Autor Wątek: Polski przemysł kosmiczny - aktualności  (Przeczytany 201734 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #390 dnia: Październik 03, 2018, 07:32 »
Projekt GRACE – krok w kierunku polskiego satelitarnego układu napędowego
2 października 2018

Instytut Lotnictwa wraz z partnerami pomyślnie zakończył projekt GRACE (Green bi-propellant apogee rocket engine for future spacecraft), realizowany w latach 2015-2018 dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Projekt, złożony w drugim konkursie programu Polish Industry Incentive Scheme, został zrealizowany we współpracy z firmą Jakusz, WB Electronics i Thales Alenia Space UK. W ramach ostatniej serii projektów PLIIS możliwa jest jego kontynuacja i wykonanie kroku w kierunku produktu – polskiego napędu rakietowego dla satelitów telekomunikacyjnych.

Celem projektu GRACE było przeprowadzenie licznych prób wstępnego demonstratora technologii silnika rakietowego typu LAE (Liquid Apogee Engine), przeznaczonego do transportu satelitów na orbitę geostacjonarną (GEO). Napęd został gruntownie zbadany w warunkach laboratoryjnych i uzyskano potwierdzenie założonych parametrów pracy.

Dotychczas wszystkie silniki typu LAE stosują hipergoliczne materiały pędne: hydrazynę i jej pochodne oraz tlenki azotu, będące substancjami silnie toksycznymi. Zastosowanie tych materiałów może być jednak po roku 2020 całkowicie zakazane ze względu na unijną regulację REACH (Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals). ESA wraz z europejskim przemysłem kosmicznym intensywnie poszukuje rozwiązań w zakresie ekologicznych materiałów pędnych. Pozwalają one na ograniczenie nakładów do przygotowania satelitów do startu, poprzez obniżenie kosztów infrastruktury, w tym zapewnienia bezpieczeństwa personelu.

Nadtlenek wodoru o najwyższej klasie stężenia jest rozważany jako jeden z głównych kandydatów do zastosowania w nowych układach napędowych. W ramach projektu GRACE opracowano technologię zastosowania tej substancji jako utleniacz w silniku rakietowym na ciekły dwuskładnikowy materiał pędny. Technologia otrzymywania nadtlenku wodoru została rozwinięta i opatentowana w Instytucie Lotnictwa, a następnie skomercjalizowana. Nadtlenek wodoru może być bezpiecznie przechowywany na orbicie przez długie lata, a przy odpowiednio dobranym paliwie silnik ma osiągi odpowiadające obecnym silnikom na toksyczne materiały pędne (a biorąc pod uwagę osiągi uzyskiwane z zadanej objętości materiału pędnego – znacznie je przewyższa).

W ramach projektu GRACE wykonano ponad 140 testów silników rakietowych na hamowni w Instytucie Lotnictwa. Wykorzystując najbardziej zaawansowaną infrastrukturę tego typu w tej części Europy (NI Engineering Impact Award 2018 w kategorii ”Aerospace”), uzyskano wyniki odpowiadające standardom ESA. Jest to jedyny silnik tego typu rozwijany w Europie. Mimo rozwoju napędów eklektycznych w Europie, jest w zainteresowaniu czołowych graczy europejskiego rynku pod kątem zastosowania w platformach dużych satelitów. Model silnika także został zademonstrowany szerszej publiczności na targach MSPO 2018 w Kielcach.

Wraz z sugestią Europejskiej Agencji Kosmicznej przed ostatnią fazą PLIIS, napędy satelitarne to jedna z siedmiu nisz technologii kosmicznych, w których Polska ma szansę odegrać znaczącą rolę na świecie. ESA potwierdza możliwość komercjalizacji technologii w Polsce i wykorzystanie budowanych łańcuchów poddostawców. Kierownik projektu dr inż. Paweł Surmacz z Instytutu Lotnictwa potwierdza, że projekt GRACE, jak i jego możliwa kontynuacja, mają stanowić odpowiedź na potrzeby europejskiego rynku i widoczne jest duże zainteresowanie podmiotów zagranicznych opracowywaną technologią.

Poza wykorzystaniem technologii w silnikach typu LAE, tej samej wielkości jednostki napędowe mogą być skutecznie wykorzystane w nowych generacjach małych rakiet nośnych, gdzie stopień finalnie umieszczający ładunek na zadanej orbicie ma ciąg odpowiadający napędowi GRACE (400-500 N w próżni). Technologia nadtlenku wodoru jest także jednym z kluczowych elementów inicjatywy ESA Clean Space.

