Autor Wątek: I1/2017 U1 - międzygwiezdny gość  (Przeczytany 2280 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 5665
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: I1/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #60 dnia: Grudzień 14, 2017, 03:24 »
Nowe informacje o 1I/2017 U1 (grudzień 2017)
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 12 GRUDNIA 2017

(...) Od końca listopada doszło do publikacji kilku innych ciekawych prac naukowych. Jedna z nich to wynik pracy polskich astronomów z Uniwersytetu Jagiellońskiego i astronoma amerykańskiego z Gemini Observatory pod przewodnictwem dr Michała Drahusa. Publikacja opisuje ruch 1I/2017 U1 – nie jest to ruch tylko w jednej osi, ale chaotyczny obrót (“koziołkowanie”). Ten chaotyczny obrót sugeruje kolizję w przeszłości z udziałem ciała, z którego powstała planetoida 1I/2017 U1. Niedawna kolizja z obiektem naszego Układu Słonecznego jest raczej wykluczona z uwagi na nachylenie orbity tego “międzygwiezdnego wędrowca”.

Druga ciekawa publikacja jest autorstwa Matija Cuk z instytutu SETI i dotyczy okoliczności powstania 1I/2017 U1. Naukowiec uważa, że duże gazowe giganty są raczej “nieefektywne” w wyrzucaniu małych planetoid z wewnętrznych części układów planetarnych. Bardziej prawdopodobne wydaje się raczej wyrzucenie takiej małej planetoidy przez układ podwójny gwiazd z przynajmniej jednym czerwonym karłem. W takim przypadku wydaje się możliwe, że 1I/2017 jest pozostałością katastrofy na prawdziwie kosmiczną skalę – pływowe rozerwanie skalistej planety. Część szczątków tej planety zostało wyrzuconych w przestrzeń międzygwiezdną. (...)

http://kosmonauta.net/2017/12/nowe-informacje-o-1i2017-u1-grudzien-2017/
https://arxiv.org/abs/1712.04435v1
https://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/1712/1712.00437.pdf

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 5665
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: I1/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #61 dnia: Grudzień 15, 2017, 19:11 »
Nie wykryto sygnałów obcych.

No alien 'signals' from cigar-shaped asteroid: researchers
14DEC2017

After its discovery was announced last month, a project called Breakthrough Listen, dedicated to finding signs of extraterrestrial intelligence, said it would study the rock for artificial signals.

"No such signals have been detected" by its network of telescopes, the project said Thursday, adding: "the analysis is not yet complete".


https://www.afp.com/en/news/2265/no-alien-signals-cigar-shaped-asteroid-researchers-doc-v649u1

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 5665
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: I1/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #62 dnia: Grudzień 19, 2017, 22:22 »
Pierwsze wyniki nasłuchu 1I/2017 U1
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 19 GRUDNIA 2017

(...) Jak na razie udało się przeprocesować dane z odbiornika GBT działającego na paśmie S (pomiędzy 1,7 a 2,6 GHz). Jak na razie nie znaleziono żadnych sztucznych sygnałów radiowych, które mogłyby być wyemitowane przez 1I/2017 U1.
(...)
Planetoida 1I/2017 U1 prawie bez wątpienia jest obiektem naturalnym, który powstał być może nawet i miliardy lat temu. Jest to obiekt, który obecnie obraca się w sposób chaotyczny (“koziołkowanie”) i który mógł powstać wskutek prawdziwie kosmicznej katastrofy – rozerwanie planety skalistej przez czerwonego karła. Prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych tygodni zostaną opublikowane kolejne prace naukowe dotyczące tego “międzygwiezdnego wędrowca”. (...)
http://kosmonauta.net/2017/12/pierwsze-wyniki-nasluchu-1i2017-u1/

Obiekt ‘Oumuamua, spoza Układu Słonecznego, dokładnie zbadany
23.12.2017

Na powierzchni planetoidy Oumuamua znajduje się izolowana warstwa, bogata w substancje organiczne, powstała wskutek długotrwałego oddziaływania promieniowania kosmicznego. Skorupa mogła ochronić lodowe wnętrze planetoidy, gdy obiekt przeleciał 37 mln km od Słońca.

Astronomowie uzyskali widma obiektu ‘Oumuamua i na podstawie analizy, w jaki sposób odbija światło słoneczne, określili własności jego powierzchni. Wyniki badań ukazały się w „Nature Astronomy”.

\'Oumuamua to pierwsza znana planetoida międzygwiazdowa, która przyleciała do Układu Słonecznego z zewnątrz. Obiekt został odkryty w październiku 2017 r. przez teleskop Pan-STARRS1. Rozważano czy mamy do czynienia z kometą, czy z planetoidą i poddano go intensywnym badaniom, które wskazują, iż ma bardzo wydłużony kształt z rozmiarami około 200 x 20 metrów oraz zdolność odbijania światła (albedo) przypuszczalnie na poziomie 0,04. Z kolei projekt Breakthrough Listen sprawdził czy \'Oumuamua nie emituje sztucznych sygnałów na falach radiowych. Analizy przy pomocy superkomputerów nie wykazały jednak takich sygnałów.

