Autor Wątek: Polski przemysł kosmiczny - aktualności  (Przeczytany 204308 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24543
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #285 dnia: Listopad 25, 2017, 09:10 »
Żagiel słoneczny Polaków z nagrodą „Space Exploration Masters”
21.11.2017

Zaprojektowany przez Polaków inteligentny żagiel słoneczny do napędzania misji eksploracyjnych mógłby znacząco obniżyć koszty podróży międzyplanetarnych. Projekt „Golden Fleece” zdobył nagrodę w prestiżowym konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

„Space Exploration Masters”, organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz spółkę AZO (Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen), to prestiżowy konkurs technologiczny związany z eksploracją kosmosu.

Podczas piątkowej gali w Luksemburgu główną nagrodę w kategorii „Zrównoważony rozwój w eksploracji kosmosu” zdobył projekt polskich firm technologicznych. ABM Space, Amepox oraz młodzi specjaliści z Politechniki Warszawskiej opracowali koncepcję inteligentnego żagla słonecznego do napędzania misji eksploracyjnych (http://www.space-exploration-masters.com/winner/golden-fleece-metallic-coatings-for-intelligent-solar-sails-from-in-situ-resources/). Żagiel w przyszłości wykonywany będzie z surowców wydobywanych z planetoid. Takie rozwiązanie znacząco obniży koszty podróży międzyplanetarnych. O nagrodzie poinformowali przedstawiciele zwycięskiego zespołu w przesłanym PAP komunikacie.

"Jako pierwsi na świecie zaproponowaliśmy takie praktyczne zastosowanie dla surowców, które znajdują się na planetoidach. Dotąd górnictwo kosmiczne było obiecującą koncepcją, pozbawioną jednak konkretnych aplikacji. Stąd wiedzie o wiele krótsza droga do opracowania brakujących technologii wydobycia, ekstrakcji i druku metali w kosmosie” - mówi wiceprezes ABM Space Mateusz Józefowicz.

Wspólny projekt ABM Space, Amepox i młodych inżynierów z Politechniki Warszawskiej uzyskał - jak informują przedstawiciele firmy - znakomite parametry drukowania obwodów i nanoszenia metalicznych powłok na żagiel. Teraz otrzyma również wsparcie od Airbusa i Merck.

"Nasz laureat zajmuje się różnymi, ważnymi obszarami eksploracji przestrzeni kosmicznej – od produkcji w kosmosie, przez druk 2D i 3D, po elastyczną elektronikę, powłoki czy fotowoltaikę. Jesteśmy przekonani, że wsparcie ekspertów Airbus i Merck pomoże wprowadzić projekt na kolejny poziom. Koncepcja inteligentnego żagla będzie rozwijana w programach akceleracyjnych w naszych firmach" – mówią Matthias A. Simmacher z Merck KGaA oraz Ulrich Kubler z Airbusa.

Zwycięzcy „Space Exploration Masters” zostali zaproszeni również do Dubaju na X-Innovation Summit, który odbędzie się jeszcze w listopadzie tego roku.

PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27275%2Czagiel-sloneczny-polakow-z-nagroda-space-exploration-masters.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24543
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #286 dnia: Listopad 25, 2017, 09:12 »
Emilewicz: do końca roku gotowy projekt ustawy o działalności kosmicznej
22.11.2017

Prace nad projektem ustawy o działalności kosmicznej oraz Krajowym Rejestrze Obiektów Kosmicznych zakończą się do końca roku, by z początkiem przyszłego roku trafił do Sejmu - zapowiedziała we wtorek wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jak wyjaśniła PAP wiceszefowa resortu rozwoju, projekt ustawy o działalności kosmicznej oraz Krajowym Rejestrze Obiektów Kosmicznych został wpisany do wykazu prac Rady Ministrów w lipcu. We wrześniu trafił do konsultacji międzyresortowych. "Mam nadzieję, że prace nad tą ustawą (przygotowywaną w Ministerstwie Rozwoju - PAP) zakończą się do końca roku, tak aby z początkiem przyszłego trafił do Sejmu" - mówiła.

Jak powiedziała Emilewicz, to ustawa, która reguluje zasady działalności podmiotów, które mogą wysyłać coś w przestrzeń kosmiczną. Dodała, że reguluje również zasady odpowiedzialności za to, co w przestrzeń kosmiczną zostaje wypuszczone i za ewentualne szkody, jakie mogą wyrządzić obiekty wypuszczone w przestrzeń kosmiczną.