Kontynuacja projektu GRACE pozwoliłaby na wykorzystanie dotychczasowych wyników prac w aż 8 projektach ESA i Komisji Europejskiej, opartych na w pełni polskiej technologii nadtlenku wodoru. Wykonanie kluczowego kroku może nastąpić w ramach projektu GRACE 2, przy jego włączeniu do mapy drogowej finalnego etapu PLIIS.

Źródło: ILOT
https://www.space24.pl/projekt-grace--krok-w-kierunku-polskiego-satelitarnego-ukladu-napedowego

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #391 dnia: Październik 14, 2018, 14:15 »
Luksemburg i Polska podpisały oświadczenie o kosmicznej współpracy
BY MICHAŁ MOROZ ON 14 PAŹDZIERNIKA 2018

Rządy Luksemburga i Polski podpisały pięcioletnie porozumienie o współpracy (MoU), zwłaszcza w kontekście rozwijającego się górnictwa kosmicznego.

Dokument został podpisany przez Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigę Emilewicz oraz Etienne Schneidera, wicepremiera oraz ministra gospodarki Luksemburga. Dokument opisuje wymianę wiedzy i doświadczenia w takich obszarach jak technologie kosmiczne jak i powiązanych kwestiach politycznych i prawnych. (...)

https://kosmonauta.net/2018/10/luksemburg-i-polska-podpisaly-oswiadczenie-o-kosmicznej-wspolpracy/

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #392 dnia: Październik 14, 2018, 21:49 »
Znalazłem taki smaczek w sieci  :o

Szef PAK dodał, że rozmowy dotyczyły też "możliwego udziału Polski w planowanej bazie okołoksiężycowej Lunar", której budowa ma się wkrótce rozpocząć

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31385%2Cpolska-agencja-kosmiczna-prowadzi-rozmowy-o-wspolpracy-polski-i-usa-dot

Chodzi oczywiście o LOP Gateway. Jak myślicie, czy my Polacy będziemy mogli sensownie zaangażować się w stację okołoksiężycową? Jeśli tak to w jaki sposób?

I czy Twardowski może spać spokojnie czy też musi uważać na kolejnych rodaków na Księżycu?  ;)  ;D
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2018, 21:54 wysłana przez ekoplaneta »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #393 dnia: Październik 25, 2018, 22:48 »
Nabór do programu SpaceUp BPA
BY REDAKCJA ON 25 PAŹDZIERNIKA 2018

Krakowski Park Technologiczny zaprasza startupy korzystające z danych satelitarnych Copernicusa, które chcą przyśpieszyć swój rozwój, zdobyć nową wiedzę i nawiązać międzynarodowe relacje.

Jak skłonić rolników, by w sposób bezpieczny dla pszczół korzystali ze środków ochrony roślin? BeeNebulaApp daje im rzetelne informacje o kwitnieniu, korzystając m.in. z danych meteorologicznych z satelitów Sentinel. Ten prototyp, to tylko jedno z setek możliwych zastosowań danych satelitarnych. Szukamy startupów, które stworzą i wprowadzą na rynek kolejne – trwa nabór do programu akceleracyjnego SpaceUp BSA prowadzony przez Krakowski Park Technologiczny. (...)

https://kosmonauta.net/2018/10/nabor-do-programu-spaceup-bpa/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #393 dnia: Październik 25, 2018, 22:48 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #394 dnia: Listopad 03, 2018, 07:06 »
Prezydent: chcemy, by polska działalność w rynku kosmicznym stanowiła 3 proc. światowego obrotu
23.10.2018


Prezydent Andrzej Duda (2L) zwiedza wystawę eksponatów, w ramach konferencji „Technologie przyszłości. Przemysł kosmiczny” w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Obara 22.10.2018

Chcemy, by zgodnie z naszą strategią kosmiczną, polska działalność w rynku kosmicznym stanowiła 3 proc. światowego obrotu - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że najważniejsze, by Polska uczestniczyła w podboju kosmosu. "Podbój kosmosu zawsze oznacza wyścig technologiczny" - podkreślił Andrzej Duda. Dodał, że to niezwykle trudna rywalizacja.