Aby uzyskać widma obiektu, naukowcy z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Tajwanu i Chile użyli dużych teleskopów, takich jak 4,2-metrowy Teleskop Williama Herschela (WHT) na wyspie La Palma oraz 8,2-metrowy Bardzo Duży Teleskop (VLT) w Chile należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). W przypadku teleskopu WHT obserwacje prowadzono 25 października, a teleskopem VLT obserwowano 27 października.

Badacze wskazują, że na powierzchni \'Oumuamua znajduje się izolowana warstwa bogata w substancje organiczne powstała na skutek długotrwałego oddziaływania promieniowania kosmicznego. Sucha skorupa mogła ochronić lodowe wnętrze przed wyparowaniem, gdy obiekt we wrześniu przeleciał 37 milionów kilometrów od Słońca.

„Ustaliliśmy, iż powierzchnia \'Oumuamua jest podobna do powierzchni małych ciał Układu Słonecznego pokrytych lodami bogatymi w węgiel, których struktura została zmodyfikowana przez ekspozycję na promieniowanie kosmiczne” - powiedział kierujący badaniami profesor Alan Fitzsimmons z Queen’s University w Belfaście.

\'Oumuamua nie wykazuje aktywności kometarnej. Nie wskazują na nią ani uzyskane widma, ani zdjęcia. Z kolei widma planetoid powinny w tym zakresie widmowym wykazywać absorpcje od ciała stałego, w zależności od składu mineralogicznego. Jednak tego typu cech w widmie również nie dostrzeżono.

Okres rotacji obiektu to 7 do 8 godzin, ustalony na podstawie obserwacji fotometrycznych rożnymi teleskopami. Z kolei barwa planetoidy jest ciemna z odcieniami czerwieni i podobna do barwy niektórych małych ciał w zewnętrznych częściach Układu Słonecznego (wyniki badań koloru obiektu ukażą się w „Astrophysical Journal Letters”). To sugeruje, że planetoidy w innych systemach planetarnych są podobne do tych znanych z Układu Słonecznego.

Naukowcy porównali widma obiektu z widmami znanych planetoid z naszego układu. Okazało się, że najbardziej podobne są widma planetoid typów L i D. Planetoidy typu L są względnie rzadkie w głównym pasie planetoid, z kolei planetoidy typu D dominują w zewnętrznych częściach pasa planetoid oraz wśród planetoid trojańskich.

Obiekt \'Oumuamua przyleciał do nas z kierunku gwiazdy Wega (konstelacja Lutni), którą możemy bez problemu zobaczyć gołym okiem – jest to jedna z najjaśniejszych gwiazd na nocnym niebie. \'Oumuamua na pewno jednak nie pochodzi z układu Wegi. Równie dobrze obiekt mógł przez miliony lat podróżować w przestrzeni międzygwiazdowej, zanim trafił na Układ Słoneczny. Nie pozostanie u nas jednak długo.

Naukowcy wskazują, że podczas formowania i ewolucji Układu Słonecznego duża liczba komet i planetoid została wyrzucona w przestrzeń międzygwiazdową. Zapewne podobnie działo się w przypadku innych układów planetarnych. Według oszacowań, przez Układ Słoneczny przelatuje średnio jedna międzygwiazdowa planetoida rocznie. ‘Oumuamua jest pierwszą, którą udało się dostrzec. Badania „planetoid międzygwiazdowych” pozwolą na uzyskanie danych na temat procesów zachodzących w pobliżu innych gwiazd.

PAP - Nauka w Polsce
cza/ ekr/
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27699%2Cobiekt-oumuamua-spoza-ukladu-slonecznego-dokladnie-zbadany.html
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2017, 01:40 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 5665
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: I1/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 12, 2018, 15:32 »
Nowa praca sugeruje , że chaotyczne obracanie się  Oumuamua jest skutkiem gwałtownego zderzenia w macierzystym systemie słonecznym.
Obserwacje obiektu świadczą też o jego zróżnicowanej kompozycji.

'Oumuamua: 'space cigar's' tumble hints at violent past
11 February 2018 By Jonathan Amos BBC Science Correspondent


Artwork: The way 'Oumuamua tumbles suggests it was involved in a collision

Straight away, they discovered that 'Oumuamua wasn't spinning periodically like most of the small asteroids and bodies that we see in our solar system. Instead, it is tumbling, or spinning chaotically, and could have been for many billions of years.

While it is difficult to pinpoint the exact reason for this, it is thought that 'Oumuamua impacted with another asteroid before it was fiercely thrown out of its system and into interstellar space.


http://www.bbc.com/news/science-environment-43018706