"To jest ustawa, która z jednej strony wynika z umów międzynarodowych, jakie podpisała Polska, a z drugiej jest też dowodem odpowiedzialności, ponieważ już dzisiaj Polska jest bardzo aktywna w przestrzeni kosmicznej, ma bardzo wiele do powiedzenia, a więc powinniśmy regulować i te procesy" - oceniła Emilewicz.

Wiceminister podkreśliła, że wiele polskich firm interesuje się tym obszarem. "Co więcej jest również zainteresowanie porządkowaniem kosmicznych śmieci, bo to jest dzisiaj bardzo duży problem. Wiemy, jak wiele ton materiałów, które zostały z Ziemi wypuszczone jest dzisiaj w kosmosie" - wskazała wiceszefowa resortu rozwoju. Dodała, że porządkowanie tych "kosmicznych śmieci" jest dzisiaj jednym "z technologicznych wyzwań".

W uzasadnieniu do projektu opublikowanego w lipcu na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji napisano, że Polska musi wykonać zobowiązania wynikające z wiążących ją umów międzynarodowych dotyczących prawa kosmicznego - tzw. Układu kosmicznego, Konwencji o międzynarodowej odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez obiekty kosmiczne, Konwencji o rejestracji obiektów wypuszczonych w przestrzeń kosmiczną. Wyjaśniono, że związane jest to ze wzrostem aktywności polskich podmiotów w użytkowaniu przestrzeni kosmicznej.

Traktaty, do których zostanie dostosowane polskie prawo przewidują m.in. konieczność uregulowania w prawie krajowym: zasad wyrażania zgody na działalność w przestrzeni kosmicznej przez podmioty krajowe; zasad wyznaczenia organu odpowiedzialnego za nadzór tego rodzaju działalności; zasad prowadzenia krajowego rejestru obiektów kosmicznych; zagadnień dotyczących odpowiedzialności państwa oraz kwestii odszkodowawczych.

Zgodnie z projektem działalność kosmiczna to "wypuszczenie obiektu kosmicznego w przestrzeń kosmiczną, eksploatacja i sprowadzenie obiektu na Ziemię", a obiekt kosmiczny to "obiekt, który będzie wypuszczony lub który został już wypuszczony w przestrzeń kosmiczną, jego części składowe, a także pojazd wynoszący i jego części składowe".

Ustawa ma regulować zasady prowadzenia działalności kosmicznej, która będzie mogła być wykonywana jedynie po uzyskaniu zezwolenia. Wydawać ma je - w formie decyzji administracyjnej - prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK). Podmiotem zobowiązanym do jego uzyskania będzie tzw. operator, czyli osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która zamierza prowadzić lub prowadzi działalność kosmiczną.

"Projektowana ustawa będzie również podstawą prawną utworzenia i funkcjonowania Krajowego Rejestru Obiektów Kosmicznych. Celem rejestru będzie ewidencjonowanie obiektów kosmicznych, które rozpoczynają swoją działalność w przestrzeni kosmicznej" - poinformowano w uzasadnieniu. Rejestr ma prowadzić PAK.

Dodano, że informacje zawarte w rejestrze będą podstawą do uznania Polski za państwo "wypuszczające i rejestrujące", a co za tym idzie do pociągnięcia odpowiedzialności za ewentualne szkody wyrządzone przez te obiekty oraz wykonywania przez Polskę jurysdykcji nad tymi obiektami.

Zakłada się, że właściciel obiektu kosmicznego, przed wystąpieniem operatora z wnioskiem o wydanie zezwolenia, będzie musiał zawrzeć umowę ubezpieczenia OC za ewentualne szkody, w której jako ubezpieczony wskazany będzie Skarb Państwa. Zgodnie z projektem właściciel może być zwolniony z obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia, jeżeli obiekt kosmiczny będzie wykorzystywany dla celów podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa, nauki, badań lub edukacji.

Projekt przewiduje opłaty za udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej bądź na dokonanie wpisu lub zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Obiektów. "Wysokość opłaty będzie uzależniona od rodzaju i wartości obiektu kosmicznego" - zaznaczono. Jednocześnie przewidziano kary pieniężne za prowadzenie działalności kosmicznej w sposób niezgodny z ustawą lub prowadzenie jej bez zezwolenia.

