeci start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #132 dnia: Kwiecień 15, 2015, 14:18 »
Ah ten Marek, już nam kasandrycznie wieścił upadek prawie że całego programu powrotnego, a tu tylko mały problem ;)

Nie, nie wróżyłem niczego ;) Nadal uważam że lądowania rakietą nigdy nie będą rutynowe. Wiemy to dobrze od 1968 roku: a właściwie to od znacznie dawniej - od czasów kiedy ludzie pierwotni wymyślili dzidy i robili zawody trzymania ich w pionie na ręce. Patyk podtrzymywany od spodu jest niestabilny i nic z tym się nie da zrobić. Można tylko nie dopuścić do jego nadmiernego rozchybotania się. Miłośnikom eksperymentów polecam sprawdzenie tej teorii używając coraz krótszych patyków - to świetna symulacja coraz większych opóźnień w systemie - krótszy patyk wymaga mniejszego czasu reakcji a ten jest stały/zależny od człowieka. Poniżej pewnej długości utrzymanie patyka w pionie jest niemożliwe, bo nasz czas reakcji jest za wolny. Zresztą nawet z dużym patykiem istnieje pewien obszar ruchów w którym daje się go utrzymać w pionie, a jak patyk wyjdzie poza ten obszar to nie ma szans i musi upaść. To co wczoraj widzieliśmy było klasycznym problemem dodatniego sprzężenia zwrotnego i oscylacji spowodowanych przez układ sterujący rakietą. Nawet jeżeli rakieta miała by jeszcze dużo miejsca w pionie to i tak była już skazana na rozbicie - przy następnym chybotnięciu się by się przewróciła. SpaceX musi znaleźć przyczynę tego problemu i ją zlikwidować. To może być prosty błąd w oprogramowaniu, może być niskie ciśnienie płynu hydraulicznego powodujące wolniejsze reakcje siłowników a może też być to problem zbyt powolnych siłowników w stosunku do całego modelu rakiety. Wszystko się da naprawić, jednak pytanie jakie będą tego koszty.

Zapraszam na mój blog :)

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Trzeci start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #133 dnia: Kwiecień 15, 2015, 14:37 »
Hej,
To była 3cia próba - dla SpaceX szczęśliwą liczbą, chyba od zawsze jest 4ka ;) Tak więc, kciuki do góry ;)

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: Trzeci start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #134 dnia: Kwiecień 15, 2015, 14:39 »
Hej,
To była 3cia próba - dla SpaceX szczęśliwą liczbą, chyba od zawsze jest 4ka ;) Tak więc, kciuki do góry ;)

Kurde, co wy z tymi przesądami? Może wszyscy uczestnicy forum powinni splunąć 3 razy przez lewe ramie a następnie zaklaskać nad głową krzycząc "SpaceX" by przegonić złe duchy?
Zapraszam na mój blog :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Trzeci start Falcona 9v1.1 z próbą odzyskania I stopnia
« Odpowiedź #134 dnia: Kwiecień 15, 2015, 14:39 »