Autor Wątek: Polski przemysł kosmiczny - aktualności  (Przeczytany 45012 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 7448
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #315 dnia: Styczeń 12, 2018, 19:52 »
Polski kosmos będzie podlegał minister Emilewicz
11 STYCZNIA 2018 PZ

Jak podaje "Gazeta Wyborcza" z 11 stycznia br., kompetencje związane z krajową polityką kosmiczną mają przynależeć do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. To jeden z dwóch resortów, jakie powstały z dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju. Nowe ministerstwo obięła dotychczasowa podsekretarz stanu w MR, Jadwiga Emilewicz.

Dotychczasowe Ministerstwo Rozwoju, którym wcześniej kierował wicepremier Mateusz Morawiecki, zostało po obięciu przez niego urzędu Prezesa Rady Ministrów rozbite na dwa resorty: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Pierwsze z nich obiął po styczniowej rekonstrukcji rządu Jerzy Kwieciński, a drugie Jadwiga Emilewicz.

Jak ustalili dziennikarze "Wyborczej", polityka kosmiczna, która dotąd leżała w zakresie odpowiedzialności Ministerstwa Rozwoju, teraz będzie w gestii resortu przedsiębiorczości i technologii. Takie rozwiązanie wydaje się logiczne, ponieważ już wcześniej w MR kosmosem zajmowała się Jadwiga Emilewicz, która teraz została właśnie ministrem przedsiębiorczości i technologii.

Szczegółowy zakres zakres kompetencji obydwu nowych ministrów zostanie niebawem doprecyzowany w rozporządzeniach Prezesa Rady Ministrów i Rady Ministrów.
http://www.space24.pl/726146,polski-kosmos-bedzie-podlegal-minister-emilewicz

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 7448
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #316 dnia: Styczeń 15, 2018, 23:55 »
Co nowego w GNSS cz. 1 – aspekt polski
BY MACIEJ GRUSZCZYŃSKI ON 15 STYCZNIA 2018

(...) Pomimo opisanych wyżej działań, rozwój naszego kraju nie jest współmierny z eksplodującym ostatnimi laty rozwojem GNSS na świecie. Przyjmując sposób myślenia, iż nawigacja satelitarna może funkcjonować i rozwijać się w pewnym stopniu niezależnie, Polska stanie się wyłącznie biernym użytkownikiem systemu Galileo. Aby zapobiec takiemu scenariuszowi, potrzebne są skoordynowane działania związane rozwojem naszego kraju nie tylko w obszarze aplikacji i wykorzystania danych satelitarnych, ale być może w ramach budowy strategicznej infrastruktury (żaden z kluczowych obiektów infrastruktury systemu Galileo nie został ulokowany w Polsce). Być może odpowiednim narzędziem do tego będzie Krajowy Program Kosmiczny, który aktualnie jest w fazie konsultacji społecznych zainicjowanych przez Polską Agencję Kosmiczną.

http://kosmonauta.net/2018/01/co-nowego-w-gnss-cz-1-aspekt-polski/

Online kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 17757
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #317 dnia: Styczeń 15, 2018, 23:56 »
Ten artykuł o GNSS jest świetny! Polecam wszystkim!

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 7448
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #318 dnia: Styczeń 18, 2018, 02:49 »
Zmiany w polskim rządzie 2018
BY ADAM KORYBUT-KOTULEWSKI ON 16 STYCZNIA 2018

(...) Prawdopodobnie najważniejszą zmianą dla polskiego sektora kosmicznego jest utworzenie dwóch nowych resortów w zamian Ministerstwa Rozwoju (MR), które dotychczas było odpowiedzialne za przewodnictwo w tworzeniu i realizowaniu krajowej polityki kosmicznej.Nowopowstałe Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii z ministrem Jadwigą Emilewicz na czele zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów ma obsługiwać sprawy działu gospodarki, natomiast Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju z ministrem Jerzym Kwiecińskim zajmie się realizacją zadań, które dotychczas były przypisane MR z wyłączeniem części gospodarczej. (...)