Planuje się, że ustawa wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. (PAP)

autor: Magdalena Jarco
edytor: Anna Mackiewicz
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27287%2Cemilewicz-do-konca-roku-gotowy-projekt-ustawy-o-dzialalnosci-kosmicznej.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24543
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #287 dnia: Listopad 25, 2017, 09:14 »
Morawiecki: będziemy przeznaczać więcej pieniędzy na przemysł kosmiczny
22.11.2017

Będziemy przeznaczać więcej pieniędzy na przemysł kosmiczny - powiedział we wtorek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas konferencji "5 lat Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej".

"W Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest takim wiodącym azymutem gospodarczo-rozwojowym Polski, mamy poczesne miejsce dla strategii kosmicznych, ponieważ wierzymy, że różne efekty synergii, różne efekty pośrednie da się wyraźnie odszukać i odczytać w wielu innych sektorach, wielu innych branżach" - mówił Morawiecki.

Podkreślił, że wierzy w strategię kosmiczną bardzo głęboko. "Na pewno będziemy coraz większą pulę środków również dedykować na przemysł kosmiczny, na badania, na to wszystko, żeby nasz przemysł w szeroko rozumianym zakresie - i usługi - żeby nasza gospodarka była bardziej nasycona tym pierwiastkiem kosmicznym" - powiedział wicepremier.

Zaznaczył, że dla niego najważniejsze jest, aby strategia rozwoju przemysłu kosmicznego i okołokosmicznego przekładała się na naszą rzeczywistość. Podkreślił przy tym, że zależy mu - oraz wicepremierowi, ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławowi Gowinowi - na przybliżeniu nauki do biznesu, co ma swój wyraz w legislacji. Poza tym, jak wskazał, gdy Polska zaczynała swoją przygodę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), mieliśmy 50-60 firm, które zajmowały się przemysłem kosmicznym. "Dzisiaj jest 350-360 takich firm po pięciu latach" - poinformował Morawiecki.

Jak przypomniała obecna na konferencji wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, w ubiegłym roku, kiedy na spotkaniu w Lucernie Polska deklarowała składki do ESA zwiększyła ją w stosunku do poprzedniego okresu o 25 proc. "Jednocześnie zadeklarowaliśmy, że w ramach wyczerpywania się środków w programach obowiązkowych czy opcjonalnych, tam, gdzie polski przemysł będzie zgłaszał gotowość do dalszego aplikowania premier Morawiecki zadeklarował, że składkę tę jest gotowy zwiększać dynamicznie". "I taką gotowość nadal podtrzymujemy" - podkreśliła.

Emilewicz zaznaczyła, że dodatkowo w przyszłym roku będą dostępne środki na realizację Polskiej Strategii Kosmicznej, przygotowywanej i przyjętej na początku tego roku. "Na przyszły rok, wstępnie, w budżecie zapisane jest 25 mln zł. Ale to początek. Realizatorem Polskiej Strategii Kosmicznej jest Polska Agencja Kosmiczna. Czekamy wciąż na rozpisanie planu działań przez tę Agencję" - powiedziała wiceszefowa resortu rozwoju.

Podczas wtorkowej konferencji przedstawiciele polskiego rządu, ESA i Komisji Europejskiej uzgodnili przystąpienie Polski do programu obserwacji Ziemi Copernicus. Oznacza to, jak podkreślono, stały dostęp polskich "podmiotów do danych współpracującego systemu naziemnego (Collaborative Ground Segment), zarządzanego przez ESA". Porozumienie w tej sprawie podpisali wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i szef ESA Johann-Dietrich Woerner.

"Dziś przy okazji świętowania piątej rocznicy obecności Polski w ESA parafujemy wynegocjowane już porozumienie z Europejską Agencją Kosmiczną na przystąpienie do naziemnego segmentu współpracującego. To porozumienie zostanie podpisane w najbliższym czasie po zakończeniu wymaganych procedur" - zaznaczył wicepremier Gowin. Jak wyjaśnił, dzięki temu polskie podmioty będą miały zapewniony stały i szybki dostęp do danych satelitarnych. "A także produktów i narzędzi oferowanych przez ESA" - wskazał.

