Autor Wątek: Kepler  (Przeczytany 14831 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 5205
 • One planet Once chance
Odp: Kepler
« Odpowiedź #75 dnia: Marzec 16, 2018, 07:42 »
I tak faza K2 okazała się być dużym sukcesem. Jakieś 12-14 lat temu byśmy nie potrafili uwierzyć w to, że "niezbyt sprawny" teleskop może wykonać tyle odkryć. :)

A jak Webb wejdzie do użytku oraz inne ,,egzoplanetarne" teleskopy to egzoplanety będą nam spadać na głowę niczym meteoryty  ;D Oczywiście w powyższej przenośni mam na myśli, że odkrycia planet pozasłonecznych będą bardzo liczne i nie będą już robić takiego wrażenia jak niegdyś  :)

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6453
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Kepler
« Odpowiedź #76 dnia: Marzec 17, 2018, 09:29 »
Zbliża się koniec misji kosmicznego teleskopu Keplera
16.03.2018
.
Pracującemu w kosmosie teleskopowi Keplera kończy się paliwo, a to będzie oznaczało, że w najbliższych miesiącach nastąpi definitywny koniec obserwacji za pomocą tego urządzenia – informuje NASA.

Przewidywania NASA sugerują, że paliwa w zbiornikach kosmicznego obserwatorium pozostało najwyżej na kilka miesięcy pracy. Amerykańska agencja kosmiczna monitoruje teleskop pod kątem oznak niskiego stanu paliwa (np. spadku ciśnienia w zbiorniku, czy zmiany wydajności silników), ale są to jedynie szacunki, więc czas ten nie jest ściśle określony. Paliwo jest potrzebne, aby móc odpowiednio skierować kosmiczny teleskop w celu przesyłania danych na Ziemię, więc po wyczerpaniu zapasów, nie będzie można już odbierać od niego nowych danych.

Naukowcy chcą zebrać tak wiele danych jak to tylko możliwe podczas ostatnich chwil misji Kepler, a potem przesłać je wszystkie na Ziemię. Być może uda się uzyskać także trochę końcowych danych kalibracyjnych, gdy w zbiorniku pozostanie już resztka paliwa.

Wiele misji kosmicznych musi pozostawić sobie rezerwę paliwa na końcowy manewr orbitalny. Na przykład satelity okołoziemskie powinny uniknąć kolizji z innymi satelitami lub niekontrolowanego upadku na powierzchnię; z kolei misje planetarne, takie jak np. Cassini, nie mogą rozbić się. W przeciwnym razie mogłyby zanieczyścić powierzchnię obiektu mającego środowisko potencjalnie nadające się do życia. Teleskop Keplera znajduje się jednak daleko od Ziemi i nie ma w pobliżu ciał, którym by zagrażał, więc całe jego paliwo można wykorzystać do końca.

Pierwotna część misji Kepler trwała do 2009 do 2013 roku. Potem została przedłużona pod nazwą K2 i w tej formie trwa do chwili obecnej. Do tej pory dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Keplera odkryto ponad 2500 planet pozasłonecznych (egzoplanet) i całe mnóstwo dodatkowych, potencjalnych kandydatek na zwiększenie tej listy.

Następcą misji Kepler będzie Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), który tak samo będzie poszukiwał planet pozasłonecznych metodą tranzytów, czyli obserwując blask gwiazdy i poszukując niewielkich jego osłabień spowodowanych przechodzeniem planety przed gwiazdą. NASA planuje start teleskopu TESS na 16 kwietnia b.r.

Źródło: https://www.nasa.gov/feature/ames/nasa-s-kepler-spacecraft-nearing-the-end-as-fuel-runs-low (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C28706%2Czbliza-sie-koniec-misji-kosmicznego-teleskopu-keplera.html

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 17010
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Kepler
« Odpowiedź #77 dnia: Marzec 17, 2018, 11:33 »
A jak Webb wejdzie do użytku oraz inne ,,egzoplanetarne" teleskopy to egzoplanety będą nam spadać na głowę niczym meteoryty  ;D Oczywiście w powyższej przenośni mam na myśli, że odkrycia planet pozasłonecznych będą bardzo liczne i nie będą już robić takiego wrażenia jak niegdyś  :)

Hmm... Właśnie nie jestem pewien. Webb nie będzie "stale" obserwować nieba, tylko różne wycinki nieba w różnych formach. Przecież zdolności HST wielokrotnie przewyższają Keplera, a mimo to Kepler odkrył znacznie więcej...

Offline Slavin

 • Senior
 • ****
 • Wiadomości: 429
 • Metanem i tlenem z odzyskiem
Odp: Kepler
« Odpowiedź #78 dnia: Marzec 27, 2018, 14:55 »
Kepler rozwiązuje zagadkę szybkich i wściekłych eksplozji.Artykuł: http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/kepler-rozwiazuje-zagadke-szybkich-wscieklych-eksplozji-4239.html