http://kosmonauta.net/2018/01/zmiany-w-polskim-rzadzie-2018/

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 7448
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #319 dnia: Styczeń 20, 2018, 13:05 »
Międzyuczelniany kierunek “Technologie kosmiczne i satelitarne” czeka na zgłoszenia
BY REDAKCJA ON 18 STYCZNIA 2018

Ruszyły zapisy na międzyuczelniany kierunek studiów II stopnia Technologie kosmiczne i satelitarne (TKIS). Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są, w zależności od wydziału, od 8 do 12 lutego 2018 roku. (...)

http://kosmonauta.net/2018/01/rusza-nabor-tkis/

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 7448
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #320 dnia: Styczeń 26, 2018, 22:11 »
Dzień otwarty dla zainteresowanych kierunkiem Technologie Kosmiczne i Satelitarne
BY REDAKCJA ON 25 STYCZNIA 2018

(...) Spotkanie odbędzie się w środę 31 stycznia w godzinach 12:15 – 13:30 w Audytorium nr 2 na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (ETI), w budynku A na ulicy Gabriela Narutowicza 11/12 w Gdańsku. (...)

http://kosmonauta.net/2018/01/dzien-otwarty-dla-zainteresowanych-kierunkiem-technologie-kosmiczne-i-satelitarne/

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 7448
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #321 dnia: Styczeń 28, 2018, 07:10 »
Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego rośnie w siłę
26 stycznia 2018

Na przełomie 2017 i 2018 r. Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego powitał w swoim gronie nowe podmioty. Tym samym liczba członków ZPSK wynosi już 60.

Misją Związku jest konsolidacja polskiego sektora kosmicznego. Wzrost liczby członków oznacza, że ZPSK może wspierać administrację publiczną silniejszym, jednobrzmiącym głosem sektora, tworzonego przez podmioty o różnych kompetencjach. To także dobra wiadomość dla podmiotów poszukujących partnerów w Polsce, czy zagranicznych organizacji, które w jednym miejscu mogą znaleźć informacje o kilkudziesięciu przedsiębiorstwach i instytutach badawczo-rozwojowych.

Szeregi Związku zasiliły następujące podmioty: 6roads Sp. z o.o., InPhoTech Sp. z o.o., Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk, KP Labs Sp. z o.o., Scanway Sp. z o.o., Space Garden Sp. z o.o. oraz Syderal Polska Sp. z o.o.

Cieszymy się, że mogliśmy dołączyć do grona polskich firm działających w sektorze kosmicznym. Z pewnością to, co jest w tej chwili krytyczne dla tej branży w Polsce, to łączenie sił i wspólne wyznaczenie kierunków rozwoju produktów, aby możliwe było pozyskiwanie coraz większych projektów w zagranicznych przetargach np. w systemie ESA EMITS. Z pewnością nasze członkostwo pomoże nam zacieśnić współpracę potrzebną do realizacji głównych wyzwań, jakie nasza firma postawiła przed sobą na rok 2018, czyli miedzy innymi rozwój systemów optomechatronicznych dla przyszłych misji satelitarnych.

                             Jędrzej Kowalewski, prezes zarządu Scanway sp. z o.o.

http://www.space24.pl/zwiazek-pracodawcow-sektora-kosmicznego-rosnie-w-sile

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 7448
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #322 dnia: Luty 06, 2018, 10:14 »
Studenci PG na warsztatach w ESEC
BY REDAKCJA ON 5 LUTEGO 2018

Pomiędzy 16 a 19 stycznia w ośrodku ESEC odbyły się warsztaty dotyczące projektowania misji satelitarnej typu CubeSat. W warsztatach wzięli udział studenci z Politechniki Gdańskiej. (...)

http://kosmonauta.net/2018/02/studenci-pg-na-warsztatach-w-esec/

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 7448
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #323 dnia: Luty 09, 2018, 15:58 »
Otwarto pierwszy w Polsce SpaceHub
31.01.2018

Przy wparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej i międzynarodowego projektu EO ClimLab otwarto pierwszy w Polsce SpaceHub - miejsce, w którym start-upy czy firmy z sektora MSP otrzymają m.in. stały dostęp do danych satelitarnych i porady na temat ich praktycznego wykorzystywania w biznesie.