Copernicus, jak przypomniał Woerner, to wspólny program Unii Europejskiej i ESA w dziedzinie pozyskiwania globalnych danych o stanie środowiska Ziemi oraz ich przetwarzania. Dodał, że "większość kosmicznych aplikacji, technologii wraca na ziemię i pozwala budować nowe innowacyjne rozwiązania, które służą w wielu dziedzinach transportu, rolnictwa, energii, ochrony klimatu" - podkreślił szef ESA.

Wicepremier Gowin przypomniał, że koordynatorem implementacji programu Copernicus w Polsce jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. "Dlatego też dbamy o to, żeby wszystkie polskie instytucje, instytucje naukowe, przemysłowe miały dostęp do danych satelitarnych pochodzących z konstelacji satelitów Sentinel" - powiedział.

Jak wskazał, działania te skoordynowane są z wyznaczeniem krajowego operatora danych satelitarnych. "Rozstrzygnęliśmy już konkurs. Wkrótce sfinalizujemy podpisanie umowy. Operator rozpocznie działalność w przyszłym roku" - zapowiedział. Dodał, że na bazie danych satelitarnych planowane jest utworzenie "krajowej platformy wielotematycznej, oferującej dane satelitarne - bieżące i archiwalne - i oferujące narzędzia do ich procedowania" - zaznaczył. "Poczynimy starania, żeby platforma ta służyła nie tylko polskim podmiotom, ale żeby była też polskim wkładem w realizację europejskiego programu Copernicus" - mówił Gowin.

Wicepremier wyraził przekonanie, że branża kosmiczna "zarówno po stronie nauki, jak i po stronie biznesu będzie się rozwijać bardzo szybko".

Może się to przyczynić, jak podkreślili uczestnicy konferencji, m.in. do rozwoju branż przyszłości, takich, jak np. górnictwo kosmiczne. Jak wskazała wiceminister Emilewicz to obszar, którym jest zainteresowanych wiele polskich firm - od start-upów po KGHM.

Polska przystąpiła do ESA w listopadzie 2012 r. Nasz kraj uczestniczy zarówno w programach obowiązkowych, jak i w 11 programach opcjonalnych. Pierwsza kategoria obejmuje programy finansowane ze składek, w których biorą udział wszystkie państwa członkowskie Agencji. Z kolei programy opcjonalne finansowane są tylko przez kraje, które w nich uczestniczą. Jak wynika z danych Ministerstwa Rozwoju "polskie podmioty uzyskały kontrakty na ok. 57 mln euro", a liczba ta "stale rośnie w miarę rozstrzygania kolejnych przetargów". (PAP)

autor: Magdalena Jarco
edytor: Bożena Dymkowska
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27286%2Cmorawiecki-bedziemy-przeznaczac-wiecej-pieniedzy-na-przemysl-kosmiczny.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24543
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #288 dnia: Listopad 25, 2017, 17:35 »
Konferencja Innowacyjna Europa 2017
BY REDAKCJA ON 25 LISTOPADA 2017

W dniach 23 – 24 listopada we Wrocławiu odbyła się Konferencja “Innowacyjna Europa 2017”. Hasłem przewodnim tej konferencji było “Fly me to Mars”.

Konferencja “Innowacyjna Europa 2017” skupiła się w tym roku głównie na polskim sektorze kosmicznym oraz perspektywach rozwoju. To wydarzenie odbyło się na terenie Politechniki Wrocławskiej, czyli instytucji, która od lat uczestniczyła w projektach satelitarnych. (...)

http://kosmonauta.net/2017/11/konferencja-innowacyjna-europa-2017/

Chmielewski: innowacja zachodzi wtedy, gdy wynalazek trafia pod strzech
24 LISTOPADA 2017 Paweł Ziemnicki

Artur Chmielewski z NASA Jet Propulsion Laboratory wystąpił we Wrocławiu na konferencji „Fly Me to Mars”. Polak opowiadał o swoich doświadczeniach, zdobytych podczas pracy przy 15 amerykańskich kosmicznych misjach robotycznych. Ze słuchaczami podzielił się także swoimi przemyśleniami w kwestii tego w czym mogłyby się wyspecjalizować krajowe firmy z sektora kosmicznego.

