Autor Wątek: Misja Międzygwiezdna sond Voyager, czyli "Voyager Interstellar Mission" (VIM)  (Przeczytany 138267 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Voyager 2 – zmiana natężenia cząstek energetycznych
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 11 LISTOPADA 2018

(...) Jeśli rzeczywiście sonda Voyager 2 zbliża się do heliopauzy, wówczas można się spodziewać zmian podobnych do tych, które zostały zarejestrowane przez Voyagera 1. Oznacza to, że Voyager 2 w ciągu najbliższych tygodni powinien zanotować bardzo dużą zmienność w ilości rejestrowanych cząstek niskoenergetycznych, a następnie spadek aż do wartości rzędu 2 cząstek na sekundę. (...)

https://kosmonauta.net/2018/11/voyager-2-zmiana-natezenia-czastek-energetycznych/
https://voyager.gsfc.nasa.gov/_recent/v2la1.html
https://www.ndtv.com/science/after-41-years-nasas-voyager-2-may-be-near-interstellar-space-1927715

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Teraz mamy wzrost cząsteczek niskoenergetycznych. Ciekawe, czy wróci to to do wcześniejszego poziomu czy znów spadnie? :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
A teraz spadek. Naprawdę ciekawe!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
I dalszy spadek!

Polskie Forum Astronautyczne


Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Voyager 2 – dalsze zmiany natężenia cząstek energetycznych
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 18 LISTOPADA 2018

(...) Początkowo, poziom spadł z ok 25-26 cząstek na sekundę (przed listopadem) do około 19 cząstek na sekundę w dniu 9 listopada i 17 cząstek w dniu 10 listopada. Temu spadkowi towarzyszy wzrost rejestrowanych cząstek wysokoenergetycznych: z około 2,1 cząstki na sekundę do około 2,2 cząstki na sekundę.

W kolejnych dniach nastąpił wzrost ilości rejestrowanych cząstek niskoenergetycznych do poziomu około 20-21 cząstek na sekundę. Co ciekawe, wkrótce potem nastąpił kolejny spadek – do poziomu około 15-16 cząstek na sekundę w dniach 15-16 listopada 2018.

Jeśli rzeczywiście sonda Voyager 2 zbliża się do heliopauzy, wówczas można się spodziewać zmian podobnych do tych, które zostały zarejestrowane przez Voyagera 1. Oznacza to, że Voyager 2 w ciągu najbliższych tygodni powinien zanotować bardzo dużą zmienność w ilości rejestrowanych cząstek niskoenergetycznych, a następnie spadek aż do wartości rzędu 2 cząstek na sekundę. (...)

https://kosmonauta.net/2018/11/voyager-2-dalsze-zmiany-natezenia-czastek-energetycznych/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Dzieje się! Zobaczcie sami najnowsze dane z Voyagera 2!

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
A co słychać u Voyagera 1? Miedzygwiezdna cisza?

Naprawdę podziwiam konstruktorów sond Voyager! Pomimo 41 lat sondy działają i przesyłają bezcenne dane! To chyba najciekawszy bezzałogowy program międzyplanetarny w dotychczasowej historii ludzkości!!! Szkoda tylko, że Carl Sagan nie doczekał naszych ciekawych czasów, bo miałby o czym pisać i opowiadać! Jeśli by jeszcze żył to 9 listopada ukończyłby 84 lat!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
U Voyagera 1 obserwujemy ten sam poziom cząstek od 2012 roku. Nie ma tam dramatycznych zmian.

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Czyli co? Czekamy tylko na wyczerpanie zasobów energii  :(

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Albo na kontakt od braci w kosmosie ;-)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Najnowsze dane - nadal znacznie niższy poziom cząstek niskoenergetycznych.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Najnowsza i najniższa wartość - tylko 8 cząstek niskoenergetycznych.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Nie od rzeczy pewnie będzie też wykres cząstek wysokoenergetycznych, jakie rejestruje Voyager 2
Roczny i trzymiesięczny:

The Dark Side of the Moon

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
I najnowszy wykres. Poziom ten sam co w ostatnim pomiarze, wyraźnie niższy niż wcześniej.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Voyager 2 – coraz niższy poziom cząstek niskoenergetycznych
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 23 LISTOPADA 2018

(...) W dniach 22-23 listopada sonda Voyager 2 notowała już zaledwie 8-9 cząstek niskoenergetycznych. Jest to dalszy wyraźny spadek w porównaniu z poprzednimi pomiarami. W tym samym czasie nastąpił wzrost notowanych cząstek wysokoenergetycznych do poziomu 2,3-2,4 cząstki na sekundę. (...)

https://kosmonauta.net/2018/11/voyager-2-coraz-nizszy-poziom-czastek-niskoenergetycznych/

Polskie Forum Astronautyczne