"Chcemy dla Polski w jak największym stopniu gospodarki wysokorozwiniętej, chcemy produkować dobra wysoko przetworzone, chcemy być gospodarką innowacyjną. To przemysł kosmiczny i wszystko, co z nim związane powinien stanowić niezwykle ważny tego element" - mówił Andrzej Duda podczas poniedziałkowej konferencji "Technologie Przyszłości. Przemysł kosmiczny" odbywającej się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Prezydent zwrócił uwagę, że podbój kosmosu stawia przed rynkiem "najnowocześniejsze wymagania". "Z dumą patrzę na to, że są polskie instytuty badawcze, że są jednostki badawczo-rozwojowe, polskie firmy, które w tym wyścigu, nie tylko ambitnie, ale przede wszystkim z wielkim powodzeniem biorą udział" - podkreślił.

Prezydent Duda wyraził zadowolenie, że Polska jest od 2012 r. członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), że mamy Polską Agencję Kosmiczną, polską strategię kosmiczną. Zaznaczył, że jest to niezwykle potrzebne naszemu krajowi, by łączyć naukę z przemysłem. "Te działania badawczo-rozwojowe z tym, co są w stanie osiągnąć polscy przedsiębiorcy i w ten sposób także promować Polskę na rynkach zagranicznych" - mówił.

Zaznaczył, że tego typu przedsięwzięcia powinny być "jak najbardziej rozwijane". "Jest ambitny cel - chcemy, zgodnie z naszą strategią kosmiczną, aby na tym globalnym rynku kosmicznym polska działalność stanowiła 3 proc. istniejącego tam obrotu. Mam nadzieję, że ten cel zostanie osiągnięty" - powiedział.

Obecna na poniedziałkowej konferencji minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz przypomniała, że nasza tradycja w zakresie polityki kosmicznej sięga "bardzo daleko".

"Można powiedzieć, że pierwszą strategię polityki kosmicznej napisał Mikołaj Kopernik 475 lat temu, publikując +De revolutionibus orbium coelestium+. 45 lat temu na Kopernik 500 znalazł się pierwszy polski instrument badawczy, a 40 lat temu pierwszy Polak wziął udział w kosmicznej misji" - wyliczyła.

Szefowa MPiT zaznaczyła, że choć wkład naszych rodaków w eksplorację kosmosu jest duży, to wciąż wiedza o obecności Polski w kosmosie wydaje się niewystarczająca.

"Ponad 80 instrumentów badawczych polskich, wyprodukowanych, opracowanych przez Polaków znajduje się w Układzie Słonecznym. To oznacza, że niemal na każdej planecie jest zatknięta polska flaga" - wskazała.

Minister Emilewicz podkreśliła, że "globalny obrót w zakresie sektora kosmicznego szacuje się na ponad 330 mld dol.", a odsetek tych wydatków rośnie.

Dlatego, jak powiedziała, inwestowanie w sektor kosmiczny "traktujemy bardzo poważnie, jako element Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju; aby polska gospodarka stała się mniej imitująca, a bardziej innowacyjna".

Emilewicz zwróciła uwagę, że trudno znaleźć dzisiaj sektor bardziej innowacyjny niż sektor kosmiczny. "Mamy nadzieję w tych zmianach, w tej transformacji również aktywnie uczestniczyć. Dlatego przygotowaliśmy strategię polityki kosmicznej (...). Założyliśmy, że do 2030 roku polski sektor kosmiczny, to będzie 3 proc. światowego obrotu sektora kosmicznego" - mówiła.

Według szefowej resortu przedsiębiorczości i technologii nasz kraj inwestuje w sektor kosmiczny. "Gdy Polska wstępowała do ESA podmiotów gospodarczych mówiących o sobie jako przedstawicielach sektora kosmicznego było nie więcej niż 60. Dzisiaj tych podmiotów jest ponad 300" - przypomniała.