Artur Chmielewski zatrudniony jest w Laboratorium Napędów Odrzutowych amerykańskiej agencji kosmicznej. Cztery dekady temu wyemigrował do USA i już 37 lat pracuje dla NASA. Prywatnie, jest synem znanego polskiego rysownika, autora komiksów o przygodach Tytusa, Romka i Atomka.

Chmielewski miał swój udział misjach 15 sond kosmicznych, m. in. Galileo czy Cassini. Był zaangażowany w początkowe fazy konstrukcji amerykańskich łazików, wysyłanych na Marsa. Dość ciekawie wspomina budowę pojazdu Curiosity. Mianowicie, na kołach prototypowej wersji łazika, testowanej na Ziemi, wytłoczone były litery „JPL”, tworzące akronim Jet Propulsion Laboratory. Jadąc po pustyni pojazd nieustannie wypisywał więc na piasku skrót „JPL”. NASA została z tego powodu zganiona, gdyż organ nadzorczy zwrócił uwagę, że Agencja ta nie ma prawa się reklamować, a tworzenie śladów z napisów „JPL” na powierzchni Czerwonej Planety byłoby formą reklamy.

Jeden z inżynierów NASA wpadł na pomysł, jak obejść ten zakaz. Mianowicie, w kołach Curiosity wycięto otwory, które układają się w litery „J”, „P” i „L” wyrażone w alfabecie Morse’a. Żaden nadgorliwy urzędnik nie zwrócił na to uwagi, toteż w 2012 r. na Marsie wylądował łazik, który przemieszczając się odciska w marsjańskim regolicie napis „JPL”, tyle że nie w łacińskim alfabecie.

Artur Chmielewski ciekawie i z dużą aprobatą wyraził się też na temat dedykowanej badaniu komety misji Rosetta, która była wspólnym przedsięwzięciem Europy i USA, jednak z dominującym udziałem Europejskiej Agencji Kosmicznej.

NASA jest konserwatywną agencją. Z reguły najpierw robi przelot w pobliżu ciała niebieskiego. Przy drugiej misji umieszcza sondę na orbicie wokół tego ciała, a dopiero przy trzeciej na nim ląduje. ESA zrobiła to wszystko za jednym razem przy okazji misji Rosetta.

               Artur Chmielewski, NASA JPL

Polska to penetratory

Chmielewski opowiadał też o tym, jakie skojarzenia z polskim wkładem w eksplorację kosmosu dominują w środowisku branżowym za oceanem. Otóż przeciętny inżynier kosmiczny z USA słyszał, że w Polsce produkowane są dobre penetratory. W penetrator taki wyposażony był lądownik Philae, który przy okazji misji Rosetta lądował na komecie 67P. Krajowa firma Astronika przygotowuje też penetrator dla lądownika marsjańskiej misji NASA InSight.

Według polskiego inżyniera świadomość polskich dokonań i kompetencji kosmicznych jest w USA relatywnie niewielka. Tamtejsi profesjonaliści orientują się, że Polacy są dobrymi programistami, przygotowują dobrej klasy software i elektronikę. Inżynierowie znad Wisły potrafią także tworzyć dobre wynalazki. Niemniej, zdaniem Polaka z JPL, o innowacji w pełnym tego słowa znaczeniu można mówić dopiero wtedy, gdy wynalazek się upowszechni i znajdzie zastosowanie w codziennym życiu społeczeństwa, co obrazowo wytłumaczył na przykładzie miniutaryzacji i wzrostu popularności komputerów osobistych.

Polscy specjaliści są zdolni, a zarazem wciąż jeszcze tańsi od tych z zachodu, co czyni ich konkurencyjnymi na rynku globalnym.

To natomiast nad czym Polacy muszą jeszcze popracować, to quality assurance – zdolność wytwarzania powtarzalnych, godnych zaufania i cechujących się wysoką jakością wyrobów, które nie są produktami jednostkowymi.

Skoncentrować się na małych satelitach

W opinii Artura Chmielewskiego, obok software’u i elektroniki polski sektor kosmiczny ma szansę na komercyjny rozwój, jeśli skupi się na budowie niewielkich platform satelitarnych. Już teraz na naszych uczelniach mamy wyspecjalizowaną kadrę, która może realizować to zadanie. Niewielkie satelity wymagają ponadto tańszej infrastruktury naziemnej, niż ma to miejsce w przypadku budowy dużych urządzeń.