Jak wskazano we wtorek w komunikacie, SpaceHub, powstałe w centrum co-creatingowym Brain Embassy, to inicjatywa, której "celem jest rozwój innowacji dla firm spoza sektora kosmicznego, które chciałyby wykorzystać technologie kosmiczne w swojej branży".

"SpaceHub został stworzony po to, by zaoferować miejsce umożliwiające innowacje w zakresie obserwacji Ziemi, gdzie wszyscy zainteresowani mogą uzyskać dostęp do najnowszych danych i narzędzi satelitarnych, a także spotkać się z ekspertami sektora kosmicznego w zakresie analiz big data w celu współtworzenia prototypów nowych usług" - wskazał cytowany w komunikacie Pierre Philippe Mathieu, ekspert Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Jak podkreślił Mathieu, obecnie obserwacje Ziemi umożliwiają "uzyskanie niespotykanych dotąd danych o stanie naszej planety i jej zmianach". "Europa przewodzi tej rewolucji dzięki programowi Copernicus i rozwojowi misji Sentinel. Łatwo dostępne dane o naszej planecie umożliwiają przedsiębiorcom budowanie zupełnie nowych usług. I właśnie po to tworzony jest SpaceHub" - wyjaśnił. Dodał, że celem nowej inincjatywy jest oferowanie środowiska, w którym "każdy może uzyskać dostęp do najnowszych danych i narzędzi satelitarnych, dzielić się pomysłami, dyskutować i tworzyć innowacje w zakresie obserwacji Ziemi".

W ocenie Katarzyny Wojnar z Brain Embassy "w Polsce brakuje praktycznego przetwarzania danych satelitarnych przez firmy, które mogłyby być konkurencją dla zachodnich inicjatyw z takich branż jak telekomunikacyjna, klimatyczna, czy medyczna".

Współautorem inicjatywy jest firma inżynierska Kapitech. "Wielkim krokiem dla nas jest udział w projekcie EO ClimLab Europejskiej Agencji Kosmicznej gdzie, razem z naszymi partnerami możemy promować wykorzystanie danych obserwacji Ziemi do rozwiązania światowych problemów zmian klimatu. Dlatego powstał SpaceHub, gdzie codziennie będziemy wspierać młodych entuzjastów kosmosu, startupy, MSP i korporacje. Planujemy otwarte warsztaty i sesje doradcze, a nasz ekspert będzie codziennie do dyspozycji uczestników projektu" – zapowiedziała cytowana w komunikacie Iuliia Strotska, dyrektor zarządzająca Kapitech.

Jak wskazały Wojnar i Strotska, SpaceHub co miesiąc ma organizować dwa wydarzenia tematyczne. Pierwsze z nich to spotkanie otwarte dla zainteresowanych przedsiębiorców, studentów i entuzjastów sektora kosmicznego, podczas którego zaproszeni goście będą prezentować tematy związane z wykorzystaniem danych obserwacji Ziemi w różnych sektorach gospodarki. (PAP)

autor: Magdalena Jarco
edytor: Dorota Skrobisz
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C28089%2Cotwarto-pierwszy-w-polsce-spacehub.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 7448
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #324 dnia: Luty 11, 2018, 11:16 »
Otwarcie SpaceHub w Warszawie
BY MICHAŁ MOROZ ON 10 LUTEGO 2018

30 stycznia odbyło się oficjalne otwarcie SpaceHub w przestrzeni Brain Embassy w Warszawie

Celem warszawskiej inicjatywy SpaceHub jest wsparcie dla firm spoza sektora kosmicznego, które chciałyby wykorzystać dane satelitarne w swojej branży. To miejsce, w którym eksperci pomogą wykorzystać potencjał technik satelitarnych i znaleźć swoją ścieżkę rozwoju w sektorze kosmicznym. (...)

http://kosmonauta.net/2018/02/otwarcie-spacehub-w-warszawie/

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 7448
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #325 dnia: Luty 11, 2018, 13:49 »
Polskie firmy wyznaczają pozycje satelitów, śmieci kosmicznych oraz monitorują położenie planetoid dla ESA
7 lutego 2018, 12:20

W dniu 5 lutego 2018 r. firmy Sybilla Technologies oraz Cilium Engineering w Europejskim Centrum Operacji Kosmicznych, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESOC, ESA) w Darmstadt zaprezentowały narzędzie do precyzyjnego wyznaczania pozycji oraz jasności satelitów, śmieci kosmicznych oraz planetoid na podstawie danych pochodzących z teleskopów.