Jak oceniła Emilewicz wyzwania, jakie stoją przed branżą to m.in. doprecyzowanie kierunków rozwojowych w kontekście zmieniającego się podejścia do polityki kosmicznej w Komisji Europejskiej. "KE z polityki kosmicznej czyni bardzo ważny instrument, prawdopodobniej jeden z najobfitszych finansowo w kolejnej perspektywie finansowej" - zaznaczyła. (PAP)

autor: Magdalena Jarco
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31494%2Cprezydent-chcemy-polska-dzialalnosc-w-rynku-kosmicznym-stanowila-3-proc

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #395 dnia: Listopad 04, 2018, 23:30 »
Prezydent: chcemy, by polska działalność w rynku kosmicznym stanowiła 3 proc. światowego obrotu

Byłem na tym spotkaniu. Pan Prezydent niestety te "3 procent" zamienił z europejskiego rynku kosmicznego na światowy. I tak informacja poszła w eter.
Czy warto dać podsumowanie tego spotkania? Jak uważacie?

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #396 dnia: Listopad 14, 2018, 07:28 »
Intensywny listopad w polskim sektorze kosmicznym
BY REDAKCJA ON 13 LISTOPADA 2018

(...) Listopad 2018 r. upłynie pod znakiem istotnych wydarzeń dla polskiego przemysłu kosmicznego.
19 listopada 2018 r. na rakiecie Falcon 9 firmy SpaceX z Kalifornii na orbitę okołoziemską mają zostać wyniesione satelity PW-Sat2 i ICEYE-X2. (...)

https://kosmonauta.net/2018/11/intensywny-listopad-w-polskim-sektorze-kosmicznym/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #397 dnia: Listopad 14, 2018, 07:40 »
Polskie instrumenty naukowe w misjach kosmicznych
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 14 LISTOPADA 2018

W 2016 roku Centrum Badań Kosmicznych opublikowało katalog instrumentów naukowych zbudowanych w Polsce dla potrzeb różnych misji kosmicznych.

Historia polskich instrumentów naukowych dla różnych misji kosmicznych zaczyna się już w 1970 roku. Wówczas zbudowany został rentgenowski heliospektrograf dla potrzeby misji rakiety sondującej Wertikal-1, która osiągnęła pułap 487 km. Trzy lata później na orbicie znalazł się pierwszy polski instrument naukowy. Ten instrument został zbudowany na potrzeby misji satelitarnej Interkosmos „Kopernik 500”, wysłanej dla uczczenia pięćsetnej rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. (...)

https://kosmonauta.net/2018/11/polskie-instrumenty-naukowe-w-misjach-kosmicznych/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #398 dnia: Listopad 28, 2018, 22:39 »
IMGW-PIB: portal projektu Sat4Envi ruszy pod koniec 2020 r.
28.11.2018

Pod koniec 2020 r. zacznie działać portal projektu Sat4Envi, którego celem jest stworzenie narzędzia do powszechnego i łatwego udostępniania danych satelitarnych - zapowiedziano we wtorek w Warszawie. Projekt Sat4Envi realizuje konsorcjum, którego liderem jest IMGW-PIB.

Blisko 18 mln zł ze środków UE w ramach Operacyjnego Programu Polska Cyfrowa, otrzymały polskie instytucje, m.in. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB), na przechowywanie, przetwarzanie i dystrybucję danych z satelitów w ramach projektu Sat4Envi.

Partnerami IMGW-PIB w projekcie są: Centrum Badań Kosmicznych PAN, Polska Agencja Kosmiczna oraz Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH.

"Jesienią przyszłego roku planujemy taki testowy portal udostępnić szerszemu gronu użytkowników, wybranych użytkowników, właśnie do testowania, po to, żeby można było zmodyfikować jakieś rzeczy i na koniec 2020 r. oddać już narzędzie, które (...) będzie działało dobrze" - powiedziała we wtorek dziennikarzom koordynatorka projektu, dr Bożena Łapeta z IMGW-PIB, w czasie konferencji, która odbyła się we wtorek Warszawie.

Jak wyjaśniła Łapeta, celem projektu jest stworzenie narzędzia do powszechnego i łatwego udostępniania danych satelitarnych z m.in. satelitów programu Copernicus, jak również meteorologicznych i środowiskowych. "Dla kogo? W zasadzie dla każdego. Natomiast mając na uwadze specyficzne potrzeby niektórych instytucji chcemy te dane udostępniać funkcjonalnościami, które będą służyły przede wszystkim instytucjom sektora bezpieczeństwa publicznego oraz administracji publicznej" - mówiła.

"Chodzi tu o to, żeby dostarczały informacji o sytuacji, w której przyszło służbom działać" - dodała. Mowa tu m.in. danych dot. aktualnej sytuacji meteorologicznej.