Na małych satelitach można zarobić, a ponadto mogą one służyć edukacji i, tym samym, zwiększaniu kompetencji rodzimych kadr. Małe urządzenia da się wysyłać w kosmos jako dodatkowy ładunek rakiet nośnych, wynoszących duże satelity. Niewielkie platformy mogą przykładowo spełniać rolę demonstratorów technologii.

Chmielewski podkreślił, że w światowej eksploracji przestrzeni kosmicznej zachodzi obecnie rewolucja. Jego zdaniem, to dobry moment dla Polski, żeby zaistnieć w dużych projektach kosmicznych, co przełoży się na zwrot pieniędzy zainwestowanych by dostać się do tej gałęzi gospodarki.

Na wrocławskiej konferencji „Innovative Europe 2017 – Fly Me to Mars”  zgromadziło się 300 reprezentantów środowiska innowacji: naukowców, przedsiębiorców, administracji, organizacji pozarządowych, przedstawicieli instytucji wsparcia biznesu. Wydarzenie zorganizowały Wrocławski Park Technologiczny oraz Fundacja Koalicja na rzecz Polskich Innowacji.

http://www.space24.pl/703442,chmielewski-innowacja-zachodzi-wtedy-gdy-wynalazek-trafia-pod-strzechy
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2017, 21:48 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #288 dnia: Listopad 25, 2017, 17:35 »

velo

  • Gość
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #289 dnia: Listopad 26, 2017, 13:05 »
Z tą składką na ESA zwiększoną to aż znajomi z zagranicy się mnie pytali, że wow tak składka zwiększona. Wolałbym jednak by składka została o rzeczywiste 25% zwiększona, a nie w ramach "kreatywnej księgowości" naliczania opcjonalnej składki.

Widziałem też ostatnio slajd z podsumowanie 5 lat ESA - z którego wynika że obok Creotechu najwięcej kasy z ESA (2 i 3 miejsce) wyciągnęły wyjątkowo "polskie" firmy jakimi są GMV czy Sener. Nie jest to sytuacja, która jakoś szczególnie mi się podoba.

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #290 dnia: Listopad 26, 2017, 18:34 »
Pierwsze miejsca to:
Creotech
Sener
Gmv
CBK
Astrii

Od kolejnych podmiotow dzieli je przepasc. 3 z tych pieciu podmiotow to spolki corki zachodnich graczy, CBK to glownie nauka. Zaskoczylo mnie to jak duzo Sener zjada PLISS. 40 procent jego obrotu z ESA pochodzi z programu pomocowego dla firm polskich. Dla porownania Creotech prawie wogole z tego zrodla nie korzysta. Cos jest wiec bardzo nie tak.

velo

  • Gość
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #291 dnia: Listopad 26, 2017, 19:23 »
Dokładnie o tym mówię. Coś tu jest bardzo mocno nie tak.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #292 dnia: Listopad 26, 2017, 20:30 »
Też mnie to zastanawia. R1 - jakie są możliwości uzyskania bardziej precyzyjnych informacji?

Rzeczywiście, Creotech ma chyba jeden lub dwa "małe" projekty w PLIIS, nic więcej. Resztę zdobył z innych programów.

Fajnie, że w zestawieniu jest także SpaceForest z Gdyni. :) (Edit - jest, tzn. jako pierwsza ze spółek daleko od "peletonu", ale łącznie ponad milion EUR w projektach ESA! --> pamiętam z jakiejś grafiki z tej prezentacji - nie wiem czy jest dostępna w sieci)
« Ostatnia zmiana: Listopad 26, 2017, 20:37 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #293 dnia: Listopad 28, 2017, 10:19 »
Nie ma lepszego wątku, więc tutaj dam link. Działalność B+R w Polsce w 2016:
http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/nauka-i-technika-spoleczenstwo-informacyjne/nauka-i-technika/dzialalnosc-badawcza-i-rozwojowa-w-polsce-w-2016-roku,8,6.html

Obecnie jest to tuż poniżej 1% PKB. Miało być 1,7% PKB... :(

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #294 dnia: Listopad 28, 2017, 10:33 »
Trzeba chyba o tym przypomnieć Jarkowi to może przyniosłoby jakieś pozytywne skutki? Albo wicepremierowi Morawieckiemu. Z drugiej strony sytuacja naszego budżetu może być tak napięta, że budżet nie da się na razie powiększyć  :( Przecież kasa na 500+ nie spadnie z nieba lub z Księżyca  :(