Nowy serwis internetowy, o nazwie Astrometry24.net, został utworzony w ramach kontraktu z ESA w programie Polish Industry Incentive Scheme. Jest to pierwsze na świecie publicznie dostępne narzędzie zdolne do detekcji i analizy astrometrycznej oraz fotometrycznej danych optycznych zawierających ślady pozostawiane przez obiekty poruszające się w niegwiazdowy sposób. Do tej kategorii obiektów zaliczają się między innymi śmieci kosmiczne, satelity czy planetoidy.

Astrometry24.net, jako usługa działająca w chmurze obliczeniowej pozwala na dynamiczne skalowanie w celu wydajnej analizy wielu zdjęć i zapewnia bardzo wysoką (poniżej 1 piksela, a często poniżej 0,1 piksela) precyzję wyznaczenia położenia obiektów, zarówno punktowych (gwiazdy) jak i śladów satelitów czy śmieci, w tym również dla obiektów słabo widocznych, czyli o niskim (<6) poziomie sygnału do szumu. Dzięki architekturze rozproszonej, która może być wdrożona w publicznych, prywatnych lub hybrydowych środowiskach wirtualnych, usługa jest skalowalna, odporna na awarie i obejmuje środki zapewniające redundancję. Oprogramowanie jako gotowy komponent osiągnęło wymagany przez ESA czwarty poziom gotowości technologicznej (TRL 4) zgodnie z przygotowanym rok wcześniej planem, a część komponentów systemu osiągnęła nawet wyższe poziomy gotowości.

Astrometry24.Net to narzędzie o bardzo szerokim zastosowaniu, które między innymi doskonale nadaje się zarówno do walidacji jak i analizy jakości sieci optycznych w domenie SST. Obecnie przygotowujemy się do wykorzystania go w ramach testowego stanowiska obserwacyjnego ESA (ang. ESA Test-Bed Telescope) w Hiszpanii, a niedługo także w Chile oraz planujemy wdrożenie i wykorzystanie usługi w ramach obecnej infrastruktury ESA SST.

                   Tim Flohrer, ze Space Debris Office, menadżer segmentu SST w ESA

„Polska Agencja Kosmiczna wspiera i pomaga kształtować usługę Astrometry24.NET od fazy planowania poprzez implementację po wdrożenie w strategicznie ważnych dla Polski sektorach. Cieszymy się z osiągniętych w tak szybkim tempie rezultatów i mamy nadzieję, że usługa znajdzie wielu międzynarodowych odbiorców.” – powiedział ppłk Paweł Chodosiewicz, p. o. dyrektora Departamentu Projektów Obronnych w Polskiej Agencji Kosmicznej.

Cieszymy się, że już teraz ESA potwierdziła gotowość serwisu do użycia w celach monitorowania jakości danych oraz walidacji sensorów optycznych, w tym także polskich sensorów, które mogą zostać włączone do Europejskiego Konsorcjum SST. Przygotowaliśmy narzędzie o szerokim kontekście działania, które wspiera polski oraz europejski program SSA (Space Situational Awareness), program ESA-SSA (w tym SST zajmujące się śmieciami kosmicznymi oraz NEO badające obiekty - głównie planetoidy -  bliskie Ziemi), jak również może znaleźć zastosowanie w Centrum Eksperckich SST ESA.