Dane mogą być też wykorzystane przez administrację publiczną do analizy np. stanu suszy w rolnictwie. "Możliwości jest naprawdę bardzo dużo" - przekonywała Łapeta. Podkreśliła, że konsorcjum skupia się na działaniach kryzysowych i operacyjnych, bo te "są istotne".

Również indywidualny użytkownik - po uprzedniej rejestracji - będzie mógł skorzystać z danych udostępnianych w ramach portalu, m.in. z zestawu obrazów satelitarnych. "Każdy będzie mógł również pobrać dane surowe, w postaci binarnej - tu nie ma żadnych ograniczeń, definiując czas i definiując obszar, rodzaj czujnika czy satelity te dane będzie mógł pobrać zarówno bieżące, jak i historyczne" - opisała Łapeta.

Specjalistka przypomniała, że zobrazowania udostępnianie w ramach projektu będą przedstawiały bieżącą sytuację, w przeciwieństwie do tych, które są dostępne np. w serwisie Google Maps, gdzie najczęściej mają kilka lat.

Środki na realizację projektu pochodzą z budżetu środków europejskich (ok. 85 proc.) i z budżetu państwa (ok. 15 proc.). Podczas realizacji projektu Sat4Envi w latach 2018-2020 planowana jest między innymi rozbudowa naziemnej stacji odbioru i przetwarzania danych satelitarnych, utworzenie archiwum danych wraz z systemem obsługi klienta, a także opracowanie i przeprowadzenie serii szkoleń dla użytkowników końcowych.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31885%2Cimgw-pib-portal-projektu-sat4envi-ruszy-pod-koniec-2020-r.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #399 dnia: Grudzień 09, 2018, 20:27 »
Scanway wspiera młode zespoły naukowe
BY REDAKCJA ON 9 GRUDNIA 2018

(...) Obecnie na polskich uczelniach trudno znaleźć miejsce, w którym przekazywana jest praktyczna wiedza na temat inżynierii kosmicznej, dlatego też niektóre studenckie grupy projektowe korzystają z wiedzy firm działających już na tym polu. Scanway to jeden z podmiotów angażujących się we wspieranie startujących projektów naukowych, także tych studenckich. Współpraca, mentoring i wspomaganie wiedzą, doświadczeniem czy zapleczem w postaci dostępu do prototypowni tworzą nowe możliwości biznesowe w sektorze kosmicznym.

Załoga firmy to zespół inżynierów, mający doświadczenie w projektach kosmicznych i komercjalizacji usług tego sektora, który zdecydował się oferować start-up’om i zespołom studenckim oraz naukowym realną pomoc i zaangażowaną współpracę. (...)

https://kosmonauta.net/2018/12/scanway-wspiera-mlode-zespoly-naukowe/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #400 dnia: Grudzień 22, 2018, 15:11 »
Wrocławscy studenci w konkursie ESA; zbadają komórki nowotworowe w hipergrawitacji
18.12.2018 aktualizacja 20.12.2018 ©


Źródło: Facebook projektu ARES

Funkcjonowanie ludzkich komórek nowotworowych w warunkach zmienionej grawitacji zamierzają zbadać studenci z trzech wrocławskich uczelni. Przeprowadzenie eksperymentu będzie możliwe dzięki ich udziałowi w konkursie Spin Your Thesis! Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Propozycję eksperymentu, dotyczącego funkcjonowania ludzkich komórek nowotworowych w zmienionej grawitacji, przygotowała grupa studentów i absolwentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej, zrzeszonych w ramach międzyuczelnianego projektu ARES (Astrobiology and Radiation Experiments in Stratosphere). Został on zaakceptowany przez naukowców z ESA Academy do realizacji w ramach międzynarodowego konkursu Spin Your Thesis! 2019 - poinformował PAP koordynator zespołu Dawid Przystupski.

"Dzięki temu mamy zaszczyt być pierwszym w historii polskim zespołem studenckim, który przeprowadzi badania z dziedziny medycyny i astrobiologii we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Już we wrześniu 2019 roku pod czujnym okiem ESA sprawdzimy, w jaki sposób komórki nowotworowe zachowują się w hipergrawitacji. Posłuży nam do tego specjalna wirówka, tzw. Large Diameter Centrifuge (LDC) w Holandii" - wyjaśnia Przystupski.