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #295 dnia: Listopad 28, 2017, 11:19 »
Wydaje mi się, że są praktycznie zerowe szanse, abyśmy dobili w ogóle do "średniej" europejskiej w ciągu najbliższych 10 lat.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #296 dnia: Listopad 28, 2017, 11:31 »
Wydaje mi się, że są praktycznie zerowe szanse, abyśmy dobili w ogóle do "średniej" europejskiej w ciągu najbliższych 10 lat.

Pomarudzić Prezesowi PIS zawsze można spróbować. Około miesiąc temu do Jarosława Kaczyńskiego wpłynęło pismo od organizacji ekologicznych w sprawie wstrzymania planowanego przez Ministerstwo Środowiska odstrzału łosia w Polsce. Kilka dni później planowane wznowienie polowań na to zwierzę zostało wstrzymane na czas nieokreślony  :) Wiem, że ta sprawa jest z innej dziedziny ale spróbować nigdy nie zaszkodzi. Poza tym wiadomo do kogo trzeba się w takich sprawach udawać  ;) Przecież tu chodzi o interes narodowy oraz prestiżową dziedzinę gospodarki dla Rzeczpospolitej Polski  :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2017, 11:34 wysłana przez ekoplaneta »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #297 dnia: Listopad 28, 2017, 18:42 »
Tak w ogóle ciekawe jak to się ma w ogóle w Europie. Jak daleko odstajemy od innych państw. Wydaje mi się, że w kilku europejskich państwach wydatki na B+R to ponad 2% PKB, ale jest też kilku "ociągających się" - nie tylko Polska.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24543
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #298 dnia: Grudzień 01, 2017, 01:41 »
Nagroda w konkursie Space Exploration Masters dla ABM Space
BY MICHAŁ MOROZ ON 30 LISTOPADA 2017

Pomysł toruńskiej spółki ABM Space oraz specjalistów z Politechniki Warszawskiej pod nazwą Golden Fleece (Złote Runo) zdobył specjalną nagrodę Sustainable Exploration Prize w konkursie Space Exploration Masters. (...)

http://kosmonauta.net/2017/11/nagroda-w-konkursie-space-exploration-masters-dla-abm-space/

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #299 dnia: Grudzień 01, 2017, 10:54 »
Nie ma lepszego wątku, więc tutaj dam link. Działalność B+R w Polsce w 2016:
http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/nauka-i-technika-spoleczenstwo-informacyjne/nauka-i-technika/dzialalnosc-badawcza-i-rozwojowa-w-polsce-w-2016-roku,8,6.html

Obecnie jest to tuż poniżej 1% PKB. Miało być 1,7% PKB... :(

Jak przypomniała obecna na konferencji wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, w ubiegłym roku, kiedy na spotkaniu w Lucernie Polska deklarowała składki do ESA zwiększyła ją w stosunku do poprzedniego okresu o 25 proc. "Jednocześnie zadeklarowaliśmy, że w ramach wyczerpywania się środków w programach obowiązkowych czy opcjonalnych, tam, gdzie polski przemysł będzie zgłaszał gotowość do dalszego aplikowania premier Morawiecki zadeklarował, że składkę tę jest gotowy zwiększać dynamicznie". "I taką gotowość nadal podtrzymujemy" - podkreśliła.

Emilewicz zaznaczyła, że dodatkowo w przyszłym roku będą dostępne środki na realizację Polskiej Strategii Kosmicznej, przygotowywanej i przyjętej na początku tego roku. "Na przyszły rok, wstępnie, w budżecie zapisane jest 25 mln zł. Ale to początek. Realizatorem Polskiej Strategii Kosmicznej jest Polska Agencja Kosmiczna. Czekamy wciąż na rozpisanie planu działań przez tę Agencję" - powiedziała wiceszefowa resortu rozwoju.


http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27286%2Cmorawiecki-bedziemy-przeznaczac-wiecej-pieniedzy-na-przemysl-kosmiczny.html

Deklaracje są, ciekawe kiedy konkrety?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #299 dnia: Grudzień 01, 2017, 10:54 »