                             Piotr Sybilski, prezes Sybilla Technologies

„Dzięki bardzo dobrej komunikacji pomiędzy ESA, Sybilla Technologies oraz Cilium Engineering, a także operatorami teleskopów obserwujących w ramach swoich obecnych działań satelity, śmieci kosmiczne oraz planetoidy udało nam się znaleźć formułę, która zapewnia jakość rozwiązania pamiętając o wygodzie użycia. Widzimy duże zainteresowanie oraz dzięki temu przyszłość dla Astrometry24.NET, a współpraca i bardzo pozytywna recenzja ESA jest wyróżnieniem, które potwierdza jakość naszej pracy.” – powiedział prezes Cilium Engineering, Stanisław Kozłowski.

Astrometry24.NET jest narzędziem, które stanowi rozwiązanie skierowane na potrzeby i wygodę użytkowników – operatorów teleskopów optycznych, jak i centrów analizy danych z takich teleskopów, pozwala zarówno na pracę bezpośrednio w chmurze obliczeniowej, jak i na integrację w lokalne systemy procesowania, dzięki czemu próg użycia jest bardzo niski, a użytkownicy bardzo szybko mogą uzyskać efekty, o które im chodzi.

Dzięki Astrometry24.NET operatorzy teleskopów nie tylko mogą bardzo szybko określić jakość działania swoich systemów, ale także mogą w automatyczny sposób generować standardowe formaty danych zarówno w dziedzinie zabezpieczania satelitów, jak i informacji o pozycjach planetoid, pozwalając na udział w systemie monitorowania sytuacji kosmicznej zarówno wokół Ziemi, jak i w Układzie Słonecznym.

                                       Rafał Pawłaszek, CTO Sybilla Technologies

W prezentacji uczestniczyli, poza przedstawicielami ESA z działów SST i NEO, także przedstawiciele szeregu polskich oraz międzynarodowych instytucji naukowych oraz świata biznesu, jak również delegacja Polskiej Agencji Kosmicznej, zainteresowani wykorzystaniem i potencjałem nowego produktu.

http://www.space24.pl/polskie-firmy-wyznaczaja-pozycje-satelitow-smieci-kosmicznych-oraz-monitoruja-polozenie-planetoid-dla-esa

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 7448
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #326 dnia: Luty 17, 2018, 06:49 »
ARP: dwie firmy z branży kosmicznej skorzystały ze środków finansowych spółki
14.02.2018

Spółki Jakusz i Adaptronica skorzystały ze specjalnej linii pożyczkowej Agencji Rozwoju Przemysłu dla firm działających w branży kosmicznej - poinformowała ARP. Dodano, że otrzymane w sumie ok. 3,9 mln zł pozwolą im m.in. zakończyć projekty dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Jak poinformowała ARP we wtorkowym komunikacie, pożyczki dla branży kosmicznej to nowy instrument wsparcia przygotowany przez ARP, uwzględniający rynkową specyfikę i potrzeby beneficjentów.

"Rozwój sektora kosmicznego uzależniony jest od innowacyjności. Dla większości prywatnych inwestorów takie projekty wiążą się ze zbyt wysokim ryzykiem, dodatkową przeszkodą jest długi czas zwrotu z inwestycji. Co więcej, innowacje potrzebują elastyczności, a to z kolei często wyklucza finansowanie bankowe. W odpowiedzi na te wyzwanie postanowiliśmy w ARP uruchomić specjalne środki dla innowacyjnych firm z branży kosmicznej. Cieszę się, że dzięki naszemu wsparciu obie firmy sfinalizują ważne kontrakty z Europejskiej Agencji Kosmicznej" – powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes ARP Michał Szaniawski.

Firma Jakusz Sp. z o.o. funkcjonuje na polskim rynku od ponad 30 lat. Na początku działalności spółka produkowała szafy pancerne i skarbce dla banków. Dzięki inwestycjom w badania i rozwój firma zaczęła projektować urządzenia i technologie chroniące przed skutkami wybuchu oraz służące ochronie informacji niejawnych. Na bazie zdobytych doświadczeń, Jakusz poszerzał swoją działalność o dekompletację i niszczenie amunicji, a także systemy transportu i przechowywania materiałów niebezpiecznych.