W urządzeniu tym można przeprowadzać eksperymenty na próbkach, które wystawione będą na działanie grawitacji innej niż ta, którą odczuwamy w warunkach ziemskich. Przyspieszenia, które można osiągnąć w LDC wynoszą od 1 g do 20 g. Właśnie w takich warunkach będą mogli przeprowadzić swoje badania wrocławscy studenci, uczestniczący w programie Spin Your Thesis!

"Dodatkowo, w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych, sprawdzimy, jak symulowana mikrograwitacja oddziałuje na komórki. W ten sposób, podobnie jak naukowcy z ESA i NASA, spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytania, w jaki sposób komórki odbierają bodziec, jakim jest grawitacja i jak funkcjonują w środowisku o jej zmienionych właściwościach. Wierzymy, że otrzymane w ten sposób wyniki mogą mieć zastosowanie nie tylko w kosmosie, ale i praktyce klinicznej" - dodaje Agata Górska, współautorka eksperymentu.

Jak wyjaśnia PAP Przystupski, członkowie zespołu opierają się na wynikach dotychczas przeprowadzonych eksperymentów, zarówno na Ziemi i orbicie, które wykazały, że odpowiedź fizjologiczna komórek nowotworowych na bodziec, jakim jest grawitacja, jest odmienna niż w przypadku komórek zdrowych, co może mieć zastosowanie terapeutyczne. "We wcześniejszych badaniach wykazano, że zmieniona grawitacja może promować śmierć komórek i uwrażliwiać je na działanie cytostatyków. My w naszym eksperymencie idziemy krok dalej, dlatego chcemy sprawdzić, czy te doniesienia są też słuszne wobec komórek o udokumentowanej oporności na chemioterapeutyki" - zaznacza Dawid Przystupski.

Po przeprowadzeniu eksperymentu studentów czeka analiza wyników i przedstawienie sprawozdania dla ESA, dlatego eksperyment będzie początkiem ich dłuższej współpracy z Agencją.

Na przeprowadzenie swoich badań członkowie Studenckiego Koła Naukowego Biologii Komórki Nowotworowej z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu otrzymali prawie 320 tys. zł dofinansowania w konkursie Najlepsi z Najlepszych 3.0, realizowanym przez resort nauki ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Więcej informacji nt. projektu jest dostępnych pod linkiem https://www.facebook.com/Astrobiology.ARES/posts/2202497373351390

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C32154%2Cwroclawscy-studenci-w-konkursie-esa-zbadaja-komorki-nowotworowe-w

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #401 dnia: Styczeń 03, 2019, 17:53 »
O wykorzystaniu satelitów w Senacie (21.01.2019)
BY REDAKCJA ON 3 STYCZNIA 2019

Dwudziestego pierwszego stycznia w Senacie odbędzie się konferencja pod tytułem “Możliwości wykorzystania technik satelitarnych przez administrację publiczną w Polsce”.

Głównym tematem konferencji będzie wykorzystanie danych obserwacji Ziemi przez administrację publiczną. Choć administracja publiczna, także w naszym kraju, od dekad jest świadoma możliwości korzyści płynących z danych satelitarnych, to dopiero od niedawna posiada dostęp do szerszego zakresu źródeł satelitarnych. W Europie częściowo ma to związek z uruchomieniem programu Copernicus. (...)

https://kosmonauta.net/2019/01/o-wykorzystaniu-satelitow-w-senacie-21-01-2019/

http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3491.msg127864#msg127864
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2019, 04:16 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #402 dnia: Styczeń 19, 2019, 15:01 »
Rekrutacja na studia II stopnia: Technologie Kosmiczne i Satelitarne
BY REDAKCJA ON 17 STYCZNIA 2019


Rekrutacja na TKiS - 2019 / Credits - Politechnika Gdańska

Do 11 lutego 2019 przyjmowane są zgłoszenia na studia drugiego stopnia na kierunek Technologie Kosmiczne i Satelitarne. (...)

https://kosmonauta.net/2019/01/rekrutacja-na-studia-ii-stopnia-technologie-kosmiczne-i-satelitarne/#prettyPhoto

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #403 dnia: Styczeń 25, 2019, 07:16 »
Space 4.0 Meetup #4 (08.02.2019)
BY REDAKCJA ON 25 STYCZNIA 2019

Ósmego lutego w Krakowie odbędzie się spotkanie Space 4.0 Meetup #4  – SpaceTech Made in Poland. (...)

Na spotkaniu będziemy gościć: Macieja Misiurę, dyrektora departamentu Krajowego Programu Kosmicznego w Polskiej Agencji Kosmicznej, Witolda Witkowicza, dyrektora zarządzającego ICEYE Polska i Innę Uwarową, kierownika projektu studenckiego satelity PW-Sat2, w ubiegłym roku umieszczonego na orbicie okołoziemskiej. (...)

https://kosmonauta.net/2019/01/space-4-0-meetup-4-08-02-2019/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #404 dnia: Styczeń 31, 2019, 04:20 »
PAK: w Polsce realizowanych jest 6 projektów dot. budowy mikro- i nanosatelitów
08.01.2019

W Polsce jest realizowanych sześć projektów związanych z konstruowaniem mikro- i nanosatelitów, a dwa ze zbudowanych satelitów: PW-Sat2 i ICEYE-X2 wyniesiono na orbitę okołoziemską - przypomina w poniedziałkowym komunikacie Polska Agencja Kosmiczna.

"Miniaturyzacja satelitów i optymalizacja kosztów wyniesienia na orbitę najmniejszych obiektów prowadzi do zwiększenia dostępności kosmosu" - podkreśliła PAK. Według Agencji własnymi satelitami dysponuje coraz więcej państw: do 2000 r. 40 krajów umieściło na orbicie własnego satelitę, a w 2017 r. było ich ok. 80.

"O ile wcześniej satelity posiadały jedynie państwa czy najbogatsze agencje kosmiczne, obecnie na własne satelity mogą też sobie pozwolić mniejsze jednostki organizacyjne, w tym podmioty prywatne, instytuty naukowo-badawcze czy uniwersytety" - wskazano.

Wraz z PW-Sat2 zaprojektowanym przez studentów Politechniki Warszawskiej, na rakiecie Falcon 9 firmy SpaceX w przestrzeń kosmiczną został wyniesiony satelita ICEYE-X2 - stworzony przez założoną przez Polaka fińską spółkę, w którego budowie znaczący udział miała polska firma Creotech Instruments. Krajowe przedsiębiorstwo dostarczyło wybrane komponenty dla ICEYE-X2 i było odpowiedzialne za integrację satelity w specjalnie do tego celu zbudowanych cleanroomach.

Jak przypomniała PAK, pierwszy polski satelita został wyniesiony na orbitę okołoziemską 13 lutego 2012 r. Był to CubeSat o nazwie PW-Sat zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej i naukowców z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN). PW-Sat krążył po orbicie 2 lata, 8 miesięcy i 15 dni, a 28 października 2014 r. spłonął w atmosferze.

W roku wyniesienia w przestrzeń kosmiczną pierwszego polskiego satelity nasz kraj został pełnoprawnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej, co "stało się impulsem do dynamicznego rozwoju rodzimego sektora kosmicznego" - zaznaczono. Obecnie liczy on ok. 50 podmiotów, w większości z sektora MŚP, których działalność koncentruje się na obszarze technologii satelitarnych i kosmicznych; dla kolejnych ponad 100 podmiotów projekty z tej dziedziny stanowią fragment prowadzonej aktywności - podkreśliła PAK.

Według przyjętej klasyfikacji satelity dzieli się na kategorie związane z ich masą. Duże satelity to obiekty o masie ponad 1000 kg. Obiekty ważące od 500 do 1000 kg to satelity średnie, te o masie 100-500 kg są zaliczane do satelitów małych (minisatelitów). Kategorie satelitów o mniejszych masach, to: mikrosatelity (10-100 kg), nanosatelity (1-10 kg) oraz pikosatelity (masa poniżej 1kg).

Polską Agencję Kosmiczną powołano ustawą z 26 września 2014 r. Jako rządowa agencja wykonawcza uczestniczy w realizacji strategicznych celów Polski, podejmując działania zwiększenia wykorzystania systemów satelitarnych i przyspieszenia rozwoju technologii kosmicznych na rzecz krajowej administracji, nauki, gospodarki i obronności. (PAP)

autor: Magdalena Jarco
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C32373%2Cpak-w-polsce-realizowanych-jest-6-projektow-dot-budowy-mikro-i-nanosatelitow

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #404 dnia: Styczeń 31, 2019, 04:20 »