W ramach "kosmicznych projektów" spółka podpisała umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na przeprowadzenie badań z wykorzystaniem nadtlenku wodoru w charakterze "paliwa" w napędach satelitów kosmicznych. "Pozyskane z ARP środki pozwolą dokończyć kontrakt, a także sfinalizować dostawę pojemników przeciwwybuchowych dla Komendy Głównej Policji w ramach finansowania innowacji. Firma otrzymała na ten cel 3,7 mln zł" - napisano.

Jak przekazała dyrektor handlowy firmy Jakusz Marta Rados-Jakusz, zaprojektowane przez firmę urządzenia eksploatowane są w polskiej armii, instytucjach rządowych i na lotniskach. "W ostatnich latach rozwijamy eksport m.in. do krajów europejskich, arabskich i Afryki. Zaistnieliśmy na rynku "kosmicznym". Bardzo cenimy sobie zaangażowanie finansowe ARP wspierające rozwój polskich, nowatorskich technologii. Szczególnie, że przyznane środki zostaną w dużej części wydatkowane na produkcję nowoczesnego sprzętu służącego polskim formacjom bezpieczeństwa" - powiedziała cytowana w komunikacie Rados-Jakusz.

Drugim beneficjentem pożyczek kosmicznych jest Adaptronica, to firma prowadząca prace badawczo-rozwojowe oraz działalność konsultingową. Spółka została założona przez naukowców z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, by zapewniać stały dostęp do innowacyjnych rozwiązań opartych na inteligentnych technologiach. Ich zastosowanie pozwala na znaczne zwiększenie niezawodności konstrukcji inżynierskich (np. mostów, samolotów, pojazdów szynowych, itp.) w czasie eksploatacji, a także na zachowanie ich integralności w trudnych warunkach. Spółka realizuje zlecenia inżynierskie oraz badawczo-naukowe związane z monitorowaniem stanu technicznego konstrukcji oraz adaptacyjnym rozpraszaniem obciążeń udarowych.

W ramach współpracy z ESA firma opracowuje projekt "systemu pasywnego tłumienia dla układu mini-CMG". Opracowanie obejmuje zaprojektowanie i wykonanie systemu tłumienia drgań oraz symulacje komputerowe, a także testy systemu tłumienia drgań w laboratoriach Thales Alenia Space (TAS) Italia w Rzymie. Wysokość finansowania to 150 tys. zł.

"Finansowanie z ARP umożliwi nam płynną i terminową realizację pierwszej fazy kontraktu z Europejską Agencją Kosmiczną. Pozyskane środki, oprócz ciągłości finansowej, zapewniają nam także dobrą współpracę z ESA, dzięki nim możemy skoncentrować się na jej technicznej stronie" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Adaptronica Przemysław Kołakowski.

Jak podkreśla ARP, z jej finansowania mogą skorzystać podmioty prowadzące działalność gospodarczą w sektorze technologii kosmicznych, współpracujące z organizacjami narodowymi lub międzynarodowymi. Pożyczkobiorcy powinni prowadzić projekty, których celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej lub być podwykonawcami takich instytucji (np. ESA, GSA, EDA, agencje narodowe, a także firmy PRIME).

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Od początku swojej działalności (1991 r.) odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki. Strategia ARP opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta
edytor: Bożena Dymkowska
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C28254%2Carp-dwie-firmy-z-branzy-kosmicznej-skorzystaly-ze-srodkow-finansowych-spolki
http://www.space24.pl/dwie-firmy-z-sektora-kosmicznego-skorzystaly-ze-wsparcia-finansowego-arp
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2018, 07:21 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 7448
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #327 dnia: Luty 17, 2018, 06:54 »
Polscy naukowcy pomogą wylądować na księżycu Marsa
15.02.2018


Naukowcy z AGH w Krakowie i Centrum Badań Kosmicznych PAN zaangażowani w projekt. Źródło: AGH
Naukowcy z krakowskiej AGH i Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczęli realizację projektu, którego celem jest pierwsze lądowanie na jednym z księżyców Marsa – poinformowała w środę rzeczniczka prasowa AGH Anna Żmuda-Muszyńska.

Badania polskich naukowców są częścią projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) – „LOOP - Landing Once on Phobos”.

Celem projektu jest wystrzelenie pierwszego lądownika na satelitę Marsa - Fobosie. To jeden z dwóch księżyców tej planety, a jego powierzchnia wynosi ponad 6 tys. km kw. Zadanie utrudniają warunki panujące na tym marsjańskim księżycu, które do tej pory nie zostały szczegółowo poznane.

Naukowcy zakładają, że przyspieszenie grawitacyjne na Fobosie jest ponad tysiąc razy mniejsze niż na Ziemi, a temperatura waha się w przedziale od minus 4 do minus 112 stopni Celsjusza. Sprawę utrudnia również ograniczona wiedza na temat gruntu, z którego zbudowany jest Fobos (tzw. regolitu). Przy lądowaniu kluczowy będzie więc moment zetknięcia stopy lądownika z powierzchnią księżyca. Wyznaczenie różnych wariantów budowy nawierzchni Fobosa jest jednym z zadań zespołu badawczego

z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH w Krakowie - informuje AGH w komunikacie.

Oprócz znalezienia materiału, który składem będzie zbliżony do podłoża ciała niebieskiego, zespół badawczy z AGH opracuje również model matematyczny kontaktu stopy lądownika z powierzchnią Fobosa. Ze względu na bardzo małe przyspieszenie grawitacyjne istotne jest, aby docelowo lądownik zetknął się z podłożem za pierwszym razem i nie odbił się od nawierzchni.

„Realizacja projektu to tylko jeden z wielu elementów składowych, który ma doprowadzić do opracowania zasad bezpiecznego i wielokrotnego lądowania na asteroidach. Oprócz eksploracji i badań prowadzonych przez naukowców, już wkrótce będą one wykorzystywane, jako źródło cennych surowców. Przeludnienie naszej planety oraz wyczerpywanie się jej zasobów sprawia, że w ciągu najbliższych lat będziemy obserwować gwałtowny rozwój górnictwa kosmicznego” - powiedział dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH prof. Marek Cała, cytowany w przesłanym komunikacie.

Przedmiotem eksperymentalnych prac laboratoryjnych, prócz odtworzenia warunków panujących na Fobosie, będzie również zbadanie reakcji różnego rodzaju podłoża na obciążenie stopy lądownika. Symulacje zetknięcia się lądownika z powierzchnią ciała niebieskiego będą prowadzone na mobilnej platformie w jednej z hal na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii.

Na realizację projektu zespół AGH i Centrum Badań Kosmicznych PAN mają dwa lata.

Dokładne miejsce i termin wystrzelenia lądownika nie są jeszcze znane. (PAP)

Autor: Beata Kołodziej
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C28276%2Cpolscy-naukowcy-pomoga-wyladowac-na-ksiezycu-marsa.html

Udział AGH w misji do Fobosa
BY REDAKCJA ON 17 LUTEGO 2018

Naukowcy z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wspólnie z Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczęli realizację projektu „LOOP – Landing Once on Phobos”. Wyniki prac zostaną wykorzystane do planowanej misji lądownika na Fobosie, jednym z księżyców Marsa (...)
http://kosmonauta.net/2018/02/udzial-agh-w-misji-do-fobosa/
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2018, 18:06 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 7448
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #328 dnia: Luty 17, 2018, 06:57 »
Wrocławscy studenci w programie Europejskiej Agencji Kosmicznej
16.02.2018

Źródło: Politechnika Wrocławska

Projekt studentów z Politechniki Wrocławskiej, w którym chcą sprawdzić działanie specjalnego chwytaka w warunkach mikrograwitacji i próżni, został zakwalifikowany do programu REXUS/BEXUS. Program realizuje m.in. Europejska Agencja Kosmiczna.

Projekt wrocławskich studentów o nazwie TRACZ (Testing Robotic Application For Cathing in Zero-G) ma sprawdzić czy możliwe jest wykorzystanie chwytaka typu jamming gripper w warunkach mikrograwitacji i próżni – poinformował w czwartek PAP Michał Ciepielski z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.

Jak mówi Aleksander Gorgolewski, student Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej i członek zespołu projektowego „Space is More", chwytak tego typu charakteryzuje się dużo większą uniwersalnością niż tradycyjne chwytaki, bo dostosowuje się do kształtu przedmiotu. "Nie ma więc problemu, żeby przenieść np. szkło czy jakieś elementy o bardzo skomplikowanej strukturze” - mówi Gorgolewski, cytowany w przesłanym komunikacie.

Takie urządzenia składają się z membrany wypełnionej granulatem działającej na zasadzie manipulacji różnicą ciśnień. Napompowany balon dostosowuje swój kształt do przedmiotu, który ma być podniesiony, a po wyssaniu powietrza granulat twardnieje, membrana zacieśnia się na przedmiocie, dzięki temu można go przenieść.

Gorgolewski wyjaśnia, że technologia zastosowana do konstrukcji chwytaka nie ma jeszcze polskiej nazwy. „Chociaż jest stosunkowo młoda i cały czas się rozwija, to jest już stosowana w przemyśle” - powiedział student.

Wrocławscy studenci kończą projekt urządzenia i przygotowują się do budowy prototypu. Odbyli już pierwszą wizytę w kosmodromie Esrange Space Center w szwedzkiej Kirunie, gdzie spotkali się z ekspertami.

Jeżeli realizowany przez nich projekt zyska pozytywne oceny, to konstruowane urządzenie znajdzie się na pokładzie jednej z dwóch rakiet, które w marcu 2019 r. zostaną wystrzelone w kosmos.

Program REXUS/BEXUS, do którego został zakwalifikowany projekt wrocławskich studentów, przeprowadzany jest w ramach dwustronnej umowy między niemiecką oraz szwedzką agencją kosmiczną we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.

Zakłada on wyposażenie rakiety kosmicznej i gondoli balonu w aparatury badawcze przygotowane przez wybrane studenckie zespoły z całej Europy. Dzięki temu urządzenia te mogą być testowane na wysokościach około 30 km (balon) i ponad 80 km nad ziemią (rakieta).

Realizację projektu wrocławskich studentów umożliwia m.in. dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach grantu „Najlepsi z najlepszych 2.0”. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C28291%2Cwroclawscy-studenci-w-programie-europejskiej-agencji-kosmicznej.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 7448
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #329 dnia: Luty 18, 2018, 08:17 »
Pete Worden w Toruniu
BY REDAKCJA ON 18 LUTEGO 2018

12 lutego 2017 w Toruniu gościł Simon “Pete” Worden, dyrektor Fundacji Breakthrough, przyznającej nagrody naukowe w kategoriach fizyki, matematyki i biologii. W radzie fundacji zasiadają między innymi Stephen Hawking, Jurij Milner oraz Mark Zuckerberg.

Dr Worden jest także byłym dyrektorem NASA Ames Research Center w Dolinie Krzemowej, doradcą rządu Wielkiego Księstwa Luksemburga w dziedzinie górnictwa kosmicznego i wielkim zwolennikiem prywatnych inicjatyw w kosmosie. Dr Worden przybył do Torunia na zaproszenie ABM Space, lidera konsorcjum górnictwa kosmicznego EX-PL, które skupia także inne toruńskie i bydgoskie firmy kosmiczne: Cilium Engineering, Sybilla Technologies (skupione wokół toruńskiego Business Linku Fundacji Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości), PIAP Space (oddział państwowego instytutu robotyki PIAP) i warszawski Creotech Instruments S.A. Przedstawiciele EX-PL przeprowadzili rozmowy dotyczące szeregu inicjatyw Fundacji Breakthrough. W spotkaniach uczestniczyła także łódzka firma Amepox Microelectronics, która wspólnie z ABM Space wygrała nagrodę Airbus-Merck Sustainable Exploration Prize w konkursie Space Exploration Masters 2017 – za technologię żagla słonecznego „Golden Fleece”. (...)

http://kosmonauta.net/2018/02/pete-worden-w-toruniu/